Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα να πώ ότι έχεις άδικο δεν έχεις!!

Αν και μπορείς να επιλέξεις μιά μη Vodafone Live συσκευή αλλά καμιά φορά σου αρέσει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που είναι μόνο VL!!

Πάντως έτσι που το κάνουν ο κόσμος έχει αρχίσει ήδη και το μυρίζεται και την κάνει σιγά σιγα! Οταν παράδειγμα σε τηλέφωνα όπως το Κ 700 και το V800 δεν μπορείς να βάλεις ένα ΜΡ3 ήχο κλήσης ο άλλος φρικάρει και έχει και δίκιο!!

Μπορεις να ξεγελασεις αυτα τα τηλεφωνα εχοντας ενα προγραμματακι με το οποιο περνας κωδικους drm,και μπορεις να βαλεις ο,τι mp3 θελεις για ringtone,οπως εμεις που ειχαμε το ιδιο προβλημα με το V800,αλλα ειναι πολυ ενοχλητικο και σιγουρα ψυχοφθορο το να πρεπει να χαλας το στομαχι σου επειδη εχεις δωσει του κοσμου τα λεφτα για να παρεις ενα τηλεφωνο που ειναι κλειδωμενο.

Τελος παντων επειδη εχουμε εκνευριστει αφανταστα με τη συγκεκριμενη εταιρια,χαριζουμε σε οποιον θελει το εν λογω προγραμμα,το οποιο ειναι μικρο και στελνεται και με e-mail.Οποιος θελει μπορει να μας στειλει μηνυμα προσωπικο για να του στειλουμε την ηλεκτρονικη μας διευθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το ναπστερ να πεθανε αλλα παντα θα υπαρχουν ατομα που θα αντιστεκονται στις μεγαλες εταιριες,την πολιτικη τους και τις μεθοδους τους και ευτυχως γαι μας θα εχουν και τις απαραιτητες γνωσεις για να το κανουν καιτην προθεση να τις μοιραστουν με οσους μπαινουν στο ιντερνετ.Ευτυχωςπου υπαρχει το ιντερνετ και φερνει ολον τον κοσμο πιο κοντα και ενωνει ανθρωπους που δεν ανεχονται να γινονται θυματα οποιασδηποτε εταιριας και να συβουν το κεφαλι.
Link to comment
Share on other sites

γειά σε όλους! Έχω το Nokia 6680 (όχι το vodafone live) και θα ήθελα να μάθω αν η υπηρεσία Live TV είναι συμβατη με το συγκεκριμένο κινητο (είχα ακούσει διάφορα...)

Όχι ακόμα... Νεότερα όταν θα υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι πηρε το αυτι μου, και οι 2 βγαινουν ιδια μερα και μετα απο 1 μηνα η Cote. Επισης η ΤΙΜ αντεγραψε τα τιμολογια της Vodafone. ;)
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι μια υπηρεσία η οποία τρέχει επάνω στο GPRS, υποστηρίζεται από κάποιες συγκεκριμένες συσκευές και παρέχει διαχείρηση διαφόρων λογαριασμών e-mail και web browsing...

 

ναι μόνο που η ΤΙΜ ίσως το πατήσει πάνω στο edge network :rolleyes:

takeovernet: υγιής ανταγωνισμός που λέμε...για τιμές έχουμε νέα;Πάντως οι δυνατότητες δεν διαφέρουν και πολύ από ένα symbian ή ένα πολύ καλό τηλέφωνο(πχ sxg75)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναι μόνο που η ΤΙΜ ίσως το πατήσει πάνω στο edge network :rolleyes:

takeovernet: υγιής ανταγωνισμός που λέμε...για τιμές έχουμε νέα;Πάντως οι δυνατότητες δεν διαφέρουν και πολύ από ένα symbian ή ένα πολύ καλό τηλέφωνο(πχ sxg75)

Δεν έχω δει προσωπικά συσκευές blackberry με EDGE.

Πάντως η καινοτομία του blackberry είναι το push mail (που η vodafone προσπαθεί πλέον να το παρέχει και ανεξάρτητα με μια νέα υπηρεσία που έβγαλε πρόσφτα), οπότε τρέχει μια χαρά και πάνω σε GPRS...

Link to comment
Share on other sites

δε πρόσεξα ότι οι συσκευές αυτές δεν έχουν edge :X και το gprs class 10 είναι πλέον άρα μη φοβάστε τις ταχύτητες.Τις χρεώσεις να φοβάστε.

