Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαχα. Μα κανένα όμως. Όλα στον ίδιο σάκο θα είναι μάλλον. Υπομονή κατά τέλη του χρόνου θα τα έχεις. Όπως και τα δικά μου άλλωστε.

 

Κάτι για να ευθυμήσουμε, "Αν 1 από τις 10 παραγγελίες είναι εξαιρετικά σημαντική, τότε μόνο αυτή θα κολλήσει για μια αιωνιότητα στο ταχυδρομείο"

- ταχυδρομικός νόμος του Μέρφυ Νο31234 :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για να ευθυμήσουμε, "Αν 1 από τις 10 παραγγελίες είναι εξαιρετικά σημαντική, τότε μόνο αυτή θα κολλήσει για μια αιωνιότητα στο ταχυδρομείο"

- ταχυδρομικός νόμος του Μέρφυ Νο31234 :lol::lol::lol:

 

Όντος φίλε μου. Ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Tα ΕΛΤΑ μας μαθαινουν εγκρατεια σε αυτες τις εποχες :p:lol:

 

Για να μη λεμε παντως μονο για τα ΕΛΤΑ, και δυο δεματακια που περιμενα με BPost και για πάνω απο ενα μηνα το tracking ηταν σταματημενο, χτες χτύπησαν πρωτη φορα στο tracking των ΕΛΤΑ και ηδη δρομολογουνται για παράδοση. Εχει και τα κουλα του το συστημα. Όπως επίσης έχω κολλημενο BPost tracked δεματακι γυρω στο μηνα στο αεροδρομιο. Αυτο έκανε και βόλτες Βελγιο-Ελλαδα-Βελγιο-Ελλαδα μεχρι να αποφασισουν να το διακινησουν τα ΕΛΤΑ. :rolleyes:

 

 

2021-04-05 04:57

 

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

2021-03-17 06:46

 

BELGIUM, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2021-03-12 12:44

 

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

2021-03-04 19:19

 

BELGIUM, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2021-03-04 18:49

 

BELGIUM, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2021-03-04 18:19

 

BELGIUM, POSTING/COLLECTION

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για να ευθυμήσουμε, "Αν 1 από τις 10 παραγγελίες είναι εξαιρετικά σημαντική, τότε μόνο αυτή θα κολλήσει για μια αιωνιότητα στο ταχυδρομείο"

- ταχυδρομικός νόμος του Μέρφυ Νο31234 :lol::lol::lol:

 

Επίσης αν παραγγείλεις κάτι για κάποιον φίλο σου. Δεν κολλάει ποτέ. Μου έτυχε με δύο δεματακια για τον κουμπάρο μου τα οποία ξεκόλλησαν την επόμενη μέρα και ενώ εγώ περίμενα ενάμιση μήνα ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός Αντικειμένου: LT646815184NLΗμερομηνία & ΏραΠεριοχήΚατάσταση9/4/2021, 11:41ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ19/3/2021, 23:36ΟΛΛΑΝΔΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ19/3/2021, 21:31ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ15/3/2021, 10:45ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Έναν ολόκληρο μήνα στο αεροδρόμιο!!!!

Και πόσο θα κάτσει ακόμα εκεί κάνεις δε ξέρει. Ελλ. Βραχυδρομεία!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και χειρότερα αδερφέ κάπου υπάρχει κάποια τρύπα κάποιο πήγατε και χάνονται δες και τα δικά μουΑριθμός: LT563910267NL

Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα: Ολλανδία -> Ελλάδα

Προορισμός:

2021-04-06 05:46, ΚΈΝΤΡΟ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΎ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΊΟΥ ΑΘΗΝΏΝ, Η ΑΠΟΣΤΟΛΉ ΕΚΦΟΡΤΏΘΗΚΕ

2021-03-10 04:06, ΚΆΤΩ ΧΏΡΕς, ΑΝΑΧΏΡΗΣΗ ΑΠΌ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΊΟ ΣΥΝΑΛΛΆΓΜΑΤΟς

2021-03-09 20:56, ΚΑΤΩ ΧΩΡΕΣ, ΚΑΤΑΧΩΡΙΑ/ΣΥΛΛΟΓΗ

Αφετηρία:

2021-04-06 08:46, Το φορτίο έφτασε στη χώρα προορισμού

2021-04-06 08:46, Το αντικείμενο έφτασε στη χώρα προορισμού

2021-04-06 05:46, Το αντικείμενο έχει υποστεί επεξεργασία στη χώρα προορισμού

2021-03-12 11:40, Το αντικείμενο μεταφέρεται στη χώρα προορισμού

2021-03-10 01:06, Η επεξεργασία του στοιχείου γίνεται στο κέντρο ταξινόμησης PostNL

