Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις και συγκεκριμένα με την δόνηση στα εισερχόμενα του messenger. Ενω εχω το επίπεδο δόνησης ειδοποιήσεων στο τερμα απο το "Ήχοι και δόνηση", οταν μου ερχεται μηνυμα στο messenger κανει μια πιο ελαφριά και μονή δόνηση. Καμιά ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβλεπα ένα βίντεο στο YouTube και είχε ένα s9 plus με exynos και έτρεχε 8.1. Πώς έγινε αυτό; Επίσης αφού είμαστε μέσα στο project temple, έχουμε ένδειξη για p και τι θα μας φέρει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβλεπα ένα βίντεο στο YouTube και είχε ένα so plus με exynos και έτρεχε 8.1. Πώς έγινε αυτό; Επίσης αφού είμαστε μέσα στο project temple, έχουμε ένδειξη για p και τι θα μας φέρει?

 

Επίσημα η Samsung δεν έχει δώσει 8.1.

Αυτό που είδες είναι πιθανόν κάποια rom πού έχει περαστεί ίσως μέσω project treble.

Είναι ανεπίσημο και δεν είναι εδώ χώρος να το αναλύσουμε.

Λογικά πάντα η Samsung θα πάει ίσως κατευθείαν σε 9.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Άλλη ερώτηση.. στο iPhone και το safari συγκεκριμένα,είχε reading mode..όπου εξαφάνιζε τις εικόνες από μια σελίδα, για να διαβάζεις ξεκούραστα το κείμενο. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο chrome ή τον default browser;
Link to comment
Share on other sites

Άλλη ερώτηση.. στο iPhone και το safari συγκεκριμένα,είχε reading mode..όπου εξαφάνιζε τις εικόνες από μια σελίδα, για να διαβάζεις ξεκούραστα το κείμενο. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο chrome ή τον default browser;
Νομίζω το κάνει ο kiwi browser

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλη ερώτηση.. στο iPhone και το safari συγκεκριμένα,είχε reading mode..όπου εξαφάνιζε τις εικόνες από μια σελίδα, για να διαβάζεις ξεκούραστα το κείμενο. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο chrome ή τον default browser;
Αν και δε νομίζω πως ισχύει σε όλες τις σελίδες, με τον default browser φαίνεται να υπάρχει διαθέσιμη επιλογή.22d663f0be7a158c64568d84dc5767df.jpgcbf716a1b4bf46ca827b9df2d4551d03.jpg

 

Tapatalked using my galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά.. Δεν ήταν σε όλες τις σελίδες ούτε στο safari

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν σου πω ότι δεν βρίσκω τον default browser..τον είχα απεγκαταστήσει κατά λάθος.. και κατέβασα από το samsung store τον browser..Αλλά δεν είναι αυτός που μου δείχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά.. Δεν ήταν σε όλες τις σελίδες ούτε στο safari

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν σου πω ότι δεν βρίσκω τον default browser..τον είχα απεγκαταστήσει κατά λάθος.. και κατέβασα από το samsung store τον browser..Αλλά δεν είναι αυτός που μου δείχνεις.

Samsung Internet Browser

 

Tapatalked using my galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Samsung Internet Browser

 

Tapatalked using my galaxy S9

 

Τελικά Έχει και το chrome..ρυθμίσεις/προσβασιμότητα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο gmail..Γιατί δεν έχει push notifications; ούτε νούμερο mail, ούτε ειδοποίηση, ούτε ήχο, μόνο αν το ανοίξω

Link to comment
Share on other sites

Επίσης.. Όταν το ξεκλειδώνω, ανοίγει τυχαία μια εφαρμογή..

Sorry για την φασαρία.. Είναι καινούριος στη samsung

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μετά από χρόνια με συσκευές nexus, πήρα σήμερα το s9 plus. Το τηλ είναι αγορασμένο από vodafone και χρησιμοποιώ κάρτα cosmote. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει ποια rom πρέπει να κατεβάσω για να έχει wificall, ποια η διαδικασία και αν υπάρχει πρόβλημα με εγγύηση ή knox;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μετά από χρόνια με συσκευές nexus, πήρα σήμερα το s9 plus. Το τηλ είναι αγορασμένο από vodafone και χρησιμοποιώ κάρτα cosmote. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει ποια rom πρέπει να κατεβάσω για να έχει wificall, ποια η διαδικασία και αν υπάρχει πρόβλημα με εγγύηση ή knox;

 

Ευχαριστώ

Καλημέρα.

Μιας και, συμπερασματικά απο τα λεγόμενα σου, δε γνωρίζεις απο αυτές τις διαδικασίες, νομίζω θα ήταν πιο απλό για σένα να πας σε ένα κατάστημα Γερμανός που θα σου περάσουν το firmware της Cosmote (το έκαναν μέχρι πριν λίγο καιρό, θεωρώ δεν έχει αλλάξει).

Φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με Knox και εγγύηση.

 

Moυ κάνει όμως εντύπωση το ότι, ενώ έβαλες τη κάρτα της cosmote, δε σου έβγαλε μνμ να επαναφέρει το τηλέφωνο που θα σου περνούσε αυτόματα αυτό το firmware.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη καλησπέρα.

Νομίζω φταίει αυτό το animation της Sammy που είναι σαν fade in και το κάνει να μην είναι ακαριαίο.

 

Galaxy S9+ & Tapatalk Pro

Μπα δεν πρέπει να είναι μόνο αυτό, π.χ. το s8+ που είχα πριν, όταν ήταν στην βάση του αυτοκινήτου το face unlock δεν κατάφερνε να με αναγνωρίσει με τίποτα, αντίθετα με το redmi note 5 που ξεκλειδώνει 10 στις 10 φορές. Επίσης το redmi ξεκλειδώνει σε πολύ χαμηλό φωτισμό, αντίθετα με το s8+

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μιας και, συμπερασματικά απο τα λεγόμενα σου, δε γνωρίζεις απο αυτές τις διαδικασίες, νομίζω θα ήταν πιο απλό για σένα να πας σε ένα κατάστημα Γερμανός που θα σου περάσουν το firmware της Cosmote (το έκαναν μέχρι πριν λίγο καιρό, θεωρώ δεν έχει αλλάξει).

Φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με Knox και εγγύηση.

 

Moυ κάνει όμως εντύπωση το ότι, ενώ έβαλες τη κάρτα της cosmote, δε σου έβγαλε μνμ να επαναφέρει το τηλέφωνο που θα σου περνούσε αυτόματα αυτό το firmware.

 

Δεν έχω βάλει ακόμα κάρτα στη συσκευή, γιατί είμαι εκτός μόνιμης κατοικίας και η συσκευή είναι στο σπίτι.

Οπότε ελπιζω αν μπει κάρτα cosmote να αλλαξει firmware.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν πρέπει να είναι μόνο αυτό, π.χ. το s8+ που είχα πριν, όταν ήταν στην βάση του αυτοκινήτου το face unlock δεν κατάφερνε να με αναγνωρίσει με τίποτα, αντίθετα με το redmi note 5 που ξεκλειδώνει 10 στις 10 φορές. Επίσης το redmi ξεκλειδώνει σε πολύ χαμηλό φωτισμό, αντίθετα με το s8+

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάτσε, μιλάω για τον fingerprint scanner, όχι για το face unlock.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, μιλάω για τον fingerprint scanner, όχι για το face unlock.
Ναι έχεις δίκιο, παρσυρθηκα και ήθελα να αναφέρω την εμπειρία μου με το face unlock. Στο fingerprint τώρα έχω την εντύπωση ότι κάποιο ρόλο παίζει αυτό που λες. Όμως αν δεν με απατά η μνήμη μου στο s8+ τουλάχιστον (γιατί στο s9+ μπορεί να έχει βελτιωθεί) υπήρχαν μερικές αστοχίες π.χ. αν πατούσες το δάκτυλο σε μια γωνία του αισθητήρα και όχι ολοκληρο, στο redmi θα στο αναγνωρίσει κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, παρσυρθηκα και ήθελα να αναφέρω την εμπειρία μου με το face unlock. Στο fingerprint τώρα έχω την εντύπωση ότι κάποιο ρόλο παίζει αυτό που λες. Όμως αν δεν με απατά η μνήμη μου στο s8+ τουλάχιστον (γιατί στο s9+ μπορεί να έχει βελτιωθεί) υπήρχαν μερικές αστοχίες π.χ. αν πατούσες το δάκτυλο σε μια γωνία του αισθητήρα και όχι ολοκληρο, στο redmi θα στο αναγνωρίσει κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το fingerprint είναι αργό αλλά ακριβές. Το face unlock είναι ακόμα πιο αργό και δεν λειτουργεί σε low light παρόλο που υποτίθεται ότι έχει Infrared. Καμιά σχέση με συσκευές Huawei και OnePlus. Η μέρα με τη νύχτα.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει ακόμα κάρτα στη συσκευή, γιατί είμαι εκτός μόνιμης κατοικίας και η συσκευή είναι στο σπίτι.

Οπότε ελπιζω αν μπει κάρτα cosmote να αλλαξει firmware.

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Έχω περάσει από τα ίδια οπότε:

1) Το vodafone είναι δίκαρτο αλλά δεν έχει σημασία.

