Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει ρόλο η περιοχή. Σε κεντρικά σημεία πχ και σε επιχειρήσεις οι παραδόσεις φαίνεται να έχουν πολύ λιγότερα προβλήματα από προάστεια και κατοικίες.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ έχει φτάσει σε ακόμη κατώτερο επίπεδο. Τουλάχιστον για Κοζάνη πλέον τα δέματα που έρχονται απέξω και φτάνουν στο κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης κάθονται εκεί για κάνα δυο-τρεις μέρες και μετά προωθούνται Κοζάνη. Όπου μετά κάθεται άλλη μία μέρα στο κέντρο διανομής της πόλης,φτάνει στο κεντρικό κατάστημα και μετά από μια-δυο μέρες έρχεται ειδοποίηση στο σπίτι.. ενώ παλιότερα αυτό γινόταν μέσα σε μία μέρα

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας..

έχω ένα δέμα και από 12-9 είναι κολλημένοι στο εξής:

12/9/2019, 15:30:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

11/9/2019, 03:10:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

(Ξέρω είναι φυσιολογικό κάποιες μέρες αλλά πόσες;)

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τι μεταφορικο μεσο χρησιμοποιειται για την παραδοση δεματων σε νησια? πλοιο η αεροπλανο?:confused:

 

και τα δυο,,ειχα ρωτησει τον ταχυδρομο και μου ειπε οτι αναλογως την αλληλογραφια και τα δεματα.

Link to comment
Share on other sites

Με χαμενο συστημενο δεμα τι διαδικασια γινεται τωρα?

Εστειλα κατι εξωτερικο και το χασανε.

Δεν ειχα δηλωσει αξια,καθως δε το γνωριζα κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Πας στο κατάστημα και κάνεις αίτηση αναζήτησης .

Αν δεν το βρούν προχωράς σε αίτηση αποζημίωσης 36 ευρώ.

Αν έχει σταλεί ως δέμα και όχι ως επιστολικό ίσως δικαιούσε περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μιλησει τηλεφωνικα και εστειλα στοιχεια και το ψαχνουν.

Δεμα εχει δηλωθει καθως ειναι 2,5 κιλα.

Απο Ελτα βρηκα αυτα.

 

Για την απώλεια ή βλάβη περιεχομένου συνήθους Δέματος μέχρι 235,00 €.

 Για την αλλοίωση περιεχομένου συνήθους Δέματος Εσωτερικού και για ζημιά

λόγω καθυστέρησης από υπαιτιότητα του ΕΛΤΑ μέχρι 36,00 €.

 Για την απώλεια Ασφαλισμένου Δέματος Εσωτερικού παρέχεται αποζημίωση

ίση με το ποσό ασφάλισης του Δέματος.

 Για την απώλεια ή βλάβη Δέματος Εσωτερικού Επί Αντικαταβολή, η

αποζημίωση που καταβάλλεται ανέρχεται στο ποσό των 235 €, κατ΄ ανώτατο

όριο. Σε περιπτώσεις που το Δέμα Ε.Α. Εσωτερικού επιδοθεί χωρίς να

εισπραχθεί το ποσό της Αντικαταβολής ή εισπραχθεί μικρότερο ποσό, τότε

δίδεται αποζημίωση ίση με το ποσό που δεν εισπράχθηκε.

 Για τα Δέματα Εξωτερικού η αποζημίωση γίνεται σύμφωνα με τις ισχύουσες

διατάξεις των αποφάσεων των Συνεδρίων της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής

Ένωσης. Ειδικότερα για απλό Δέμα δίδεται αποζημίωση ίση με 40 DTS, πάγιο

τέλος και 4,5 DTS ανά κιλό βάρους, πλέον των τελών αποστολής. (DTS :

Μονάδα υπολογισμού αποζημίωσης. 1 DTS = 1438 €)

 Για την απώλεια Δέματος αντικαταβολής Εξωτερικού ή σε περίπτωση επίδοσης

χωρίς να εισπραχθεί το ποσό της αντικαταβολής εισπραχθεί μικρότερο ποσό

τότε η αποζημίωση που δίδεται ισούται με το ποσό της αντικαβολής ή τη

διαφορά.

