Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να δουμε, τωρα που περασαν οι γιορτες, θα επανελθει μια...σχετικη κανονικοτητα;

Εχω δεματακια, που εχουν φτασει Ελλαδα απο 27/11 συμφωνα με το tracking number, και ακομη δεν εχω παραλαβει....ντροπη....

Μια βδομαδα να ερθουν απο Κινα, και δυο μηνες να λιμναζουν εντος Ελλαδας....

Ειχε δικιο ο Χαρρυ Κλυνν. Το μοναδικο αφρικανικο εθνος με λευκους κατοικους.

:(

 

κανονικοτητα μη περιμενεις ποτε. περιμενω δεμα με αφιξη 19/10. ολο τον Ιανουαριο θα φτανουν παραγγελιες των εορτων. τελος μηνα αρχες επομενου εχουν οι κινεζοι τη δικη τους πρωτοχρονια οποτε αλλη καθυστερηση. αντε να στρωσει 2 βδομαδες και μετα παμε για Πασχα. καλο καλοκαιρι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κανονικοτητα μη περιμενεις ποτε. περιμενω δεμα με αφιξη 19/10. ολο τον Ιανουαριο θα φτανουν παραγγελιες των εορτων. τελος μηνα αρχες επομενου εχουν οι κινεζοι τη δικη τους πρωτοχρονια οποτε αλλη καθυστερηση. αντε να στρωσει 2 βδομαδες και μετα παμε για Πασχα. καλο καλοκαιρι

 

Κλαφτα Χαραλαμπε...

Κοιτα, παντα υπολογιζα 1-1,5 μηνα για παραλαβη. Ποσο πιο ρεαλιστης να ειμαι πια;

Αλλα 2,5-3 μηνες;;;;;

Εσυ δηλαδη πιστευεις οτι θα ερθει μερα που οντως θα παραλαβεις παραγγελια απο 19/10???

Εγω εχω ζητησει και παρει ηδη ενα refund, απο αρχες Νοεμβρη, και τωρα σκεφτομαι σοβαρα για ενα ακομη απο μεσα Νοεμβρη.

Ειλικρινα ομως, δεν μπορω να πιστεψω οτι ετσι απλα χανονται τα δεματα.

Δηλαδη προσπαθω να καταλαβω, μηπως τελικα καποια τσογλ@νι@, αμα δουν οτι περασε ο καιρος που ηρθε ενα δεμα, μηπως λενε εκει στο τελωνειο, αστο τωρα, κρατα το, και δεν τρεχει καστανο.

Ε δε μπορει....δεν ειναι ολοι συνενοημενοι sellers να μην στελνουν....αλλα εμεις ποτε παραλαβη....δεν μυριζει βούτηγμα στη μεση, ισως και λογω υπερβολικης καθυστερησης;

Δεν ξερω τι να πω....

Οπως ειπα, βαζω μονος μου προσδοκια 1,5 μηνα οταν παραγγελνω, και λεω στον εαυτο μου, ξεχνας οτι παρηγγειλες, για 1,5 μηνα.

Αλλα να περνα διμηνο, να εχω πληρωσει, να εχω κανει τοση υπομονη, και να μην ερχεται τιποτε στο τελος, ε οχι....κατι παιζει...

 

Γενικα δεν εχω παραπονο απο ebay+ελτα τα προηγουμενα χρονια.

Ελαχιστα δεματα εχω χασει-δεν εχω παραλαβει. Γενικα μια χαρα δηλαδη, παρα τις καθυστερησεις.

Αλλα τωρα, σε αυτες τις γιορτες, πραγματικα νομιζω οτι εχει σπασει καθε κοντερ ακαταλογιστης ταλαιπωριας.

