Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακούω τόσα για υπέρογκες χρεώσεις στην VMC. Παραθέτω από κάτω ακριβώς τον τιμοκατάλογο της Vodafone. Τι ισχύει τελικά? Εδώ βλέπω πως για 100mb θα πληρώσω κάπου στα 2 Ευρώ παραπάνω. (VMC 5GB). Που μου φαίνεται πάνω κάτω λογικό ποσό μιας και δεν σκοπεύω να περάσω τα 5GB τόσο πολύ πιά. Μήπως τελικά οι υπερχρεωμένοι ήταν δυστυχώς κάτι παραπάνω από άπληστοι όσον αφορά την ογκοχρέωση ή απλώς παραπληροφορούν?

 

Ο τιμοκατάλογος:

 

Χρεώσεις υπηρεσίας Vodafone Mobile Broadband

 

 

Πρόγραμμα VMC1 / VMC250 / VMC5GB / VMC5GB Φοιτητικό

Μηνιαίο πάγιο 3,5 € / 14,99 € / 29,50 € / 24,99 €

Δωρεάν MBs 1 ΜΒ / 250 ΜΒ / 5120 ΜΒ / 5120 ΜΒ

 

Κόστος ανά

MB μετά

τα δωρεάν MB* 1,02 € / 0,10 € / € 0,02 / € 0,02

Eλάχιστη

χρέωση 10 ΚΒ / 10 ΚΒ / 10 ΚΒ / 10 ΚΒ

 

 

* Σε όλα τα προγράμματα χρήσης τόσο εντός όσο και εκτός του δωρεάν όγκου, η χρέωση γίνεται ανά 10 kb. Η χρέωση αφορά τη κίνηση εκτός του δωρεάν προσφερόμενου όγκου.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Ο τιμοκατάλογος αυτός είναι σχετικά πρόσφατος. Παλαιότερα ήταν αρκετά υψηλότερη η χρέωση πέραν των δωρεάν ΜΒ.
Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η προσφορα που ειχε βγαλει για απεριοστο surfing, μεχρι ποτε ισχυει θυμαται καποιος; Μεχρι τελη Σεπτεμβριου ή Οκτωβριου;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς το εξής πρόβλημα. χρησιμοποιούμε αυτή την κάρτα για τα μηνύματα μόνο και ενώ στο λαπτοπ δούλευε μια χαρά με 160 χαρακτήρες στα ελληνικά, τώρα που τη μετέφερα στο μεγάλο υπολογιστή δε μου γράφει ελληνικά παρά μόνο με 60 -70...τι μπορώ να κάνω...η βόνταφον δε βοήθησε και πολύ....
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά για απεριόριστη χρήση με τη VMC ισχυεί μέχρι τέλος Οκτωβρίου :rolleyes:

 

Joanna24, i prosfora tou aperioristou isxyei mexri telos Septemvriou.

 

Ayto pou anefere o zakstefanou einai swsto alla den isxyei pia. Exoun katalavei oti i xrewsi twn 500 euro ana GB einai apelpistika lathos kai tin allaksan. Nomizw oti twra ontws einai 20 euro ana GB. Akoma ki etsi omws, ~15 euro i tainia einai polla. Opote kalytera na min ksperasoume ta 5G.

 

άμα σε ενημερώσουν σε εύλογο χρονικό διάστημα να μας το πεις..

για καλό και για κακό πάρε μετά από καμιά εβδομάδα και μην εκπλαγείς αν σου πουν ότι δεν μίλησαν ποτέ μαζί σου και ότι δεν έχεις ανοίξει καμιά κλήση... :blink:

 

Stelara, se diavazw kairo twra. Me olo to sevasmo stin eleftheri ekfrasi, an krinw apo tis topothetiseis sou, diakrinw kapoia ...arnitiki stasi enantia sti voda mazi me elleipsi antikeimenikotitas. Nomizw oti oi paremvaseis sou tha itan pio xrisimes ston kosmo pou symmetexei se ayta ta forums an eixan kai kapoia dosi antikeimenikotitas....

