Jump to content

[S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;  

117 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι με την μπαταρία των S9/S9+ σε σχέση με τα S8/S8+;

    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8)
      10
    • Έχω S9+ (Η αυτονομία είναι χειρότερη από το S8+)
      27
    • Έχω S9 (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8)
      15
    • 'Εχω S9+ (Η αυτονομία είναι ίδια ή καλύτερη από το S8+)
      65


Recommended Posts

Δεν συμβαινει αυτο στο δικο μου αρα κατι αλλο ειναι .Αρκετες φορες απο το 20% εως το 2% το εχω φτασει και δεν ειχα καθολου "αποτομο" χασιμο μπαταριας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μου κάνει gaps η μπαταρίας όταν πέφτει κάτω σου το 15%. Εκεί που είναι π.χ. στο 12% την βλέπω ξαφνικά στο 8%. Σας συμβαίνει γενικά;

 

Καλημέρα και σε μένα το κάνει στο 20% , δεν κρατάει η μπαταρία ούτε 5 λεπτά μετα το 20%, το πρόβλημα το έχω μετά την αναβάθμιση σε pie.

έχω κάνει hard reset μετά την αναβάθμιση και έχω στήσει το τηλ από την αρχή. με την oreo δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε την μπαταρια να πεσει στο 1-2% και φορτιστε στην βασικη φορτιση οχι ταχεια μπας και.....
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με samsung και μου είπαν να βάλω το τηλ σε ασφαλή λειτουργία μόλις πάει στο 30% και να το παρακολουθησω. Εαν και πάλι έχω drain υπάρχει πρόβλημα, εαν όχι το κάνει κάποια τρίτη εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμβαίνει μόνο κάτω από το 15% και μόνο στην pie, με την oreo κανένα πρόβλημα

 

Υπαρχουν πολλα δημοσιευματα για αναλογα πριβληματα στην pie ...

Λογικα, θα επιλυθεί πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα κουλό... είπα να το φορτίσω πλήρως ξεκινώντας με κλειστό το κινητό κι αφού άναψε πράσινο το led, το άνοιξα με τον φορτιστή στο ρεύμα.

1ον. Ανοίγοντας η οθόνη και αφου πέρασα pin δεν μου έβγαλε το φόντο στην αρχική οθόνη που είχα, αλλά μαύρο σκέτο φόντο.

2ον. Η φωτεινότητα ήταν κάτω από οτι συνήθως είχα. Τώρα όσο ήταν στο 45 με 50 τοις εκατό πρέπει να το πάω στο 70 τοις εκατό περίπου. Οκ το είχα διαβάσει ότι έτσι συμπεριφέρεται η pie σε πολλές εταιρείες όμως ένα μήνα τώρα στο s9 plus μου δεν μου είχε συμβεί.

Τί προτείνετε; hard reset κι από την αρχή ή θα το ξανά κάνει πάλι μελλοντικά οπότε δώρο άδωρο το reset...Κατά τα άλλα η συσκευή λειτουργεί υποδειγματικά όπως λειτουργούσε και πριν, μόνο αυτό το wow δεν μου δίνει η οθόνη όπως πριν γμτ...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει ειπες να το φορτισεις πληρως ?

Πληρως σημαινει οτι ενας χρηστης εχει βγαλει την συσκευη απο το κουτι εχει απενεργοποιησει την ταχεια φορτιση και η μπαταρια φορτιζεται σωστα και "γεματα" απο το 0% με τα σωστα βολτ.

