Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Κοινώς Βόδιαφον!😂😂

Ρε σι μην κάνεις αρνητικά σχόλια για το ενα σκέλος της NODA. Σε λίγο θα δουλεύεις και για αυτή 🤣🤣🤣🤣🤣

Αντί να δείτε τα πραγματικά χάλια του edge sa δικτύου που υποστηρίζεται προσπαθείτε με κάθε μέσο να κάνετε να φανεί η Cosmote και Vodafone χειρότερη από την νόβα. Ο εχθρός της νόβα δεν είναι η Cosmote και ιδιαίτερα η Vodafone άλλα ο ίδιος της ο εαυτός που με ότι κάνει καταφέρνει να χάνει την αξιοπιστία της. Δεν μιλάμε σε τεχνικό επίπεδο που ξέρουμε όλοι μας πολύ καλά τι γίνεται αλλά σε θέμα πολιτικής.

9 στις 10 μικρομεσαίες και μεσαίες και μεγάλες επιχειρήσεις που γνωρίζω και έχω συνεργαστεί έχουν COVO και αυτό σημαίνει ότι παραμένει το δίκτυο που με τόσο ευλάβεια εξυπηρετείτε κάνοντας hype ανυπόστατα πράγματα στην συνείδηση των πελατών μη αξιόπιστο και το δίκτυο του Πίου. Όλοι αυτοί δεν είναι χαζοί δοκίμασαν και το έχουν πληρώσει πολύ ακριβά.

Και αυτό δεν αλλάζει όταν 1 χρόνο μετά την εξαγορά από την united βγαίνει πάλι στο σφυρί και ούτε αν έρθουν οι Άραβες να πάρουν τον όμιλο. Hype για να δείχνουμε ότι η εταιρία έχει μεγάλο παίκτη από πίσω και μέλλον δεν έχει νόημα. Θυμίζει όταν ήμασταν παιδιά που χωρίς να έχουμε πάρει αυτοκίνητο μαλώναμε ποιος θα  καθήσει μπροστά. Μέχρι και αν αγοραστεί βλέπουμε.

Πραγματικά δεν είμαστε ανόητοι και γνωρίζουμε πολύ καλά και που χωλαίνει η κάθε εταιρεία.

Η Vodafone πρέπει να κοιτάξει άμεσα να λύσει το θέμα με τις 4IS βάζοντας ένα ποσό πρόσθετο για να ξαναγίνουν unlimited.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

@cmvrΑν και συμφωνώ για τις I4S δε νομίζω ότι θα το κάνουν. Πλέον η Cosmote δε δίνει στους νέους από το Φλεβάρη, οι παλιοί μπορεί να φύγουν ή να μείνουν ακόμη και με αυξημένη τιμή στο συμβόλαιο γιατί ίσως έχουν επενδύσει σε εξοπλισμό ή ακόμη και εάν δεν πιάνει άλλη καλά στην περιοχή τους και φυσικά η Nova δεν έδωσε ποτέ.

Άρα, γιατί να το κάνει; Εγώ στη θέση τους δε θα το έκανα. Έχει το πλεονέκτημα ότι είναι η μόνη εταιρεία πλέον που δίνει + έξτρα έσοδο + όριο τα 300GB άρα μπορείς να το βάλεις σε ρολόι, τάμπλετ, αυτοκίνητο, ακόμη και στο εξοχικό ΑΛΛΑ όχι ως κύρια γραμμή στο σπίτι σου και να κόψεις την ADSL/VDSL όπως έπαθε η Cosmote. Kazan kazan 🤣

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cmvr said:

Ρε σι μην κάνεις αρνητικά σχόλια για το ενα σκέλος της NODA. Σε λίγο θα δουλεύεις και για αυτή 🤣🤣🤣🤣🤣

Αντί να δείτε τα πραγματικά χάλια του edge sa δικτύου που υποστηρίζεται προσπαθείτε με κάθε μέσο να κάνετε να φανεί η Cosmote και Vodafone χειρότερη από την νόβα. Ο εχθρός της νόβα δεν είναι η Cosmote και ιδιαίτερα η Vodafone άλλα ο ίδιος της ο εαυτός που με ότι κάνει καταφέρνει να χάνει την αξιοπιστία της. Δεν μιλάμε σε τεχνικό επίπεδο που ξέρουμε όλοι μας πολύ καλά τι γίνεται αλλά σε θέμα πολιτικής.

