Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, το πήρε χθες μια ξαδέλφη μου, αλλά έχει πρόβλημα με το Viber. Συνεχώς εμφανίζει αναδυόμενο παράθυρο και ζητά άδεια για ανάγνωση των επαφών, των SMS και του μητρώου κλήσεων. Όταν χρησιμοποιεί τη συσκευή της, μπορεί το αίτημα αυτό να εμφανιστεί σε άκυρες στιγμές μέχρι και πέντε φορές την ώρα. Μάλιστα το αίτημα για ανάγνωση των επαφών πρέπει να το αποδεχθεί 3 συνεχόμενες φορές για να κλείσει το παράθυρο. Δεν έχει εγκαταστήσει άλλες εφαρμογές πέρα από τις μανίσιες του.

 

Το έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα; Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Η συσκευή είναι πραγματικά σαγηνευτική, αλλά αυτό το πρόβλημα τείνει να την απελπίσει.

 

Α! Επίσης έχει παράπονο για συνεχή υπερθέρμανση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το πήρε χθες μια ξαδέλφη μου, αλλά έχει πρόβλημα με το Viber. Συνεχώς εμφανίζει αναδυόμενο παράθυρο και ζητά άδεια για ανάγνωση των επαφών, των SMS και του μητρώου κλήσεων. Όταν χρησιμοποιεί τη συσκευή της, μπορεί το αίτημα αυτό να εμφανιστεί σε άκυρες στιγμές μέχρι και πέντε φορές την ώρα. Μάλιστα το αίτημα για ανάγνωση των επαφών πρέπει να το αποδεχθεί 3 συνεχόμενες φορές για να κλείσει το παράθυρο. Δεν έχει εγκαταστήσει άλλες εφαρμογές πέρα από τις μανίσιες του.

 

Το έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα; Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Η συσκευή είναι πραγματικά σαγηνευτική, αλλά αυτό το πρόβλημα τείνει να την απελπίσει.

 

Α! Επίσης έχει παράπονο για συνεχή υπερθέρμανση...

περασε την τελευταια αναβαθμιση...ισως λυθει το προβλημα και το τηλεφωνο θα λειτουργει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

περασε την τελευταια αναβαθμιση...ισως λυθει το προβλημα και το τηλεφωνο θα λειτουργει καλυτερα.

 

Εννοείς αναβάθμιση του Viber ή του firmware;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αναβάθμιση του Viber ή του firmware;

 

http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=ASUS+ZenFone+5&p=39&s=1

V1.17.40.16(WW) αρκει να ειναι ww αυτη που φοραει και να ΜΗΝ ειναι root το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=ASUS+ZenFone+5&p=39&s=1

V1.17.40.16(WW) αρκει να ειναι ww αυτη που φοραει και να ΜΗΝ ειναι root το τηλεφωνο.

 

Της γράφει ASUS_T00J_CN_user_1.96.40.50_20190731_6736 release-keys. Αν καταλαβαίνω καλά, αυτό σημαίνει κινέζικη έκδοση στα 1.96... Είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

Της γράφει ASUS_T00J_CN_user_1.96.40.50_20190731_6736 release-keys. Αν καταλαβαίνω καλά, αυτό σημαίνει κινέζικη έκδοση στα 1.96... Είναι δυνατόν;

 

την κινεζικη εχει και πολυ πιθανον να ειναι και ρουτ και να μην το ξερει.........

Link to comment
Share on other sites

Της γράφει ASUS_T00J_CN_user_1.96.40.50_20190731_6736 release-keys. Αν καταλαβαίνω καλά, αυτό σημαίνει κινέζικη έκδοση στα 1.96... Είναι δυνατόν;

απο που το πηρε?την κινεζικη πρεπει να εχει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το tracking service λεει αυτο :

Status Date Status Description

22-08-2014 Received from Customer

24-08-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

29-08-2014 Arrived at overseas (Country code: GR

Σημαινει οτι εφτασε Ελλαδα ? Και με τι με πλοιο ηταν ?

Ας εξηγησει καποιος αν γνωριζει ετσι εγκυκλοπαιδικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποίησα αυτόν εδώ τον οδηγό χωρίς κανένα πρόβλημα για αναβάθμιση. http://www.asuszenfoneblog.com/2014/07/asus-zenfone-flash-tutorial-via-adb.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια το tracking service λεει αυτο :

Status Date Status Description

22-08-2014 Received from Customer

24-08-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

29-08-2014 Arrived at overseas (Country code: GR

Σημαινει οτι εφτασε Ελλαδα ? Και με τι με πλοιο ηταν ?