2021-03-10 01:06, Το στοιχείο βρίσκεται στο κέντρο ταξινόμησης PostNL

2021-03-09 17:55, Αποστολή που παραλήφθηκε στο Κέντρο Αποδοχής PostNL

2021-03-09 14:05, Η αποστολή παραδίδεται χύμα, η τελική αποδοχή των εμπορευμάτων που πρέπει να επιβεβαιωθούν

2021-03-04 16:08, Το αντικείμενο έφτασε στο αεροδρόμιο διέλευσης

2021-02-25 06:05, Το είδος είναι έτοιμο για αποστολή

2021-02-25 05:00, Το στοιχείο συνιστάται εκ των υστέρων στο PostNL

2021-02-22 10:57, Το είδος βρίσκεται στην αποθήκη αποστολέων

===================

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλήθεια υπάρχει έλεγχος δίνουν λόγο σε κανέναν τι γίνονται αυτά τα προϊόντα που χάνονται έχω στείλει email στα ΕΛΤΑ courier στα ΕΛΤΑ με όλα τα στοιχεία ποιος σου απάντησαν σε σας άλλο τόσο απάντησαν και σε μένα επειδή δίπλα στο αεροδρόμιο έχει χωράφια με πολλά πηγάδια μήπως όπως τα ξεφορτώνουν πέφτουν μέσα ρε παιδιά και χάνονται μυστήριο

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σοβαρά, περιμένεις να ξέρει κάπιος τι γίνονται τα χαμένα πακέτα και να στο πεί;

Αν ξέρανε δεν θα ήταν χαμένα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο και να γκρινιαζουμε δεν αλλαζει κατι. Υπομονη και τιποτα αλλο.

Και εγω ειχα δεματακι με PostNL που ηταν 50 μερες στο αεροδρομιο. Ειναι μεχρι να ξεκολλησει. Αν ερχονται και χιλιαδες σακοι καθε μερα απο ολο το κοσμο τι να κανουν και αυτοι εκει. Ανθρωποι ειναι οχι μηχανες. Και εμενα ωρες ωρες με βγαζει εκτος εαυτου.

 

Επισης τουλαχιστον σε μενα ειναι πανω απο 50 δεματακια που παραγγειλα απο τις αρχες του χρονου και δεν εχει χαθει ουτε ενα. Η μεγαλυτερη καθυστερηση ηταν 3 μηνες απλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο και να γκρινιαζουμε δεν αλλαζει κατι. Υπομονη και τιποτα αλλο.

Και εγω ειχα δεματακι με PostNL που ηταν 50 μερες στο αεροδρομιο. Ειναι μεχρι να ξεκολλησει. Αν ερχονται και χιλιαδες σακοι καθε μερα απο ολο το κοσμο τι να κανουν και αυτοι εκει. Ανθρωποι ειναι οχι μηχανες. Και εμενα ωρες ωρες με βγαζει εκτος εαυτου.

 

Επισης τουλαχιστον σε μενα ειναι πανω απο 50 δεματακια που παραγγειλα απο τις αρχες του χρονου και δεν εχει χαθει ουτε ενα. Η μεγαλυτερη καθυστερηση ηταν 3 μηνες απλα.

 

Έτσι είναι! Και εγώ δεν έχω χάσει ποτέ κανένα συστημένο απλά αργούν πολύ. Μέχρι τρεις μήνες αλλά στο τέλος έρχονται. Υπομονή θέλει..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι! Και εγώ δεν έχω χάσει ποτέ κανένα συστημένο απλά αργούν πολύ. Μέχρι τρεις μήνες αλλά στο τέλος έρχονται. Υπομονή θέλει..

 

Ουσιαστικα ειναι και οι επιλογες μας. Και εγω ηξερα οτι υπαρχουν καθυστερησεις οταν τα παραγγελνα. Οταν βιαζομουν κατι πολυ κοιτουσα μηπως υπαρχουν σε ευρωπαικες αποθηκες ή επαιρνα μεσω ebay με τη μεθοδο αποστολης Speedpak. Οταν η τιμη ειναι χωμα λογικο ειναι να στη στειλει και ο πωλητης με τη πιο φθηνη μεθοδο στυλ Ubzekistan Post/Emirates Post/China Post untracked.

