Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να προσθεσω αλλη μια ερωτηση , γνωριζουμε το σαρ που εχει το κινητο μας?

 

Kατά τα γραφόμενα του gsmarena:

SAR US 1.18 W/kg (head)

SAR EU 0.53 W/kg (head)

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο το ειδα . εμεις ποιο εχουμε απο τι κρινεται η καθε μετρηση?

φανταζομαι οτι ειμαστε στο eu αλλα μηπως παιζει ρολο οτι το τηλεφωνο φτιαχτηκε για τα δεδομενα της κινας?

Link to comment
Share on other sites

παραθετω φωτογραφια που εδωσε ο shakalaca στο twitter για την aosp που ετοιμαζει...
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ ASUS ZENFONE 5 ME custom ROM ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ROM ΑΠΟ ΤΗΝ ASUS ΓΙΑΤΙ ΚΟΛΑΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΛΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ !!!!:)

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/ymEgfO9l.jpg

Καλησπέρα! Μου ήρθε και εμένα το 5! Από ότι βλέπω στις πληροφορίες συστήματος λέει έκδοση WW άρα έχει την ευρωπαική ρομ σωστά;

Για να φλασάρω την KitKat του πρώτου ποστ θέλω το κάνω από recovery ή απλά την περνάω στην μνήμη που λέει και το μήνυμα και την βλέπει μόνο του;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ww είχε άλλα ήταν cucc.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ww είχε άλλα ήταν cucc.

Πως το επιβεβαιώνω λοιπόν τι έκδοση έχει περασμένη;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Από τι κατάλαβα άλλο version και άλλο sku.. Εγώ το κατάλαβα όταν πήγα να περάσω ww και το recovery μου είπε πώς είμαι cucc.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

cucc είναι και εμένα από ότι είδα από την recovery, και ήρθε με root από την αρχή. Για περάσω λοιπόν σε ευρωπαική Kikat τα βήματα της πρώτης σελίδας με καλύπτουν (http://www.asuszenfoneblog.com/2014/08/asus-zenfone-install-ww-rom-from-cucc.html), αλλά πρέπει να φλασάρω και twrp πρώτα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Άμα κοιτάξεις πιο πίσω θα δεις πως το έκανα δίνω λινκ στο XDA χωρίς ανάγκη twrp

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργούν τα links, προσωπικά δίνω ψήφο στο Honor 3C.[/QUOT

ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε

τα διορθωσα τα λινκς .,

αρχικα μου αρεσε το ασους αλλα διαβασα οτι εχει προβήμα με την μπαταρια του ( δεν κρατα πολυ και κοστιζει καπου 50 ευρω ασε που ειναι μεγαλη ιστορια να την αλλαξεις ) και ειδα οτι το καινουργιο ασους 5 με 4g δεν βαζει ιντελ επεξεργαστη .αλλα MSM8926 γιατι αραγε??

ειμαι μεταξυ του honor και του καινουργιο coolpad f2

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να περάσουμε το τελευταίο update πρέπει να κάνουμε downgrade; και αν ναι σε ποια έκδοση;

 

Για να μην παιδεύεσαι. Κατέβασε την WW 1.14 από την Asus. Μετονόμασέ την σε μια έκδοση παραπάνω από αυτή που έχεις εγκατεστημένη.(Αν σου λέει 1.98.40.***** βάλε εσύ 1,99,40****) Ρίξε την μέσα στην μνήμη του κινητού (όχι sd θέλω να πω). Με το που θα αποσυνδέσεις το κινητό από το Pc θα σου βγάλει την αναβάθμιση. Κάνε την αναβάθμιση και μετά μπορείς να βάλεις τις υπόλοιπες. Το έκανα πριν λίγο και τώρα το έχω σε 1.18.40.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά στην παρέα, προσπάθησα με αυτό τον οδηγό http://www.asuszenfoneblog.com/2014/08/asus-zenfone-install-ww-rom-from-cucc.html (method 2) να περάσω την έκδοση ΚιτΚατ που προτείνεται στην πρώτη σελίδα (version 2.19.40.18 WW) αλλά δεν τα κατάφερα, μου εμφανίζει αυτό:

http://i.imgur.com/lhqRNBA.jpg

Έχω φλασάρει και TWRP όπως φαίνεται και από την εικόνα

Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να κάνω λάθος;

 

Edit: το κατάφερα τελικά 4.4.2 πλέον

http://i.imgur.com/xeAfoZC.jpg

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις τελευταίες 30 σελίδες και τους οδηγούς.. έχω την T00F έκδοση της εν λόγω συσκευής με fw πειραγμένο (WW_1.98.40.9) από το κατάστημα μάλλον με 800 εφαρμογές μέσα και δυστυχώς το πρόβλημα με τα permission popups για contacts, camera κλπ..

 

Το πως να αναβαθμίσω κλπ το βρήκα και ήδη κατεβάζω όλες τις εκδόσεις από τη πρώτη μέχρι και τη τελευταία για να βάλω μπρος τη διαδικασία..

