Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν ακόμα και σήμερα που μιλάμε, εξακολουθεί να είναι μια καλή επιλογή το συγκεκριμένο κινητό;

Γενικά είμαι της αντίληψης ότι μια ναυαρχίδα, έστω και 2ετιας, είναι πιο τίμια επιλογή από ένα "φρέσκο" midrange κινητό.

Μπορεί να είμαι και λάθος βέβαια.

Απλά μου αρέσει πολύ το p20 λόγω των δυνατοτήτων του αλλά και του πολύ σουλουπωμενου μεγέθους.

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν ακόμα και σήμερα που μιλάμε, εξακολουθεί να είναι μια καλή επιλογή το συγκεκριμένο κινητό;

Γενικά είμαι της αντίληψης ότι μια ναυαρχίδα, έστω και 2ετιας, είναι πιο τίμια επιλογή από ένα "φρέσκο" midrange κινητό.

Μπορεί να είμαι και λάθος βέβαια.

Απλά μου αρέσει πολύ το p20 λόγω των δυνατοτήτων του αλλά και του πολύ σουλουπωμενου μεγέθους.

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro

Θα έλεγα όχι και πολύ αν το έχεις το κρατάς αν όχι βρες κάτι άλλο
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας και σε τι τιμή....

Έχω καιρό πούμε ψάχνω για να το αλλάξω με νεότερο, έχω δει πολλά, mate 20 pro, honor 20 pro, OnePlus nord, OnePlus 8 pro, p30 pro... τώρα με τις τιμές που τρέχει στα μεταχειρισμένα βλέπω και το Ρ 40 pro...

Πιστεύω ένα 200€ να το πιάσει σα συσκευή όταν αποφασίσω να το πουλήσω... και αξίζει, είναι τίμια συσκευή, με τις κάμερες, την ir, την ποιότητα της huawei σε σήμα κινητής για ομιλία κυρίως... γι αυτό και το τρεναρω τόσο πολύ... μέχρι να καταλήξω σε κάτι ανώτερο και να με καλύπτει φυσικά

Link to comment
Share on other sites

απάντησες στο ερώτημα μόνος (βλ bold)

 

Τι εννοείς;

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναμένεται update με system improvements.

https://www.huaweicentral.com/huawei-p20-and-mate-10-series-on-emui-10-receiving-new-update-with-system-improvements/Με την αλλαγή μπαταρίας είδες διαφορά? Λήγει η εγγύηση και σκέφτομαι μήπως να το πάω για αλλαγή γιατί δεν με βλέπω να αλλάζω σύντομα συσκευή. Όχι ότι έχω κάποιο θέμα, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Είδα ναι, στο συνιστώ.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας και σε τι τιμή....

Έχω καιρό πούμε ψάχνω για να το αλλάξω με νεότερο, έχω δει πολλά, mate 20 pro, honor 20 pro, OnePlus nord, OnePlus 8 pro, p30 pro... τώρα με τις τιμές που τρέχει στα μεταχειρισμένα βλέπω και το Ρ 40 pro...

Πιστεύω ένα 200€ να το πιάσει σα συσκευή όταν αποφασίσω να το πουλήσω... και αξίζει, είναι τίμια συσκευή, με τις κάμερες, την ir, την ποιότητα της huawei σε σήμα κινητής για ομιλία κυρίως... γι αυτό και το τρεναρω τόσο πολύ... μέχρι να καταλήξω σε κάτι ανώτερο και να με καλύπτει φυσικά

 

Μοναδική επιλογή που πραγματικά αξίζει ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ σε ενδιαφέρει η dual sim και ο μεγάλος αποθηκευτικός χώρος δίχως sd card ,είναι το Mi 10 το οποίο βγαίνει στα 483 ευρώ με τιμολόγιο αγοράς και με δόσεις! Snap 865 σούπερ κάμερες ( πλην σελφι νομίζω δεν έχει eis) μπαταρία MIUI (το προτιμώ πολύ ίσως λόγω εξοικείωσης από τα άλλα XIAOMI) . Ουσιαστικά δίνεις το κινητό σου και ξεκινάς να πληρώνεις με έξτρα χρήματα ανάλογα με το πόσες δόσεις έχεις βάλει, οπότε το δουλεύεις κι εφόσον δεν σου κάνει το πουλάς-ανταλλάσσεις....απλά η γνώμη μου.

