Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδία, μιας και βρήκα αυτό το θέμα να γράψω πως και εγώ αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με το σήμα μεσα στο σπίτι! Πιάνει μεχρι 2 γραμμες και συνήθως δεν έχει καθόλου σήμα! Με αποτέλεσμα να χάνονται και να κόβονται κλήσεις! Για την "πολυτέλεια" του 3G ας μην μιλήσω καλύτερα! Μονο έξω από το σπίτι! Έχω κοσμοτέ και το πρόβλημα παρατηρείται σε οποιαδήποτε συσκευή είναι στο σπίτι ανεξαρτήτως παρόχου και εταιρίας! Έψαξα για την συσκευή της Cosmote τέλειο σήμα, αλλα έιδα οτι έχει 90 ευρώ έιναι δυνατόν να μην τη δίνει δωρεάν η εταιρία ενώ καυχιέται ότι έχει 99% κάλυψη? Υπάρχει τρόπος να την προμυθευτώ δωρεάν? Και επίσης το θέμα με το ότι θα υπάρχει ουσιαστικά μία κεραια μέσα στο σπίτι είναι υγειινό?
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες να μετρήσεις την κεραία του κινητού σου ( ή τις κεραίες) , όσα κινητά έχετε στο σπίτι τόσες κεραίες Οι οποίες αναγκάζονται να εκπέμπουν στο maximoum για να βρουν σήμα. Άρα είναι εντελώς υγιεινό μια που η ακτινοβολία στο σπίτι σου θα μειωθεί.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία, μιας και βρήκα αυτό το θέμα να γράψω πως και εγώ αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με το σήμα μεσα στο σπίτι! Πιάνει μεχρι 2 γραμμες και συνήθως δεν έχει καθόλου σήμα! Με αποτέλεσμα να χάνονται και να κόβονται κλήσεις! Για την "πολυτέλεια" του 3G ας μην μιλήσω καλύτερα! Μονο έξω από το σπίτι! Έχω κοσμοτέ και το πρόβλημα παρατηρείται σε οποιαδήποτε συσκευή είναι στο σπίτι ανεξαρτήτως παρόχου και εταιρίας! Έψαξα για την συσκευή της Cosmote τέλειο σήμα, αλλα έιδα οτι έχει 90 ευρώ έιναι δυνατόν να μην τη δίνει δωρεάν η εταιρία ενώ καυχιέται ότι έχει 99% κάλυψη? Υπάρχει τρόπος να την προμυθευτώ δωρεάν? Και επίσης το θέμα με το ότι θα υπάρχει ουσιαστικά μία κεραια μέσα στο σπίτι είναι υγειινό?

 

Εγω ειχα το ιδιο προβλημα στο σπιτι μιλησα με την σελιδα τους στο Twitter τους ειπα το προβλημα μου και μου ζητησαν τα στοιχεια μου αριθμο τηλεφωνου και ΑΦΜ και με ρωτησαν απλα απο πιο καταστημα με βολευει να μου δωσουν την συσκευη φουλ σημα.Την πηρα 8 μερες μετα την εβαλα σπιτι και σωθηκα.Τοσο απλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία, μιας και βρήκα αυτό το θέμα να γράψω πως και εγώ αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με το σήμα μεσα στο σπίτι! Πιάνει μεχρι 2 γραμμες και συνήθως δεν έχει καθόλου σήμα! Με αποτέλεσμα να χάνονται και να κόβονται κλήσεις! Για την "πολυτέλεια" του 3G ας μην μιλήσω καλύτερα! Μονο έξω από το σπίτι! Έχω κοσμοτέ και το πρόβλημα παρατηρείται σε οποιαδήποτε συσκευή είναι στο σπίτι ανεξαρτήτως παρόχου και εταιρίας! Έψαξα για την συσκευή της Cosmote τέλειο σήμα, αλλα έιδα οτι έχει 90 ευρώ έιναι δυνατόν να μην τη δίνει δωρεάν η εταιρία ενώ καυχιέται ότι έχει 99% κάλυψη? Υπάρχει τρόπος να την προμυθευτώ δωρεάν? Και επίσης το θέμα με το ότι θα υπάρχει ουσιαστικά μία κεραια μέσα στο σπίτι είναι υγειινό?

