Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, Antonio21 said:

Jim καλήσπερα. 

Το Πατρίκο μου σπίτι είναι στην Καλλιθέα. 

Το παράξενο με αυτήν την περιοχή είναι ότι στο ένα τετράγωνο παρέχει Fttc και στο άλλο τετράγωνο adsl γραμμές. 

Τραγικά πράγματα. 

Έχω ρωτήσει την Cosmote την Nova την Vodafone ξεκάθαρη απάντηση δεν πήρα μόνο να αλλάξω σπίτι να πάω σε οδό που έχει διαθεσιμότητα. 

 

Ναι, ισως μιλάμε για,το ίδιο σημειο κ μενουμε κοντά. Μισό λεπτό πες να μετακομισουμε κιόλας λόγω ίντερνετ. Δεν πάνε καλά. Ότι θέλουν μας κάνουν. Χαχα. Εν τω μεταξύ ακριβως παρακάτω έμαθα ότι τα άλλα οικοδομικά,τετράγωνα παίρνουν ίντερνετ με 100αρα ή παραπάνω ταχύτητα από τις γραμμές της Καλλιθέας. Νταξ... τραγική η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή τη στιγμή που μιλάμε, δλδ μέχρι και σήμερα, η Cosmote στα νότια δεν έχει τελειώσει το περασμα των οπτικών ινών για FTTH προς έκπληξη μου. Πίστευα είχαν τελειωσει, αλλά άμα πεταχτείτε στον διπλανό δημο του Μοσχάτου, ακόμα σκάβουν πάνω στην Χρυσοστόμου Σμύρνης.. Και το λέω αυτό μήπως τελικά η cosmote έχει αναλάβει να κλείσει τις οποιεσδήποτε τρύπες σε δήμους της Αθήνας, για FTTH πάντα. Αν και άμα είναι μικρά οικοδομικά τετράγωνα κομμάτι δύσκολο. Δεν καταλαβαίνω γτ η wind είχε παρατήσει τόσες περιοχές έτσι. Φοβάμαι μην αυτές οι περιοχές που ανέφερετε είναι της nova για FTTH πλέον και δεν έχει αναλάβει να ξεκινήσει τα έργα ακόμα...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, jim2019 said:

Ναι, ισως μιλάμε για,το ίδιο σημειο κ μενουμε κοντά. Μισό λεπτό πες να μετακομισουμε κιόλας λόγω ίντερνετ. Δεν πάνε καλά. Ότι θέλουν μας κάνουν. Χαχα. Εν τω μεταξύ ακριβως παρακάτω έμαθα ότι τα άλλα οικοδομικά,τετράγωνα παίρνουν ίντερνετ με 100αρα ή παραπάνω ταχύτητα από τις γραμμές της Καλλιθέας. Νταξ... τραγική η κατάσταση.

Καλησπέρα και πάλι. 

Ναι άμα προσέξετε σε κάποιες γείτονες έχει καμπίνες που εξυπηρετεί 100 mbps. 

Στην οδό Σοφοκλέους μένω. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. 
Ναι άμα προσέξετε σε κάποιες γείτονες έχει καμπίνες που εξυπηρετεί 100 mbps. 
Στην οδό Σοφοκλέους μένω. 

Χανιά δεν πίστευα πόσο γρήγορα μπορεί να γίνει φορητότητα σταθερής και 100αρας απο Cosmote σε Vodafone αλλά ολοκληρώθηκε σε 5 μέρες! Ταχύτητες έμειναν ίδιες.
+2 γραμμές κινητών ολοκληρώθηκαν απο Cosmote σε 6 μέρες τώρα μια ακόμα σε airbnb στην περιοχή της Σούδας που αλλάξαμε η αίτηση ειναι σε επεξεργασία εδώ και μια βδομάδα… μάλλον είναι περιοχές περιοχές.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Antonio21 said:

Καλησπέρα και πάλι. 

Ναι άμα προσέξετε σε κάποιες γείτονες έχει καμπίνες που εξυπηρετεί 100 mbps. 

Στην οδό Σοφοκλέους μένω. 

Μπα. Εγώ αναφέρομαι πολύ κοντά στη Χαμοστέρνας. Όρια με Πετράλωνα δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2023 at 11:18 ΠΜ, paanos said:

Έχει αναφέρει η Volton πως πλέον δεν ενδιαφέρεται 

https://www.businessnews.gr/business-news-magazine/item/275316-dionysis-tsitos-managing-director-volton-ape-kai-kiniti-tilefonia-oi-proteraiotites-mas

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η βόνταφον θα παιρνει φτηνότερο ρευμα και ως αντάλλαγμα θα διαφημίζει την βολτον στους λογαριασμούς της και ίσως φτιάξει κανένα πακετο κινητη-σταθερη-ιντερνετ-ρευμα. Στο τσακίρ κέφι του είπε "θα σου δωσω και mvno" για να έχει να παίζει και όπως γράφει ο φίλος πιο πανω θα έχουμε κάτι παρομοιο της cyta. 

