Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια δεν μου κραταει στη μνημη τους κωδικους απο τα Wifi που χρησιμοποιω...καθε φορα που βρισκει τα δικτυα πρεπει απο την αρχη να βαζω τους κωδικους τους για να συνδεθει....

 

Το εχει αντιμετωπισει κανενας αλλος?

 

Φοραω την V2.20.40.13 for WW SKU

 

και εμενα ετσι κανει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή πέτυχα την έκδοση με τη Ζ2580 CPU (T00F model), έριξα την παραγγελία στο minideal.

Λόγω του ότι βλέπω αρκετά θεματάκια με τις διάφορες ρομ (κιτ κατ) που έχουν βγει, θα μου συστήνατε να το πάρω unrooted και να κάνω κατευθείαν OTA αναβάθμιση, όταν με το καλό βγει η επίσιμη λόλιποπ έκδοση; (μέχρι τον Ιούνιο λένε ότι θα έχει βγει)

 

Μπορούν απ'τη minideal να του περάσουν κάποια international rom άραγε; (εγώ πάντως τους το ζήτησα :shifty: )

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν μου κραταει στη μνημη τους κωδικους απο τα Wifi που χρησιμοποιω...καθε φορα που βρισκει τα δικτυα πρεπει απο την αρχη να βαζω τους κωδικους τους για να συνδεθει....

 

Το εχει αντιμετωπισει κανενας αλλος?

 

Φοραω την V2.20.40.13 for WW SKU

 

Μου το έκανε όταν πήγα σε kit kat....

Δεν είχα κάνει καθαρή εγκατάσταση Kit kat , την πέρασα από πάνω για να κρατήσω τις εφαρμογές μου και τις ρυθμίσεις μου όπως και έγινε.

Ότι και να δοκίμασα δεν τα κατάφερα.... ώσπου πήρα απόφαση και τα έσβησα όλα (αν θυμάμαι καλά wipe cache & data από το recovery ή κάτι τέτοιο) και ξαναπέρασα την Kit kat καθαρή...

Έφαγα μια μέρα να το σετάρω πάλι όπως το ήθελα αλλά το πρόβλημα λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία

 

Είχα γράψει στις 30.12 που παρέλαβα το κινητάκι του φάδερ πως αντιμετώπιζα πρόβλημα με την sd card. Μου την έδειχνε (και τη δείχνει) κλειδωμένη. Μου είπε ένας φίλος από το φόρουμ να της κάνω φορμάτ. Της έκανα μέσω pc την ξανάβαλα πάνω αλλά τζίφος. Στο μεταξύ τραβώντας φωτογραφίες τις αποθηκεύει απ ευθείας στην sd... άρα πώς είναι κλειδωμένη? Βάζω το sygic να τρέξει, και μου βγάζει σφάλμα κλειδωμένη sd...

 

επίσης.. Το default widget του καιρού από το accuweather σήμερα που σας γράφω λέει ΣΑΒ, 9 ΙΑΝ 2015... Η ημερομηνία του τηλεφώνου όμως είναι σωστή...

 

Κατέβασα το 1weather και δε μπορώ να βγάλω widget στην αρχική οθόνη...

 

σάμουαν??? :p

 

Καλημέρα σε όλους... Υπάρχει περίπτωση να το έχει αντιμετωπίσει κάποιος... Γιατί το πρηξ πουτς συνεχίζεται από τον φάδερ :lol::lol:

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούργια έκδοση firmware: 2.21.40.44. Τουλάχιστον σε εμένα έχει αρκετά καλύτερο memory management. Κάνοντας clear τα recent apps, ανακτάς όλη τη μνήμη (περίπου 1G ελέυθερη). Φαίνεται ότι και η μπαταρία είναι καλύτερη (δεν έχει battery drain σε standby).

Η εγκατάστασή της προς το παρόν είναι διαθέσιμη για WW μόνο μέσω OTA update (http://fota.asus.com/delta_package/phone/WW_a500cg/formal/WW_user_2.21.40.30_20141208_43-user-WW_a500cg-WW_user_2.21.40.44_20150117_82-user-WW_a500cg-20150119/WW_500_1208_0117_7906735548.zip για το T00F)

Edited by harskouf
Link to comment
Share on other sites

σκοπευω να αγορασω το συγκεκριμενω κινητο ισως το αγορασω στην εκδοση στα 1,6 ghz και οχι στα 2 απο οσους το εχω αξηζει να το αγορασω??? βγαζει προβληματα???? ποναει καπου ???? το κινητο θα το γεμισω εφαρμογες μεχρι και σαν gps θα το χρησιμοποιω ελπιζω σε καποιες απαντησεις
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούργια έκδοση firmware: 2.21.40.44.

...