 

Εφοσον ειναι δεμα εξωτερικο απο οτι καταλαβαινω πεφτω στη προτελευταια περιπτωση.Αλλα δε καταλαβαινω τη φαση με το DTS

Link to comment
Share on other sites

Παντως βρηκα και αυτο της ΕΕΤΤ που μιλαει για αλλα ποσα

https://taxydromeio.gr/definition-cases-charged-indemnity-negligent-provision-postal-services/

Θα τους παρω ενα τηλ να δω το ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

:blink: - παρελαβα δεμα απο ΕλΤα ενω θεωρητικα δεν το εχουν καταγραψει

και εξηγουμαι: παραγγελνω απο αμερικη και ερχεται ως συνηθως με USPS first class priority ,στα ενδιαμεσα το παρακολουθουσα απο ξενα site αναζητησης μιας και τα ΕλΤα δεν το αναγνωριζαν,καποια στιγμη σταματησα να εχω ενημερωση και ειπα μεσα μου μπηκε Ελλαδα, ελα ομως που tracking number με μορφη UM............US τα ΕλΤα ΔΕΝ το αναγνωριζαν (!) αρχιζαν να περνουν μερες και με εζωσαν τα φιδια ωσπου σημερα το παρεδωσε η ταχυδρομος σε γνωστο που του εχω αφησει εξουσιοδοτηση

ακομη και τωρα που μιλαμε το site των ΕλΤα βγαζει: ''δεν βρεθηκαν αποτελεσματα για τον κωδικο ντικειμενου UM......US'' και ερωτω πως γινεται αυτο? και πες πως καποιος το τσεπωνει το δεματακι που και πως θα βγαλω εγω ακρη? πως το μοιραζουν χωρις να το σκαναρουν και να το καταγραψουν καπου;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι συμβαίνει, αλλά τα 4 τελευταία μικροαντικείμενα που παρήγγειλα από το aliexpress με μικρή αξία, που δεν άξιζε τον κόπο να πληρώσω παραπάνω για συστημένο δέμα με tracking number, δεν τα έλαβα ποτέ. Πλέον, μόνο με tracking number παραγγελίες για μένα, αλλά αναρωτιέμαι τι παίζει στα ΕΛΤΑ τελευταία (έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο να τα καβαντζώνει κάποιος από την πολυκατοικία). Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν ξέρω τι συμβαίνει, αλλά τα 4 τελευταία μικροαντικείμενα που παρήγγειλα από το aliexpress με μικρή αξία, που δεν άξιζε τον κόπο να πληρώσω παραπάνω για συστημένο δέμα με tracking number, δεν τα έλαβα ποτέ. Πλέον, μόνο με tracking number παραγγελίες για μένα, αλλά αναρωτιέμαι τι παίζει στα ΕΛΤΑ τελευταία (έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο να τα καβαντζώνει κάποιος από την πολυκατοικία). Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός;

 

εγω προχθες πηρα απο alli κανονικα μικρο αξιας 4,5 ευρω μαλιστα περασε τελωνειο ελευθερα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δέμα με ups i-parcel από Μεγάλη Βρετανία θα παραδοθεί μέσω ΕΛΤΑ ή από άλλη εταιρία?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δέμα με ups i-parcel από Μεγάλη Βρετανία από τα ΕΛΤΑ θα παραδοθεί ή από άλλη εταιρία?

 

 

Το δέμα φτάνει στην Αθήνα, το παραλαμβάνει η iss.gr και το δίνει στα ELTA Courier για διανομή, δίνοντας νέο κωδικό.