* το Nord είναι πίσω γύρισμα και το 1+ 8 pro ξεφεύγει σε τιμή...mate 20 pro αν δώσεις κάνα 100αρικο επίσης αξίζει!( είχα κάνει αυτή την μετάβαση από p20 pro σε mate 20 pro ήταν όντως αναβάθμιση! άσχετα που για προσωπικούς λόγους δεν μου άρεσε το EMUI).

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μοναδική επιλογή που πραγματικά αξίζει ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ σε ενδιαφέρει η dual sim και ο μεγάλος αποθηκευτικός χώρος δίχως sd card ,είναι το Mi 10

Θέλω dual Sim, μια είναι μόνο δεδομένα και η άλλη είναι το νούμερο μου, μάλλον θα πάω στο Ρ40 pro , γιατί το φιλαράκι που το έχει περιμένει να βγει το mate 40 pro και να το χτυπήσει ...

Link to comment
Share on other sites

Μοναδική επιλογή που πραγματικά αξίζει ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ σε ενδιαφέρει η dual sim και ο μεγάλος αποθηκευτικός χώρος δίχως sd card ,είναι το Mi 10 το οποίο βγαίνει στα 483 ευρώ με τιμολόγιο αγοράς και με δόσεις! Snap 865 σούπερ κάμερες ( πλην σελφι νομίζω δεν έχει eis) μπαταρία MIUI (το προτιμώ πολύ ίσως λόγω εξοικείωσης από τα άλλα XIAOMI) . Ουσιαστικά δίνεις το κινητό σου και ξεκινάς να πληρώνεις με έξτρα χρήματα ανάλογα με το πόσες δόσεις έχεις βάλει, οπότε το δουλεύεις κι εφόσον δεν σου κάνει το πουλάς-ανταλλάσσεις....απλά η γνώμη μου.

 

* το Nord είναι πίσω γύρισμα και το 1+ 8 pro ξεφεύγει σε τιμή...mate 20 pro αν δώσεις κάνα 100αρικο επίσης αξίζει!( είχα κάνει αυτή την μετάβαση από p20 pro σε mate 20 pro ήταν όντως αναβάθμιση! άσχετα που για προσωπικούς λόγους δεν μου άρεσε το EMUI).

Το μόνο ζωρι με την xiaomi θα είναι το λογισμικό το οποίο είναι πραγματικά λαχείο από συσκευή σε συσκευή. Ειδικά από update σε update σε όλα τα αλλα συμφωνώ
Link to comment
Share on other sites

Και το λογισμικό της Huawei δεν είναι ότι καλύτερο, 2 χρόνων συσκευή και λειτουργεί σαν είναι 5 , μόνο ποιότητα συσκευής έχει, υλικών, ήχου, κλήσεων, κλπ
Link to comment
Share on other sites

Άλλο εννοεί, ότι ενώ π.χ. εγώ προσωπικά το θεωρώ πάρα πολύ καλό το MIUI, βγάζει bugs μεταξύ διαφόρων συσκευών, δηλαδή από συσκευή σε συσκευή και αυτό ισχύει λογικά λόγω των εκατομμυρίων κομματιών που πουλιούνται...Στην οικογένεια υπάρχουν 3 redmi (N7 ,9s 5plus κι ένα N5 παλιότερα) όλα από infoquest με σταθερές Global Roms...Δεν μου έχει συμβεί ποτέ το παραμικρό, όμως σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν bugs χτυπητά μάλιστα για πολλούς
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοεί φίλε, είχα το mi8 και το p20pro, το mi 8 δούλευε τέλεια, πολύ καλύτερα από το p20 , συμφωνώ ότι υπάρχουν bugs αλλά με updates διορθώνονται, για το συγκεκριμένο p20pro θεωρώ απαράδεκτο για ναυαρχίδα έστω και 2 ετών να έχει τα κομπιασματα που υπάρχουν , όπως και τα bugs

Εμπειρία χρήσης σήμερον ημέρα για το p20 pro μηδέν

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοεί φίλε, είχα το mi8 και το p20pro, το mi 8 δούλευε τέλεια, πολύ καλύτερα από το p20 , συμφωνώ ότι υπάρχουν bugs αλλά με updates διορθώνονται, για το συγκεκριμένο p20pro θεωρώ απαράδεκτο για ναυαρχίδα έστω και 2 ετών να έχει τα κομπιασματα που υπάρχουν , όπως και τα bugs