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Ναι το περιμενω ακομα. ειναι στις 81 μερες και το πιο καθυστερημενο πακετο το εχω λαβει στις 90 μερες. Μαλιστα ηταν περυσι τετοια πεεριοδο αυτο.

dispute δε κανω γιατι βλεπω οτι το προβλημα ειναι εδω τι μου φταιει ο κινεζος? να κανει τι αυτος να παρει τηλεφωνο στα ελτα να τους τριξει τα δοντια? Το θεμα πλεον ειναι οτι ολοι λενε πληρωσα και δε το πηρα αρα τα λεφτα μου πισω δε με νοιαζει τι και ποιος. Οκ θα στα δωσει πισω οταν ομως δει πολλα τετοια περιστατικα θα σταματησει να στελνει Ελλαδα οπως εχουν κανει αρκετοι αλλοι πωλητες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την δική μου υπόθεση.

ΕΥΤΥΧΩΣ μετά απο αρκετή πίεση πήρα full refund από τον πωλητή χωρίς να χρειαστεί να φτάσω ως το paypal claim (είμαστε αισίως στον 1 μήνα που το δέμα μου βρίσκεται σε status Exported from UK).

Αν στο μεταξύ παραλάβω αυτονόητο πως θα του καταθέσω τα λεφτά στο σύνολό τους. Ο πωλητής από τη μεριά του άνοιξε κι αυτός lost item investigation στην courier του και αναμένει απάντηση.

Έως τότε βέβαια, θα έχω ετοιμάσει και μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ, έτσι να υπάρχει ακόμα μία στα κοιτάπια τους... Δεν τους κάνουν τίποτα γιατί έχουν έτοιμη την απάντηση στο τσεπάκι "Δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα το συγκεκριμένο δέμα", άλλα όσο περισσότερες μαζεύονται τόσο το καλύτερο. Και είμαι βέβαιος πως δεν θα είναι λίγες αυτές οι καταγγελίες. Υπ'όψιν ότι αυτή τη βδομάδα έγινα πιεστικός και προς τα ίδια τα ΕΛΤΑ, και όσες φορές επικοινώνησα μαζί τους, τόσες διαφορετικές εκδοχές άκουσα για το τι έχει γίνει με το δέμα, ενίοτε και αντιφατικές μεταξύ τους.

Άκουσα οτι δεν έφυγε ποτέ απο το εξωτερικό -με πολύ ξεκάθαρο υπονοούμενο ότι το έκλεψε κάποιος ακριβώς μετά το τελευταίο σκανάρισμα-.

Άκουσα οτι έφυγε από το εξωτερικό αλλά ακόμα βρίσκεται καθ'οδόν καθώς λέει έρχεται οδικώς.

Άκουσα οτι έφτασε Ελλάδα απλώς καθυστερεί να ανοίξει ο σάκος.

Άκουσα οτι ανοίχτηκε ο συγκεκριμένος σάκος αλλά δεν περιείχε το δέμα μου.

Κάθε τηλέφωνο κι άλλη απάντηση, ελληνικό δημόσιο αφού.

 

YΓ. Έχω ακόμα ένα δέμα στην ίδια μοίρα (in transit εδώ και 1 μήνα) αλλά επειδή είναι από χώρα εκτός ΕΕ εκεί τους δίνω ακόμα 2 βδομάδες. Για να μην απορούμε γιατί κάποιοι πωλητές αρνούνται να στείλουν στην Ελλάδα...

Edited by Hux_Flux
Link to comment
Share on other sites

Ναι το περιμενω ακομα. ειναι στις 81 μερες και το πιο καθυστερημενο πακετο το εχω λαβει στις 90 μερες. Μαλιστα ηταν περυσι τετοια πεεριοδο αυτο.

dispute δε κανω γιατι βλεπω οτι το προβλημα ειναι εδω τι μου φταιει ο κινεζος? να κανει τι αυτος να παρει τηλεφωνο στα ελτα να τους τριξει τα δοντια? Το θεμα πλεον ειναι οτι ολοι λενε πληρωσα και δε το πηρα αρα τα λεφτα μου πισω δε με νοιαζει τι και ποιος. Οκ θα στα δωσει πισω οταν ομως δει πολλα τετοια περιστατικα θα σταματησει να στελνει Ελλαδα οπως εχουν κανει αρκετοι αλλοι πωλητες.

