Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν υπαρχουν αλλες ρομ μονο οι οριτζιναλ που δινει η asus .

εννοειτε πως οσο πιο καινουρια περασεις τοσο πιο πολλες βελτιωσεις θα περιλαμβανει καθως και πιο καινουριες εκδοσεις των προγραμματων.

 

με την τελευταια αναβαθμηση και χωρις κανενα προγραμμα επικοινωνιας ανοιχτο (facebook , skype , viber , whatsapp, τα εχω κλειστα με το greenify) , εβαλα για τον καιρο το widget της accuweather μου εβγαλε εχθες 1 μερα και 10ωρες.Η χρηση του ειναι πιο πολυ ιντερνετ και τηλεφωνο παλι μεσω ιντερνετ.

 

νομιζω ειναι καλα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

υπαρχουν αλλες rom, οι κινεζοι τις εχουν σε μορφη 1.98.. 2.99 κλπ

Στην 1.98 υπαρχουν προβληματα με viber,skype , στην 2.99 δε το εψαξα, εβλα official απ την αρχη

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν αλλες ρομ μονο οι οριτζιναλ που δινει η asus .

εννοειτε πως οσο πιο καινουρια περασεις τοσο πιο πολλες βελτιωσεις θα περιλαμβανει καθως και πιο καινουριες εκδοσεις των προγραμματων.

 

με την τελευταια αναβαθμηση και χωρις κανενα προγραμμα επικοινωνιας ανοιχτο (facebook , skype , viber , whatsapp, τα εχω κλειστα με το greenify) , εβαλα για τον καιρο το widget της accuweather μου εβγαλε εχθες 1 μερα και 10ωρες.Η χρηση του ειναι πιο πολυ ιντερνετ και τηλεφωνο παλι μεσω ιντερνετ.

 

νομιζω ειναι καλα

 

Ναι, για ορίτζιναλ αναφέρομαι μόνο.

Οτιδήποτε πέραν των 24 ωρών με αυτήν τη χρήση που αναφέρεις, πιστεύω ότι είναι μια χαρά (για έναν "μέσο" χρήστη, αν μπορούμε να πούμε αφθαίρετα κάτι τέτοιο).

 

υπαρχουν αλλες rom, οι κινεζοι τις εχουν σε μορφη 1.98.. 2.99 κλπ

Στην 1.98 υπαρχουν προβληματα με viber,skype , στην 2.99 δε το εψαξα, εβλα official απ την αρχη

...κι αυτές ορίτζιναλ είναι απ'ότι ξέρω, απλά δεν είναι WW.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αλλες rom, οι κινεζοι τις εχουν σε μορφη 1.98.. 2.99 κλπ

Στην 1.98 υπαρχουν προβληματα με viber,skype , στην 2.99 δε το εψαξα, εβλα official απ την αρχη

αυτες που αναφερεις συνηθως ειναι μονο αναβαθμησεις και οχι ολοκληρη η ρομ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για ορίτζιναλ αναφέρομαι μόνο.

Οτιδήποτε πέραν των 24 ωρών με αυτήν τη χρήση που αναφέρεις, πιστεύω ότι είναι μια χαρά (για έναν "μέσο" χρήστη, αν μπορούμε να πούμε αφθαίρετα κάτι τέτοιο).

 

 

...κι αυτές ορίτζιναλ είναι απ'ότι ξέρω, απλά δεν είναι WW.

 

δεν ειναι οριτζιναλ απλα ειναι καποιες παραμετροποιημενες απο τα μαγαζια,αν δεις στο επισημο site της asus δεν υπαρχουν πουθενα τετοιες εκδοσεις

 

http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=ASUS+ZenFone+5&p=39&s=1

 

απλα πρεπει να κανεις μια απλη διαδικασια για να μπορεις να φλασαρεις τις κανονικες asus

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι είναι της "μαμάς" οι αρχικές, αλλά πειραγμένες απ'τα μαγαζιά με έξτρα εφαρμογές κτλ. Τόσο "παραμετροποιημένες" που δεν αναφέρονται στο site της ASUS (όπως πολύ σωστά αναφέρεις).

 

Φυσικά το φλασάρισμα ορίτζιναλ ρομ επιβάλλεται, όταν υπάρχουν λειτουργικά προβλήματα.

 

Απ'την άλλη, ευτυχώς που είναι οι Ταϊβανέζοι τόσο πρόθυμοι να βοηθήσουν με επίσημες διαθέσεις ROM κι οδηγούς φλασαρίσματος, ώστε να μην χαντακωθεί μια τόσο καλή σε specs και value for money συσκευή (γνώμη μου) και φυσικά οι συν-φορουμίτες που βοηθούν με ότι πληροφορία διαθέτουν. ;)

Edited by GVangos
Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

διαβάζω διάφορα σχετικά με τις ρομ που έχουν οι κινέζοι (και τις θεωρούν και "international" μόνο και μόνο λόγω multilanguage δυνατοτήτων...)