Εάν βρίσκεσαι κοντά στον Αγ. Δημήτριο στην Αθήνα, μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους και να το παραλάβεις από την αποθήκη τους, γλυτώνοντας τις κάποιες μέρες των ΕΛΤΑ και, κυρίως, το στήσιμο για την παραλαβή ή την επίσκεψη στο γραφείο ELTA Courier της περιοχής σου.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Το δέμα φτάνει στην Αθήνα, το παραλαμβάνει η iss.gr και το δίνει στα ELTA Courier για διανομή, δίνοντας νέο κωδικό.

Εάν βρίσκεσαι κοντά στον Αγ. Δημήτριο στην Αθήνα, μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους και να το παραλάβεις από την αποθήκη τους, γλυτώνοντας τις κάποιες μέρες των ΕΛΤΑ και, κυρίως, το στήσιμο για την παραλαβή ή την επίσκεψη στο γραφείο ELTA Courier της περιοχής σου.

 

Άψογος, ευχαριστώ! Για να μάθω τον νέο κωδικό αποστολής θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους ή θα φανεί ο κωδικός στο υπάρχον tracking που εχω? Δυστυχώς είμαι μακριά από την αποθήκη τους, οπότε θα περιμένω. Τουλάχιστον να ξέρω τον νέο κωδικό να γνωρίζω περίπου πότε θα έρθει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Άψογος, ευχαριστώ! Για να μάθω τον νέο κωδικό αποστολής θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους ή θα φανεί ο κωδικός στο υπάρχον tracking που εχω? Δυστυχώς είμαι μακριά από την αποθήκη τους, οπότε θα περιμένω. Τουλάχιστον να ξέρω τον νέο κωδικό να γνωρίζω περίπου πότε θα έρθει.

 

 

Αν τηλεφωνήσεις, θα σου πουν πότε προβλέπουν να παραλάβουν το δέμα σου και εκείνη την ημέρα θα σου δώσουν το νέο κωδικό, τον οποίο θα πάρεις και με email.

Το πότε θα παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ, θα το μάθεις από την παρακολούθηση του νέου κωδικού.

Είναι πολύ εξυπηρετικοί και την ημέρα που πήγα στην αποθήκη, είδα το φορτηγό τους που φόρτωνε τις κλούβες με τα δέματα (1000 μου είπαν) και έφυγε για παράδοση στα ΕΛΤΑ.

Το περίεργο είναι ότι το σύστημα της Αμαζόνας δεν είχε ενημερωθεί για την παραλαβή, αν και υπέγραψα σχετικό έντυπο, και για τις επόμενες μέρες ζητούσε συγγνώμη για την καθυστέρηση παράδοσης !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν τηλεφωνήσεις, θα σου πουν πότε προβλέπουν να παραλάβουν το δέμα σου και εκείνη την ημέρα θα σου δώσουν το νέο κωδικό, τον οποίο θα πάρεις και με email.

 

Το πότε θα παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ, θα το μάθεις από την παρακολούθηση του νέου κωδικού.

 

Είναι πολύ εξυπηρετικοί και την ημέρα που πήγα στην αποθήκη, είδα το φορτηγό τους που φόρτωνε τις κλούβες με τα δέματα (1000 μου είπαν) και έφυγε για παράδοση στα ΕΛΤΑ.

 

Το περίεργο είναι ότι το σύστημα της Αμαζόνας δεν είχε ενημερωθεί για την παραλαβή, αν και υπέγραψα σχετικό έντυπο, και για τις επόμενες μέρες ζητούσε συγγνώμη για την καθυστέρηση παράδοσης !!!

 

Όντως, πολύ καλή εξυπηρέτηση. Τους έστειλα email και απάντησαν άμεσα στέλνοντας τον νέο κωδικό αποστολής και με ενημέρωσαν ότι αύριο παραλαμβάνω!

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όντως, πολύ καλή εξυπηρέτηση. Τους έστειλα email και απάντησαν άμεσα στέλνοντας τον νέο κωδικό αποστολής και με ενημέρωσαν ότι αύριο παραλαμβάνω!