 

140 ευρώ έχει η καινούρια συσκευή της κοσμοτέ.. Την δίνει δωρεάν ανάλογα ίσως την περιοχή και το πρόγραμμα. Εγώ πρόλαβα και την πήρα δωρεάν για 7 μέρες που ήμουν συνολικά στην κοσμοτέ λόγω φορητότητας (περίμενα προσφορά από Vodafone) και μου την έδωσαν δωρεάν.. Μετά από 7 μέρες που άλλαξα δίκτυο μου έμεινε η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να καταργήσω τον τηλεφωνητή μου ώστε όταν το έχω κλειστό να μην μπορεί κάποιος να μου αφήνει μηνύματα;

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κοσμοτέ, μπορείς μόνο με επίσκεψη σε κατάστημα και επίτόπου τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών.
Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολογώντας ##002# και κλήση , απενεργοποιούνται όλες οι εκτροπές , ( Και η εκτροπή σε τηλεφωνητή)
Link to comment
Share on other sites

90 ευρώ έχει νομίζω το full σήμα της κοσμοτε!

Έστειλα στο Twitter με πήραν τηλέφωνο και με είπαν ότι έχω μια χαρά σήμα και ότι το βελτιώνουμε συνεχώς! Άσχετα αν εγώ αυτή τη στιγμή έχω 2 γραμμές σε 2g σε Cosmote (για 3G δεν το συζητάω) ενώ το βονταφον κινητό που έχω έχει 4 γραμμές σε 2g και 2 γραμμές σε 3G!

Link to comment
Share on other sites

90 ευρώ έχει νομίζω το full σήμα της κοσμοτε!

Έστειλα στο Twitter με πήραν τηλέφωνο και με είπαν ότι έχω μια χαρά σήμα και ότι το βελτιώνουμε συνεχώς! Άσχετα αν εγώ αυτή τη στιγμή έχω 2 γραμμές σε 2g σε Cosmote (για 3G δεν το συζητάω) ενώ το βονταφον κινητό που έχω έχει 4 γραμμές σε 2g και 2 γραμμές σε 3G!

 

140 έχει. Το πήρα τον Αύγουστο με 100% έκπτωση βέβαια.. αλλά στο κουτί πάνω και στο τιμολόγιο που μου έκοψαν το κοστολογεί 140 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

140 έχει. Το πήρα τον Αύγουστο με 100% έκπτωση βέβαια.. αλλά στο κουτί πάνω και στο τιμολόγιο που μου έκοψαν το κοστολογεί 140 ευρώ.

 

 

Εγώ που ρώτησα μου είπαν 90 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πληκτρολογώντας ##002# και κλήση , απενεργοποιούνται όλες οι εκτροπές , ( Και η εκτροπή σε τηλεφωνητή)
εμενα σε G3 μου εγραφε ακυρος κωδικος δεν ξερω γιατι
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα τι είναι η ευρωπαϊκή κάρτα νέων;

Την Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων μπορούν να έχουν όλοι οι νέοι, ηλικίας 13 - 30 ετών. Ισχύει για ένα χρόνο, στοιχίζει 10 ευρώ και μπορείς να την ανανεώνεις κάθε χρόνο μέχρι να κλείσεις τα 30. Πρόκειται για εκπτωτική και όχι πιστωτική ή χρεωστική κάρτα.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την κάρτα νέων εδώ: europeanyouthcard.gr

 

Που μου χρησιμεύει σαν συνδρομητής της Vodafone;

Mε ανανέωση χρόνου ομιλίας από 10€ και άνω οι συνδρομητές λαμβάνουν έξτρα 10€ Bonus για να τα χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν για ένα μήνα.

 

Τα 10€ bonus αποδίδονται σε μία ανανέωση ανά 30 ημέρες.

 

Για ενεργοποίηση της προσφοράς, οι συνδρομητές θα πρέπει να αποστείλουν τον αριθμό της Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων με δωρεάν γραπτό μήνυμα στο 1280. Η προσφορά ισχύει για 12 μήνες από τη στιγμή της ενεργοποίησής της.

