Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κύκλος φόρτισης είναι από το 0 στο 100. Δηλαδή αν τη μια μέρα το φορτίσεις από το 50 στο 100 και ομοίως το ίδιο την επόμενη μέρα, τότε έχεις ένα πλήρη κύκλο ανά δύο μέρες

Πχ εγώ κάνω ένα πλήρη κύκλο φόρτισης ανά 19 ώρες μέσο όρο

 

 

 

Οχι δεν το λαμβανει σαν πληρη κυκλο φορτισης απλα ειναι σαν να σου λεει η ιδια η εταιρεια μην το φορτιζεις παραπανω απο 90%.

 

Oποιαδήποτε φόρτιση λαμβάνεται ως κύκλος φόρτισης.

Απλά ανάλογα με το Depth of Discharge αυξάνονται και οι κύκλοι φόρτισης.

Δηλαδή αν έχει όριο η μπαταρία σου πχ 300 κύκλους φόρτισης τότε αν το φορτίσεις μετά από μερική αποφόρτιση αυξάνονται αυτοί οι κύκλοι, όχι όμως ακριβώς αναλογικά.

Δηλαδή αν από το 100 έως το 0 που θεωρείται ένας πλήρης κύκλος φόρτισης δεν είναι ακριβώς το ίδιο με δέκα κύκλους φόρτισης από το 90 έως το 100. Υπάρχουν και άλλες παράμετροι που επηρεάζονται από τις πολλές φορτίσεις και επηρεάζουν ταυτόχρονα και την ζωή της μπαταρίας.

Είναι δηλαδή καλύτερα να κάνεις μια μεγάλη φόρτιση παρά πολλές μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε κανε κανονικα τα updates. Δεν υπαρχουν branded firmwares αν φοβασαι κατι τετοιο. Παντος εχει βγει η 156 και ακομα για την 156 εχει βγει το patch01 και το patch02 τα οποια περνουνται extra δηλαδη στην λιστα με τα updates θα σου δειχνει την 156 και σαν ενημερωση κωδικα θα σου εχει το patch02.

 

Θα δω τι θα κάνω. Θέλω να αποφύγω τις εφαρμογές της εταιρείας και τον κόπο να τις ξηλώνω μετά. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα πριν απο λιγο.... την 9 να δουμε ποτε θα παρουμε

 

Πρωτα θα παρουσιαστει το mate 20 και μετα. Κ μενα μολις ηρθε update patch

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έχω μια άκρη εξωτερικό , που κυκλοφορούν τα CLT-L09: Single SIM , εγώ όμως έχω 2 sim , για να δουλεύει το κινητό και με τις 2 sim , χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο ; κατι που μπορεί να είναι επικίνδυνο για τη συσκευή να μπρικάρει ; Επίσης σκέφτομαι και το 1+6 ... :(
Link to comment
Share on other sites

16 του μήνα κυκλοφορεί επίσημα το mate 20. Και με βάση όσα έχει πει η huawei, την ίδια στιγμή θα ξεκινησει η διανομή της 9 σε εμάς.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έχω μια άκρη εξωτερικό , που κυκλοφορούν τα CLT-L09: Single SIM , εγώ όμως έχω 2 sim , για να δουλεύει το κινητό και με τις 2 sim , χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο ; κατι που μπορεί να είναι επικίνδυνο για τη συσκευή να μπρικάρει ; Επίσης σκέφτομαι και το 1+6 ... :(

 

Αν βρεις Dual Sim Sim Tray μπορείς μετά με το funkyhuawei να το μετατρέψεις σε dual sim.Εγκυκλοπαιδικά το ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ(το αγόρασα απευθείας σε dual) αν και το έχουν κάνει κάποια παλικάρια στο xda

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να συνδέσω το κινητό με εξωτερικό σκληρό δίσκο και αν ναι τι θα πρέπει να αγοράσω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να συνδέσω το κινητό με εξωτερικό σκληρό δίσκο και αν ναι τι θα πρέπει να αγοράσω?

 

Χρησιμοποιώ αυτό ακριβώς χωρίς κανένα πρόβλημα που το έχω από την προηγούμενη μου συσκευή

 

https://www.skroutz.gr/s/11833582/Samsung-USB-C-male-USB-A-female-EE-UN930BBEGWW.html

 

Προσοχή,για αποφυγή θεμάτων ο εξωτερικός να έχει εξωτερική τροφοδοσία

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το κινητάκι και ελπίζω με την 9 να βελτιωθεί η ομαλότητα της κύλισης.