9 στις 10 μικρομεσαίες και μεσαίες και μεγάλες επιχειρήσεις που γνωρίζω και έχω συνεργαστεί έχουν COVO και αυτό σημαίνει ότι παραμένει το δίκτυο που με τόσο ευλάβεια εξυπηρετείτε κάνοντας hype ανυπόστατα πράγματα στην συνείδηση των πελατών μη αξιόπιστο και το δίκτυο του Πίου. Όλοι αυτοί δεν είναι χαζοί δοκίμασαν και το έχουν πληρώσει πολύ ακριβά.

Και αυτό δεν αλλάζει όταν 1 χρόνο μετά την εξαγορά από την united βγαίνει πάλι στο σφυρί και ούτε αν έρθουν οι Άραβες να πάρουν τον όμιλο. Hype για να δείχνουμε ότι η εταιρία έχει μεγάλο παίκτη από πίσω και μέλλον δεν έχει νόημα. Θυμίζει όταν ήμασταν παιδιά που χωρίς να έχουμε πάρει αυτοκίνητο μαλώναμε ποιος θα  καθήσει μπροστά. Μέχρι και αν αγοραστεί βλέπουμε.

Πραγματικά δεν είμαστε ανόητοι και γνωρίζουμε πολύ καλά και που χωλαίνει η κάθε εταιρεία.

Η Vodafone πρέπει να κοιτάξει άμεσα να λύσει το θέμα με τις 4IS βάζοντας ένα ποσό πρόσθετο για να ξαναγίνουν unlimited.

Προσωπικά δεν πιστεύω πως οι Αραβες θα πάνε απλά για ένα μικρό τμήμα της United. Για ολόκληρη θα ήταν πιο πιθανό, αλλά το ελληνικό τμήμα τι ακριβώς να το κάνουν; Μάλλον τα ίδια θα συνεχίσουν και αυτοί απλά, με το μικρότερο δυνατό κόστος γι αυτούς. Τώρα από την άλλη όταν ακούμε για N78 με ασυρματικα από πλευράς nova, γελάνε και οι πέτρες με τις δήθεν επενδύσεις και τα radios των πρέπει να είμαι κάτω από την κεραία, αλλιώς δεν έχει... 😏

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώθηκε και επίσημα η εξαγορά της Vodafone Ισπανίας.

https://www.telecoms.com/operator-ecosystem/vodafone-spain-sale-gets-green-light

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, MIKU said:

Ολοκληρώθηκε και επίσημα η εξαγορά της Vodafone Ισπανίας.

https://www.telecoms.com/operator-ecosystem/vodafone-spain-sale-gets-green-light

Θα αλλάξει όνομα;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Θα αλλάξει όνομα;;

Έχουν δικαίωμα έως και 10 χρόνια 

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MIKU said:

Ολοκληρώθηκε και επίσημα η εξαγορά της Vodafone Ισπανίας.

https://www.telecoms.com/operator-ecosystem/vodafone-spain-sale-gets-green-light

Κοίτα γκαντεμιά δεν προλάβαμε να την αγοράσουμε και αυτή 🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, VIPdriver said:

Και εγω αμφιβάλλω για τα νούμερα. Εαν βγαζει τοσα κερδη και συνεχιζει να αδιαφορει να αναβαθμισει τα συστηματα της, επιβεβαιωνει την αδιαφορια για τους συνδρομητές της. 

