Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ το vodafone mail εδώ και πολύ καιρό (χρόνια...). Δεν υπήρξε ποτέ χρέωση των ειδοποιήσεων για νέα mail :)

 

Ε,ναι δεν χρεώνεσαι με την ειδοποίηση παρά μόνο όταν τα ακούς μέσω 121 (η γνωστή χρέωση),έτσι κι αλλιώς τα ελέγχουμε μέσω της σελίδας (οπότε άκυρο αυτό που έγραψα).

 

Γιατί όμως μου εμφάνιζε κενό το 2ο μνμ;;

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Kαλό το vodafone mail.. ¨Ομως έχω παρατηρήσει κάποιες φορές να αργεί πολύ να σου έρθει η ειδοποίηση στο κουνητό! Μια φορά έκανε μια ολόκληρη μέρα!
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό.

Προσωπικά επειδή έκανα και αρκετές δοκιμές λάμβανα αμέσως το μνμ με το που πατούσα την αποστολή δλδ.

Και καλά να καθυστερήσει κανα 10' ,αλλά ολόκληρη μέρα;;:blink:

Πόσο συχνη είναι η καθυστέρηση στη λήψη μνμ;Δεν καλείς στο cc να ελεγχθεί;;

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό.

Προσωπικά επειδή έκανα και αρκετές δοκιμές λάμβανα αμέσως το μνμ με το που πατούσα την αποστολή δλδ.

Και καλά να καθυστερήσει κανα 10' ,αλλά ολόκληρη μέρα;;:blink:

Πόσο συχνη είναι η καθυστέρηση;Δεν καλείς στο cc να ελεγχθεί;;

 

Δε λέω ότι συμβαίνει πάντα, αλλά όμως συμβαίνει.. Ισως να υπάρχει φόρτος στο δίκτυο λόγω υποκλοπών...καταλαβαίνεις τώρα..

 

Τώρα μα μην πω που σκάνε κάτι sms 10-10 στις 3 το πρωϊ και λες πόλεμο έχουμε?:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω ότι συμβαίνει πάντα, αλλά όμως συμβαίνει.. Ισως να υπάρχει φόρτος στο δίκτυο λόγω υποκλοπών...καταλαβαίνεις τώρα..

Ε,εντάξει τότε οι άνθρωποι έχουν και δουλειές..τι να κάνουμε τώρα;;:p :lol:

 

Τώρα μα μην πω που σκάνε κάτι sms 10-10 στις 3 το πρωϊ και λες πόλεμο έχουμε?:lol: :lol: :lol:

Μη τ'αφήσεις αυτο,πες τους να το ελέγξουν.

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Αν για παράδειγμα ζητήσεις το Χ όνομα θα σου δώσουν το νούμερό του. Αν πεις εσύ το νούμερο και ζητήσεις σε ποιόν ανήκει, απαγορεύεται να σου πουν.
Link to comment
Share on other sites

Ε,ναι δεν χρεώνεσαι με την ειδοποίηση παρά μόνο όταν τα ακούς μέσω 121 (η γνωστή χρέωση),έτσι κι αλλιώς τα ελέγχουμε μέσω της σελίδας (οπότε άκυρο αυτό που έγραψα).

 

Γιατί όμως μου εμφάνιζε κενό το 2ο μνμ;;

 

Το δευτερο μηνυμα στο εβγαζε κενο διοτι θα ειχε συνολο χαρακτηρων 106, εκ των οποιων ο τελευταιος ηταν το κενο..

 

Αν ειναι εως 105 χαρακτηρες(συμπεριλαμβανομενων και των κενων) χωραει να σταλει σε 1sms.

 

Αν ειναι πανω απο 105 το σπαει σε sms των 100 χαρακτηρων και επισης σου δειχνει στην αρχη του μηνυματος το τρεχων sms προς τα συνολικα sms που χρειαστηκαν για να διασπαστει το αρχικο μηνυμα που γραψατε στη σελιδα.

Link to comment
Share on other sites

polyplokh diadikasia.. egw exw apthn otenet 750 dwrean mhnymata mhniaiws k an oxi apton ypologisth mu mporw na mpainw apton opera mini tsampa (me to programa me ta 3e ths tim) kai variemai na to kanw.. otan 8es na steileis ena mhnyma to kaneis epeidh einai grhgoro k eykolo. ante twra na peis ston kosmo na energopoihsei ta vodafone mail tu gia na tu stelnw egw.. oi idees gnwstes, poly kalh omws ylopoihsh.