Έρχομαι από pixel 2xl και η διαφορά είναι αισθητή. Το pixel ρολάρει πολύ καλά και οι εναλλαγές από εφαρμογή σε εφαρμογή και στα μενού είναι βούτυρο.

 

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Στη νέα έκδοση μου αναφέρει vodafone ρυθμίσεις και εφαρμογές. Αν πατήσω να το κάνει δίνει 26mb τα διάφορα της vodafone και 550mb το firmware. Αν επιλέξω και στο δεύτερο βήμα να το κάνει θα με βάλει να διαλέξω ή θα τα κατεβάσει όλα μαζί;

 

Βάλε να κάνει την αναβάθμιση του παρόχου σου , από εφαρμογές άντε να περάσει της vodafone για να βλέπεις υπόλοιπα κτλπ, στην cosmote είναι απαραίτητο για να λειτουργεί το volte και το wifiCall το οποίο δουλεύει πολύ καλύτερα σε σχέση με s8 , δεν ξέρω αν αυτά υπάρχουν στη vodafone.

 

Και εγώ με cosmote σε 156 pach3

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αυτό ακριβώς χωρίς κανένα πρόβλημα που το έχω από την προηγούμενη μου συσκευή

 

https://www.skroutz.gr/s/11833582/Samsung-USB-C-male-USB-A-female-EE-UN930BBEGWW.html

 

Προσοχή,για αποφυγή θεμάτων ο εξωτερικός να έχει εξωτερική τροφοδοσία

Τι θέματα ακριβώς? Εγώ το θέλω να τραβάω μεγάλα βίντεο και να τα περνάω εκεί γιατί θα γεμίσει φυσικά ο εσωτερικός χώρος

Link to comment
Share on other sites

Τι θέματα ακριβώς? Εγώ το θέλω να τραβάω μεγάλα βίντεο και να τα περνάω εκεί γιατί θα γεμίσει φυσικά ο εσωτερικός χώρος

 

Να μην μπορεί να δώσει το κινητό το απαραίτητο ρεύμα ώστε να δουλέψει ο εξωτερικός. Δεν είναι απαραίτητο αυτό αλλά συμβαίνε σε μερικούς σκληρούς

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το κινητάκι και ελπίζω με την 9 να βελτιωθεί η ομαλότητα της κύλισης.

Έρχομαι από pixel 2xl και η διαφορά είναι αισθητή. Το pixel ρολάρει πολύ καλά και οι εναλλαγές από εφαρμογή σε εφαρμογή και στα μενού είναι βούτυρο.

 

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

και εγω απο pixel 2 xl..... και σοβαρα έχω μετανιώσει την αγορά... όλο προβλήματα είναι το κινητό.. εκεί που μπορεί την μια να δουλεύει smooth ξαφνικά θα κάνει τα δικά του... ένα bug που με ενοχλεί αφάνταστα είναι ότι ανοίγοντας μερικές σελίδες όπως το imore/androidcentral/windowscentral/xdadevelopers ο ήχος του keyboard αρχίζει και δυναμώνει στα καλά καθούμενα μονος του... και με το swiftkey και με το gboard συμβαίνει αυτό.....

 

γενικά μου σπάει τα νεύρα κάθε φορα και κάτι καινούριο... κάτι με το chrome γίνετε τώρα... δεν μπορώ να καταλάβω... ίσος κάποια διαφήμιση να το προκαλεί αυτό... ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω.... :lol:

 

γενικα και εγω θελω να γινει πιο smooth με το android 9

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο pixel 2 xl..... και σοβαρα έχω μετανιώσει την αγορά... όλο προβλήματα είναι το κινητό.. εκεί που μπορεί την μια να δουλεύει smooth ξαφνικά θα κάνει τα δικά του... ένα bug που με ενοχλεί αφάνταστα είναι ότι ανοίγοντας μερικές σελίδες όπως το imore/androidcentral/windowscentral/xdadevelopers ο ήχος του keyboard αρχίζει και δυναμώνει στα καλά καθούμενα μονος του... και με το swiftkey και με το gboard συμβαίνει αυτό.....