 

Επισης Εσυ το αφησες τερμα αδειο και το αναψες πριν φτασει στο σωστο σημειο επαρκειας γιατι εαν ηταν χαμηλοτερα ειναι χαμηλα και ο φωτισμος.Εαν ειναι πολυ χαμηλα η μπαταρια το συστημα λειτουργει με μια αστο πουμε αδρανεια για εξοικονομηση για μερικα τις 100 υπολοιπου μπαταριας.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Προχθές μου ήρθε η αναβάθμιση και χθες το βράδυ την πέρασα. Έκανα καθαρή εγκατάσταση. Άνοιξε με 68% μπαταρία. Τώρα, μεσημέρι της επόμενης μέρας, έχω 40%, με 2 ώρες οθόνης! Έκανα επαναφορά του backup εφαρμογών από google, που κράτησε μια ολόκληρη ώρα. Στο μεταξύ το σκάλιζα, άνοιξα τις εφαρμογές μηνυμάτων πχ viber κλπ να τρέχουν, ενεργοποίησα αποτυπώματα, pass, καιρό, mail, όλα. Έκαψε ελάχιστα για τις διεργασίες που έκανε. Χωρίς να κάνω ούτε ένα πράγμα από τον οδηγό του s_wind, δεν πρόλαβα! Σήμερα θα κάτσω να τα δω. Εξαιρετική πρώτη εντύπωση!!! :D

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Προχθές μου ήρθε η αναβάθμιση και χθες το βράδυ την πέρασα. Έκανα καθαρή εγκατάσταση. Άνοιξε με 68% μπαταρία. Τώρα, μεσημέρι της επόμενης μέρας, έχω 40%, με 2 ώρες οθόνης! Έκανα επαναφορά του backup εφαρμογών από google, που κράτησε μια ολόκληρη ώρα. Στο μεταξύ το σκάλιζα, άνοιξα τις εφαρμογές μηνυμάτων πχ viber κλπ να τρέχουν, ενεργοποίησα αποτυπώματα, pass, καιρό, mail, όλα. Έκαψε ελάχιστα για τις διεργασίες που έκανε. Χωρίς να κάνω ούτε ένα πράγμα από τον οδηγό του s_wind, δεν πρόλαβα! Σήμερα θα κάτσω να τα δω. Εξαιρετική πρώτη εντύπωση!!! :D

 

Προσωπικα θα προτεινα να μην κανετε επαναφορα εφαρμογων κλπ, μονο αρχειων, καταλογου κλπ αλλα οχι εφαρμογες , εκτος αν απλα κανει εγκατασταση, αλλα αν κουβαλαει και δεδομενα θεωρω οτι ολο και καποιο σφαλμα θα φερει.

Για μενα δεν εχει νοημα να καθεσαι να το στηνεις και να παιδευεσαι με το να κλεινεις εφαρμογες κλπ, και να μην το στηνεις απο το μηδεν που ειναι πιο λιγη ωρα απο τη μια ωρα που πηρε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα προτεινα να μην κανετε επαναφορα εφαρμογων κλπ, μονο αρχειων, καταλογου κλπ αλλα οχι εφαρμογες , εκτος αν απλα κανει εγκατασταση, αλλα αν κουβαλαει και δεδομενα θεωρω οτι ολο και καποιο σφαλμα θα φερει.

Για μενα δεν εχει νοημα να καθεσαι να το στηνεις και να παιδευεσαι με το να κλεινεις εφαρμογες κλπ, και να μην το στηνεις απο το μηδεν που ειναι πιο λιγη ωρα απο τη μια ωρα που πηρε.

 

Συμφωνω..... Ετσι κανω κι εγω κ ας διαρκεί περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω..... Ετσι κανω κι εγω κ ας διαρκεί περισσότερο...

 

Όχι δεδομένα, όσο πιο καθαρό τόσο το καλύτερο, μόνο εγκατάσταση. Το άφησα κι έγινε μόνο του.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά S9 plus θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχει καλύτερη διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με S8 plus και note 8.
Link to comment
Share on other sites

Το s9 plus τα πάει περίφημα με την pie. Το s8 plus με την oreo παραμένει όμως καλύτερο πιστεύω όσον αφορά αποκλειστικά και μόνο την μπαταρία, μισή ώρα τουλάχιστον παραπάνω, όμως με την pie και μη το 9 είναι σίγουρα καλύτερη συσκευή και απ'τις πιο ολοκληρωμένες ακόμη και σήμερα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη.