 

Τη σημερον ημερα ολος ο κοσμος ειναι γνωστο οτι εχει εναν λογαριασμο ηλεκτρονικης αλληλογραφιας. Πολλοι παροχεις υπηρεσιων ηλεκτρονικου ταχυδρομιου προσφερουν και αυτοματη προπωθηση όλων των εισερχομενων μηνυματων. Συνεπως μπορουμε να τα κανουμε προώθηση στο vodafone mail και να ειδοποιουμαστε για τα mail μας και τι θεμα εχουν. Τουλαχιστον για μενα ειναι πολυ πρακτικο και εξυπηρετικο. Οποτε το να ενεργοποιησεις το vodafone mail αξιζει παρα πολυ και για αυτο το λογο, περαν του οτι μπορει ο οποιοσδηποτε να σου στειλει sms μεσω ιντερνετ τσαμπε(το ιντερνετ ηδη υπαρχει παντου!). Εξαλου ενα τηλεφωνημα κανεισ κ σου εργοποιουν την υπηρεσια.

Το να χρησιμοποιησω τον opera για να στειλω μεσω του http://www.giagos.gr/msl.php sms ειναι εξισου γρηγορο παντως. Με N70 μου παιρνει ακριβως τον ιδιο χρονο με την κανονικη διαδικασια(και πιο γρηγορα οταν τρεχω τον opera στο backround).

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο μηνυμα στο εβγαζε κενο διοτι θα ειχε συνολο χαρακτηρων 106, εκ των οποιων ο τελευταιος ηταν το κενο..

 

Αν ειναι εως 105 χαρακτηρες(συμπεριλαμβανομενων και των κενων) χωραει να σταλει σε 1sms.

 

Αν ειναι πανω απο 105 το σπαει σε sms των 100 χαρακτηρων και επισης σου δειχνει στην αρχη του μηνυματος το τρεχων sms προς τα συνολικα sms που χρειαστηκαν για να διασπαστει το αρχικο μηνυμα που γραψατε στη σελιδα.

 

5-6 χαρακτήρες είχε όλους και όλους..

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλα έτυχε εκεινη το φορά που το δοκίμασες Titinaki?Αν συνεχίζει να στο κάνει ενήμερωσε με για να γίνει διόρθωση αν χρειάζεται κ να το ψάξουμε. Εμένα πάντως δεν μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο μέχρι ώρας.
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναδοκίμασα μόλις τώρα με παραπάνω απο 5-6 χαρακτήρες,φυσικά λιγότερους από 160 και το εμφανίζει και πάλι κενό.. :(
http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω στελνω απο το site που λετε sms san thema mail δηλαδη αλλα το μονο που μου ερχεται ειναι ενα μηνυμα απο το 121 ου λεει οτι εχω ενα νεο mail χωρις ομως να μου αναφερει το θεμα του μηνυματος.Τι τρεχει μπορει καποιος να με βοηθησει?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω στελνω απο το site που λετε sms san thema mail δηλαδη αλλα το μονο που μου ερχεται ειναι ενα μηνυμα απο το 121 ου λεει οτι εχω ενα νεο mail χωρις ομως να μου αναφερει το θεμα του μηνυματος.Τι τρεχει μπορει καποιος να με βοηθησει?

Πρέπει να από τις ρυθμίσεις του Vodafone Mail να ενεργοποιήσεις την λεπτομερή ενημέρωση για νέα e-mail...

Link to comment
Share on other sites

οκ Κωστα θα το ρυθμισω.ευχαριστω.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναδοκίμασα μόλις τώρα με παραπάνω απο 5-6 χαρακτήρες,φυσικά λιγότερους από 160 και το εμφανίζει και πάλι κενό.. :(

 

Τι browser χρησιμοποιεις?

 

Αν μπορεις δες κ το encoding των χαρακτηρων που εχει ο browser οταν τρεχεις την σελιδα.

 

Επισης αν θες δοκιμασε στο giagos.gr/mailsmsu.php να πατησεις τον author(σου βαζει αυτοματα το πεδιο 'to') κ να στειλεις εκει ενα μηνυμα.Θα τσεκαρω να δω αν ερχεται κανονικα στο κινητο μου.(απλα γραψε κ το ψευδωνυμο σου για να καταλαβω οτι το στειλες εσυ)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτήσω πως θα βλέπατε την ιδέα για επέκταση του vodafone 'mailsms' σαν τοπο για καινουριες γνωριμιες.

 

Πχ να υπαρχει η δυνατοτητα register και να εμφανιζεται μια λιστα με τα nicknames των registered users, όπου θα μπορούν να ανταλλάσουν μηνύματα μεταξύ τους.

 

Επίσης αν αρχισει να υλοποιειται η ιδεα, το όλο περιβαλλον θα γινει κ πιο 'personilized', ανάλογα με τo χρηστη. (θα κρατάει τα εξερχόμενα μηνυματα, contacts, ktlp)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χθές 17/5/06 έκανα αίτηση φορητότητας (τηλεφωνικά) για να πάω απο την τιμ στην κοσμοτέ και μου είπαν την παρασκευή 19/5/06 θα μου στείλουν την κάρτα σιμ!Το περίεργο είναι που απο την πρώτη ημέρα (το βράδυ) που δοκίμασα να καλέσω τον αριθμό μου διαπίστωσα οτι ήδη είχε γίνει η μεταφορά στο νεο δίκτυο!!!
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω στειλει το "pass" στο 1000 και εχω ενεργοποιηθει ομωσ προσπαθω να μπω μεσω web στο vodafone mail και μου βγαζει το μνμ "σφαλμα ελεγχου ταυτοτητασ"

τι γινεται επιτελουσ

 

 

Παιδια εχω κι εγω το ιδιο προβλημα μπορει καποιος να βοηθησει?Ευχαριστω πολυ.;)

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις μόλις δύο μηνύματα πιο πάνω από το δικό σου θα δεις ότι το πρόβλημα λύνεται καλώντας την εξυπηρέτηση πελατών...
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

ok sorry
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

Μια ερώτηση θέλω να κάνω...