 

Προσωπικά έκανα online παραγγελία αριθμού CU για να πάρω την προσφορά της Vodafone και μαζί με την παραγγελιά έβαλα και μία κάρτα των 10€. Μετά την ενεργοποίηση του αριθμού έστειλα τον αριθμό της ευρωπαϊκής κάρτας με μήνυμα στο 1252 και μόλις έγινε η ενεργοποίηση(μετά από 3-5 λεπτά ήταν ενεργοποιημένη η προσφορά από την κάρτα νέων) έβαλα 10€ κάρτα και πήρα και τα +10€ απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα τι είναι η ευρωπαϊκή κάρτα νέων;

Την Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων μπορούν να έχουν όλοι οι νέοι, ηλικίας 13 - 30 ετών. Ισχύει για ένα χρόνο, στοιχίζει 10 ευρώ και μπορείς να την ανανεώνεις κάθε χρόνο μέχρι να κλείσεις τα 30. Πρόκειται για εκπτωτική και όχι πιστωτική ή χρεωστική κάρτα.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την κάρτα νέων εδώ: europeanyouthcard.gr

 

Που μου χρησιμεύει σαν συνδρομητής της Vodafone;

Mε ανανέωση χρόνου ομιλίας από 10€ και άνω οι συνδρομητές λαμβάνουν έξτρα 10€ Bonus για να τα χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν για ένα μήνα.

 

Τα 10€ bonus αποδίδονται σε μία ανανέωση ανά 30 ημέρες.

 

Για ενεργοποίηση της προσφοράς, οι συνδρομητές θα πρέπει να αποστείλουν τον αριθμό της Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων με δωρεάν γραπτό μήνυμα στο 1280. Η προσφορά ισχύει για 12 μήνες από τη στιγμή της ενεργοποίησής της.

 

Προσωπικά έκανα online παραγγελία αριθμού CU για να πάρω την προσφορά της Vodafone και μαζί με την παραγγελιά έβαλα και μία κάρτα των 10€. Μετά την ενεργοποίηση του αριθμού έστειλα τον αριθμό της ευρωπαϊκής κάρτας με μήνυμα στο 1252 και μόλις έγινε η ενεργοποίηση(μετά από 3-5 λεπτά ήταν ενεργοποιημένη η προσφορά από την κάρτα νέων) έβαλα 10€ κάρτα και πήρα και τα +10€ απευθείας.

 

Αν η ανανεωση γινει εστω κ μια μερα πριν, ο διπλασιασμος δεν ισχυει. Το αρνητικο ειναι πως δε μεταφερονται ετσι οσα λεπτα μενουν απο τα πακετα στον επομενο μηνα. Πάντως πιστευω πως με διαφορα ειναι η καλυτερη δυνατη λυση για καποιον που θελει να μιλαει αρκετα και σε ολα τα δικτυα.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ανανεωση γινει εστω κ μια μερα πριν, ο διπλασιασμος δεν ισχυει. Το αρνητικο ειναι πως δε μεταφερονται ετσι οσα λεπτα μενουν απο τα πακετα στον επομενο μηνα. Πάντως πιστευω πως με διαφορα ειναι η καλυτερη δυνατη λυση για καποιον που θελει να μιλαει αρκετα και σε ολα τα δικτυα.

Αυτο ισχύει και το ίδιο γίνεται και στην Cosmote. Εμένα με βολεύει γιατι βάζοντας 10€ δίνει τα +10€ και κάνω ενεργοποίηση τρεις φορές το talk to Vodafone 300 για να πάρω τα λεπτά προς όλα τα δίκτυα και προς όλη τη Vodafone. (Προς όλη τη Vodafone200' + προς όλους 200' + 100' από online bonus)

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία είδα μια εφαρμογή messaging που έβγαλε η vodafone για τους συνδρομητές της..

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vodafone.messaging&hl=el

https://itunes.apple.com/ie/app/vodafone-message+/id833409201?mt=8

 

 

Στο android πρέπει να λειτουργεί κανονικά γιατί έχει και σχόλια.

Στο iPhone που πήγα να την κατεβάσω δεν λειτουργεί. ίσως δεν είναι διαθέσιμη ακόμα πλήρως για την Vodafone Ελλάδος? Γιατί δεν έχει διαφημιστεί και ιδιαίτερα..

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει και στις 2 πλατφόρμες.

 

Σε Android, αν εχει ο αλλος την εφαρμογη θα παει μεσω internet. Αλλοιως παει μεσω SMS.

Σε Iphone αν εχει ο αλλος την εφαρμογη παει. Αν οχι, δεν σε αφηνει καν να στειλεις.

