Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Το παρήγγειλα χθες το κινητό στην έκδοση 16/2 Ζ2580 από vickmall. Στις επιλογές δώρου έχει τη δυνατότητα international version (multi-language) . Στα χαρτιά το κινητό δείχνει πολύ δυνατό.

 

Εν αναμονή λοιπόν! :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες.

Μόλις παρέλαβα το ¨Asus ZenFone 5 Z2580 2GB Ram 16GB Rom¨, με αρχική παραγγελία

στις 31-7-14 στο Vickmall.

Η πρώτη εντύπωση της συσκευής είναι καταπληκτική (δεν έχω σμαρτφον δικό μου, μόνο η

σύζυγός μου ένα λουμια 820), και έχω πάθει πλάκα, λέω να το κρατήσω για μένα...

Τώρα στα σοβαρά, πριν ξεκινήσω τα σκαλίσματα υπάρχει κάτι που εσείς οι πιο έμπειροι θα

είχατε να μου πείτε ή τι να προσέξω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τίποτα δεν χρειάζεται να προσέξεις μέχρι να προσδιορίσεις τις ανάγκες ή τις απαιτήσεις σου και μετά εδώ είμαστε.

 

Το μόνο που πρέπει να δεις είναι αν είναι ενεργοποιημένα τα data σε περίπτωση που δεν θέλεις να έχεις internet από τον provider σου και ενδεχομένως να χρειάζεται να τα απενεργοποιήσεις στις ρυθμίσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν χρειάζεται να προσέξεις μέχρι να προσδιορίσεις τις ανάγκες ή τις απαιτήσεις σου και μετά εδώ είμαστε.

 

Το μόνο που πρέπει να δεις είναι αν είναι ενεργοποιημένα τα data σε περίπτωση που δεν θέλεις να έχεις internet από τον provider σου και ενδεχομένως να χρειάζεται να τα απενεργοποιήσεις στις ρυθμίσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Η χαρά του πρωτάρη... που δεν θα κρατήσει πολύ...

Με βλέπω να το παραγγέλνω και για μένα!

Link to comment
Share on other sites

Swype το καλύτερο πληκτρολόγιο που υπάρχει για android. Αξίζει τα χρήματά του. Πόσο μάλλον αφού το έχω δωρεάν από προσφορά του Amazon Appstore :)

 

swiftkey είναι το καλύτερο

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Πάω να πάρω ποπκορν να δω τι συνέχεια,

πέραν τούτου το καλύτερο πληκτρολόγιο είναι αυτό που μας βολεύει στην εκάστοτε συσκευή.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να κάνω μια ερώτηση αισθητικού τύπου για το κινητό, επειδή λογικά 8α το έχω πάρει και εγώ σε ένα μήνα έχω φάει κώλυμα σε κάτι... σε φωτογραφίες και σε διάφορα youtube βιντεακια που κοίταξα μου φαίνεται πως το μεταλλικό brushed metal στο κάτω σημείο είναι μαύρο στο μαύρο μοντέλο του κινητού και στο κόκκινο και άσπρο είναι πιο γκρι είναι όντος έτσι ξέρουμε?

 

thanks :rolleyes:

its only life :happy:
Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% έχεις δίκιο. Το πολύ σε καμιά εβδομάδα λογικά θα το παραλάβει γνωστός μου σε χρυσό χρώμα και θα σου πω με σιγουριά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, χωρις να το πειραξω και πολυ η μπαταρια ειναι στο 50% και εχει 15ωρες που το φορτισα.

σκεφτομαι να μη περασω αλλη ρομ γιατι μεχρι στιγμης βλεπω οτι με καλυπτει σε ολα , αν στην πορεια χρειαστει βλεπουμε.

 

την βοηθεια σας του πιο εμπειρους στο android

χρειαζομαι μια εφαρμογη οπως το situations ή το easyfi αλλα να απομονονει την μια απο τις δυο sim. Το κακο με αυτες ειναι οτι δεν μπαινουν ουτε καν στο flight mode

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν τα κάτω κουμπιά της συσκευής μπορούν να φωτιστούν (έχουν led?) και αν ναι από που?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Ξεκινω λεγοντας οτι διαβασα και τις 28 σελιδες σας με μεγαλο ενθουσιασμο.

Ετσι για να οω δυο λογια θελω να σας πω οτι ειμαι κατοχος Νεξους 5 το οποιο ομως πνιγηκε και ετσι μπηκα στο τριπακι νεας συσκευης, λογο χρηματων σκεφτομουν κατι μεταχειρισμενο αλλα μιας και μου προτειναν το Zenfone ειπα να το δω και επαθα πλακα με το τι παιρνεις με 150ε.

Το μονο που με ψιλοαπασχολει ειναι αν σε σχεση με τα "γρηγορα" κινητα (βλεπε ΝΕξους 5) θα με "χαλασει".