Η εγκατάστασή της προς το παρόν είναι διαθέσιμη για WW μόνο μέσω OTA update (http://fota.asus.com/delta_package/phone/WW_a500cg/formal/WW_user_2.21.40.30_20141208_43-user-WW_a500cg-WW_user_2.21.40.44_20150117_82-user-WW_a500cg-20150119/WW_500_1208_0117_7906735548.zip για το T00F)

 

Το κινητό θα μου έρθει ρουταρισμένο, με κινεζική ρομ προφανώς. Θα μπορέσω να τη φλασάρω απευθείας αυτή την έκδοση, ή πρέπει να βάλω πρώτα κάποια προηγούμενη WW κι ύστερα να κάνω αυτήν εγκατάσταση;

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να εγκαταστησω την recovery αλλα για δεν μπορω να τα καταφερω.

Υπαρχει καποια εναλακτικη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας iphone μαθαίνεις να ζεις και χωρίς μπαταρία! :lol: αλλα πάλι καλά, οι φίλοι μας οι κινέζοι έχουν σε καλές τιμές και battery banks με 5-10 ευρώ... και ετσι έχεις μπαταρία πάντα μαζί σου :p

 

Εμένα το μόνο που με προβληματίζει, ειναι πόσο καλά δουλεύει η δεύτερη sim, ότι dual sim τηλέφωνο έχω πιάσει (κάτι samsung των €100-150) με 2 sim ηταν για κλάματα..!

 

Το δουλεύει κάποιος απο εσάς με 2 sim να μας πει εντυπώσεις!?

 

Το τηλέφωνο στο θέμα των δυο καρτών είναι κορυφη. Το έχω ενα τετράμηνο, και λόγω δουλειάς δουλεύω δυο sims.δε μου έβγαλε κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό θα μου έρθει ρουταρισμένο, με κινεζική ρομ προφανώς. Θα μπορέσω να τη φλασάρω απευθείας αυτή την έκδοση, ή πρέπει να βάλω πρώτα κάποια προηγούμενη WW κι ύστερα να κάνω αυτήν εγκατάσταση;

 

Μπορείς να κάνεις update WW->WW, TW->TW, CN->CN. Για να αλλάξεις SKU πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις την έκδοση 1.14.40.50 η οποία δεν κάνει έλεγχο την SKU. Υπάρχουν διάφοροι οδηγοί για το πως γίνεται (π.χ. http://www.asus-zenfone.com/2014/09/easiest-way-downgrade-upgrade-change-rom-to-ww-zenfone.html)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ. Αφού εξοικειωθώ λίγο με τις λειτουργίες του κτλ. θα περάσω με τον οδηγό τα προβλεπόμενα...
Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σκοπευω να αγορασω το συγκεκριμενω κινητο ισως το αγορασω στην εκδοση στα 1,6 ghz και οχι στα 2 απο οσους το εχω αξηζει να το αγορασω??? βγαζει προβληματα???? ποναει καπου ???? το κινητο θα το γεμισω εφαρμογες μεχρι και σαν gps θα το χρησιμοποιω ελπιζω σε καποιες απαντησεις

 

Αν διαβάσεις λίγο πιο πίσω έχουν απαντηθεί όλα και θα πάρεις μια ολοκληρωμένη εικόνα πάνω σε αυτό που σε ενδιαφέρει.

 

Και για να σε προλάβω... έτσι λειτουργούν τα forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω αρκετές αναφορές για άρνηση της συσκευής να αναβαθμισθεί μέσω WW (international) αρχείου, αν δεν έχει αλλαχθεί και το recovery σε WW.

http://www.asus.com/zentalk/forum.php?mod=viewthread&tid=3752&extra=&page=2

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Άρα, θα πρέπει να γίνει αυτό πρώτα:

Μπορείς να κάνεις update WW->WW, TW->TW, CN->CN. Για να αλλάξεις SKU πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις την έκδοση 1.14.40.50 η οποία δεν κάνει έλεγχο την SKU. Υπάρχουν διάφοροι οδηγοί για το πως γίνεται (π.χ. http://www.asus-zenfone.com/2014/09/easiest-way-downgrade-upgrade-change-rom-to-ww-zenfone.html)

...πρώτα η 1.14.40.50 δλδ κι ύστερα σε μεταγενέστερη WW (π.χ. 2.21.40.44 η τελευταία).

 

Οι ΟΤΑ ενημερώσεις γίνονται ΜΕΤΑ την 1η εγκατασταση επίσημης WW ROM (σε επίσης WW SKU).

 

Με τα λίγα που αντιλαμβάνομαι, λογικά όταν θα βγεί άλλη ΟΤΑ ενημέρωση κι αφού έχει γίνει σωστά η διαδικασία, θα την "δει" το κινητό κανονικά και θα την κατεβάσει.

 

Πάντως, όταν διατεθεί η λόλιποπ, ή το νήμα θα πέσει σε ηρεμία :happy: , ή σε ... τρικυμία !!! :wacko:

 

Άντε να δούμε...

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...τι υποστηριξη υπαρχει απο μαμα εταιρια και κοινοτητα για το συγκεκριμενο κινητο?

τι προβληματα εχει? και που ειναι ανωτερο?