Και κάτι άλλο:πολύ ματσούκια αυτές οι συσκευές.Τουλάχιστον σε τι θα εξυπηρετούν τις επιχειρήσεις;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δε πρόσεξα ότι οι συσκευές αυτές δεν έχουν edge :X και το gprs class 10 είναι πλέον άρα μη φοβάστε τις ταχύτητες.Τις χρεώσεις να φοβάστε.

Και κάτι άλλο:πολύ ματσούκια αυτές οι συσκευές.Τουλάχιστον σε τι θα εξυπηρετούν τις επιχειρήσεις;

Εξυπηρετούν προωθώντας αυτόματα τα email στη συσκευή και κάνοντας αυτόματα συγχρονισμούς schedules κλπ.

 

Είναι πολύ βολικό και οι εταιρείες στο εξωτερικό το έχουν κάνει ανάρπαστο.

 

Πάντως όπως είπα και παραπάνω, η vodafone για να μην περιορίζεται από τα πνευματικά δικαιώματα της RIM για το Blackberry, ανέπτυξε πρόσφατα μία υπηρεσία push (που προς το παρόν την παρέχει με το SE P910).

Link to comment
Share on other sites

oi syskeves einai ftiagmenes etsi, kai to leitourgiko tous, oste na einai para poli user friendly kai na mporei na pairnei kai na stelnei mail o opiosdipote..

 

na fantasteite exoume kati kyries 50 xronon pou den kseroun na anoigoun to PC kala kala, kai me to blackberry ta pane mia xara, stelnoun averta...

 

to blackberry vasizete sti texnologia pushmail, pou seimenei oti to mail sto stelnei o server katefthian kai den tsekarei i syskevi kathe toso (opos to POP3)

 

san na perneis SMS

 

akomi kanei sygxronismous address books, calendars ktl on the air!

katefthian apo ton mail server tis etereias..

 

opote katalavainete oti se etereies pou paizei poli to mail einai poli kali lysi...

 

emeis gia paradeigma exoume grafeia se olon ton kosmo kai kosmo pou taksidevei pantou...

opote ta mail pane synefo kai oli tin mera kai nyxta, logo tis doaforas oras...

kai oloi theloun na pernoun ta mail tous pantou kai synexeia..

 

afti ti stigmi einai pagkosmios einai i No 1 epixirimatiki lysi...

 

exei makran to megalytero meridio agoras

 

eidika stis US ginete xamos..

tora ton avgousto pou eixa paei NY, tous evlepes olous me ena blackberry sto xeri kai sti zoni..

exoun vgalei kiolas kai mia arostia tin blackberry thumb disease xexe

 

epeidei sti syskevi kaneis navigation sta menu ktl apo ena rodaki pou exei sto plai deksia me ton antixeira..

kai oloi pleon paizoun me to blackberry fanatika..

pathainoun kai kala provlima ston antixeira apo tin poli xrisi xexe

 

 

min parakseneftite ama sto mellon pate se kamia etereia gia doulia kai gia eteriko kinito sas dosoun blackberry device :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να καλέσω την υπηρεσία που σου λέει το οφειλόμενο ποσό του λογαριασμού του κάθε μήνα και αδυνατεί να μπει στο σύστημα.Δηλαδή εκεί που λέει πατήστε το 1,εγώ πατάω και δεν κάνει τίποτα.Στο τέλος μου λέει ότι δεν έδωσα καμία επιλογή και μου λέει πάλι απ'την αρχή τα ίδια :mad: Έχουν σπάσει τα νεύρα μου...Άλλοι φίλοι μου που έπαιρναν για το δικό τους λογαριασμό δεν είχαν πρόβλημα... :(
Link to comment
Share on other sites

Για να μάθεις το υπόλοιπο στέλνεις κενό sms στο 1289 :) (δωρεάν)

 

αλλά πήρα τώρα τηλ. και δουλεύει...

 

ίσως όταν πήρες τηλεφωνο είχαν πρόβλημα... :lol:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

pesame gioutso... paei i ipiresia enimerosis SMS gia sindromites CU. To sistima epese (kai auto mou to eipan apo to cc tis vodafon)! Ante, kai eis anotera...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Για να μάθεις το υπόλοιπο στέλνεις κενό sms στο 1289 :) (δωρεάν)αλλά πήρα τώρα τηλ. και δουλεύει...