 

γενικά μου σπάει τα νεύρα κάθε φορα και κάτι καινούριο... κάτι με το chrome γίνετε τώρα... δεν μπορώ να καταλάβω... ίσος κάποια διαφήμιση να το προκαλεί αυτό... ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω.... :lol:

 

γενικα και εγω θελω να γινει πιο smooth με το android 9

Μακάρι να στρώσουν λίγο το UI γιατί κατά τ άλλα είναι πολύ αξιόλογο κινητό. Καλή κάμερα, οθόνη, ήχος, μπαταρία κλπ.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα.Μελλοντικός αγοραστής και σκέφτομαι το P20 pro.Έρχομαι απο το κτήνος LG V10 (χωρίς bootloop ευτυχώς) και έχω κάποιες ερωτήσεις.

1)Είναι πιο φωτεινή η οθόνη κάτω απο τον ήλιο?

2)Το ηχείο του Huawei είναι εξίσου καλό με αυτό της LG?

3)Και τέλος αν η κάμερα μπορεί να βγάζει αντίστοιχες φωτογραφίες στο portrait mode(Ασπρόμαυρες,φωτισμός studio) με αυτές του Iphone x.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ζήτω συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί αυτά,απλά λογο εργασίας δεν εχω τον απαραίτητο χρόνο για να διαβάσω το νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση μερικές εφαρμογές να ανοίγουν το wifi απο μονες τους?

2 φορες εκει που το εχω λειτουργία πτήσης και κλειστο το wifi για να κοιμηθώ, ξυπναω και εχω μήνυμα στο outlook στο messenger και γενικότερα καπως εχει ανοιξει το wifi!

Δεν πιστεύω να το κάνω στον υπνο μου απο υπερβολικη εξάρτηση με την συσκευή?!!!!

Αν γίνεται που παω και τι ακριβώς ρυθμιζω στο να μην γίνεται αυτο?

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα.Μελλοντικός αγοραστής και σκέφτομαι το P20 pro.Έρχομαι απο το κτήνος LG V10 (χωρίς bootloop ευτυχώς) και έχω κάποιες ερωτήσεις.

1)Είναι πιο φωτεινή η οθόνη κάτω απο τον ήλιο?

2)Το ηχείο του Huawei είναι εξίσου καλό με αυτό της LG?

3)Και τέλος αν η κάμερα μπορεί να βγάζει αντίστοιχες φωτογραφίες στο portrait mode(Ασπρόμαυρες,φωτισμός studio) με αυτές του Iphone x.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ζήτω συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί αυτά,απλά λογο εργασίας δεν εχω τον απαραίτητο χρόνο για να διαβάσω το νήμα.

 

Μίλια μακριά η μία συσκευή από την άλλη....

1)Ναι αρκετά πιο φωτεινή με πολύ καλύτερη ευκρίνεια και χρωματα

2)Το ηχείο της Huawei είναι ένα από τα 3,4 καλύτερα ηχεία σε τηλέφωνα που κυκλοφορούν και καμιά μα καμία σχέση με το απλά απαράδεκτο (δεν το λέω προσβλητικά) ηχείο που έχει το V10

3)Η κάμερα του V10 (όσο μπορώ να θυμάμαι) ήταν για την εποχή της απλά εξαιρετική αλλά του p20 pro είναι η καλύτερη κάμερα αυτή την στιγμή που έχει μπει σε κινητό τηλέφωνο... Οπότε σίγουρα θα εντυπωσιάστεις από τις επιδόσεις της ιδιαίτερα μόλις πέσει το φως θα είναι η μέρα (p20 pro) με την νύχτα (LG V10 και όλα τα υπόλοιπα τηλέφωνα)...

Από άποψη ταχύτητας (ιδιαίτερα αν κατεβάσεις την κλίμακα των εφέ από x1 στο x0,5) θα καταλάβεις τι σημαίνει ταχύτητα, άνοιγμα εφαρμογών κτλ...

Για βίντεο θα το έβαζα στα ίδια επίπεδα με το V10... Ήχο ακουστικών το V10 ίσως καλύτερο...

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Μίλια μακριά η μία συσκευή από την άλλη....