Εμπειρία χρήσης σήμερον ημέρα για το p20 pro μηδέν

 

Εντάξει, ή είσαι λίγο υπερβολικός τώρα ή έπεσες σε προβληματική συσκευή. Μια χαρά ρολάρει το κινητό, smooth ακόμα και στις πιο απαιτητικές εφαρμογές. Και το πιο σημαντικό, απροβλημάτιστο. Δεν ξέρω σε τι bugs αναφέρεσαι, εγω 2 χρόνια τώρα ένα ανούσιο bug είχα ανακαλύψει στην εφαρμογή Συλλογή. Και δεν έχω κάνει ούτε hard reset. Επίσης δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι λέγοντας εμπειρία χρήσης, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι έχει καλύτερη εμπειρία χρήσης το Mi 8 με τα δεκάδες bugs και προβλήματα που άφηναν τον χρήστη ξεκρέμαστο ανά πάσα στιγμή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σε θεση φιλε να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν ,ουτε ειμαι υποστηρικτης καποιας εταιριας ,απλα λεω την αποψη μου και αυτο που βιωσα , δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαρηκα οταν πηρα το p20 pro ,απο τις καλυτερες ποιοτητες συσκευης ,ειναι ,ναι ,το λεω και πιο πανω ,οσο για το λειτουργικο του ή φταιει οι αναβαθμισεις που πηρε και το εκαναν τοσο χαλια (οχι δεν ειναι smooth, εμπειρια χρησης χαλια) ,ειτε ο επεξεργαστης του συνδιασμο αναβαθμισεων ,οχι δεν εφταιγε η συσσκευη μου ,μαλλον τα δυο χρονια που ειχε στην πλατη, τεσπα , επειδη δεν εχω χρονο μπορεις να κανεις μια αναζητηση στο youtube για να δεις τι εννοουμε smooth και τι οχι ,για το συγκεκριμενο κινητο ,πολλοι ειναι αυτοι που εθεσαν την απογοητευση τους ,αυτα και φιλικα :)

 

edit 10ες bugs στο mi8 ; μαλλον δεν περασε απο τα χερια σου ,ενας και μοναδικος λογος που το πουλησα ηταν το notch ,σε διαφορετικη περιπτωση ακομη αυτο θα ειχα ,αλλα 2 χρονια ανετα το κρατουσα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ΜΙ8 έχει bugs και το είχα στα χέρια μου.

 

Φυσικά και το p20 pro αρχίζει να δείχνει την ηλικία του αλλά έχει πάντα τον άσσο στο μανίκι του και μπορείς να το δουλεύεις σε performance mod όπου το σμουθ είναι πραγματικό

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σε θεση φιλε να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν ,ουτε ειμαι υποστηρικτης καποιας εταιριας ,απλα λεω την αποψη μου και αυτο που βιωσα , δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαρηκα οταν πηρα το p20 pro ,απο τις καλυτερες ποιοτητες συσκευης ,ειναι ,ναι ,το λεω και πιο πανω ,οσο για το λειτουργικο του ή φταιει οι αναβαθμισεις που πηρε και το εκαναν τοσο χαλια (οχι δεν ειναι smooth, εμπειρια χρησης χαλια) ,ειτε ο επεξεργαστης του συνδιασμο αναβαθμισεων ,οχι δεν εφταιγε η συσσκευη μου ,μαλλον τα δυο χρονια που ειχε στην πλατη, τεσπα , επειδη δεν εχω χρονο μπορεις να κανεις μια αναζητηση στο youtube για να δεις τι εννοουμε smooth και τι οχι ,για το συγκεκριμενο κινητο ,πολλοι ειναι αυτοι που εθεσαν την απογοητευση τους ,αυτα και φιλικα :)

 

edit 10ες bugs στο mi8 ; μαλλον δεν περασε απο τα χερια σου ,ενας και μοναδικος λογος που το πουλησα ηταν το notch ,σε διαφορετικη περιπτωση ακομη αυτο θα ειχα ,αλλα 2 χρονια ανετα το κρατουσα

 

Καμια αντιπαράθεση, κουβέντα κάνουμε. Ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια με βάση τα οποία αξιολογεί μια συσκευή και αυτό είναι σεβαστό.