Όλοι τους έτσι κάνουν. Στα κινητά που προορίζονται μόνο για την κινεζική αγορά (δίχως Playstore ή άλλες γλώσσες) βάζουν μια πειραγμένη ρομ που βρίσκουν και ησυχάζουν. Τι έχει και δεν έχει μέσα, ούτε που τους νοιάζει.

Η Asus διαθέτει όλες τις ρομ και μπορούμε να το έχουμε καθαρό και αποδοτικό περνώντας του την γνήσια ρομ.

 

Τελικά, αν δεν έχει ιδαίτερα λειτουργικά ζητήματα το κινητό, μήπως συμφέρει να περιμένει κανείς την 5.0 αναβάθμιση αντί να μπλέκει με διάφορες άλλες ενδιάμεσες ROM/SKU;

Η αναβάθμιση είναι ουσιαστικά αυτόματη, απλώς αντιγράφεις μέσα το αρχείο. Οπότε δεν είναι θέμα δυσκολίας.

Επιπλέον, η Asus κάνει σοβαρή δουλειά και έχει ουσιαστικές αναβαθμίσεις, οπότε γιατί να μην έχεις δωρεάν καλύτερο τηλέφωνο;

Σίγουρα στo Asus δεν χρειάζεται να βάζεις την κάθε μια αναβάθμιση, αλλά μια στο τόσο δεν χάνεις κάτι, μόνο κερδίζεις. Αλλά σίγουρα πρέπει όταν το πρωτοπάρεις, όπως με κάθε κινητό.

 

Εννοώ ότι, για μια βελτίωση 4-5% στη διάρκεια μπαταρίας, αξίζει ο κόπος και το μπλέξιμο με τις τόσες αναβαθμίσεις κτλ.

Μόνο μία χρειάζεται, την νεότερη.

 

Ιδιαίτερα όταν είναι το κυρίως κινητό που χρησιμοποιεί κάποιος και δεν θέλει να ρισκάρει να περάσει μια ολόκληρη μέρα στο πισί με βάλε-βγάλε USB, κάρτες μνήμης κ.α.

Ούτε κάρτες μνήμης, ούτε τίποτα. Δύο λεπτά για την αντιγραφή του αρχείου μέσω του καλωδίου του και ξεκινάει μόνο του.

 

και στο τέλος να καταλήξει με μια ρομ (ενδεχομένως με εκνευριστικά θεματάκια) που στο κάτω-κάτω σε 2-3 μήνες θα χρειαστεί ούτως ή άλλως να αναβαθμίσει...

Όλες οι ρομ έχουν θεματάκια, ακόμα και αυτή που έχει ήδη το κινητό. Οι νεότερες όμως έχουν λιγότερα, γι'αυτό τις βάζουμε. Επιπλέον έχουν και βελτιώσεις σε διάφορες λειτουργίες.

Επειδή η Asus συχνά κυκλοφορεί ακόμη πιο βελτιωμένες ρομ, δεν σημαίνει ότι τις χρειάζεται το κινητό. Είναι κάτι σαν μπόνους.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μετά την αναβάθμιση σε WW_user_2.21.40.44 δεν δουλεύει η περιστροφή οθόνης στις επαφές. το έχει κανείς άλλος το πρόβλημα αυτό. Να πω ότι έχω κάνει επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων.

edit: Ούτε με την προηγούμενη ROM που έχω δουλεύει η περιστροφή στις επαφές. Δεν θυμάμαι κι αν δούλευε με κάποια παλιότερη.

Το σκεφτόμουν τι να κάνω & δεν την πέρασα, επειδή οι αλλαγές που διάβασα ότι επιφέρει δεν μου φάνηκαν σημαντικές. Δεν μπόρεσα να βρω & τίποτα παραπάνω πληροφορίες για το τι εννοούν γράφοντας στο τέλος "5. Improve (s)ystem stability".

 

Τι λέτε όμως γι' αυτό;

Δοκίμασε κανείς γενναίος το upgrade σε Lollipop με την custom ROM;

Εγώ πάντως δεν είμαι τόσο γενναίος, περιμένω την επίσημη ROM για Lollipop.:cool:

Edited by evankouros
...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

edit: Ούτε με την προηγούμενη ROM που έχω δουλεύει η περιστροφή στις επαφές. Δεν θυμάμαι κι αν δούλευε με κάποια παλιότερη.