Link to comment
Share on other sites

Joanna24, i prosfora tou aperioristou isxyei mexri telos Septemvriou.

 

Ayto pou anefere o zakstefanou einai swsto alla den isxyei pia. Exoun katalavei oti i xrewsi twn 500 euro ana GB einai apelpistika lathos kai tin allaksan. Nomizw oti twra ontws einai 20 euro ana GB. Akoma ki etsi omws, ~15 euro i tainia einai polla. Opote kalytera na min ksperasoume ta 5G.

 

Μέχρι τελος Οκτωβρη ειναι.

 

Μεχρι τελος Σεπτεμβρη ειναι στις αλλες 2.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση θα ηθελα. Εχω το E172 usb stick της vodafone και εχω 3-4 γραμμες σημα 3G+ στο σπιτι αλλα με ανοιχτες μπαλκονοπορτες. Οταν κλεινουν τα τζαμια το σημα πεφτει αυτοματως στη 1 γραμμη. Υπαρχει τροπος να ενισχυσω καπως το σημα γιατι ερχεται και χειμωνας??? Ισως εαν υπαρχει καποια κεραια ή εαν μπορω να βαλω στο μπαλκονι καποια εξωτερικη??? Ευχαριστω για τη βοηθεια εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση θα ηθελα. Εχω το E172 usb stick της vodafone και εχω 3-4 γραμμες σημα 3G+ στο σπιτι αλλα με ανοιχτες μπαλκονοπορτες. Οταν κλεινουν τα τζαμια το σημα πεφτει αυτοματως στη 1 γραμμη. Υπαρχει τροπος να ενισχυσω καπως το σημα γιατι ερχεται και χειμωνας??? Ισως εαν υπαρχει καποια κεραια ή εαν μπορω να βαλω στο μπαλκονι καποια εξωτερικη??? Ευχαριστω για τη βοηθεια εκ των προτερων!

 

Καμια βοηθεια???

Link to comment
Share on other sites

Καμια βοηθεια???

 

Nομιζω υπαρχει προεκταση καλλωδιου κοντα στα 2 μετρα ( ? )σαν αυτο που ειχε μεσα στο κουτι.Κανε μια ερωτηση σε Vodafone shop και εαν δεν υπαρχει παραγγειλε το!

Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι θα παρει παράταση η προσφορά με το απεριοριστο 3G broadband εως τέλος Δεκεμβρίου?

 

Λεγε μου τετοια... :)

 

Που το ακουσες αληθεια;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω υπαρχει προεκταση καλλωδιου κοντα στα 2 μετρα ( ? )σαν αυτο που ειχε μεσα στο κουτι.Κανε μια ερωτηση σε Vodafone shop και εαν δεν υπαρχει παραγγειλε το!

 

Ναι υπάρχει καώδιο προέκτασης. Πάρε στο 1399 και ρώτα γιατί ίσως στα καταστήματα να μη το ξέρουν διότι δεν είναι κάτι που το πουλάνε συχνά.

 

Πάντως το usb stick το καινούριο έχει σούπερ σήμα. Και λογικά θα βγάλουν και τις καινούριες που έχει η vodafone αγγλίας!

Link to comment
Share on other sites

Ti καλώδιο είναι αυτό? Το βρίσκουμε εκτός VODA?

 

το καλωδιο δεν ειναι για τα νεα στικακια

εκανε μονο για τις παλιες pcmca καρτες

:X
Link to comment
Share on other sites

Αααααα κρίμα! Με επέκταση USB δουλεύει το στικάκι (για να το βάζουμε κοντά σε παράθυρο όταν δεν έχουμε καλό σήμα)?
Link to comment
Share on other sites

Αααααα κρίμα! Με επέκταση USB δουλεύει το στικάκι (για να το βάζουμε κοντά σε παράθυρο όταν δεν έχουμε καλό σήμα)?