 

Επισης με τις κινεζοεγγυησεις τι παιζει ? Βλεπω μαλλον του ΒικΜαλλ να ειναι πιο σωστη αλλα και παλι θα στο φτιαξουν αν πχ χαλασει το μικροφωνο ή θα σε βαλουν να τους το πληρωσεις ? (μετα τον μηνα και πριν το 12μηνο)

 

Ευχαριστω και σορυ για το σεντονι :p

 

Ως κατοχος nexus 5 και πρωην ThL T11 μτκ οκτα, ΖΤΕ με τον ιδιο επεξεργαστη ιντελ που εχει και το ασους εχω να σου πω οτι το μονο θεμα ειναι η υποστηριξη που εχουν αυτες οι συσκευες απο κατασκευαστες και κοινοτητα. Ειναι ταχυτατα ολα τους , με διαφορές εμφανεις σε καμερα κυριως. Εγω με το ZTE GEEK V975 ειχα θεμα με το ασυρματο , ειχε bug η δευτερη παρτιδα, το thl του αδερφου μου ηρθε με τζογο στην οθονη. Που θελω να καταληξω? Οτι αν τα περιφερειακα ειναι ποιοτικα οπως της asus που ειμαι σιγουρος οτι ειναι οπως και ενα lenovo A706 που ειχα και δε βγει τιποτα ελαττωματικο αξιζουν τα λεφτα τους. Εγω μαλλον θα το παρω για συγγενη. Η Lenovo η xiaomi η oppo και η asus φαινονται ποιοτικα και προσεγμενα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το antutu πότε δεν το παίρνω σοβαρά... Το νεξους 4 έχει πολύ χαμηλό σκορ, αλλά σαν εμπειρία χρήσης έχει πολύ καλύτερη από το 90% των ναυαρχιδων που κυκλοφορούν... Ότι και να κάνεις απλά δεν σκαλώνει!

 

Ακριβως ετσι!! Τ συγκριτικα πρεπει να γινονται στο πως ανοιγουν οι εφαρμογες απλες και βαριες

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εδώ και δυο μέρες έχει στο tracking αυτο το μήνυμα ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ, ξέρει κανείς τι παίζει?

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 02-08-2014 13:53 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-08-2014 10:15 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 11-08-2014 15:05 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-08-2014 23:36 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ 12-08-2014 02:10 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 12-08-2014 07:06 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδιά εδώ και δυο μέρες έχει στο tracking αυτο το μήνυμα ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ, ξέρει κανείς τι παίζει?

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 02-08-2014 13:53 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-08-2014 10:15 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 11-08-2014 15:05 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-08-2014 23:36 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ 12-08-2014 02:10 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 12-08-2014 07:06 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

 

Μπορεί και αύριο να το έχεις. Ρίξε μια ματιά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και αύριο να το έχεις. Ρίξε μια ματιά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

Αύριο δύσκολα, καλή Δευτέρα - Τρίτη

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανείς αν τα κάτω κουμπιά της συσκευής μπορούν να φωτιστούν (έχουν led?) και αν ναι από που?

 

Οχι φίλε

Δεκαχαρ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το κινητό έχει πλήρες ελληνικό μενού; κινεζικές εφαρμογές και ηδοποιησεις;

 

Επίσης είναι δικαρτο;

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε κοίταξες τη πρώτη σελίδα καθόλου ή απλά είπες να γράψεις;

 

Όχι ρε φιλε δεν κοίταξα πρώτη σελίδα για τα υπόλοιπα έχεις να απαντήσεις κάτι η απλά απάντησες σε αυτό με αυτόν τον ωραίο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα ειδοποίηση στο σπίτι αλλά είμαι διακοπές... Τη Δευτέρα θα το παραλάβω. Σε 2 βδομάδες ήρθε από το Vickmall. Από Δευτέρα θα σας πω τις εντυπώσεις μου
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε φιλε δεν κοίταξα πρώτη σελίδα για τα υπόλοιπα έχεις να απαντήσεις κάτι η απλά απάντησες σε αυτό με αυτόν τον ωραίο τρόπο;

 

Τότε να την κοιτάξεις

Link to comment
Share on other sites

Για και από εμένα ρε παιδιά. "Έρχομαι" από ένα παρόμοιο λόγω ισχύος κινητό, το ZTE V975 Geek, το οποίο όμως με απογοήτευσε λόγω απουσίας σοβαρών firmware updates, πολλά μικρά Bug και το χειρότερο, wifi που δεν πιάνει...

 

Επειδή λοιπόν κάηκα από το χυλό, φυσάω και το γιαούρτι. Έχω κάποιες ερωτήσεις.