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβασα στο δικαρτο μου, εχω στην SIM1 την cote και στην SIM2 την voda. Μου λεει οτι πρεπει να εχω καρτα σιμ για να δουλεψει. Δε ξερω γιατι.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει και στις 2 πλατφόρμες.

 

 

 

Σε Android, αν εχει ο αλλος την εφαρμογη θα παει μεσω internet. Αλλοιως παει μεσω SMS.

 

Σε Iphone αν εχει ο αλλος την εφαρμογη παει. Αν οχι, δεν σε αφηνει καν να στειλεις.

 

 

Τη δοκίμασες σε iPhone? εμένα πάντως μου στέλνει τον κωδικό ενεργοποίησης και όταν τον βάζω δεν προχωράει στην εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς σήμερα ενεργοποιήθηκε.. Έχει καποια προβλήματα πάντως με τη συνδεσιμότητα.. Για iPhone μιλώ πάντα
Link to comment
Share on other sites

Αν ο ενας ειναι συνδρομητης vodafone στην Ελλαδα και ενας vodafone Γερμανιας μπορει να γινει παρε δωσε και στα μηνυματα?
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Huawei FT3110 με κάρτα SIM Vodafone και οι κλήσεις που κάνω βγαίνουν με απόκρυψη. Να συμπληρώσω ότι δεν έχω ρυθμίσει κάτι τέτοιο και με άλλη συσκευή (και GSM Asterisk Gateway) καλεί κανονικά χωρίς απόκρυψη.

 

Στο manual δεν γράφει κάτι σχετικό και ούτε έχω βγει κάποια υπόδειξη στο internet. Τι να κάνω???

 

φιλε μου εχω το ιδιο προβλημα μηπως βρικες πως βγαζουμε την αποκρυψη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,

 

Μου συνέβη το εξής:

 

Είχα κάνει αίτηση φορητότητας στη vodafone αλλά αποφάσισα να την ακυρώσω οπότε κάλεσα το 13894. Δεν ειδα ανταπόκριση όμως οπότε 2 μέρες μετά πήρα τηλ. και μίλησα με ένα εκπρόσωπο και μου είπε ότι το προχωράνε! Για να είμαι σίγουρος έστειλα και με fax φωτ. ταυτότητας δηλώντας ότι επιθυμώ ακύρωση φορητότητας. Αυτό που τελικά έγινε είναι μετά από 3 μέρες να είμαι κανονικά στο δίκτυο της vodafone!

 

Ξέρετε τι μπορώ να κάνω?

Ισχύει ότι αν κάνω αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο εντός κάποιων ημερών τελικά δεν θα χρεωθώ τίποτα από τη vodafone?

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα κανεις αιτημα επιστοφης στον παροχο που ησουν δλδ. καλεις τον πάροχο σου και κανεις παλι αιτημα φορητοτητας για να επιστρεψεις. Ταυτοχρονα , αν και δεν ειναι απαραίτητο, παιρνεις την Vodafone και αναφερεις οτι εστειλες φαξ, σε αγνοησαν και τωρα επιστρεφεις στον παροχο που ησουν με υπανανχωριση απο εκεινουν για να μην χρεωθεις επιστροφη ποσου απο πιστωση επιδοτησης κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς , αλλά ακριβώς λέμε, έκανα και εγώ !!!!!! Κοίτα το θέμα είναι ότι και εγώ έκανα τηλέφωνα στο 13894 αλλά δεν με έπαιρναν πίσω. Στέλνω και ένα φαξ για ακύρωση.

Το θέμα είναι ότι αυτό γινόταν για 3 μέρες. Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών , τι θα γίνει με το θέμα, να στείλουμε email να ενημερώσουμε το τμήμα. Απο την Wind κάθε μέρα μου έλεγαν ότι ξαναέστειλε η vodafone αίτημα φορητότητας. Προχτές παίρνω 13894 και συνδέομαι με το τμήμα φορητότητας και μου λέει η κοπελιά που μιλάγαμε ότι η ακύρωση κάνει 2-3 μέρες. Πρώτη φορά το ακούω. Χτες τηλέφωνο wind και τσεκάρουμε ότι τελικά το αίτημα ακυρώθηκε. Δεν ξέρω το έχουν πάθει , νόμιζα και εγώ ότι έτυχε μόνο σε μένα.

Edited by jobous

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...