 

Επισης αφου βλεπετε οτι ειδικοτερα με το PostNL υπαρχουν καθυστερησεις και δεν θα αλλαξει κατι αναζητηστε εναλλακτικους τροπους αποστολης/άλλες πλατφόρμες. Και εγω την πατησα με το Ali και πληρωσα 11 δολαρια μεταφορικα για κατι που βιαζομουν με "Express Shipping" που υποσχονταν 7-15 μερες παραλαβη και εχουν περασει 25 μερες και το tracking απο την 6η μερα ειναι κολλημενο στη 4PX χωρις updates.

 

Oταν προχωρας σε μιαν αγορα απο το εξωτερικο και ειδικοτερα απο τα βαθη της Κινας πρεπει να ειναι ετοιμος να υποστεις και την οποια συνεπεια. Να χαθει/να καθυστερησει/να σου στειλουν αλλα ντι αλλον και άλλα πολλα. Για αυτο αναλαμβανεις και το ρίσκο.

 

Αν ηταν γενικευμενο πρόβλημα των ΕΛΤΑ θα καθυστερουσαν ΟΛΑ τα δεματα ανεξαρτητως. Εγω απο Γερμανια/Γαλλια/Ισπανια/Ιταλια παραλαμβανω γενικα σε νορμαλ χρόνους (10-20 μερες δηλαδη που δεν ειναι και κακο). Το προβλημα εντοπιζεται κυριως σε PostNL και ισως σε ΒPost σε πολυ μικροτερο βαθμο. Οταν ολο το Αli και αλλοι ποσοι Κινεζοι πωλητες χρησιμοποιουν αυτες τις μεθοδους λογικο ειναι να μπλοκαρει το συστημα. Οσοι παραγγελνετε με PostNL μη περιμενετε κατι λιγοτερο απο διμηνο για να παραλαβετε. Ετσι δεν θα εχετε και μεγαλες προσδοκιες.

 

Οσοι βιαζεστε, παραγγελνουμε Ευρωπη, ειτε απο Ebay με Speedpak σαν μεθοδο αποστολης οπου διατιθετε. Ολα ειναι θεμα επιλογων. Δυστυχως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε αυτη τη ζωη.

Link to comment
Share on other sites

@Tken έχεις βρει κάποιο φίλτρο στο Ebay να σου βγάζει ποιοί στέλνουν με Speedpak? έχω πάρει και εγώ στο παρελθόν και επειδή έρχονται γρήγορα έτσι θέλω να βάζω ένα φίλτρο να βγάζει μόνο τους πωλητές που στέλνουν με αυτον τον τρόπο
Link to comment
Share on other sites

@Tken έχεις βρει κάποιο φίλτρο στο Ebay να σου βγάζει ποιοί στέλνουν με Speedpak? έχω πάρει και εγώ στο παρελθόν και επειδή έρχονται γρήγορα έτσι θέλω να βάζω ένα φίλτρο να βγάζει μόνο τους πωλητές που στέλνουν με αυτον τον τρόπο

 

Οχι δυστυχως. Θελει αρκετο ψαξιμο. Αξιζει ομως το κοπο να ρωτησεις το πωλητη πριν αγορασεις κατι, διοτι στο μηνα το εχεις. Συνηθως το χρησιμοποιουν μεγαλοι πωλητες (Baseus,ESR πχ) και σε πραγματα ανω των 5 δολλαριων. Το πιο πιθανο ειναι καποιος πωλητης που το υποστηριζει να εμφανιζεται στις 2 πρωτες σελιδες των αποτελεσματων αναζητησης στο Ebay διοτι η OrangeConnex-Speedpak ειναι "παιδι" του ebay.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστυχως. Θελει αρκετο ψαξιμο. Αξιζει ομως το κοπο να ρωτησεις το πωλητη πριν αγορασεις κατι, διοτι στο μηνα το εχεις. Συνηθως το χρησιμοποιουν μεγαλοι πωλητες (Baseus,ESR πχ) και σε πραγματα ανω των 5 δολλαριων. Το πιο πιθανο ειναι καποιος πωλητης που το υποστηριζει να εμφανιζεται στις 2 πρωτες σελιδες των αποτελεσματων αναζητησης στο Ebay διοτι η OrangeConnex-Speedpak ειναι "παιδι" του ebay.

 

Orangeconnex ειναι οτι καλυτερο. Αυτη ειναι η speedpak?

Δεν την εχουν και πολλοι sellers ομως.