Link to comment
Share on other sites

Δε φαινεται ότι επιθυμεί κάτι τέτοιο. Η Volton μπορεί να φτιάξει πακέτο κινητό- ρεύμα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, VIPdriver said:

Βασικά η βόνταφον θα παιρνει φτηνότερο ρευμα και ως αντάλλαγμα θα διαφημίζει την βολτον στους λογαριασμούς της και ίσως φτιάξει κανένα πακετο κινητη-σταθερη-ιντερνετ-ρευμα. Στο τσακίρ κέφι του είπε "θα σου δωσω και mvno" για να έχει να παίζει και όπως γράφει ο φίλος πιο πανω θα έχουμε κάτι παρομοιο της cyta. 

Η Vodafone συνεργάζεται με την φυσικό αέριο. Πουλάει και συνδέσεις και εξόφληση λογαριασμών. Δεν νομίζω να κάνει άλλη συνεργασία με Volton. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, TakeOverNet said:

Η Vodafone συνεργάζεται με την φυσικό αέριο. Πουλάει και συνδέσεις και εξόφληση λογαριασμών. Δεν νομίζω να κάνει άλλη συνεργασία με Volton. 

Άρα με τη Βολτον θα δίνει μόνο σήμα για εικονική κινητή;

Link to comment
Share on other sites

Άρα με τη Βολτον θα δίνει μόνο σήμα για εικονική κινητή;

Το πιθανότερο να αρχίσει να πουλάει συμβόλαια γιατί σαν MNVO δεν νομίζω να έχει καμιά ελπίδα.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, zerokill said:


Το πιθανότερο να αρχίσει να πουλάει συμβόλαια γιατί σαν MNVO δεν νομίζω να έχει καμιά ελπίδα.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Συμφωνώ οτι δεν έχει ελπίδα, αφου η βονταφον δεν θα την αφήσει να δωσει οικονομικότερες λύσεις. Εδω στη cyta δεν εδινε 4G... 

Απλά που κάνει εντυπωση στο αρθρο που ο boss λεει για εικονικη τηλεφωνια, δείχνοντας οτι προφανώς δεν γνωριζει τι συνέβη με τη cyta.. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ οτι δεν έχει ελπίδα, αφου η βονταφον δεν θα την αφήσει να δωσει οικονομικότερες λύσεις. Εδω στη cyta δεν εδινε 4G... 
Απλά που κάνει εντυπωση στο αρθρο που ο boss λεει για εικονικη τηλεφωνια, δείχνοντας οτι προφανώς δεν γνωριζει τι συνέβη με τη cyta.. 
Παιδιά η cyta ήταν εικονικός παροχος κινητής μέσω του δικτύου της βονταφον, αλλά δεν ξεπουληθηκε επειδή δεν πήγε καλά η κινητή της... Αυτό το "αγκάθι" το πέταγε ο, τι ώρα ήθελε. Απλά τέταρτος παροχος σταθερής δεν σηκώνει φαίνεται η χώρα, πάρα τη δικτυαρα που είχε φτιάξει οπτικών και το πήρε μετά η βονταφον από το ξεπούλημα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παιδιά η cyta ήταν εικονικός παροχος κινητής μέσω του δικτύου της βονταφον, αλλά δεν ξεπουληθηκε επειδή δεν πήγε καλά η κινητή της... Αυτό το "αγκάθι" το πέταγε ο, τι ώρα ήθελε. Απλά τέταρτος παροχος σταθερής δεν σηκώνει φαίνεται η χώρα, πάρα τη δικτυαρα που είχε φτιάξει οπτικών και το πήρε μετά η βονταφον από το ξεπούλημα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βλακειες λέω. Πέμπτος παροχος ήταν τότε, είχαμε και την forthnet /nova ακόμα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βλακειες λέω. Πέμπτος παροχος ήταν τότε, είχαμε και την forthnet /nova ακόμα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απο την Κρήτη (στην Ελούντα) ξεκίνησε το δίκτυο Fiber της η cyta Hellas τότε μάλιστα η Κρήτη ήταν το κάστρο της σε συνδρομητές σταθερής & ιντερνετ. Βέβαια χωρίς κέρδη ούτε σε σταθερή ουτε σε κινητή και με ζημιές 10 χρόνια ρούφηξε 250εκ απο την μαμά cyta μετά η πώληση ήταν μονόδρομος.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, zerokill said:


