Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

root-αρα την .44 ως εξής (παραλλαγή της μεθόδου που αναφέρετε παραπάνω αλλά ίσως λίγο πιο καλή γιατί δε γράφετε εντολές και βάζει πάλι την recovery .44 μετά το τέλος του ρουταρίσματος, έτσι για "ψυχολογικούς" λόγους :p ):

 

-Στα V3 αρχεία του "σακαλακα" έβαλα στο folder files το fastboot.img από την .30 και το recovery.img από την .44

-έτρεξα το prepare.bat που επισυναπτω (για να μη γράφετε εντολές)

-έτρεξα το Root-ZenFone.bat του "σακαλακα" κανονικα.

 

Καλή τύχη! (αν σας καεί το video δε φταίω εγώ :p )

 

Καλημερα!Να σαι καλα wnet μας εφτιαξες!Τυφλα να εχει ο σακαλακα :lol: :p !Απλα μια διευκρινηση ,(γιατι εγω δεν το καταλαβα) το αρχειο prepare.bat το βαζουμε στο φακελο που ειναι το Root-Zenfone.bat και ολα τα αλλα για να κανει δουλεια,γιατι εγω το ετρεχα απο την επιφανεια και δεν γινοταν!!Και παλι ευχαριστω wnet!

 

το fastboot απο την .30 επιρεαζει τιποτα στο κινητο μας?εγκυκλοπαιδικα ρωταω..

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

root-αρα την .44 ως εξής (παραλλαγή της μεθόδου που αναφέρετε παραπάνω αλλά ίσως λίγο πιο καλή γιατί δε γράφετε εντολές και βάζει πάλι την recovery .44 μετά το τέλος του ρουταρίσματος, έτσι για "ψυχολογικούς" λόγους :p ):

 

-Στα V3 αρχεία του "σακαλακα" έβαλα στο folder files το fastboot.img από την .30 και το recovery.img από την .44

-έτρεξα το prepare.bat που επισυναπτω (για να μη γράφετε εντολές)

-έτρεξα το Root-ZenFone.bat του "σακαλακα" κανονικα.

 

Καλή τύχη! (αν σας καεί το video δε φταίω εγώ :p )

 

μηπως το προηγουμενο ρουτ που ειχα κανει ειναι το προβλημα που δεν μπορω να κανω την τελευταια αναβαθμηση που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ?

Link to comment
Share on other sites

μηπως το προηγουμενο ρουτ που ειχα κανει ειναι το προβλημα που δεν μπορω να κανω την τελευταια αναβαθμηση που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ?

 

που κολλας?στο android με το θαυμαστικο?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

οχι , αυτο το εχω ξεπερασει πολλες φορες και μια και καλη τα χριστουγεννα.

αντιγραφω το αρχειο στον κινητο , αναγνωριζει οτι υπαρχει αρχειο αναβαθμησης , κανει επανεκινηση , προσπαθει να μπει σε recovery για να κανει την αναβαθμηση αλλα αντι γι αυτο ξαναβγαζει το λογοτυπο και ανοιγει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

οχι , αυτο το εχω ξεπερασει πολλες φορες και μια και καλη τα χριστουγεννα.

αντιγραφω το αρχειο στον κινητο , αναγνωριζει οτι υπαρχει αρχειο αναβαθμησης , κανει επανεκινηση , προσπαθει να μπει σε recovery για να κανει την αναβαθμηση αλλα αντι γι αυτο ξαναβγαζει το λογοτυπο και ανοιγει κανονικα

 

αυτο μου το εκανε οταν το εκανα αντιγραφη στην καρτα sd..ξερουταρισμενος πιστευω εισαι?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Να σαι καλα wnet μας εφτιαξες!Τυφλα να εχει ο σακαλακα :lol: :p !Απλα μια διευκρινηση ,(γιατι εγω δεν το καταλαβα) το αρχειο prepare.bat το βαζουμε στο φακελο που ειναι το Root-Zenfone.bat και ολα τα αλλα για να κανει δουλεια,γιατι εγω το ετρεχα απο την επιφανεια και δεν γινοταν!!Και παλι ευχαριστω wnet!

 

το fastboot απο την .30 επιρεαζει τιποτα στο κινητο μας?εγκυκλοπαιδικα ρωταω..

 

Ναι, το αρχειο prepare.bat το βαζουμε στο φακελο που ειναι το Root-Zenfone.bat.

Ενημέρωσα και το αρχικό μου Post.

Link to comment
Share on other sites

αυτο μου το εκανε οταν το εκανα αντιγραφη στην καρτα sd..ξερουταρισμενος πιστευω εισαι?

δοκιμασα να απενεργοποιησω το supersu και παλι το ιδιο

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα να απενεργοποιησω το supersu και παλι το ιδιο

 

ο τροπος που κανω εγω ενημερωση ειναι unroot τελειως και μετα πεταμα το αρχειο χυμα στην μνημη του τηλεφωνου.για δοκιμασε ετσι μηπως γινει,root με την v3 ειχες κανει?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

ναι με την v3 τωρα θα δοκιμασω να το κανω unroot και ενημερωνω , δεν το σκεφτηκα καθολου

 

 

edit

 

αυτο ηταν, και παλι την πατησα σαν αφελης

 

ευχαριστω

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

ναι με την v3 τωρα θα δοκιμασω να το κανω unroot και ενημερωνω , δεν το σκεφτηκα καθολου

 

Κάνε μια δοκιμη....

