Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος γνωρίζει να μου πεί : έχω καρτοκινητό Vodafone και σήμερα σε κλήσεις μου, πριν τη σύνδεση μου γράφει κλήση υπό όρους, Τι σημαίνει αυτό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Για το CU δεν ξέρω, αλλά αν μπεις στην σελίδα της WIND σου δίνει την επιλογή για δωρεάν πακέτο με νέο αριθμό ή φορητότητα

 

Το link είναι αυτό. Στο στέλνουν δωρεάν σπίτι σου και ησυχάζεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Τις προάλλες με προσέγγισε τηλεφωνικά εταιρεία για προσφορά μεταφοράς συμβολαίου από την εταιρεία που είμαι τώρα (Cosmote) προς τη Vodafone. Το πακέτο που μου πρότεινε (οικογενειακό 2 συνδέσεων) έχει πάγιο € 36/ μήνα συνολικά, με παροχή 200 λεπτά προς όλα τα δίκτυα, 20 SMS και 200ΜΒ internet για την κάθε μία από τις δύο συνδέσεις. Επιπλέον μου δίνει € 212 επιδότηση συνολικά. Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι αντίστοιχο "πακέτο" σε κατάστημα Vodafone μου το προσφέρουν σε τιμή αρκετά υψηλότερη και χωρίς κάποιες από τις παροχές αυτές (πχ μικρότερη επιδότηση, χωρίς δωρεάν MB internet κτλ).. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι το κατά πόσο η προσφορά μιας τέτοιας εταιρείας μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστη ώστε να προχωρήσω άφοβα σε υπογραφή σχετικού συμβολαίου..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κάτι τέτοιο είναι αρκετά σύνηθες, καθώς οι εταιρίες κινητής δίνουν σε τρίτες εταιρίες την "τηλεπώληση". Οι εταιρίες αυτές λοιπόν κάνουν (σε συνεργασία με την εταιρία κινητής) μια προσφορά καλύτερη απ' το να πας σε κάποιο κατάστημα. Δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς, αρκεί όλα όσα σου έχουν πει και έχετε συμφωνήσει να είναι γραμμένα στο συμβόλαιο που θα υπογράψεις.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα ανησυχούσα, επειδή δεν υπάρχει πρόγραμμα στη Vodafone που να δίνει 200 λεπτά, 20 sms και 200 mb... όση έκπτωση και να έχουν βάλει, εάν δεν υπάρχει το πρόγραμμα, θα υπάρχει πρόβλημα. Οι τηλεπωλήσεις δεν έχουν δικά τους ξεχωριστά προγράμματα.

 

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις όλα τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα στο vodafone.gr για να έχεις μία ιδέα του τι υπογράφεις. Το πρόγραμμα χρήσης το αναγράφει στο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου είπαν η τιμή τα περιλαμβάνει όλα και είναι η τελική...Στο συμβόλαιο τί ακριβώς θα πρέπει να αναγράφεται ώστε να μην υπάρχει κάποια αμφιβολία? Λεπτομερώς οι παροχές της σύνδεσης που μου προσφέρουν (με ακριβή χρόνο ομιλίας, ποσό παγίου, κτλ) ή μια γενικότερη περιγραφή κάποιου προγράμματος της Vodafone (Vodafone προς όλα τα δίκτυα 200’ λόγου χάρη), το οποίο θα πρέπει να τσεκάρω μέσα από το επίσημο site ή κάπου αλλού?

Τα ρωτάω όλα αυτά και με το δεδομένο ότι, όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω (και το τσέκαρα και εγώ) , δεν υπάρχει επίσημο πρόγραμμα στη Vodafone με τα χαρακτηριστικά που μου προσφέρουν!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μας δινεις το τηλ της εταιριας που σε πηρε για μελλοντικη χρηση?

απο προσωπικη εμπειρια με cosmote με αναλογο νουμερο ολα πηγαν καλα.αλλα εκει το προγραμμα που πηρα αναφερεται στο τιμοκαταλογο της cosmote.μηπως ειναι διπλασιασμος χρονου ομιλιας κτλ?οποτε δεν αναφερετε στο τιμοκαταλογο της vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα ανησυχούσα, επειδή δεν υπάρχει πρόγραμμα στη Vodafone που να δίνει 200 λεπτά, 20 sms και 200 mb... όση έκπτωση και να έχουν βάλει, εάν δεν υπάρχει το πρόγραμμα, θα υπάρχει πρόβλημα. Οι τηλεπωλήσεις δεν έχουν δικά τους ξεχωριστά προγράμματα.

 

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις όλα τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα στο vodafone.gr για να έχεις μία ιδέα του τι υπογράφεις. Το πρόγραμμα χρήσης το αναγράφει στο συμβόλαιο.