Το σκεφτόμουν τι να κάνω & δεν την πέρασα, επειδή οι αλλαγές που διάβασα ότι επιφέρει δεν μου φάνηκαν σημαντικές. Δεν μπόρεσα να βρω & τίποτα παραπάνω πληροφορίες για το τι εννοούν γράφοντας στο τέλος "5. Improve (s)ystem stability".

 

Τι λέτε όμως γι' αυτό;

Δοκίμασε κανείς γενναίος το upgrade σε Lollipop με την custom ROM;

Εγώ πάντως δεν είμαι τόσο γενναίος, περιμένω την επίσημη ROM για Lollipop.:cool:

 

καλητερα να περιμενεις μεχρι τον απριλη που ειπε οτι θα βγαλει την lolipop(αν και απο το comments ειδα δεν εχει θεματα η bugs),αλλα το θεμα ειναι ποια εκδοση 5.0.1-0.2 η καμια 5.1 αν υπαρξει?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα...Προχθες παρελαβα το κινητο και 3 μερες τωρα καθε προσπαθεια για αναβαθμιση εχει αποτυχει..Εχω δοκιμασει οτι μπορεσα να βρω ειτε εδω ειτε σε αλλα site αλλα τπτ...το κινητο απλα δεν θελει να αναβαθμιστει...το κινητο ειναι sku cn με ρομ την ASUS_T00J_WW_USER_1.98.40.9_20190827_0215 .... Δεν εχω καμια ιδεα για το πως να προχωρησω...Παρακαλω εαν καποιος εχει καποιο guide extra ας τον ποσταρει..Το κινητο ειναι prerooted με superSU και αρνειται πεισματικα να κανει ειτε downgrade ειτε οτιδηποτε αλλο...ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς δοκίμασες ως τώρα;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα και απο εμενα...Προχθες παρελαβα το κινητο και 3 μερες τωρα καθε προσπαθεια για αναβαθμιση εχει αποτυχει..Εχω δοκιμασει οτι μπορεσα να βρω ειτε εδω ειτε σε αλλα site αλλα τπτ...το κινητο απλα δεν θελει να αναβαθμιστει...το κινητο ειναι sku cn με ρομ την ASUS_T00J_WW_USER_1.98.40.9_20190827_0215 .... Δεν εχω καμια ιδεα για το πως να προχωρησω...Παρακαλω εαν καποιος εχει καποιο guide extra ας τον ποσταρει..Το κινητο ειναι prerooted με superSU και αρνειται πεισματικα να κανει ειτε downgrade ειτε οτιδηποτε αλλο...ευχαριστω...

 

Ποιον οδηγό δοκίμασες από το πρώτο post και σε ποιο βήμα ακριβώς κόλλησες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα...Προχθες παρελαβα το κινητο και 3 μερες τωρα καθε προσπαθεια για αναβαθμιση εχει αποτυχει..Εχω δοκιμασει οτι μπορεσα να βρω ειτε εδω ειτε σε αλλα site αλλα τπτ...το κινητο απλα δεν θελει να αναβαθμιστει...το κινητο ειναι sku cn με ρομ την ASUS_T00J_WW_USER_1.98.40.9_20190827_0215 .... Δεν εχω καμια ιδεα για το πως να προχωρησω...Παρακαλω εαν καποιος εχει καποιο guide extra ας τον ποσταρει..Το κινητο ειναι prerooted με superSU και αρνειται πεισματικα να κανει ειτε downgrade ειτε οτιδηποτε αλλο...ευχαριστω...

Κι εγώ το είχα rootαρισμένο με superSU & δεν μπορούσα να το αναβαθμίσω, μέχρι που έκανα πρώτα "Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων". Μετά πήρε κανονικά τα manual updates στο firmware, περνώντας πρώτα την έκδοση 1.14.40.50 με ονομασία μεγαλύτερη από την ονομασία της έκδοσης που είχε ήδη περασμένο μέσα (για να το θεωρήσει ως upgrade, μια & downgrade δεν γίνεται).

Αφού λοιπόν εσένα φοράει μια custom έκδοση με ονομασία 1.98.40.9, ακολουθώντας τον οδηγό, κατέβασε & πέρασε το αρχείο "UL-ASUS_T00F-WW-1.14.40.50-user.zip" (την έκδοση 1.14.40.50) ως "UL-ASUS_T00F-WW-1.99.40.50-user.zip" στην εσ. μνήμη. Λογικά το κόλπο θα πιάσει & μετά θα μπορείς να περάσεις τις νεότερες εκδόσεις με το κανονικό τους όνομα.

Περισσότερες λεπτομέρειες στα προηγούμενα post μου στο θέμα, με τα ερωτήματα που έκανα & τις απαντήσεις που έπαιρνα.