2) Δεν αλλάζει με την SIM (δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, στο S8 το έκανε μια χαρά)

3) Οπότε ή πας λίγο πίσω στο forum και διαβάζεις τον οδηγό αλλαγής σε EUR μέσω ODIN ή αν δυσκολεύεσαι πας Γερμανό όπως είπε ο φίλος.

 

Υ.Γ. Θα σου έβρισκα τις οδηγίες αλλά πραγματικά δεν προλαβαίνω τώρα, απλά σου γράφω ένα link που έχω αποθηκευμένο στον broser. https://www.sammobile.com/firmwares/

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει από τα ίδια οπότε:

1) Το vodafone είναι δίκαρτο αλλά δεν έχει σημασία.

2) Δεν αλλάζει με την SIM (δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, στο S8 το έκανε μια χαρά)

3) Οπότε ή πας λίγο πίσω στο forum και διαβάζεις τον οδηγό αλλαγής σε EUR μέσω ODIN ή αν δυσκολεύεσαι πας Γερμανό όπως είπε ο φίλος.

 

Υ.Γ. Θα σου έβρισκα τις οδηγίες αλλά πραγματικά δεν προλαβαίνω τώρα, απλά σου γράφω ένα link που έχω αποθηκευμένο στον broser. https://www.sammobile.com/firmwares/

Εμένα από Vodafone μια χαρά άλλαξε με τη SIM της Cosmote.

 

Βρε παιδιά.... Είναι αλήθεια τόσο αποτρεπτικός παράγοντας για να ξενερωνουμε αν το fingerprint καθυστερεί 0,2" σε σχέση με κάποια άλλη συσκευή;:/

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από Vodafone μια χαρά άλλαξε με τη SIM της Cosmote.

 

Βρε παιδιά.... Είναι αλήθεια τόσο αποτρεπτικός παράγοντας για να ξενερωνουμε αν το fingerprint καθυστερεί 0,2" σε σχέση με κάποια άλλη συσκευή;:/

Καθόλου αποτρεπτικός παράγοντας.

Και Huawei είχα και OnePlus. Παρεμπιπτόντως το xiaomi έχει πιο γρήγορο και ακριβές δακτυλικό αποτύπωμα από τα δύο παραπάνω.

Το δακτυλικό αποτύπωμα του s9 είναι μια χαρά και δεν δημιουργεί πρόβλημα στην εμπειρία χρήσης της συσκευής.

Ίσως είναι ένα κλικ πιο αργό αλλα, τουλάχιστον στο δικό μου κινητό, πιάνει πάντα με τη πρώτη, κάτι που δεν μπορώ να πω για OnePlus 6 που είχα.

Τέλος πάντων,οι διαφορές είναι μικρές πια αν και για το s8 πρέπει να παραδεχτώ ότι είχε αρκετά χειρότερο δακτυλικό αποτύπωμα

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά άρχισε το πληκτρολόγιο της Samsung να τονιζει όλα τα φωνήεντα... Τι κουλό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έβαλα SwiftKey αναγκαστικά..

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά άρχισε το πληκτρολόγιο της Samsung να τονιζει όλα τα φωνήεντα... Τι κουλό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έβαλα SwiftKey αναγκαστικά..

 

Πάτα δεξιά το κουμπί με τον τόνο να κλείσεις τη ρύθμιση αυτή

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάτα δεξιά το κουμπί με τον τόνο να κλείσεις τη ρύθμιση αυτή

 

Εεε... Πως να τα ξέρω αυτά... Χάχα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μιας και, συμπερασματικά απο τα λεγόμενα σου, δε γνωρίζεις απο αυτές τις διαδικασίες, νομίζω θα ήταν πιο απλό για σένα να πας σε ένα κατάστημα Γερμανός που θα σου περάσουν το firmware της Cosmote (το έκαναν μέχρι πριν λίγο καιρό, θεωρώ δεν έχει αλλάξει).

Φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με Knox και εγγύηση.

 

Moυ κάνει όμως εντύπωση το ότι, ενώ έβαλες τη κάρτα της cosmote, δε σου έβγαλε μνμ να επαναφέρει το τηλέφωνο που θα σου περνούσε αυτόματα αυτό το firmware.

Μια βοήθεια για όποιον γνωρίζει. Στο odin στο αντίστοιχο κουτάκι ποιό βάζουμε: CSC_*** ή HOME_CSC_***;;;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Στο odin στο αντίστοιχο κουτάκι ποιό βάζουμε: CSC_*** ή HOME_CSC_***;;;

Καλυτερα να βαλεις σκετο CSC αν θες να κανεις clean install. Με το HOME κραταει υπαρχουσες ρυθμισεις και αρχεια οποτε δε το συνιστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...