 

Ερώτηση : Μπορώ με κάποιο τρόπο να πάρω image backup όπως πχ. με cwm/twrp (με το υπάρχων recovery) το οποίο και θα επαναφέρω έπειτα εάν πάει κάτι στραβά ή απλά πρέπει να πάρω το ρίσκο? Ρωτάω γιατί τη συσκευή δεν την έχω ακόμα στα χέρια μου.. το βράδυ θα το επιχειρήσω αλλά επειδή δεν έχω βρει κάπου αυτές τις περίεργες εκδόσεις (1.98.40.xx) δεν θα' θελα να προχωράω στα τυφλά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις τελευταίες 30 σελίδες και τους οδηγούς.. έχω την T00F έκδοση της εν λόγω συσκευής με fw πειραγμένο (WW_1.98.40.9) από το κατάστημα μάλλον με 800 εφαρμογές μέσα και δυστυχώς το πρόβλημα με τα permission popups για contacts, camera κλπ..

 

Το πως να αναβαθμίσω κλπ το βρήκα και ήδη κατεβάζω όλες τις εκδόσεις από τη πρώτη μέχρι και τη τελευταία για να βάλω μπρος τη διαδικασία..

 

Ερώτηση : Μπορώ με κάποιο τρόπο να πάρω image backup όπως πχ. με cwm/twrp (με το υπάρχων recovery) το οποίο και θα επαναφέρω έπειτα εάν πάει κάτι στραβά ή απλά πρέπει να πάρω το ρίσκο? Ρωτάω γιατί τη συσκευή δεν την έχω ακόμα στα χέρια μου.. το βράδυ θα το επιχειρήσω αλλά επειδή δεν έχω βρει κάπου αυτές τις περίεργες εκδόσεις (1.98.40.xx) δεν θα' θελα να προχωράω στα τυφλά.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εγώ προσωπικά δεν πήρα backup της ρομ. Δοκίμαζα όλη την ώρα να περάσω την 2.19.40.18 που προτείνεται στην πρώτη σελίδα με αυτό εδώ τον οδηγό που επίσης προτάθηκε αρκετές σελίδες πίσω. Έκανα όμως λάθος στο "adb sideload" του zip και προσπαθούσα να το φλασάρω από την twrp ενώ ήθελε από την στοκ. Την twrp όμως την πέρασα με την πρώτη από τον οδηγό του πρώτου ποστ, δούλεψε αμέσως η μέθοδος που προτέινεται, και φαντάζομαι ότι θα μπορείς να πάρεις backup μέσα από την twrp χωρίς πρόβλημα.

 

protip: Στην στοκ recovery για να σου εμφανιστούν οι διαθέσιμες επιλογές πρέπει να πατήσεις για λίγο το volume down και στιγμιαία το volume up. Κατά τύχη το είδα αυτό γιατί έμπαινα στη recoevry να φλασάρω με adb sideload και μου έλεγε 'no device found' γιατί έπρεπε να κάνω το παραπάνω βήμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν πήρα backup της ρομ. Δοκίμαζα όλη την ώρα να περάσω την 2.19.40.18 που προτείνεται στην πρώτη σελίδα με αυτό εδώ τον οδηγό που επίσης προτάθηκε αρκετές σελίδες πίσω. Έκανα όμως λάθος στο "adb sideload" του zip και προσπαθούσα να το φλασάρω από την twrp ενώ ήθελε από την στοκ. Την twrp όμως την πέρασα με την πρώτη από τον οδηγό του πρώτου ποστ, δούλεψε αμέσως η μέθοδος που προτέινεται, και φαντάζομαι ότι θα μπορείς να πάρεις backup μέσα από την twrp χωρίς πρόβλημα.

 

protip: Στην στοκ recovery για να σου εμφανιστούν οι διαθέσιμες επιλογές πρέπει να πατήσεις για λίγο το volume down και στιγμιαία το volume up. Κατά τύχη το είδα αυτό γιατί έμπαινα στη recoevry να φλασάρω με adb sideload και μου έλεγε 'no device found' γιατί έπρεπε να κάνω το παραπάνω βήμα.

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχω ήδη WW οπότε είμαι καλυμμένος για τον πρώτο οδηγό που αναφέρεις. :)

Άρα αυτό που ζητάω πάντως δεν γίνεται εφόσον εγώ θέλω backup της υπάρχουσας rom - το οποίο προαπαιτεί TWRP - ενώ από την άλλη για να αναβαθμίσω χρειάζομαι stock recovery.. nice wines..

 

Θα δω τι θα κάνω, ευχαριστώ και πάλι πάντως. :D

 

Edit : Σ' ευχαριστώ για τα παρακάτω, αυτό είναι πραγματικά χρήσιμο, θα προσπαθήσω όταν πάρω τη συσκευή στα χέρια μου και θα ενημερώσω. :)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχω ήδη WW οπότε είμαι καλυμμένος για τον πρώτο οδηγό που αναφέρεις. :)

Άρα αυτό που ζητάω πάντως δεν γίνεται εφόσον εγώ θέλω backup της υπάρχουσας rom - το οποίο προαπαιτεί TWRP - ενώ από την άλλη για να αναβαθμίσω χρειάζομαι stock recovery.. nice wines..