 

Φυσικα, απο ενα καταστημα πληροφορικης αγορασε μια προεκταση usb 2-3m, και θα δουλευει μια χαρα.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θελω την βοηθεια οσως απο σας εχουν ανοιξει η σκοπευουν να ανοιξουν καταστημα vodafone franchise.

ποιες οι απαιτησεις απο την εταιρια? στο τελος μενει καθολου κερδος για σενα η στα τρωει ολα η βοντα? βγαζεις μονο απο εταιρικες συνδεσεις ?

παρακαλω οποιος γνωριζει οποιαδηποτε πληροφορια πανω στο θεμα αυτο θα ηθελα να μου την γραψει γιατι σε λιγο καιρο ανοιγουμε Vodafone και οι υπευθηνοι εκτος απο κατι σεμιναρια που μας ειπαν θα παρακολουθησουμε δεν μας ειπαν τπτ αλλο. θεωρειτε την δουλεια αυτη ρισκο η οτι θα αποτυχει? γενικα θα με ενδιεφερε η αποψη οσων γνωριζουν ειτε να εχουν δικο τους καταστημα κινητης ειτε να εχουν δουλεψει σαν υπαλληλοι.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

θελω την βοηθεια οσως απο σας εχουν ανοιξει η σκοπευουν να ανοιξουν καταστημα vodafone franchise.

ποιες οι απαιτησεις απο την εταιρια? στο τελος μενει καθολου κερδος για σενα η στα τρωει ολα η βοντα? βγαζεις μονο απο εταιρικες συνδεσεις ?

παρακαλω οποιος γνωριζει οποιαδηποτε πληροφορια πανω στο θεμα αυτο θα ηθελα να μου την γραψει γιατι σε λιγο καιρο ανοιγουμε Vodafone και οι υπευθηνοι εκτος απο κατι σεμιναρια που μας ειπαν θα παρακολουθησουμε δεν μας ειπαν τπτ αλλο. θεωρειτε την δουλεια αυτη ρισκο η οτι θα αποτυχει? γενικα θα με ενδιεφερε η αποψη οσων γνωριζουν ειτε να εχουν δικο τους καταστημα κινητης ειτε να εχουν δουλεψει σαν υπαλληλοι.

 

Τις πιο σωστές πληροφορίες για τέτοιο σοβαρό θέμα πιστέυω θα τις πάρεις από τους αρμόδιους της Vodafone. Σε κάθε περίπτωση μόνο κάποιος που έχει/είχε δικό του τέτοιο μαγαζί μπορεί να σε βοηθήσει, ο όποιος υπάλληλος εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να γνωρίζει πολλά πράγματα για τις όποιες οικονομικές και άλλες συμφωνίες. Λογικά η όποια σύμβαση έχει ή πρόκειται να υπογραφεί μεταξύ της εταιρίας και του ιδιοκτήτη θα αναφέρει όλα τα απαραίτητα όπως απαιτήσεις, προδιαγραφές, ποσοστά κλπ.