Ας εξηγησει καποιος αν γνωριζει ετσι εγκυκλοπαιδικα ;)

 

Ναι είναι Ελλάδα. Εντυπωσιακά γρήγορα. Από που το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Απο το vickmall οπως νομιζω και οι περισσοτεροι, παντως δεν πρεπει να ναι τοσο εντυπωσιακο διαβασα εδω στο νημα ενας το παρελαβε χθες νομιζω και το ειχε παραγγειλει 2 μερες πριν απο εμενα
Link to comment
Share on other sites

απο που το πηρε?την κινεζικη πρεπει να εχει

 

 

 

 

Το πήρε από ένα σκρουτζομάγαζο.

 

 

 

 

την κινεζικη εχει και πολυ πιθανον να ειναι και ρουτ και να μην το ξερει.........

 

 

 

Και τώρα τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Λοιπόν γνωρίζει κάποις από paypal ?? Θέλω κάποιες πληροφορίες . Έκανα λογαριασμό σύνδεσα την κάρτα ( λογικά ) και με χρέωσε το 1,50 € που λέει οτι θα μου επιστραφεί από την Paypal .... Τώρα πρέπει να πάω στην τράπεζα να ζητήσω αναλυτικές κινήσεις την κάρτας ;;; Επίσης γράφει στο site της paypal ότι χρειάζεται ένας 4ψήφιος κωδικός θα μου τον δώσουν από την τράπεζα ;;; Και αν ΝΑΙ αυτόν τον κωδικό στο site της paypal που τον γράφω ??
Link to comment
Share on other sites

Το πήρε από ένα σκρουτζομάγαζο.

 

Την φουλ έξτρα έκδοση το φθηνότερο σκρουτζομάγαζο την έχει μόλις... 110 ολόκληρα ευρώ ακριβότερα από όσο το πήρα εγώ (και οι περισότεροι εδώ μέσα). Απίστευτο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να ρωτησω με βαση απο που να το παραγγειλω το asus zenphone 5...minideal η vickmall???ρωταω γιατι διαβαζα οτι καποιο απο τα 2 σιτε το στελνει ροοτ κ δεν πρεπει!!!αλλα εχασα τα τις σελλιδες κ δν μπορω να τς βρω!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Παρέλαβα πριν από μερικές μέρες ένα Zenfone 5 από to2c.

Ήρθε με WW 1.13 ρουταρισμένο.

Προσπαθώντας να περάσω την 1.17 ανακάλυψα φυσικά ότι ΟΤΑ δεν γίνεται τίποτα, manual αντιγράφοντας την rom στην εσωτερική μνήμη και αποσυνδέοντας το καλώδιο ξεκινάει την αναβάθμιση αλλά δεν την ολοκληρώνει βγάζοντας μήνυμα λάθους, και τρίτη και τελική λύση με ADB sideload μεταφέρει την rom στο τηλέφωνο αλλά και εκεί δεν μπορεί να ολοκληρώσει βγάζοντας μήνυμα λάθους.

Δοκίμασα και με 1.17 και ξεκινώντας με 1.14 αφού διάβασα ότι ίσως χρειάζεται να αναβαθμιστεί βάζοντας τις rom με τη σειρά.

Τελικά δεν κατάφερα τίποτα !!!

Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Λοιπόν γνωρίζει κάποις από paypal ?? Θέλω κάποιες πληροφορίες . Έκανα λογαριασμό σύνδεσα την κάρτα ( λογικά ) και με χρέωσε το 1,50 € που λέει οτι θα μου επιστραφεί από την Paypal .... Τώρα πρέπει να πάω στην τράπεζα να ζητήσω αναλυτικές κινήσεις την κάρτας ;;; Επίσης γράφει στο site της paypal ότι χρειάζεται ένας 4ψήφιος κωδικός θα μου τον δώσουν από την τράπεζα ;;; Και αν ΝΑΙ αυτόν τον κωδικό στο site της paypal που τον γράφω ??

 

https://www.paypal.com/uk/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ1456

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το tracking service λεει αυτο :

Status Date Status Description

22-08-2014 Received from Customer

24-08-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

29-08-2014 Arrived at overseas (Country code: GR

Σημαινει οτι εφτασε Ελλαδα ? Και με τι με πλοιο ηταν ?