ευχαριστω!!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν πάθει κάτι... το στέλνεις από εκεί που το πήρες. Softwarική υποστήριξη υπάρχει αλλά πρέπει να ληφθεί υπόψιν το γεγονός ότι γενικά οι intel based συσκευές είναι λίγο "δύστροπες" στα πειράγματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούργια έκδοση firmware: 2.21.40.44. Τουλάχιστον σε εμένα έχει αρκετά καλύτερο memory management. Κάνοντας clear τα recent apps, ανακτάς όλη τη μνήμη (περίπου 1G ελέυθερη). Φαίνεται ότι και η μπαταρία είναι καλύτερη (δεν έχει battery drain σε standby).

Η εγκατάστασή της προς το παρόν είναι διαθέσιμη για WW μόνο μέσω OTA update (http://fota.asus.com/delta_package/phone/WW_a500cg/formal/WW_user_2.21.40.30_20141208_43-user-WW_a500cg-WW_user_2.21.40.44_20150117_82-user-WW_a500cg-20150119/WW_500_1208_0117_7906735548.zip για το T00F)

 

Καλησπέρα ύστερα από πάρα πολύ καιρό

 

Σωστός

Τα πράγματα φαίνεται να βελτιώθηκαν αρκετά σε θέμα μπαταρίας και διαχείρισης ram

Είναι το πρώτο τηλ android ύστερα από 5-6 χρόνια με ios

Μια χαρά είναι το τηλ για τα λεφτά του (από κίνα)

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούργια έκδοση firmware: 2.21.40.44. Τουλάχιστον σε εμένα έχει αρκετά καλύτερο memory management. Κάνοντας clear τα recent apps, ανακτάς όλη τη μνήμη (περίπου 1G ελέυθερη). Φαίνεται ότι και η μπαταρία είναι καλύτερη (δεν έχει battery drain σε standby).

Η εγκατάστασή της προς το παρόν είναι διαθέσιμη για WW μόνο μέσω OTA update (http://fota.asus.com/delta_package/phone/WW_a500cg/formal/WW_user_2.21.40.30_20141208_43-user-WW_a500cg-WW_user_2.21.40.44_20150117_82-user-WW_a500cg-20150119/WW_500_1208_0117_7906735548.zip για το T00F)

 

Ποια μέθοδο ακολούθησες για να ξανα ρουτάρεις το κινητό μετά την αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Ποια μέθοδο ακολούθησες για να ξανα ρουτάρεις το κινητό μετά την αναβάθμιση?

 

εαν εχεις την .44 περιμενεις να βγει καινουργια βερζιον του σακαλακα αλλιως κανα 2 τροπους που δοκιμασα,δεν εκαναν δουλεια...

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις την .44 περιμενεις να βγει καινουργια βερζιον του σακαλακα αλλιως κανα 2 τροπους που δοκιμασα,δεν εκαναν δουλεια...

 

Και εγώ για αυτό περιμένω αν και διάβασα ότι υπάρχει ένας τρόπος http://www.asus-zenfone.com/2015/02/how-to-root-zenfone-5-firmware-2214044.html αλλά δεν θέλω να μπλέξω με προηγούμενες εκδόσεις, θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού εδώ και δυο μήνες. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το μοναδικό αρνητικό είναι η απόδοση της μπαταρίας και απ’ ότι διαβάζω συμφωνούν αρκετοί στο φόρουμ. Έχετε να προτείνετε κάποιο power bank άνω των 5000mAh αρκετά μικρό ώστε να χώραει στο χέρι μαζί με το κινητό? Θέλω να κάνω χρήση του κινητού την ώρα που φορτίζει. Σε παλαιότερο post αναφέρθηκε κάποιο αλλά είναι αρκετά μεγάλο .
Link to comment
Share on other sites

τι μπελας και αυτος σε καθε αναβαθμηση. δεν μπαινει σε recovery mod ωστε να διαλεξω την επιλογη update from adb , με αποτελεσμα να μη μπορω να κανω απο adb , αλλα απο οτι βλεπω και με τον κλασικο τροπο με την αντιγραφη του αρχειου.

 

αυτο που κανει ειναι οτι την ωρα που παει να μπει σε recovery ξανα βγαζει το λογοτυπο και κανει κανονικη εκκινηση

Link to comment
Share on other sites

root-αρα την .44 ως εξής (παραλλαγή της μεθόδου που αναφέρετε παραπάνω αλλά ίσως λίγο πιο καλή γιατί δε γράφετε εντολές και βάζει πάλι την recovery .44 μετά το τέλος του ρουταρίσματος, έτσι για "ψυχολογικούς" λόγους :p ):

 

-Στα V3 αρχεία του "σακαλακα" έβαλα στο folder files το fastboot.img από την .30 και το recovery.img από την .44

-έτρεξα το prepare.bat που επισυναπτω (για να μη γράφετε εντολές). Το prepare.bat το έχω στο ίδιο folder με το Root-ZenFone.bat.

-έτρεξα το Root-ZenFone.bat του "σακαλακα" κανονικα.

 

Καλή τύχη! (αν σας καεί το video δε φταίω εγώ :p )

Edited by wnet
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...