 

Συνδέομαι στο 3G εδώ και 6 μήνες (αλλά τώρα σας ανακάλυψα)

και ΤΩΡΑ σκέφτομαι να πάρω επιτραπέζιο PC και να βάλω την κάρτα 3G σε

PCI .

 

Κυκλοφορούν adaptors για αυτή την δουλειά ΑΛΛΑ η Vodafone λέει

στο site της ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ δουλέψει!!!

 

Ξέρετε κάτι εσείς?

 

Συνδέομαι στο 3G με κεραία (και 2 μπάρες).

Χωρίς κεραία ΔΕΝ έχω 3G (μόνο GPRS).

Ανατολικά της Κερατέας , στην θάλασσα.

 

Αυτά...

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

Μια ερώτηση θέλω να κάνω...

 

Συνδέομαι στο 3G εδώ και 6 μήνες (αλλά τώρα σας ανακάλυψα)

και ΤΩΡΑ σκέφτομαι να πάρω επιτραπέζιο PC και να βάλω την κάρτα 3G σε

PCI .

 

Κυκλοφορούν adaptors για αυτή την δουλειά ΑΛΛΑ η Vodafone λέει

στο site της ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ δουλέψει!!!

 

Ξέρετε κάτι εσείς?

 

Συνδέομαι στο 3G με κεραία (και 2 μπάρες).

Χωρίς κεραία ΔΕΝ έχω 3G (μόνο GPRS).

Ανατολικά της Κερατέας , στην θάλασσα.

 

Αυτά...

Βασίλης

 

Hello Vasili, καλωσήρθες :D

 

Στη θεωρία ναι, μπορείς να το κάνεις. Απλό είναι, αγοράζεις ένα PCI adaptor, τον βάζεις στη PCI, εγκαθιστάς την εφαρμογή της Voda κ βάζεις τη κάρτα όταν στο ζητήσει :) Απλό ε? What's the catch?

 

Η Voda έχει ένα δίκιο σε αυτό που λέει, ότι δηλαδή δεν θα παίξει σε desktop. Από ότι έμαθα από ένα γνωστό μέσα στη Voda, η κάρτα μπορεί να παίξει σε desktop, το έχουνε κάνει. Που κολάει όλο το στορυ? Στο ότι η Voda (Έλλάδας 1000% αλλά και η μαμά) τεστάρει τις κάρτες για αυτό που είναι φτιαγμένες, δηλαδή για φορητούς. Και φαντάσου, παρόλα τα τεστ που κάνουνε, σκάνε προβλήματα όπως θα διάβασες σε άλλα posts. Φαντάσου τώρα, αυτό να ανοίξει σε desktops, με ν PCI adapters, 2n motherboards και n*n συνδιασμούς των παραπάνω!!!!! Αν σου έλεγε ναι, κάντο, τότε με το πρώτο πρόβλημα που θα σου έσκαγε, θα έπρεπε να σε υποστηρίξει... και τι να σου πει αν φταίει ο adaptor ή το motherboard ή ο συνδυασμός ή, ή, ή...

 

Προσωπικά πιστεύω ότι καλά κάνουν κ λένε ότι δεν το υποστηρίζει. Τώρα, αν πάρεις το ρίσκο (σιγά το ρίσκο δα) μόνος σου, το κάνεις και πετύχει, μια χαρά. Αν δεν πετύχει, τουλάχιστον δεν σου είπανε ψέμματα ότι και καλά γίνεται για να σου φάνε τα λεφτά.

 

Πάντως το ίδιο παληκάρι μου πέταξε κάτι για USB κάρτα!!?!?!?!?!?!?!!??! οεο? δεν ήξερε περισσότερα, άμα μάθω θα ποστάρω :)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε Nokia, την εποχή που άλλαξε όνομα σε vodafone, υπήρχε (και υπάρχει) ένα 4ψήφιο (δυστυχώς δεν το θυμάμαι) στο οποίο έστελνες κενό μήνυμα και σου ερχόταν εικόνα-λογότυπο δικτύου το σήμα της vodafone (ακριβώς όπως το σήμα των καταστημάτων). Με τη βοήθεια logo manager ή ανάλογων προγραμμάτων, μπορούσες να το πάρεις σαν εικόνα και να το χρησιμοποιήσεις σε οποιοδήποτε κινητό μπορεί να έχει εικόνα σαν λογότυπο δικτύου...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...