Καλή επιτυχία!

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πήρε κατευθείαν την τελευταία αναβάθμιση μετά από reset/επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, οπότε αξίζει μια δοκιμή έτσι και να μην υπάρχει ταλαιπωρία με ενδιάμεσες αναβαθμίσεις και μετονομασίες.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5968338#post5968338

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

εχθες εκανε μια αναβαθμη το SU απο το Playstore και απο τοτε κολλαει το τηλ και κανει μονο του επανεκκίνηση και ρουφαει την μπαταρια, εχει συμβει σε κανενα? Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

Από ροοτ ρε παιδιά τι κάνουμε?

Έχω δοκιμάσει 20 φορές με τον οδηγό από την 1η σελίδα αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα:cry:

Στο τέλος μου βγάζει fail...καμιά ιδέα? Το κινητό είναι με την τελευταία WW_2.21.40.44

:X
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι το RootZenFone5KitKatv4. Υπάρχει στα σχόλια εδώ: http://www.asus-zenfone.com/2015/02/how-to-root-zenfone-5-firmware-2214044.html
Link to comment
Share on other sites

Από ροοτ ρε παιδιά τι κάνουμε?

Έχω δοκιμάσει 20 φορές με τον οδηγό από την 1η σελίδα αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα:cry:

Στο τέλος μου βγάζει fail...καμιά ιδέα? Το κινητό είναι με την τελευταία WW_2.21.40.44

 

λιγες σελιδες ποιο πισω εχει βαλει o wnet ενα bat αρχειο το οποιο σε βοηθαει να κανεις root με την προηγουμενη εκδοση,ετσι απλα

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος που να εχει παρει το 4G LTE A500KL ??

 

επειδή είμαι ασχετος με θεματα update / root κλπ κλπ

 

και επειδή βλεπω ολες τις οδηγιες που είναι εδώ και πολλα post (δεν διαβασα ολες τις 160+ σελιδες!) να είναι για τα αλλα μοντελα

 

η ερωτηση είναι τελικα τι κανουμε για να αναβαθμίσουμε το 4G μοντελο???

 

(ρωταω γιατι οι ονομασιες των αρχειων για το 4G είναι άλλες από αυτές που εχουν αναφερθεί ως τωρα σαν οδηγιες)

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι το RootZenFone5KitKatv4. Υπάρχει στα σχόλια εδώ: http://www.asus-zenfone.com/2015/02/how-to-root-zenfone-5-firmware-2214044.html

 

Ευχαριστώ,το έκανα με αυτό.όχι τίποτα άλλο θα το έσπαγα και δεν είναι και δικό μου :lol:

:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

Θελω να παραγγειλω για φιλο το Zenfone 5 στα 130$ περίπου,αλλά εχω μπλεξει λιγο με τις εκδοσεις...Από ποιο κατάστημα,ποια εκδοση και αν υπαρχει καποιο κουπονι μπορει να με κατατοπισει καποιος φιλος εδώ?? Διαβασα τις 15 πρωτες σελιδες και ζαλιστηκα..Άλλος είναι ο Ζ2560 και άλλος ο Ζ2580? Ποιος είναι πιο πρόσφατος? Διαβαζω και για 1.6 και 2 GHz..Στα 130$ ποιο επιλεγω από όλα??

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις στα γνωστά κινεζομάγαζα το Zenfone 5, με 3 διαφορετικούς επεξεργαστές και 2 χωρητικότητες μνημών RAM/ROM:

 

1- Intel Z2560 1,6GHz, 1GB RAM, 8GB ROM ~130$

& 2GB RAM, 16GB ROM ~165$

(θα το δεις σαν T00J-A501CG)

 

2- Intel Z2580 2GHz, 2GB RAM, 16GB ROM ~195$

(θα το δεις σαν T00F-A500CG, αν και βρίσκεται σε μικρή διαθεσιμότητα και περιορισμένες επιλογές χρωμάτων)

 

3- Qualcomm MSM8926 1,2GHz, 4G LTE, 2GB RAM, 8GB ROM ~160$

(θα το δεις σαν T00P-A500KL)

 

Αν δεν κάνω λάθος, κυκλοφορεί και με Intel Z2520 1,2GHz (μοντέλο A502CG) αλλά όχι στα 3 δημοφιλή κινεζομάγαζα, άρα δεν θα το βρεις αν ψάχνεις γι αγορές από εκεί.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

επειδή δεν υπάρχει το κόκκινο στο merimobiles μου πρότειναν να στείλουν το λευκό και ένα κόκκινο καπάκι "δώρο"

Θα είναι το ίδιο σαν αποτέλεσμα αλλάζοντας το καπάκι ;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...