Με το security patch του Φεβρουαριου η Google θα κανει δωρο σε ολους ενα ωραιο Battery Drain.Μαλιστα ανα τον κοσμο εχουν παρατηρηθει φαινομενα σε Google Pixel χασιμο σοτ εως και μιαμιση ωρα αναλογα τι εργασιες κανει ο καθενας στη συσκευη.

Συντομα θα εμφανιστει και σε μας σε Samsung συσκευες.

Την λυση την δινουμε εμεις εδω.

Περα απο τις γνωστες ρυθμισεις που εχουμε κανει και Νημα γιαυτες θα...παμε ρυθμισεις/εφαρμογες/τρεις τελειες πανω δεξια/εμφανιση εφαρμογων συστηματος/βρισκουμε το "Arcore" και το κανουμε αμεσα απενεργοποιηση.Στην συνεχεια βρισκουμε την εφαρμογη Υπηρεσιες Google play μπαινουμε και κανουμε μονο εκ.μνημης cache.Reboot και ολα κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Στο s7 edge μου δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, πέρασα προχθές επίπεδο ασφαλείας Φεβρουαρίου, αναφέρομαι στο Arcore... Όσον αφορά την μπαταρία ευτυχώς όλα καλά πάνε.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μερες εχω πει οτι ειδα διαφορα στην μπαταρια μετα το Patch φεβρουαριου.... 45 με 60 λεπτα μειον sot στις 6.30 ωρες...

Περαστικά...

Το arcore επειδή ηταν άχρηστο για μενα το ειχα απενεργοποίηση εξ αρχης... Εκανα εκκαθάριση μνήμη Cache στις υπηρεσίες Google play...

Αντε να δουμε....

Παντως η samsung καθε μηνα χειρετερευει την pie δυστηχως!

Edited by HSP
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση αυτο .Το Ota Security patch ειναι παντα της Google με συμπληρωματα μεσα της Samsung.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση αυτο .Το Ota Security patch ειναι παντα της Google με συμπληρωματα μεσα της Samsung.

 

Τα συμπληρωματα κ των δυο μας φαγανε....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβγαλα 6.34 ώρες οθόνη.. με μια μέρα και 15 ώρες αναμονή.. νομίζω είναι το ρεκόρ μού.

Επίσης προχθές έβγαλα 2 μέρες αναμονή με 5 ώρες οθόνη, είχα πολύ καιρό να αφήσω την συσκευή μου 2 μέρες αφορτιστή..

Σίγουρα έχει βελτιωθεί η αναμονή μου από την στιγμή που έβγαλα την 2η sim.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβγαλα 6.34 ώρες οθόνη.. με μια μέρα και 15 ώρες αναμονή.. νομίζω είναι το ρεκόρ μού.

Επίσης προχθές έβγαλα 2 μέρες αναμονή με 5 ώρες οθόνη, είχα πολύ καιρό να αφήσω την συσκευή μου 2 μέρες αφορτιστή..

Σίγουρα έχει βελτιωθεί η αναμονή μου από την στιγμή που έβγαλα την 2η sim.

 

Με 2 σιμ πως γίνεται να εχεις καλυτερη αυτονομία?? Η απλα παντα ηταν αυτο, απλα εγω το είχα λαθος στο μυαλο μου....

Link to comment
Share on other sites

Με 2 σιμ πως γίνεται να εχεις καλυτερη αυτονομία?? Η απλα παντα ηταν αυτο, απλα εγω το είχα λαθος στο μυαλο μου....

 

Θα σε μαλώσω.. Δεν διαβάσες καλά..

Γράφω ότι από τότε που έβγαλα την 2η sim έχει ανέβει το sot 45 λεπτά περίπου και μισή μέρα αναμονή παραπάνω..

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Θα σε μαλώσω.. Δεν διαβάσες καλά..

Γράφω ότι από τότε που έβγαλα την 2η sim έχει ανέβει το sot 45 λεπτά περίπου και μισή μέρα αναμονή παραπάνω..

 

Οπα.... Σωστος.. Εχεις απολυτο δικιο..

Γραψε λαθοοοοοος.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S9/S9 Plus] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...