 

όχι απαραίτητα ανησυχητικό, μπορεί να είναι το vodafone "xxxx" με έκπτωση χχ%, όπως είναι σε κάποια ειδικά πακέτα (π.χ. στρατιωτικά, εταιρικά κτλ). Όπως και να έχει καλύτερα να ρωτήσει απευθείας ο φίλος μας γιατί δεν υπάρχει σχετικό πρόγραμμα και τι ακριβώς ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου είπαν η τιμή τα περιλαμβάνει όλα και είναι η τελική...Στο συμβόλαιο τί ακριβώς θα πρέπει να αναγράφεται ώστε να μην υπάρχει κάποια αμφιβολία? Λεπτομερώς οι παροχές της σύνδεσης που μου προσφέρουν (με ακριβή χρόνο ομιλίας, ποσό παγίου, κτλ) ή μια γενικότερη περιγραφή κάποιου προγράμματος της Vodafone (Vodafone προς όλα τα δίκτυα 200’ λόγου χάρη), το οποίο θα πρέπει να τσεκάρω μέσα από το επίσημο site ή κάπου αλλού?

Τα ρωτάω όλα αυτά και με το δεδομένο ότι, όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω (και το τσέκαρα και εγώ) , δεν υπάρχει επίσημο πρόγραμμα στη Vodafone με τα χαρακτηριστικά που μου προσφέρουν!

 

Το συμβόλαιο θα γράφει το πρόγραμμα χρήσης, έτσι αν π.χ. γράφει Vodafone προς όλους 200, το οποίο έχει συγκεκριμένη παροχή, θα ξέρεις ότι σου έχουν πει ψέμματα.

 

PP6210, ακόμα και τα εταιρικά ή ειδικά πακέτα, υπάρχουν ως προγράμματα απλώς έχουν εκπτώσεις για να προκύπτει αρκετά χαμηλότερη τιμή. Επίσης, στα εταιρικά αυτά πακέτα δεν μπαίνεις στο άσχετο μέσω τηλεπωλήσεων. Οπότε το να σου λέει κάποιος για μία παροχή που δεν υπάρχει πουθενά σε εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα, τουλάχιστον πρέπει να εφιστά την προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο που με πήρε είναι το 210 9537900 και από ότι έψαξα λίγο στο internet ανήκει σε μια τηλεφωνική εταιρεία.

 

Δεν σκόπευα να δημιουργήσω τέτοιο θέμα ούτε είμαι τόσο δύσπιστος γενικά, αλλά συνέβησαν κάποια «περίεργα γεγονότα»: α) Η κοπέλα από την εταιρεία που με προσέγγισε μου έδωσε το τηλέφωνο και το όνομά της (το ζήτησα μήπως χρειαστώ κάτι). Μόλις της τηλεφώνησα εγώ την επομένη μου είπαν ότι η συγκεκριμένη υπάλληλος έχει φύγει καιρό από την εταιρεία! Τους είπα με απορία ότι μιλήσαμε την προηγουμένη, μου το έκλεισαν και είπαν θα με πάρουν αυτοί. Όντως μου τηλεφώνησε η κοπέλα και μου είπε ότι έγινε λάθος καθώς πρόκειται για συνωνυμία (κρατήστε το αυτό!). Παρόλα αυτά συμφώνησα να έρθει ο courier για να υπογράψω, καθώς θεώρησα ότι η προσφορά τους θα αναγραφόταν στο συμβόλαιο.

 

β) Το χαρτί που τελικά μου έφερε ο courier δεν ήταν επ’ ουδενί συμβόλαιο αλλά μια απλή φωτοτυπία, με συγκεκριμένη φόρμα, που έγραφε τα στοιχεία μου και έλεγε στο πάνω μέρος απλά VODAFONE, και στο πεδίο πρόγραμμά: “2all 200“ (πρόγραμμα που στο επίσημο site έχει τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά). Τίποτε άλλο.

 

γ) Μαζί το συγκεκριμένο χαρτί υπήρχε μια κάρτα[01] sim της VODAFONE, όχι όμως και η δωροεπιταγή (για την επιδότηση συσκευής) που οι ίδιοι μου είχαν πει ότι θα έχει μαζί του.

 

δ) Ενώ στο τηλέφωνο μου είπαν ότι θα έρθει courier-πωλητής που θα μου λύσει όποιες τελευταίες απορίες είχα, ο ευγενικός κύριος που ήρθε ήταν ΜΟΝΟ courier.

 

ε) Ρίχνοντας μια ματιά στο χαρτί/αίτηση είδα ότι το όνομα του «πωλητή» για την εταιρεία (δηλ. της κοπέλας μου μίλησα αρκετές φορές στο τηλέφωνο) ήταν διαφορετικό από αυτό που μου είχε δώσει και με το οποίο την είχα ζητήσει τηλεφωνικά (το κατάλαβα από το επώνυμο, το μικρό ήταν το ίδιο). Σε συνδυασμό με το (α) κάτι μου λέει και αυτό!

 

Φυσικά μετά από όλα αυτά δεν υπέγραψα τίποτα!

 

Δεν ξέρω κατά πόσο όλο αυτό είναι απάτη ή όχι αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσες ανακρίβειες και τόση μυστικοπάθεια?