ίσως όταν πήρες τηλεφωνο είχαν πρόβλημα... :lol:

Thanks a lot,το ήξερα και αυτό με το sms,απλά αναρωτιόμουν τι έπαθε ξαφνικά η υπηρεσία και δεν δουλεύει μόνο σε μένα...Όσους έχω ρωτήσει παίρνουν κανονικά.Κανα δίμηνο τώρα έχω το πρόβλημα....Είμαι μάλλον απ'τους άτυχους που πάντα τρώνε τα κουλά της vodafone στην μάπα.Το άλλο που εδώ και 4-5 μήνες από μόνη της έβαλε στους λογαριασμούς μου αστεράκια στα κινητά που καλώ;Ζήτησα εγώ αστεράκια κυρία Vodafone; :mad: Κι έχω και τον δικό μου να λέει ότι κάποια νούμερα θέλω να του κρύβω γι'αυτό το έκανα. :mad: Ουφ,βαριέμαι να μπλέκω και με το 13830...
Link to comment
Share on other sites

Thanks a lot,το ήξερα και αυτό με το sms,απλά αναρωτιόμουν τι έπαθε ξαφνικά η υπηρεσία και δεν δουλεύει μόνο σε μένα...Όσους έχω ρωτήσει παίρνουν κανονικά.Κανα δίμηνο τώρα έχω το πρόβλημα....Είμαι μάλλον απ'τους άτυχους που πάντα τρώνε τα κουλά της vodafone στην μάπα.Το άλλο που εδώ και 4-5 μήνες από μόνη της έβαλε στους λογαριασμούς μου αστεράκια στα κινητά που καλώ;Ζήτησα εγώ αστεράκια κυρία Vodafone; :mad: Κι έχω και τον δικό μου να λέει ότι κάποια νούμερα θέλω να του κρύβω γι'αυτό το έκανα. :mad: Ουφ,βαριέμαι να μπλέκω και με το 13830...

 

Και μένα μου βάλανε αστερλακια :confused:

 

το μήνυμα δουλεύει? ή και τα δύο έχουν πρόβλημα?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου βάλανε αστερλακια :confused:

 

το μήνυμα δουλεύει? ή και τα δύο έχουν πρόβλημα?

Ευτυχώς το μήνυμα δουλεύει κανονικά!Και σένα σου βάλανε;Αλήθεια ε;Στον δικό μου δεν έχουν βάλει ούτε στον πατέρα μου,ούτε και σε μια θεία μου...
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα τα είχε στην αρχή όταν έκανα την σύνδεση, μετά όταν τροποποίησα το πρόγραμμα μου και πρόσθεσα 50 μηνύματα τους είπα να τα βγάλουν και το κάνανε, αλλά τώρα μετά απο ενάμιση χρόνο τα ξαναβάλανε :blink:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα τα είχε στην αρχή όταν έκανα την σύνδεση, μετά όταν τροποποίησα το πρόγραμμα μου και πρόσθεσα 50 μηνύματα τους είπα να τα βγάλουν και το κάνανε, αλλά τώρα μετά απο ενάμιση χρόνο τα ξαναβάλανε :blink:
Πάρα πολύ κουφό πάντως αυτό,εγώ τα έχω πάρει,καταρχάς εμένα με βολεύει να βλέπω ολόκληρο το νούμερο για διάφορους λόγους από που κι ως που αποφασίζουν αυτοί να μου κρύβουν ψηφία; :mad: Έχουμε βγει και λίγο

οff topic βέβαια :p

Link to comment
Share on other sites

Valeria να ρωτήσω κάτι; Τα προβλήματα αυτά με το 1289 μήπως τα έχεις από τότε που πήρες το motorola; όταν καλείς 1289 και μετά πατάς το 1, ακούγεται ο τόνος; πολλά motorola έχουν ρύθμιση ναι/όχι για τόνους dtmf και αρκετά από αυτά είναι προρυθμισμένα στο όχι, οπότε δεν στέλνουν κανέναν τόνο όσο και να πατάς κάποιο πλήκτρο ενώ βρίσκεσαι σε κλήση...
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Valeria να ρωτήσω κάτι; Τα προβλήματα αυτά με το 1289 μήπως τα έχεις από τότε που πήρες το motorola; όταν καλείς 1289 και μετά πατάς το 1, ακούγεται ο τόνος; πολλά motorola έχουν ρύθμιση ναι/όχι για τόνους dtmf και αρκετά από αυτά είναι προρυθμισμένα στο όχι, οπότε δεν στέλνουν κανέναν τόνο όσο και να πατάς κάποιο πλήκτρο ενώ βρίσκεσαι σε κλήση...
Kαλά ε έχει γούστο....Λες;Κανα δίμηνο το έχω το τηλέφωνο :wacko: κανα δίμηνο και το πρόβλημα... Τώρα που το λες,σαν να έχεις δίκιο! :w00t:

 

Εdit:Δεν ακούγεται ο τόνος έχεις δίκιο λοιπόν!Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ που μου έλυσες αυτή την μεγάλη απορία! :D