 

Θα δω τι θα κάνω, ευχαριστώ και πάλι πάντως. :D

Να σου πω το πιο κουλό; Φλάσάροντας την twrp δεν χάνεις την στοκ recovery! Για να μπείς στην στοκ recovery τo κάνεις από το fastboot (κρατημένο volume up + power και επιλέγεις από τις επιλογές recovery), ενώ για να μπεις στην twrp όταν ανοίγεις την συσκευή κανονικά (έχεις δηλαδή πατήσει το power) κρατάς πατημένο το volume down μέχρι να ανάψει κόκκινο το led και μπαίνει στην twrp!

Εγώ φλάσαρα λοιπόν την twrp και μόλις συνειδητοποίησα ότι ήθελα να δοκιμάσω adb sideload μέσω της στοκ recovery μπορούσα κανονικά! Δεν άλλαξα κάτι για να περάσω πάλι στην στοκ recovery.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο θέμα προστέθηκε Unboxing Video από τον Manux_oS.

 

Ευχαριστώ navi55 για την αναφορά :cool:

 

Για την ιστορία να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο unboxing πραγματοποιήθηκε από τον paris_89. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το notification panel σας κάνει και εσάς αυτοματα expand το πρώτο notification στην KitKat ή μόνο σε εμένα;

Επίσης να σημειώσω κάτι που παρατήρησα σήμερα και μου άρεσε. Η Asus (όπως και αρκετοί άλλοι βέβαια), έχει βάλει τις βασικές εφαρμογές της στο Play Store οπότε σήμερα πχ μου ήρθε update στον Launcher και πρόσθεσε κάποιες δυνατότητες, δεν χρειάζεται να περιμένουμε για system update για τα πάντα πλέον.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Ξεπερασα τον σκοπελο τελικα με την 1.14 ολα οκ την εκανε τελικα την αναβαθμιση παω για την 1.18.40.10 και μετα την 2 για κιτ κατ...Το μονο θεμα που με απασχολεί ειναι οτι και με την 1.14 κανει παλι τα κουφα του ανοιγει μονο του το demo μου βγαζει livedemosercvice εχει σταματήσει μολις ανοιγει το τηλεφωνο....δεν ξερω πως να το παρακαμψω....Wipe data Πως γινετε τωρα??? παω πρωτα για την 2.20 και μετα θα δω για το wipe data....και reset..ισως.

 

και με τη 1.18 τα ιδια κουφα ανοιγοκλεινει την livedemo κρασαρει ξανανοιγει μπαινει ο ηχος ....οτι ναναι... τωρα περναω την 2.20 και για να δουμε....

 

καλησπερα,

 

μηπως ειναι ευκολο να μου πεις πως ακριβως το ξεπερασες γιατι εγω δεν μπορω να το ξεπερασω με τιποτα???

ευχαριστω!!!!

 

Καλησπερα σε ολους...

Μηπως καποιος μπορει να βοηθησει???

ευχαριστω!!!!

Edited by jalois
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Πήρα κι εγώ το κινητό από vickmall. Ήρθε με ρομ 1.14.40.16 WW. Υποθέτω αυτή είναι η international rom, σωστα; Στην εφαρμογή των sms δεν μπορώ να γράψω 160 χαρακτήρες. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διαφευγει; Επίσης γιατί δεν μου έρχεται OTA update δεδομενου ότι έχω ww rom;
Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωταω μήπως έχει διαφύγει.

Όταν είναι καινούργιο το τηλ σε ρωτάει με ποια εφαρμογή θέλεις να κάνεις κλήσεις. Εγώ τότε διάλεξα τον dialer της Asus και του είπα να μη με ξαναρωτησει. Τώρα όμως χρειάζομαι να με ρωτάει.

Στις ρυθμίσεις βρήκα πως αλλάζει η εφαρμογή για τα μηνύματα αλλά όχι για τις κλήσεις.

 

Πως μπορώ να το αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωταω μήπως έχει διαφύγει.

Όταν είναι καινούργιο το τηλ σε ρωτάει με ποια εφαρμογή θέλεις να κάνεις κλήσεις. Εγώ τότε διάλεξα τον dialer της Asus και του είπα να μη με ξαναρωτησει. Τώρα όμως χρειάζομαι να με ρωτάει.

Στις ρυθμίσεις βρήκα πως αλλάζει η εφαρμογή για τα μηνύματα αλλά όχι για τις κλήσεις.

 

Πως μπορώ να το αλλάξω;

Καλησπερα,

Δοκιμασε αυτό: ρυθμισεις -> εφαρμογες -> στις τρεις τελιτσες πανω δεξια στην οθονη που σου εμφανιζει επιπλεον ρυθμισεις επιλεγεις επαναφ.προτιμ.εφαρμ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...