Πως γινεται να επιλεγουμε sellers που εχουν orangeconnex;

 

Πως φαινεται ποιον ταχυδρομικο παροχο χρησιμοποιει ενας ebay seller?

Δωστε screenshot, γιατι δεν εχω δει ποτε να το λενε/γραφουν αυτο!

Link to comment
Share on other sites

14 Απρ 2021 07:48 Arrived in country Thessaloniki, GR SPEEDPAK ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΚΟΝΤΑ 1 ΜΗΝΑ, ΤΟ "ΓΡΗΓΟΡΟ" SPEEDPACK

From Dongguan, 523000To Volos, 382 21 Origin China Destination Greece Found in SpeedPAK Tracked with couriers SpeedPAK

Days in transit 43

ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ NLPOST - ELTA

Ημερομηνία & Ώρα Κατάσταση Περιοχή

23/03/2021 07:56 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

03/03/2021 18:18 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

03/03/2021 16:16 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

15/02/2021 05:51 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΑΠΟ 23 ΜΑΡΤΙΟΥ

Εδώ όμως έκανα dispute στο Aliexpress στις 75 ημέρες, με αιτιολογία "The last mile carrier you are using - ELTA - is clinically dead. Change partners "(NLPOST-ELTA) Φυσικά πήρα FULL REFUND. Να τους γίνει μάθημα, περιμένω άλλα 6 παρόμοια κολλημένα πακέτα, το ίδιο θα κάνω για όλα.

Link to comment
Share on other sites

14 Απρ 2021 07:48 Arrived in country Thessaloniki, GR SPEEDPAK ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΚΟΝΤΑ 1 ΜΗΝΑ, ΤΟ "ΓΡΗΓΟΡΟ" SPEEDPACK

From Dongguan, 523000To Volos, 382 21 Origin China Destination Greece Found in SpeedPAK Tracked with couriers SpeedPAK

Days in transit 43

ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ NLPOST - ELTA

Ημερομηνία & Ώρα Κατάσταση Περιοχή

23/03/2021 07:56 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

03/03/2021 18:18 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

03/03/2021 16:16 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

15/02/2021 05:51 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΑΠΟ 23 ΜΑΡΤΙΟΥ

Εδώ όμως έκανα dispute στο Aliexpress στις 75 ημέρες, με αιτιολογία "The last mile carrier you are using - ELTA - is clinically dead. Change partners "(NLPOST-ELTA) Φυσικά πήρα FULL REFUND. Να τους γίνει μάθημα, περιμένω άλλα 6 παρόμοια κολλημένα πακέτα, το ίδιο θα κάνω για όλα.

Ρε συ, για δες το δικό μου, σύμπτωση;

23/3/2021, 07:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

3/3/2021, 18:18 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

3/3/2021, 16:16 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

15/2/2021, 05:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

7/5/2021, 12:00 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

7/5/2021, 08:49 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

7/5/2021, 04:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/3/2021, 06:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

4/3/2021, 16:31 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/3/2021, 14:36 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

16/2/2021, 05:09 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

7/5/2021, 12:00 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

7/5/2021, 08:49 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

7/5/2021, 04:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/3/2021, 06:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

4/3/2021, 16:31 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/3/2021, 14:36 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

16/2/2021, 05:09 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Ας ελπίσουμε να πλησιάζει και η σειρά μας, τέτοια καθυστέρηση η αλήθεια είναι πως δεν ξαναείχα ούτε στον χαμό των Χριστουγέννων.

Ζητάω από τον πωλητή να παρατείνει την ασφάλεια χρόνου παραλαβής γιατί δε θέλω να ανοίξω dispute και να χάσω ακόμα έναν αξιόλογο πωλητή εξαιτίας της κατάστασης στα δικά μας ΕΛΤΑ....

95 μέρες από Κίνα εκ των οποίων οι 49 σε ένα σάκο κάπου στο αεροδρόμιο της Αθήνας... και η παράνοια συνεχίζεται...