Ας εξηγησει καποιος αν γνωριζει ετσι εγκυκλοπαιδικα ;)

 

Σε κοντράρω να δούμε ποιος θα το πάρει πρώτος :p

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:702*Millisecond

2014-08-29 10:09, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-08-22 14:20, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:45022*Millisecond, Cache Time:2014/08/29 20:57:47

2014-08-29 13:09, Arrived at overseas (Country code: GR)

2014-08-24 14:20, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-08-22 14:20, Received from Customer

======================================

Power by http://www.17track.net

 

 

Tώρα αποτι λεει στον οδηγό για αγορές απο Κίνα περιμένουμε να φτασει απο το αεροδρομιο στο ελτα της περιοχής μας (μπορεί απο 1-7 μέρες)

Το μεγάλο delay το περάσαμε σχετικά γρήγορα..ίδια μέρα το παραγγήλαμε

Edited by StefanosKoz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Παρέλαβα πριν από μερικές μέρες ένα Zenfone 5 από to2c.

Ήρθε με WW 1.13 ρουταρισμένο.

Προσπαθώντας να περάσω την 1.17 ανακάλυψα φυσικά ότι ΟΤΑ δεν γίνεται τίποτα, manual αντιγράφοντας την rom στην εσωτερική μνήμη και αποσυνδέοντας το καλώδιο ξεκινάει την αναβάθμιση αλλά δεν την ολοκληρώνει βγάζοντας μήνυμα λάθους, και τρίτη και τελική λύση με ADB sideload μεταφέρει την rom στο τηλέφωνο αλλά και εκεί δεν μπορεί να ολοκληρώσει βγάζοντας μήνυμα λάθους.

Δοκίμασα και με 1.17 και ξεκινώντας με 1.14 αφού διάβασα ότι ίσως χρειάζεται να αναβαθμιστεί βάζοντας τις rom με τη σειρά.

Τελικά δεν κατάφερα τίποτα !!!

Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

Ευχαριστώ

 

Εάν διάβαζες λίγο πιο προσεκτικά θα διαπιστωνες ότι δεν μπορούμε να αναβαθμίσουμε ή να υποβαθμισουμε το λογισμικό του συγκεκριμένο τηλεφώνου ενώ του έχουμε κάνει root.

Edited by nekisia1
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρετε για την θήκη View Flip Cover.

http://e-smartbuy.gr/eshop?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2623&category_id=213

Μίλησα σήμερα το μεσημέρι με το e-smartbuy.gr και μου είπαν ότι δεν είναι η γνήσια αλλά γράφει επάνω Asus (για όποιον δεν θέλει να γράφει κινέζικα γράμματα) και ότι για να μπει πρέπει να αφαιρεθεί το πίσω καπάκι.

Καλύτερα βασικά για να μην "χοντραίνει" το κινητό.

Εγώ την παρήγγειλα για να μου έρθει μέχρι να έρθει και το κινητό.

Όταν με το καλό θα έχω και τα 2 στα χέρια μου θα σας πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις κάτι με αυτό που πόσταρες ??? δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντάς αλλά μην πουλάς και τρέλα !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση . με βοήθησες !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζω άκρη...Αφαίρεσα το root κατέβασα την τελευταία έκδοση λογισμικού (έχω την 1.13ww) ,ούτε όμως με τον τρόπο της Asus κάνει δουλειά αλλά ούτε και με adb sideload...(Το adb δεν βρίσκει καν τη συσκευή) .Μήπως να έκανα factory restore πριν ξαναδοκιμάσω;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζω άκρη...Αφαίρεσα το root κατέβασα την τελευταία έκδοση λογισμικού (έχω την 1.13ww) ,ούτε όμως με τον τρόπο της Asus κάνει δουλειά αλλά ούτε και με adb sideload...(Το adb δεν βρίσκει καν τη συσκευή) .Μήπως να έκανα factory restore πριν ξαναδοκιμάσω;

 

Ρίξε μια ματιά στο ποστ #784 και το λινκ που παραθέτει ο συμφορουμιτης. Ίσως να χρειάζεται επανεγκατασταση των οδηγών της συσκευής. Δοκίμασε επίσης την αναβάθμιση ακολουθώντας την σειρά των ww Updates. Δηλαδή μετά την 1.13, δοκίμασε την 1.14 και μετά την επόμενη κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...