 

Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας για όλα αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Ή που δεν θα ξαναασχοληθείς μαζί τους, ή που θα τηλεφωνήσεις στη Vodafone να ενημερώσεις για τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου τηλε-πωλητή τους, απλά για να μην την πατάησει κανένας λιγότερο σχετικός ή μεγαλύτερης ηλικίας συμπολίτης μας.
Link to comment
Share on other sites

xperia neo v χα χα χα 2χρονια εγκυηση χα χα χα εδω γελαμε.ειχα το νεο v βασικα το σερβις το ειχε παραπανω απο μενα.αρβατο χα χα χα,αν δεν εχεις lgσερβις δεν θα δεις.το ειχα στειλει7φορες για το ιδιο προβλημα και της7φορες με γραψανε τωρα τους εχω γραψει εγω που ξερουν αυτοι..εγινε αναβαθμηση λογισμικου, εγινε αναβαθμηση λογισμικου τα ιδια και τα ιδια ενα μηνα ειχα το κινητο στα χερια και τους αλλους 4 το σερβις θα με ξαναδουν next life.βονταφονε σερβις και συμβολαιο καρτα cu και τα λειπα τα εχω δοκιμασει ολα δεν θα παρω εφαγα μεγαλο παλουκι απο ολα στην κλ εταιρια τους αντε γεια
Link to comment
Share on other sites

Πιλοτικά έχει γίνει διαθέσιμο σε κάποιες συνδέσεις με ενεργοπόιηση μέσω sms (επειδή διέρρευσε το σταμάτησαν και όποιος πρόλαβε). Μέχρι το τέλος τ μήνα το επίσημο λανσάρισμα.
Link to comment
Share on other sites

Πιλοτικά έχει γίνει διαθέσιμο σε κάποιες συνδέσεις με ενεργοπόιηση μέσω sms (επειδή διέρρευσε το σταμάτησαν και όποιος πρόλαβε). Μέχρι το τέλος τ μήνα το επίσημο λανσάρισμα.

 

 

Μετά το τέλος του μήνα;;

Αφού επιμένουν για μέσα στη βδομάδα από αύριο.. Μέχρι Παρασκευή θα έχουν όλοι . (Έτσι τουλάχιστον λένε ).

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τέλος του μήνα;;

Αφού επιμένουν για μέσα στη βδομάδα από αύριο.. Μέχρι Παρασκευή θα έχουν όλοι . (Έτσι τουλάχιστον λένε ).

 

Δεν είπα μετά το τέλος του μήνα. Έως το τέλος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Πιλοτικά έχει γίνει διαθέσιμο σε κάποιες συνδέσεις με ενεργοπόιηση μέσω sms (επειδή διέρρευσε το σταμάτησαν και όποιος πρόλαβε). Μέχρι το τέλος τ μήνα το επίσημο λανσάρισμα.

 

Δεν νομίζω οτι ήταν πιλοτικό και σίγουρα όχι σε κάποιες συνδέσεις.

 

Μάλλον κάποιος το διέρευσε και το έκοψαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι ήταν πιλοτικό και σίγουρα όχι σε κάποιες συνδέσεις.

 

Μάλλον κάποιος το διέρευσε και το έκοψαν.

 

Προφανώς και ήταν πιλοτικό και όταν η όλη διδικασία μέσω sms ήταν μυστική. Επίσημο μοα φορά δεν το λες. Και προφανώς ήταν για κάποιες συνδέσεις διότι σε ορισμένους, ακόμα και όταν η διαδικασία αυτή λειτουργούσε, δεν μπορούσε να ενεργοποιηθεί. Για τη διαρροή δεν διαφώνησα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι επίσημα πλέον 4G για όλους! http://www.vodafone.gr/portal/4G

 

Πρέπει δε στους περισσότερους να ενεργοποιήθηκε αυτόματα σήμερα, φίλη με Iphone 5 που δεν το είχε ενεργοποιήσει με sms της ήρθε μήνυμα σήμερα ότι ενεργοποιήθηκε αυτόματα.

Edited by bored01
Link to comment
Share on other sites

Πανε με την συγκεκριμενη προσφορα σε ενα καταστημα vodafone, και ζητησε να περασεις την αιτηση απο αυτους και αν μπορουν να σου δώσουν το συγκεκριμενο προγραμμα με την τιμη που σου ανακοινωσανε. Τις περισσοτερες φορες μπορεις να πετυχεις και κατι καλυτερο.

 

Επιπλεον ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να σου δωσει μη εμπορικα διαθεσιμο προγραμμα η να τροποποιησει προγραμμα, οι προσφορες ακομα και στις τηλεπωλησεις ειναι στα Εμπορικα διαθεσιμα προγραμματα οπως σου είπαν και τα παιδια πρίν

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν πηγα σε καταστημα μου καναν με 35 ευρω 400 σε ολους,30 sms,300 mb.Τους πηρα τηλεφωνο και μου τα εκαν προσφορα με 22 τα ιδια ακριβως.Παρτε τηλ οχι καταστηματα.Η απαντηση τους πως τα καταστηματα δεν κανουν τετοιες προσφορες.:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...