Edited by Lazarosamsung
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις dispute? Ο πωλητής δεν θίγεται όταν το έχει στείλει κανονικά και το πρόβλημα βγαίνει στη μεταφορά, οπότε και δεν φταίει. Βάλτου 5 αστέρια. Η επιστροφή χρημάτων ίσως μειώσει το θυμό σου. Μετά βλέπουμε, ίσως το παραλάβεις, ίσως όχι (50-50), γιατί η ίδια κατάσταση επικρατεί και στα τοπικά ταχυδρομεία. Μπορεί δηλαδή να ξεκολλήσει από αεροδρόμιο και να χαθεί στο τοπικό ταχυδρομείο, να μην ειδοποιηθείς και να επιστραφεί κλπ. Edited by notisjim
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις dispute? Η επιστροφή χρημάτων ίσως μειώσει το θυμό σου. Μετά βλέπουμε, ίσως το παραλάβεις, ίσως όχι (50-50), γιατί η ίδια κατάσταση επικρατεί και στα τοπικά ταχυδρομεία. Μπορεί δηλαδή να ξεκολλήσει από αεροδρόμιο και να χαθεί στο τοπικό ταχυδρομείο, να μην ειδοποιηθείς και να επιστραφεί κλπ.

 

Εμενα μπορει να ειχε τεραστιες καθυστερησεις αλλα δεν χαθηκε ουτε ενα δεματακι της περιοδου Γεναρη-Φλεβαρη και εχω λαβει και σχεδον ολα του Μαρτιου. Το προβλημα νομιζω ειναι στα ΕΛΤΑ οτι εχουν υποστελεχωθει και η κατασταση δεν προκειται να βελτιωθει. Αυτο ειναι δεδομενο. PostNL εμενα παντως 50 μερες εμεινε στο αεροδρομιο πριν ξεκολλησει. Σαφως και περασει η περιοδο για το dispute και δεν εχω παραλαβει, θα το κανω dispute. Ισως δεν μου φταιει ο πωλητης, αλλα δεν το ριψοκινδυνευω να μην παραλαβω ποτε και να φαω την πικρα.

 

Για το φιλο μας που ΔΕΝ παρελαβε με Speedpak, εγω τα δεματακια της περιοδου 13-15/04 που μπηκανε Ελλαδα τα εχω παραλαβει κανονικα. Μιλαω παντα με τη δικη μου εμπειρια σε 40-45 δεματακια που εχω παραγγειλει αυτο το διαστημα. Και εγω περιμενω δεματακια απο 26-27/04 και δεν εχω παραλαβει. Ισως στα ΕΛΤΑ το Πασχα/Πρωτομαγια τους αποσυντονισε :p:lol:

 

Εχω και κατι αλλα PostNL που παραγγειλα μεσα στον Απριλιο και δεν μπαινω στο κοπο να τα κοιταω καν ακομα. Ιουλιο και βλεπουμε...:rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδω πχ ενα δεματακι της BPost που εκανε βολτες Βελγιο Ελλαδα και εκατσε και 25 μερουλες τσιλαριστο στο αεροδρομιο. Σημερα θα παω να παραλαβω. (23/02 αγορά)

 

10/5/2021, 07:30 ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

10/5/2021, 07:29 ΑΦΙΞΗ ΣΕ

10/5/2021, 06:03 Δ.Σ. ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

10/5/2021, 05:01 Δ.Σ. ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

10/5/2021, 01:47 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

7/5/2021, 20:02 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

7/5/2021, 18:02 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

4/5/2021, 22:42 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

4/5/2021, 11:24 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/5/2021, 09:42 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

30/4/2021, 09:15 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.

30/4/2021, 06:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/4/2021, 04:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

17/3/2021, 06:46 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

12/3/2021, 12:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

4/3/2021, 19:19 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/3/2021, 18:49 ΒΕΛΓΙΟ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

4/3/2021, 18:19 ΒΕΛΓΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Angelos32 για τις κατατοπιστικές σου απαντήσεις

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το παρακάτω (εφόσον γνωρίζεις)

 

Από την 1η Ιουλίου με την εφαρμογή του "VAT De Minimis Removal" από την ΕΕ, ποια θα είναι η διαδικασία που θα ακολουθηθεί σχετικά με τα τις χρεώσεις εκτελωνισμού αντικειμένων μικρής αξίας από τα ΕΛΤΑ? Για παράδειγμα φάκελος από Κίνα με αντικείμενο αξίας 1 €, εκτός από 24% ΦΠΑ , θα επιβαρύνεται και με 15 € έξοδα εκτελωνισμού? Η θα υπάρξει κάποια ειδική τιμολογιακή πολιτική (έξοδα εκτελωνισμού) για αντικείμενα πολύ χαμηλής αξίας?