 

 

Με το καλό να παραλάβεις το δέμα σου και να χαρείς αυτό που αγόρασες.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά, μου έχει σταλεί ένα δέμα αξίας 250 euro από πάτρα προς Θεσσαλονίκη , Δευτέρα το δέμα παραδόθηκε στα ελτα και δημιουργήθηκε το tracking number με πρώτο entry "ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ" έχουν περάσει 2-3 μέρες και το entry παραμένει κολλημένο σε αυτό χωρίς κάποια αλλαγή, να ανησυχήσω πως τα ελτα κάναν πάλι το "καθήκον" τους και να αρχίσω να βαράω τηλέφωνα η έχει συμβεί και σε άλλους να μείνει κολλημένο σε αυτό το στάδιο? γιατί προσωπικά πρώτη φορά το βλέπω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αν η αξία του δέματος είναι γύρω στα 10 ευρώ, περνάει ελεύθερα τελωνείο ανεξαρτήτως της μεταφορικής που έρχεται? Η μεταφορική είναι DHL packet standard και αν έχω καταλάβει καλά από Ινδία θα έρθει. Γνωρίζετε επίσης αν από αυτή τη μεταφορική το δέμα παραδίδεται μέσω ΕΛΤΑ?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αν η αξία του δέματος είναι γύρω στα 10 ευρώ, περνάει ελεύθερα τελωνείο ανεξαρτήτως της μεταφορικής που έρχεται? Η μεταφορική είναι DHL packet standard και αν έχω καταλάβει καλά από Ινδία θα έρθει. Γνωρίζετε επίσης αν από αυτή τη μεταφορική το δέμα παραδίδεται μέσω ΕΛΤΑ?

 

 

Ναι, είναι το Γερμανικό ταχυδρομείο και θα παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ.

Αφού έρχεται από τρίτη χώρα, μπορεί να σταματήσει στο τελωνείο και να σου ζητήσουν απόδειξη κάρτας ή paypal, αλλά θα το ξεπεράσεις γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σε όλους. Έχω κάνει 2 παραγγελίες από Αμερική με χρήση του planet express. Το ένα δέμα θα ερχόταν στη δική μου διεύθυνση, λίγο έξω από Θεσσαλονίκη, το άλλο θα πήγαινε σε μία φίλη στην Κατερίνη. Το δικό μου δέμα το παρέλαβα κανονικά μέσω απλού ταχυδρομείου ως συνήθως (έχω λάβει ήδη 3 πακέτα με αυτόν τον τρόπο χωρίς πρόβλημα), όμως της Κατερίνης αγνοείται. Τα έστειλαν μέσω Asendia και μέχρι τώρα όλα ερχόταν αεροπορικώς μέσω Γαλλίας. Επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ αλλά φυσικά το tracking number δεν ισχύει για Ελλάδα. Ύστερα μίλησα με planet express και μου είπαν ότι υποθετικά καταληκτική ημερομηνία παραλαβής είναι η 3η Δεκεμβρίου οπότε και να επικοινωνήσω μαζί τους αν δεν το έχω λάβει μετά από αυτήν την ημερομηνία. Τέλος επικοινώνησα με την Asendia αλλά αγνοούν τα μηνύματά μου. Η αλήθεια είναι ότι έως τώρα ο,τι έχω παραλάβει είναι σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα, πιο σύντομο από ο,τι προβλέπεται. Υπάρχει περίπτωση να τα στέλνουν πιο γρήγορα πχ Θεσσαλονίκη και απλά της Κατερίνης να καθυστερεί λόγω διαφορετικού νομού; Μου φαίνεται περίεργο.. Γενικά η συγκεκριμένη εταιρεία δεν έχει καθόλου tracking, ένα λόγο παραπάνω λόγω economy shipping. Απλώς έφυγαν την ίδια μέρα τόσο από το planet express, όσο και από Asendia για Ελλάδα. Έχετε καμία ιδέα; Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...