Ποια κέρδη? Έσοδα != κέρδη...

Δες τα περσυνα αποτελέσματα χρήσης 2022, δες του 2023 .. 

αλλα, anyway.. οτι ναναι.   Οσο για το αμφιβάλεις για τα νούμερα, οκ... ασχολίαστο. 

Λες και ειναι το μπακάλικο της γειτονιάς και μπορεί να λεει οτι νούμερα θέλει. Publicly traded είναι .. εαν παραποιήσει αποτελέσματα.. 

 

γράφουμε μπαρούφες απλα να γραφουμε κατι. ΟΚ. 

Edited by H2SO4
Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2024 at 11:42 ΜΜ, VIPdriver said:

Και εγω αμφιβάλλω για τα νούμερα. Εαν βγαζει τοσα κερδη και συνεχιζει να αδιαφορει να αναβαθμισει τα συστηματα της, επιβεβαιωνει την αδιαφορια για τους συνδρομητές της. 

1. Οι λογιστικές καταστάσεις δεν βγαίνουν από τον φοροτεχνικό της γειτονιάς. Έχεις ανάλογες ανησυχίες και για τους αριθμούς του ΟΤΕ;

2. Το ότι έχει τόσα έσοδα, δεν σημαίνει ότι ότι έχει και τόσα κέρδη. Επισης σκοπός δεν είναι να μηδενίσει τα κέρδη, γιατί αν πέσουν κάτω από το WACC θα έχει την τύχη της Ιταλίας και της Ισπανίας. Το ίδιο κάνει και ο ΟΤΕ. Το ίδιο κάνει και η Nova μειώνοντας τις επενδύσεις. 
 

3. Αυξημένο CAPEX βλέπω, όποτε αυξημένες επενδύσεις. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, H2SO4 said:

Ποια κέρδη? Έσοδα != κέρδη...

Δες τα περσυνα αποτελέσματα χρήσης 2022, δες του 2023 .. 

αλλα, anyway.. οτι ναναι.   Οσο για το αμφιβάλεις για τα νούμερα, οκ... ασχολίαστο. 

Λες και ειναι το μπακάλικο της γειτονιάς και μπορεί να λεει οτι νούμερα θέλει. Publicly traded είναι .. εαν παραποιήσει αποτελέσματα.. 

 

γράφουμε μπαρούφες απλα να γραφουμε κατι. ΟΚ. 

Αν μας διαβάζουν τίποτα λογιστές θα έχουν χάσει οτι τρίχα είχε απομείνει.
Εταιρεία να μαγειρέψει έσοδα προς τα πάνω  😄

θα τρελαθούμε τελείως.

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2024 at 10:32 ΠΜ, MIKU said:

Άλλη μια φορά που αυτή η εταιρεία με έκανε να την σιχαθώ...

Screenshot_20240513_103032_Messenger~2.jpg

Με πήραν σήμερα τηλέφωνο.

Ζητούν συγγνώμη για την ταλαιπωρία και προσέφεραν 2 πάγια δώρο.

Αρνήθηκα, αλλά οκ τίμιο ως ένα βαθμό.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα αίτημα πριν μέρες για τοποθέτηση Ν78 και Ν28 στις κεραίες 1059 και 993, αντίστοιχα στα Γιάννενα ή μια τοποθέτηση micro στην οδό Πασχίδη και σήμερα με πήραν τηλέφωνο. Μου είπαν ότι το αίτημα προωθήθηκε στο αρμόδιο τεχνικό τμήμα προς υλοποίηση. Να ναι τόσο καλοί ή μας δουλεύουν;; 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, katsiletra said:

Έκανα ένα αίτημα πριν μέρες για τοποθέτηση Ν78 και Ν28 στις κεραίες 1059 και 993, αντίστοιχα στα Γιάννενα ή μια τοποθέτηση micro στην οδό Πασχίδη και σήμερα με πήραν τηλέφωνο. Μου είπαν ότι το αίτημα προωθήθηκε στο αρμόδιο τεχνικό τμήμα προς υλοποίηση. Να ναι τόσο καλοί ή μας δουλεύουν;; 

Το αίτημα που το έκανες ; 

Link to comment
Share on other sites

 

26 minutes ago, CaptainNickGR said:

Το αίτημα που το έκανες ; 

Αίτημα επίλυσης διαφοράς | Vodafone

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katsiletra said:

Έκανα ένα αίτημα πριν μέρες για τοποθέτηση Ν78 και Ν28 στις κεραίες 1059 και 993, αντίστοιχα στα Γιάννενα ή μια τοποθέτηση micro στην οδό Πασχίδη και σήμερα με πήραν τηλέφωνο. Μου είπαν ότι το αίτημα προωθήθηκε στο αρμόδιο τεχνικό τμήμα προς υλοποίηση. Να ναι τόσο καλοί ή μας δουλεύουν;; 

Μπράβο. Άντε Μακαρι. Για τις δυο κεραίες υπεύθυνη είναι η Vantage όποτε κατά πάσα πιθανότητα μιλάμε για δυο παρόχους που θα επωφεληθούν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katsiletra said:

Έκανα ένα αίτημα πριν μέρες για τοποθέτηση Ν78 και Ν28 στις κεραίες 1059 και 993, αντίστοιχα στα Γιάννενα ή μια τοποθέτηση micro στην οδό Πασχίδη και σήμερα με πήραν τηλέφωνο. Μου είπαν ότι το αίτημα προωθήθηκε στο αρμόδιο τεχνικό τμήμα προς υλοποίηση. Να ναι τόσο καλοί ή μας δουλεύουν;; 

Δεν κοστίζει τίποτα να το έσπρωξαν στους αρμόδιους. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα αλλάξουν τις κεραίες, ο σχεδιασμός και υλοποίηση χρειάζεται μήνες.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, minast said:

Δεν κοστίζει τίποτα να το έσπρωξαν στους αρμόδιους. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα αλλάξουν τις κεραίες, ο σχεδιασμός και υλοποίηση χρειάζεται μήνες.

Δεν ζήτησα να αλλάξουν οι κεραίες. Στις υπάρχοντες, ζήτησα να ενεργοποιήσουν την Ν78 και Ν28. Το μόνο που ζήτησα για σχεδιασμό ήταν ένα micro να βάλουν σε μια οδό, λόγω δύσκολης μορφολογίας της περιοχής για να υπάρχει καλύτερη κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες, αλλά "αλλάξουν" δεν εννοούσα αντικαταστήσουν. Ακόμα και σε υπάρχουσες κεραίες, ενεργοποίηση νέων συχνοτήτων σημαίνει προσομειώσεις, άδειες (εάν δεν υπάρχουν ήδη), δοκιμές και ρύθμιση. Συνήθως δε επηρεάζει και άλλες κοντινές κεραίες, και οποιαδήποτε τροποποίηση του δικτύου είναι χρονοβόρα, εάν γίνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, minast said:

Κατάλαβα τι λες, αλλά "αλλάξουν" δεν εννοούσα αντικαταστήσουν. Ακόμα και σε υπάρχουσες κεραίες, ενεργοποίηση νέων συχνοτήτων σημαίνει προσομειώσεις, άδειες (εάν δεν υπάρχουν ήδη), δοκιμές και ρύθμιση. Συνήθως δε επηρεάζει και άλλες κοντινές κεραίες, και οποιαδήποτε τροποποίηση του δικτύου είναι χρονοβόρα, εάν γίνει σωστά.