 

Ακόμα, εισερχόμενα πακέτα που έχουν εισαχθεί στην Ελλάδα πριν από την 1η Ιουλίου (ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ), αλλά έχουν ανοιχτεί οι σάκοι μετά την 1η Ιουλίου (και κατά επέκταση ελεγχθεί από τους τελωνειακούς) θα εμπίπτουν στο "VAT De Minimis Removal"?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

Edited by SLAYER
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Angelos32 για τις κατατοπιστικές σου απαντήσεις

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το παρακάτω (εφόσον γνωρίζεις)

 

Από την 1η Ιουλίου με την εφαρμογή του "VAT De Minimis Removal" από την ΕΕ, ποια θα είναι η διαδικασία που θα ακολουθηθεί σχετικά με τα τις χρεώσεις εκτελωνισμού αντικειμένων μικρής αξίας από τα ΕΛΤΑ? Για παράδειγμα φάκελος από Κίνα με αντικείμενο αξίας 1 €, εκτός από 24% ΦΠΑ , θα επιβαρύνεται και με 15 € έξοδα εκτελωνισμού? Η θα υπάρξει κάποια ειδική τιμολογιακή πολιτική (έξοδα εκτελωνισμού) για αντικείμενα πολύ χαμηλής αξίας?

 

Ακόμα, εισερχόμενα πακέτα που έχουν εισαχθεί στην Ελλάδα πριν από την 1η Ιουλίου (ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ), αλλά έχουν ανοιχτεί οι σάκοι μετά την 1η Ιουλίου (και κατά επέκταση ελεγχθεί από τους τελωνειακούς) θα εμπίπτουν στο "VAT De Minimis Removal"?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

 

Οι ερωτήσεις σου είναι πολύ εξειδικευμένες και αμφιβάλλω αν είναι δυνατόν να δοθούν απαντήσεις, πολύ περισσότερο αφού δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη ποιο σχέδιο θα ακολουθηθεί από την ΕΕ, και ειδικότερα, από την Ελλάδα, για την είσπρξη του ΦΠΑ.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι καταργούνται οι ατέλειες από 1/7/21.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση για όποιον ξέρει....περιμένω ένα δεματάκι από Κίνα αξίας 7 ευρώ...ένα ψευτοtracking που μου έχουν δώσει, δεν εμφανίζεται στο tracking των Ελτά, αλλά πριν 5 ημέρες, μου έστειλαν mail από Elta <noreply@formresponse.com> και μου λένε πως "Your parcel is ready for delivery"

Αυτό και τπτ άλλο...Εγώ πρέπει να κάνω κάτι ή περιμένω πότε θα φιλοτιμηθούν να το φέρουν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση για όποιον ξέρει....περιμένω ένα δεματάκι από Κίνα αξίας 7 ευρώ...ένα ψευτοtracking που μου έχουν δώσει, δεν εμφανίζεται στο tracking των Ελτά, αλλά πριν 5 ημέρες, μου έστειλαν mail από Elta <noreply@formresponse.com> και μου λένε πως "Your parcel is ready for delivery"

Αυτό και τπτ άλλο...Εγώ πρέπει να κάνω κάτι ή περιμένω πότε θα φιλοτιμηθούν να το φέρουν?

 

https://parcelsapp.com/ δες εδω με το tracking που σου εδωσαν σε τι σταδιο βρισκεται.

Και μετα περνα μια βολτα απο τα ΕΛΤΑ να ρωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

https://parcelsapp.com/ δες εδω με το tracking που σου εδωσαν σε τι σταδιο βρισκεται.

Και μετα περνα μια βολτα απο τα ΕΛΤΑ να ρωτησεις.

Μου το δείχνει τελευταία φορά στις 5 Μαρτίου airline departure, china post...Και από κει να πάω δεν θα έχουν ιδέα...αφού δεν εμφανίζεται πουθενά, αλλά τότε γιατί μου έστειλαν το παραπάνω mail...

Link to comment
Share on other sites

Μου το δείχνει τελευταία φορά στις 5 Μαρτίου airline departure, china post...Και από κει να πάω δεν θα έχουν ιδέα...αφού δεν εμφανίζεται πουθενά, αλλά τότε γιατί μου έστειλαν το παραπάνω mail...

 

Δεδομενου οτι δεν εχει περαιτερω πληροφορηση το tracking δεν εχει φτασει Ελλαδα. Δεν μου εχει τυχει να μου στειλουν ποτε τα ΕΛΤΑ μεηλ για αντικειμενο μου. Απο οσο γνωριζω κατι τετοιο δεν υφισταται. Κατα τη γνωμη μου απλα πρεπει να περιμενεις :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...