1)Ναι αρκετά πιο φωτεινή με πολύ καλύτερη ευκρίνεια και χρωματα

2)Το ηχείο της Huawei είναι ένα από τα 3,4 καλύτερα ηχεία σε τηλέφωνα που κυκλοφορούν και καμιά μα καμία σχέση με το απλά απαράδεκτο (δεν το λέω προσβλητικά) ηχείο που έχει το V10

3)Η κάμερα του V10 (όσο μπορώ να θυμάμαι) ήταν για την εποχή της απλά εξαιρετική αλλά του p20 pro είναι η καλύτερη κάμερα αυτή την στιγμή που έχει μπει σε κινητό τηλέφωνο... Οπότε σίγουρα θα εντυπωσιάστεις από τις επιδόσεις της ιδιαίτερα μόλις πέσει το φως θα είναι η μέρα (p20 pro) με την νύχτα (LG V10 και όλα τα υπόλοιπα τηλέφωνα)...

Από άποψη ταχύτητας (ιδιαίτερα αν κατεβάσεις την κλίμακα των εφέ από x1 στο x0,5) θα καταλάβεις τι σημαίνει ταχύτητα, άνοιγμα εφαρμογών κτλ...

Για βίντεο θα το έβαζα στα ίδια επίπεδα με το V10... Ήχο ακουστικών το V10 ίσως καλύτερο...

 

Πραγματικά κατατοπιστικοτατος.Σε ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο που αφιέρωσες.Δηλαδή εχει και αυτό εφέ στην κάμερα ε?Μάλλον προς τα εδώ με βλέπω.Κατι τελευταίο,γενικά έχει βγάλει προβλήματα καθόλου?Και αν ναι λύθηκαν με τα updates?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα.Μελλοντικός αγοραστής και σκέφτομαι το P20 pro.Έρχομαι απο το κτήνος LG V10 (χωρίς bootloop ευτυχώς) και έχω κάποιες ερωτήσεις.

1)Είναι πιο φωτεινή η οθόνη κάτω απο τον ήλιο?

2)Το ηχείο του Huawei είναι εξίσου καλό με αυτό της LG?

3)Και τέλος αν η κάμερα μπορεί να βγάζει αντίστοιχες φωτογραφίες στο portrait mode(Ασπρόμαυρες,φωτισμός studio) με αυτές του Iphone x.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ζήτω συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί αυτά,απλά λογο εργασίας δεν εχω τον απαραίτητο χρόνο για να διαβάσω το νήμα.

 

1) ναι

2) ναι

3)ναι

 

εχεις 3 ναι... αλλα να σου πω και κατι? σκεψου καλα τι πας να αγορασεις......

 

ένα κινητό το οποιο από επιδόσεις όσο δυνατό και αν είναι δεν είναι και τόσο smooth..... θα συνάντησης αρκετά ενοχλητικά προβληματάκια.. και θα χάνει επίδοσης κάθε 5 μήνες.... ξανά και ξανά επαναφορά θα είσαι... οποτε αν θέλεις την γνώμη μου μιας και είμαι εντελώς καμμένος και έχω αλλάξει τόσες συσκευές μείνε μακριά.... εγώ το παράτησα στην άκρη και ειμαι με ενα one plus 6 τωρα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πραγματικά κατατοπιστικοτατος.Σε ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο που αφιέρωσες.Δηλαδή εχει και αυτό εφέ στην κάμερα ε?Μάλλον προς τα εδώ με βλέπω.Κατι τελευταίο,γενικά έχει βγάλει προβλήματα καθόλου?Και αν ναι λύθηκαν με τα updates?

 

θα σου πει ο φίλος πιο πάνω να μην με ακούσεις και ότι είμαι troll του forum... λοιπόν δεν θα πω ψέματα.... το κινητό όσο τούμπανο και αν είναι... έχει αρκετά προβληματάκια... με updates δεν λύθηκε τίποτα.... το μονο που κάνανε είναι να το χειροτερεύουνε όλο και πιο πολύ με κάθε update.... επίσης έχει πολύ bloatware στα services..... και τρώνε πόρους από το σύστημα με αποτέλεσμα η συσκευή να χάνει απόδοση... όπως και να έχει αν δεν σε νοιάζουνε αυτά προχωρα στην αγορά του.. εγώ απλά λέω την γνώμη μου..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάθε άποψη απο χρήστες του κινητού είναι καλοδεχούμενη.Δε θα ηθελα να δωσω τοσα χρήματα και να μη ρολαρει καλά το τηλέφωνο η να μην είναι smooth οπως λέτε.Και γω πίστευα οτι δεν θα ειχε το bloatware που είχανε αλλά επώνυμα τηλέφωνα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...