Link to comment
Share on other sites

Kαλά ε έχει γούστο....Λες;Κανα δίμηνο το έχω το τηλέφωνο :wacko: κανα δίμηνο και το πρόβλημα... Τώρα που το λες,σαν να έχεις δίκιο! :w00t:

 

Εdit:Δεν ακούγεται ο τόνος έχεις δίκιο λοιπόν!Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ που μου έλυσες αυτή την μεγάλη απορία! :D

 

Παρακαλώ, τίποτα :)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Πάντως που και που, βραδινές κυρίως ώρες όταν καλείς το 1289 ακούς ένα μήνυμα (με πάρα πολύ θόρυβο) που λέει: "η υπηρεσία προσωρινά δεν είναι διαθέσιμη".

Προφανώς μερικές φορές τα βράδια βγάζουν την υπηρεσία εκτός για μερικές ώρες για maintenance.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδώ και μερικές μέρες το Sharp 703 (η συσκευή μάλλον δεν έχει σημασία).

Ενώ τις πρώτες ημέρες συνδεόμουνα κανονικά στο VL τις τελευταίες ημέρες δεν μπορώ να συνδεθώ και παίρνω το μήνυμα "Connection Unavailable". Το εικονιδιάκι του GPRS δεν εμφανίζεται καν στην οθόνη.

Σημειωτέον ότι μπορώ να λαμβάνω email από pop3 server, δηλαδή φαίνεται ότι το GPRS δουλεύει (τώρα το εικονίδιο του GPRS εμφανίζεται και τα email κατεβαίνουν κανονικά).

Βάζω μία άλλη κάρτα SIM (άλλο νούμερο) στο κινητό και γίνεται κανονικά σύνδεση στο VL. Αρα βγάζω το συμπέρασμα ότι: α) μάλλον δεν φταίει η συσκευή, β) πιθανόν να φταίει η κάρτα SIM, η οποία μάλιστα έκλεισε 5 χρόνια λειτουργίας.

Αγοράζω σήμερα καινούρια κάρτα SIM στο πρώτο νούμερο και πάλι σύνδεση στο VL δεν γίνεται ενώ τα email από τον email client του κινητού συνεχίζουν να κατεβαίνουν κανονικά.

Δοκιμάζω τρίτη κάρτα SIM (τρίτο νούμερο - όλα είναι συνδέσεις συμβολαίου) και μπαίνει και αυτή κανονικά.

Στο 13830 δεν βλέπουν κανένα πρόβλημα στο νούμερο που δε συνδέεται στο VL?

 

Υπάρχει καμία εξήγηση???

Link to comment
Share on other sites

kata 99% euthinetai i karta sim sou.fusika auto apodeikneietai parapano kai apo tis dokimes tis opoies ekanes.apo tin vodafone einai logiko na min blepoun tetoiou eidous problima.kata tin prosopiki mou apopsi den euthinetai oti den exeis karta sim 3G alla kurios sto oti i karta sou einai polu palia kai sigoura exoun yparksei kai alles endiameses allages typon sim.gnomi mou einai na kaneis antikatastasi tis sim sou me mia nea texnologias 3G gia eisai sigouros.
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα SIM που έχω το συμβόλαιο της Vodafone είναι από τον Μάρτιο του 1999 και δουλεύουν όλα άψογα. Και live tv και videoκλήση. Γενικά τα πάντα. Σιγά μην κάτσω να τους πληρώσω χρήματα για αντικατάσταση κάρτας εφόσον όλα δουλεύουν τέλεια... Έχω το Motorola V1050.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

kata 99% euthinetai i karta sim sou.fusika auto apodeikneietai parapano kai apo tis dokimes tis opoies ekanes.apo tin vodafone einai logiko na min blepoun tetoiou eidous problima.kata tin prosopiki mou apopsi den euthinetai oti den exeis karta sim 3G alla kurios sto oti i karta sou einai polu palia kai sigoura exoun yparksei kai alles endiameses allages typon sim.gnomi mou einai na kaneis antikatastasi tis sim sou me mia nea texnologias 3G gia eisai sigouros.

 

Μα έκανα αντικατάσταση της SIM !!!!

Χθές το βράδυ.

Και συνεχίζει να μην μπαίνει ούτε με την καινούρια ενώ από τα άλλα δύο νούμερα μπαίνει κανονικά στο Internet !!!!!

Εδώ είναι το περίεργο της υπόθεσης. Οτι και με την καινούρια SIM δεν άλλαξε τίποτα (τζάμπα και τα 17.6 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...