Με βάση τα δικά μου κριτήρια εγώ το P20 το χαρακτηρίζω ως ένα αρκετά ισορροπημένο κινητό που προσφέρει απροβλημάτιστη και πολύ καλή εμπειρία χρήσης ακόμα και σήμερα. Το mi8 το έπιασα τα χέρια μου μόνο σε κατάστημα, αλλά επειδή το είχα στα υπόψιν ως υποψήφιο για αγορά, με είχαν αποτρέψει αυτά που διάβαζα εδώ στο φόρουμ από άλλους χρήστες, κυρίως για προβλήματα λογισμικού, τα οποία βέβαια μπορεί στην πορεία να λύθηκαν ή για κάποιους να μην είναι σημαντικά. Όπως είπα ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια, για εμένα η αξιοπιστία του λογισμικού είναι από τα βασικά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά και εγώ τόσα χρόνια που το έχω. Ούτε ένα reset δεν έχω κάνει, έχω περάσει από όλα τα updates του μεχρι και το Android 10 όπου εκεί πραγματικά απογειώθηκε το κινητό. Ούτε μια φορά δεν αντιμετώπισα κάποιο bug και πραγματικά επειδή παρακολουθούμε και το φόρουμ μας, πότε δεν κατάλαβα τι ακριβώς προβλήματα είχαν κάποιοι χρήστες. Προσωπικά μέχρι στιγμής απλά δεν το αλλάζω.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γενικά είμαι ευχαριστημένος. Το έχω 2 χρόνια και του έχω περάσει όλα τα updates. Εντάξει μπορεί να έχει μικρο προβληματάκια αλλά και ποιό κινητό δεν έχει; Παλαιότερα με iphone και πάλι είχα κάποια θέματα. Γενικά για τα λεφτά του και τις δυνατότητες του, είναι τίμιο. Δεν είναι ούτε υπερτιμημένο όπως τα iphones, ούτε παλιό κινητό / παλιο κατασκευή. Θα ήθελα καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας μέσω wifi αλλά την παλεύω και έτσι. Δεν ξέρω με samsung κινητά γιατί ποτέ μου δεν είχα. Γενικά, τα άξιζε τα λεφτά του. Ακόμη και τώρα που βγαίνουν κινητά χωρίς τα google services, είναι ένα καλό κινητό και που έχει και φυσικό κουμπί για δαχτυλικό αποτύπωμα / home button για επιστροφή στην κεντρική οθόνη. Δεν χρειάζεται δηλαδή να κάνεις όλο gestures. :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι έγινε με την αλλαγή μπαταρίας? Εξακολουθεί να έχει αδιαβροχοποίηση? Κόστος? Είδες κάποια διαφορά? Γενικά αξίζει τον κοπο?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Καλημέρα ναι την άλλαξα, η αδιάβροχοποίηση ισχύει κανονικά, απλά επειδή ήταν ραγισμενο το τζαμάκι των πίσω καμερών αλλάχτηκε και όλο το πίσω κάλυμμα και το γύρω πλαίσιο , αλλάχτηκε και η βάση της φόρτισης και μου άλλαξαν και μια καλωδιοταινία .Σαν καινούργιο είναι το κινητό! Γύρω στα 40 ευρώ κόστισαν όλα (ήμουν εντός εγγύησης). Βελτιώθηκε η αυτονομία της μπαταρίας γύρω στις 6 ώρες SOT. Πολύ καλή και η υπηρεσία κουριερ της Huawei και γενικά το τμήμα service πολύ εξυπηρετικό.Μου έστειλαν και το report. Ποιοτική πολύ στο aftersale-εξυπηρέτηση η Huawei.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε καποιον γνωστη του θεματος γιαιτι πλεον κουραστηκα να πληρωνω -χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα- τους διαφορους που δηλωνουν "τεχνικοι"....

Το τελευταιο (γιατι υπηρξαν και προηγουμενα) προβλημα που εβγαλε ειναι μετα απο αλλαγη, -την 3η- οθονης, εχει πολυ χαμηλο σημα wifi....

Yπολογιζω οτι κατι πειραχτηκε απο το πολυ ανοιξε-κλεισε του τηλεφωνου.....Με το ζορι "βλεπει" τα δυκτια και σχεδον επανω απο το ρουτερ...

Απο την αλλη, δεν ξερω αν εχει παιξει ρολο και το οτι εκανε αναβαθμιση απο android 9 σε android 10...

Μπορει καποιος να βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες έγιναν από επίσημο Service της εταιρείας ή στο μαστρο Μήτσο της γειτονιάς;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...