Στην μία έχουν ήδη ενεργοποιήσει την Ν1, και ξέρω ότι και οι δύο είναι γενικά προς αναβάθμιση, οπότε το να στέλνουμε αιτήματα δεν χάνουμε και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το σοβαρό θέμα είναι η πράσινη κυρια στην περιοχή που αναφέρεται ο Κατσιλετρα

VodaNova παλεύονται και με το παραπάνω. Η πράσινη δεν παλεύεται. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, panos.k2 said:

Το σοβαρό θέμα είναι η πράσινη κυρια στην περιοχή που αναφέρεται ο Κατσιλετρα

VodaNova παλεύονται και με το παραπάνω. Η πράσινη δεν παλεύεται. 

2καρτο με κοσμοτέ κ βόνταφον και είσαι κυριος... 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, VIPdriver said:

2καρτο με κοσμοτέ κ βόνταφον και είσαι κυριος... 

εχω το ελληνικό κύριο μου COSMOTE Νeo Unlimited, ένα εταιρικό NOVA με διεθνή λεπτά για την δουλειά και το βραζιλιάνικο κύριο μου TIM Familia που έχει δωρεάν Roaming 100GB/μηνα όλο το χρόνο σε Ευρώπη-Αμερική και για Ασία είναι εξτρα 5€/μηνα για αυτά τα 100GB (Κλάιν). Ομιλία βεβαιως απεριόριστη 
Οποτε αν χρειάζομαι ποτέ τόσο πολυ τα δεδομένα, το αλλάζω σε μια απ τις άλλες δυο και όλα οκ! Άλλωστε μόνο η COSMOTE είναι φυσική, οι άλλες 2 eSIM είναι και δεν εχω το βάλε-βγάλε κάρτες 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, panos.k2 said:

εχω το ελληνικό κύριο μου COSMOTE Νeo Unlimited, ένα εταιρικό NOVA με διεθνή λεπτά για την δουλειά και το βραζιλιάνικο κύριο μου TIM Familia που έχει δωρεάν Roaming 100GB/μηνα όλο το χρόνο σε Ευρώπη-Αμερική και για Ασία είναι εξτρα 5€/μηνα για αυτά τα 100GB (Κλάιν). Ομιλία βεβαιως απεριόριστη 
Οποτε αν χρειάζομαι ποτέ τόσο πολυ τα δεδομένα, το αλλάζω σε μια απ τις άλλες δυο και όλα οκ! Άλλωστε μόνο η COSMOTE είναι φυσική, οι άλλες 2 eSIM είναι και δεν εχω το βάλε-βγάλε κάρτες 

Πολύ καλή η προσφορά από TIM Brasil,ωραίος!!!!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, aektzhs 1 said:

Πολύ καλή η προσφορά από TIM Brasil,ωραίος!!!!

Είναι καλή ναι.
Σαν οικογένεια είχαμε πάντα VIVO αλλα φέτος πηγαν όλα στην ΤΙΜ και είναι μια χαρά. Με έχει βολέψει πολυ και μένα που δεν μενω πια μόνιμα Βραζιλία, καθώς ταξιδεύω εκτός ΕΕ και χρησιμοποιώ δεδομένα και κλήσεις παντου δωρεάν. 

Γενικα είναι μια χαρά και τα φθηνότερα πακέτα της ΤΙΜ με καλές τιμές για τα δεδομένα της Βραζιλίας. Και σε δίκτυο δεν πάει καθόλου πίσω, κοντεύει 2 χρόνια με εμπορικά διαθέσιμο 5G SA και νομίζω και VoNR. Τώρα ετοιμάζουν δορυφορικό σημα για κάλυψη στις περιοχές του Αμαζονιου 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VIPdriver said:

2καρτο με κοσμοτέ κ βόνταφον και είσαι κυριος... 

Εγώ έχω το Vodafone Business Unlimited Ultra στη μία sim και Cosmote internet on the go στην άλλη, για παν ενδεχόμενο. Το καλό θα ταν το Cosmote να βγαινε και σε eSIM. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...