Αν και δεν έχω κάνει ποτέ Unroot για να περάσω την αναβάθμιση.... απλά τη βάζω στη μνήμη του τηλεφώνου με το usb καλώδιο και μόλις βγάζω το καλώδιο, βγάζει μήνυμα το τηλέφωνο πως έχει κάποιο update και αν θέλω να το εγκαταστήσει.....

 

---edit---

άργησα να γραψω και ήδη τα κατάφερες :)

Link to comment
Share on other sites

τωρα προσπαθω να κανω ρουτ με τον τροπο που ανεφερες

 

δεν εχω την εκδοση .30 να βαλω απο καποια αλλη το fastboot.img?

 

 

edit

εβαλα το fastboot.img απο την εκδοση 2.20.40.13

και το recovery.img απο την εκδοση 2.21.40.44

και προχωραει..................

.............

................

..............

και ναι το rootchecker δειχνει..............

.............

..............

οτι ειναι ρουτ

 

 

ευχαριστω πολυ wnet

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

τωρα προσπαθω να κανω ρουτ με τον τροπο που ανεφερες

 

δεν εχω την εκδοση .30 να βαλω απο καποια αλλη το fast image?

 

εχεις καποιο cloud να στην στειλω?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

τωρα περασε , εγινε το ρουτ

 

ρωτησα και πρην αν ξερει καποιος,επηρεαζει κατι το κινητο μας το οτι το fastboot ειναι απο ποιο παλια εκδοση η οχι?η δεν εχει καποια σχεση?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες

υπάρχει μία νέα έκδοση Kernel για το Asus Zenfone 6 ( ASUS ZenFone 6 Kernel source file for Android OS, v.0130 )

 

Ξέρει κάποιος να με καθοδηγήσει πως να κάνω αναβάθμιση του συγκεκριμένου kernel;;;;

Υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω;;;;;;

 

Πιστεύω πως μπορεί να μου βελτιώσει τη διαχείρηση ενέργειας καθώς και τη ζωή της μπαταρίας;;;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες

υπάρχει μία νέα έκδοση Kernel για το Asus Zenfone 6 ( ASUS ZenFone 6 Kernel source file for Android OS, v.0130 )

 

Ξέρει κάποιος να με καθοδηγήσει πως να κάνω αναβάθμιση του συγκεκριμένου kernel;;;;

Υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω;;;;;;

 

Πιστεύω πως μπορεί να μου βελτιώσει τη διαχείρηση ενέργειας καθώς και τη ζωή της μπαταρίας;;;

 

Δεν είναι νέα έκδοση για το Kernel αλλά ο πηγαίος κώδικας του kernel και απευθύνεται σε προγραμματιστές ώστε να δουλέψουν πάνω σε custom kernel/roms, νομίζω

Edited by Black_Sheep
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι νέα έκδοση για το Kernel αλλά ο πηγαίος κώδικας του kernel και απευθύνεται σε προγραμματιστές ώστε να δουλέψουν πάνω σε custom kernel/roms, νομίζω

Κατάλαβα φίλε μου,

οπότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι μόνο οι αναβαθμίσεις λογισμικού που δίνει η ASUS

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν αυτό αφορά μόνο το Zenfone 6, μάλλον θα ήταν καλύτερα να κάνεις εδώ την ερώτηση: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=394505 .
Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ψήνομαι να πάρω το κινητάκι και θα ήθελα να ρωτήσω την εμπειρία σας μέχρι τώρα αν αξίζει ή θα πρέπει να κοιτάξω για κάτι άλλο.

Ποιό είναι το καλύτερο site για να το τσιμπήσω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου!!

 

για τα λεφτα του ειναι τελειο!!λιγο με την μπαταρια αμα το δουλευεις πολυ αλλα κατα τα αλλα ειναι μια χαρα!!

 

vickmall.com

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπέρα, ψήνομαι να πάρω το κινητάκι και θα ήθελα να ρωτήσω την εμπειρία σας μέχρι τώρα αν αξίζει ή θα πρέπει να κοιτάξω για κάτι άλλο.

Ποιό είναι το καλύτερο site για να το τσιμπήσω?

 

Αν είναι πλέον να πάρεις τη συγκεκριμένη συσκευή, αξίζει να πάρεις την "καλή" έκδοση με τον Ζ2580 αλλά το θέμα είναι ότι πλέον είναι δυσεύρετο. Γνώμη μου... να περιμένεις τα νέα μοντέλα. Για να το αγοράσεις απευθύνσου στα καταστήματα που εκπροσωπούνται επίσημα εδώ στο forum μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά να το πάρεις! Και να το αναβαθμίσεις στην νεότερη ρομ που βελτιώνει και την διάρκεια της μπαταρίας.

 

Η ερώτηση για κατάστημα έχει απαντηθεί περίπου άπειρες φορές στο αντίστοιχο θέμα των καταστημάτων :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν εχω εντοπίσει ακομα πως τραβαει screenshot

 

Με ταυτόχρονο πάτημα στο Power + Volume Down

 

http://www.asus.com/support/FAQ/1006661

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...