Σχετικά με το ρίσκο, αυτό πάντα υπάρχει έτσι και αλλιώς αλλά αρκετά εξαρτώνται από την περιοχή, το σημείο που βρίσκεται το κατάστημα, η απόσταση από το κοντινότερο άλλο κατάστημα Vodafone, το πόσο καλό σήμα έχει στην περιοχή η εν λόγω εταιρία, το επίπεδο εξυπηρέτησης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα ανακαλύψεις και μόνος σου όταν θα πας στα σεμινάρια είναι ότι εκεί πηγαίνεις για να μάθεις τα συστήματα (λογισμικό ) της vodafone για να μπορείς να κάνεις τα βασικά . Δεν θα σου μάθουν εκεί το πως λειτουργεί μια εταιρεία ούτε θα σου εξηγησουν το πως υπολογίζεις κέρδη . Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να ανοίγεις μια εταιρεία αν δεν ξέρεις απο πριν κέρδη , κόστος κλπ . Οι απαιτήσεις της vodafone διαφέρουν βάσει παραγόντων όπως τι μαγαζί θα φτιάξεις ,περιοχή . Τώρα αν θα βγάλετε απο αυτήν σας την προσπάθεια είναι καθαρά στο χέρι σας .
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και τους δυο σας για τον χρονο που διαθεσατε να μου απαντησετε, για μενα οτιδηποτε μου λετε μπορει να μου φανει χρησιμο.
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Όντας ήδη κάτοχος ενώς 3G modem της Huawei Vodafone Mobile Connect usb E172, θέλησα να αγοράσω το εν λόγω router της Level One (WBR-3800) που έχει δυνατότητα να διαμοιράζει την σύνδεση μέσω Wi-Fi. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν μπορει το stick 3G να συνδεθεί καθόλου στο δίκτυο όταν είναι πάνω στο router ενώ δουλεύει κανονικά όταν είναι πάνω σε υπολογιστή. Μήπως έχεται καμιά ιδέα για το πως θα το κάνω να παίξει? Θεωρητικά έχω βάλει τις σωστές ρυθμίσεις για APN και DNS αλλά αν υπάρχει κάποια πρόταση θα είναι ευπρόσδεκτη.
Nokia 6120c--->Samsung F700--->ASUS P750--->iPhone 3G
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοον, επειδη ήμουν στη vodafone χρονια ως υπευθυνη καταστηματος (τωρα ειμαι σε εταιρεια που πουλα ΚΑΙ προιοντα vodafone), εχω να σου πω τα εξης:

1. Ετοιμασου για πολλες δημοσιες σχεσεις και ωρες εργασιας εντος και εκτος καταστηματος.

2. Θα πρεπει να βαδιζεις παντα με το "γραμμα του νομου" της εταιρειας.

3. Τα ποσοστα προμηθειων τα τελευταια δυο χρονια εχουν μειωθει. Παρ'ολα αυτα με την αποκτηση ικανοποιητικης πελατειας η δουλεια θα παει καλα.

4. Παιρνεις ενα μικρο ποσοστο προμηθειας ακομη κι αν ο πελατης πληρωσει μονο το λογαριασμο του κλπ.

5. Θα αλλαξεις πολλες φορες προσωπικο. Δεδομενο.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

2. Θα πρεπει να βαδιζεις παντα με το "γραμμα του νομου" της εταιρειας.

 

Πολύ σωστό . καλύτερα να χάσεις πχ μια σύνδεση παρά να την φας στο κεφάλι :)

 

2 συμβουλές που αφορούν την εταιρεία και μόνο . Βρες καλό λογιστή που να ξέρει το αντικείμενο γιατι είναι λίγοι αυτοί που να το γνωρίζουν . Θέλει προσοχή στο τι είδους θα είναι δλδ Ο.Ε , ΕΠΕ κλπ (σημαντικό να περάσεις και την παροχή υπηρεσιών απο την αρχή ωστε να μην χριαστεί να κανεις μεταβολή) . Αν αποφασίσεις να βάλεις λογιστικό πρόγραμμα θα σου προτρέψουν σίγουρα το eurofasma . Σίγουρα αν θέλεις να δουλέυουν υπάλληλοι είναι πιο εύκολο να έλενχεις με ενα τέτοιο πρόγραμμα αλλά α) θα πληρώνεις κάποιον περισσότερα για να το μάθει - χρησιμοποιει β) δεν αποτρέπει σπουδαία φορολογικά λάθη οπως αλλαγή σειράς (μεγάλο μπέρδεμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ήθελα να ρωτήσω,γιατι προσπαθώ τον τελευταίο καιρο και έχουν σπάσει τα νεύρα μου, πως γίνεται να καλέσω ένα νούμερο σταθερό στην αγγλία από το κινητό μου. Βάζω το πρόθεμα +440^&*%...... αλλά μου λέει συνέχεια σφάλμα κλήσης. Πρέπει να βάλω και κάποιο άλλο πρόθεμα? Σύνδεση έχω, αν έχει κάποια σημασία.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...