Απο την Κρήτη (στην Ελούντα) ξεκίνησε το δίκτυο Fiber της η cyta Hellas τότε μάλιστα η Κρήτη ήταν το κάστρο της σε συνδρομητές σταθερής & ιντερνετ. Βέβαια χωρίς κέρδη ούτε σε σταθερή ουτε σε κινητή και με ζημιές 10 χρόνια ρούφηξε 250εκ απο την μαμά cyta μετά η πώληση ήταν μονόδρομος.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Έτσι ακριβώς. Προσπάθησαν να τραβήξουν την αγορά της Κρήτης. Πολύ καλό επενδυτικό σχέδιο. Αλλά η ρημάδα η αγορά ή διευθετημενη χρόνια τώρα, δεν τους άφησε πολλά περιθώρια. Χωσαν χρήμα, αλλά υπολόγισαν χωρίς τον ξενοδόχο που λένε 😏

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε , η Ελληνική αγορά δεν σηκώνει πάνω από τρείς παίκτες όσο και να το βασανίζουν μερικοί (καθαρά για λόγους εντυπώσεων και διαφήμισης ). Ειναι μετρημένα τα κουκιά.

Τα telecoms γνωρίζουν πίεση παγκοσμίως και ολες οι εταιρείες του χώρου μετασχηματίζονται με ταχείς ρυθμούς γισ να επιβιώσουν (συνεργασίες, outsourcing, συγχωνεύσεις, επέκταση σε νέα industries).  

 

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

https://techmaniacs.gr/dei-vodafone/

"Οριστικό τέλος στα σενάρια περί εξαγοράς της Vodafone Ελλάδος βάζουν πηγές από τη ΔΕΗ, μετά την εξαγορά της αλυσίδας λιανικής Κωτσόβολος από την Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού. Όπως υποστηρίζουν αρμόδιες πηγές δεν υπάρχει στα σχέδια η εξαγορά της Vodafone και αυτό παρά το γεγονός ότι ο βρετανικός όμιλος της γνωστής εταιρείας τηλεπικοινωνιών φέρεται να αξιολογεί σύμφωνα με σενάρια την πώληση της θυγατρικής του στην Ελλάδα."

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nick.76 said:

 παρά το γεγονός ότι ο βρετανικός όμιλος της γνωστής εταιρείας τηλεπικοινωνιών φέρεται να αξιολογεί σύμφωνα με σενάρια την πώληση της θυγατρικής του στην Ελλάδα."

Άρα σκοπεύει να πουλήσει και την voda gr

Link to comment
Share on other sites

Καλά περιμένετε να ενημερωθείτε έγκυρα από sites τύπου  techmaniacs για τέτοια θέματα ; Καθαρά clickbait άρθρο να τραβήξουμε κίνηση στο site..

Η voda.gr αν πουληθεί δεν θα δοθεί λιγότερο από 1 δις ευρώ . Δεν ειναι ψιλικατζίδικο  Λιγοι μπορούν να δώσουν τέτοιο ποσό σε μια μικρή και ρηχή αγορά όπου η Cosmote έχει και θα έχει το πάνω χέρι...

Πιο πιθανό μου φαίνεται να γινει κίνηση σε Γερμανια ή Ιταλία 

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, babakos said:

Καλά περιμένετε να ενημερωθείτε έγκυρα από sites τύπου  techmaniacs για τέτοια θέματα ; Καθαρά clickbait άρθρο να τραβήξουμε κίνηση στο site..

Η voda.gr αν πουληθεί δεν θα δοθεί λιγότερο από 1 δις ευρώ . Δεν ειναι ψιλικατζίδικο  Λιγοι μπορούν να δώσουν τέτοιο ποσό σε μια μικρή και ρηχή αγορά όπου η Cosmote έχει και θα έχει το πάνω χέρι...

Πιο πιθανό μου φαίνεται να γινει κίνηση σε Γερμανια ή Ιταλία 

Ευάγγελος.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και με τον Κωτσοβολο στην αρχή έλεγαν δεν θα κάνουμε πρόταση και τώρα τον εξαγόρασαν για 200 εκατ €. Οσονούπω θα έρθει και η πώληση της vf-GR. Αφού το δημοσίευμα(και η Καθημερινή το λέει)ότι το ελληνικό κομμάτι πάει για πώληση 

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον να την αγοράσει κάποιος σοβαρός όμιλος. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to wrong

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...