 

1) Ποιες εκδόσεις έχουν οι εταιρίες, σύμφωνα με το SKU της συσκετασίας; Είναι η WW, η κινέζικη ή η Ταϊβανέζικη (TW); Θεωρητικά, κάθε firmware ταιριάζει στο ίδιο hardware του κινητού. Το WW firmware, μπαίνει στο WW hardware κτλ. Εσείς από ποιο μαγαζί το πήρατε και ποιο Hardware ήταν το κινητό, WW ή άλλο; Με ενδιαφέρει ώστε να μην έχουμε "παραξενιές" στη λειτουργία...

 

2) Πιο θεωρείτε πιο αξιόπιστο site, to2c ή το vickmall; Δεν αναφέρω καθόλου το Minideal, γιατί φαίνεται να πούλησε ελαττωματικά ZTE V975 Geek στο wifi. Τουλάχιστον το to2c έδειξε χαρακτήρα, γιατί φαίνεται να ανακαλυψε ότι ο χονδρέμποράς του σε Lenovo τους τροφοδοτούσε και με ανακατασκευασμένα!

 

3) Μπορώ και συνίσταται να έχω εγκατεστημένη τη latest WW version μαζί με root; Αν ναι, το ζητάω κατευθείαν από το to2c/vickmall ή συνιστάτε να ακολουθήσω "άλλο δρόμο";

 

4) EDIT: διαθέτει notification LED (α λα V975);

 

Σόρρυ ρε παιδιά για τις ερωτήσεις, διάβασα όμως καμμιά 10αριά σελίδες εδώ και ακόμα δεν τα έχω ξεκαθαρίσει τα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

swiftkey είναι το καλύτερο

 

Έχω και το Swype και το swiftkey. Πλήρεις εκδόσεις και οι δύο από προσφορές του άμαζον. Το Swype είναι πολύ πιο βολικό στη χρήση και έχει σαφέστατα καλύτερη πρόβλεψη λέξεων. Αλλά όπως είπε και ο φίλος πριν, περί ορέξεως.

Link to comment
Share on other sites

Για και από εμένα ρε παιδιά. "Έρχομαι" από ένα παρόμοιο λόγω ισχύος κινητό, το ZTE V975 Geek, το οποίο όμως με απογοήτευσε λόγω απουσίας σοβαρών firmware updates, πολλά μικρά Bug και το χειρότερο, wifi που δεν πιάνει...

 

Επειδή λοιπόν κάηκα από το χυλό, φυσάω και το γιαούρτι. Έχω κάποιες ερωτήσεις.

 

1) Ποιες εκδόσεις έχουν οι εταιρίες, σύμφωνα με το SKU της συσκετασίας; Είναι η WW, η κινέζικη ή η Ταϊβανέζικη (TW); Θεωρητικά, κάθε firmware ταιριάζει στο ίδιο hardware του κινητού. Το WW firmware, μπαίνει στο WW hardware κτλ. Εσείς από ποιο μαγαζί το πήρατε και ποιο Hardware ήταν το κινητό, WW ή άλλο; Με ενδιαφέρει ώστε να μην έχουμε "παραξενιές" στη λειτουργία...

 

2) Πιο θεωρείτε πιο αξιόπιστο site, to2c ή το vickmall; Δεν αναφέρω καθόλου το Minideal, γιατί φαίνεται να πούλησε ελαττωματικά ZTE V975 Geek στο wifi. Τουλάχιστον το to2c έδειξε χαρακτήρα, γιατί φαίνεται να ανακαλυψε ότι ο χονδρέμποράς του σε Lenovo τους τροφοδοτούσε και με ανακατασκευασμένα!

 

3) Μπορώ και συνίσταται να έχω εγκατεστημένη τη latest WW version μαζί με root; Αν ναι, το ζητάω κατευθείαν από το to2c/vickmall ή συνιστάτε να ακολουθήσω "άλλο δρόμο";

 

4) EDIT: διαθέτει notification LED (α λα V975);

 

Σόρρυ ρε παιδιά για τις ερωτήσεις, διάβασα όμως καμμιά 10αριά σελίδες εδώ και ακόμα δεν τα έχω ξεκαθαρίσει τα παραπάνω...

 

1)Το hardware είναι ίδιο. Μπορείς να μετατρέψεις ένα Tw σε WW και το ανάποδο πολύ εύκολα.

 

2)Εγώ το πήρα από to2c γιατί ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το κατάστημα και γιατί είχε και μια θήκη που μου άρεσε πολύ.

 

3)Ναι το root παίζει σε όλες τις εκδόσεις μέχρι τωρα.Τις αναβαθμίσεις τις κάνεις πολύ εύκολα από το site της asus.

 

4)Led έχει κανονικά δίπλα από την μπροστινή κάμερα.

HTC HD2 ---> Galaxy S2 ---> Galaxy Nexus ---> Moto Atrix ---> Moto Razr ---> Galaxy Note --->Galaxy note 2--->Moto G--->Note 3 :D
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...