Προ πολλού έπρεπε να ζητήσεις να ανοίξει lost item investigation .

Link to comment
Share on other sites

O χιονιάς 'Σοφία' μας ελειπε....

τωρα θα βγουν να μοιρασουν δεματα σε καμια βδομαδα οι ταχυδρομοι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους και σε όλες.

Εσείς που ζείτε στο εξωτερικό βιώνετε τέτοιες καθυστερήσεις στα πακέτα σας;

Έχω παραγγείλει κάτι από gearbest 23/11.

Στις 17 Δεκ. μου ήρθε μήνυμα από dhl ότι το πακέτο βρίσκεται στο Ελ. Βενιζέλος.

Έχω πάρει 100 τηλέφωνα την dhl Ελλάδος και μου δίνουν την ίδια απάντηση κάθε φορά,

ή φόρτος εργασίας ή το tracking number είναι εικονικό, ή δεν ξέρουν και ψάχνουν να βρουν τι και πως. "Θα σας πάρουμε τηλέφωνο μόλις ανακαλύψουμε κάτι",

και ακόμη περιμένω να με πάρουν.

Θέλω να ρωτήσω, είναι φυσιολογικό ένα πακέτο να βρίσκεται εντός Ελλάδος και να έχει καθυστερήσει 17 μέρες;

Επίσης αξίζει τον κόπο να κάνω καταγγελία για την καθυστέρηση και την μη ενημέρωση της εταιρείας dhl.gr q

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγκειλα δύο ίδια πράγματα από τον ίδιο έμπορο.

1 για την Μάλτα και ένα για την Αθήνα

Στην Μάλτα ήρθε 8 Δεκεμβρίου.

Στην Ελλάδα δεν ήρθε ακόμα .

Αξία 3 ευρώ. αγορά 22 Νοεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εμφανίστηκε στην Ελλάδα, δέμα που είχε φύγει απο HΠΑ τέλη Νοέμβρη... Εννοώ ανοίχτηκε ο σάκος. Τελωνείο δεν έχει μπει ακόμα. Σε κανά μήνα λογικά θα έχω παραλάβει...
Link to comment
Share on other sites

έχω 2 παραγγελίες από Ebay που έχουν σταλεί με Yanwen και έχουν πλησιάσει τις 85 ημέρες χωρίς να παραδωθούν,

από εμπειρία σας λέω ότι είναι από τις πιο αργές εταιρίες logistics,γενικά τις ημέρες των γιορτών-αργιών αργούν να φύγουν τα δέματα από Κίνα

όσο για τα ΕΛΤΑ την κατάσταση την επιδεινώνει η λευκή απεργία που κάνουν μια και τους έχουν κάνει μείωση μισθών 3 φορές και τώρα ετοιμάζουν και κλείσιμο καταστημάτων,δείτε εδώ https://www.economistas.gr/epiheiriseis/4796_elta-meiosi-prosopikoy-kai-syghoneyseis-katastimaton

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους και σε όλες.

Εσείς που ζείτε στο εξωτερικό βιώνετε τέτοιες καθυστερήσεις στα πακέτα σας;

Έχω παραγγείλει κάτι από gearbest 23/11.

Στις 17 Δεκ. μου ήρθε μήνυμα από dhl ότι το πακέτο βρίσκεται στο Ελ. Βενιζέλος.

Έχω πάρει 100 τηλέφωνα την dhl Ελλάδος και μου δίνουν την ίδια απάντηση κάθε φορά,

ή φόρτος εργασίας ή το tracking number είναι εικονικό, ή δεν ξέρουν και ψάχνουν να βρουν τι και πως. "Θα σας πάρουμε τηλέφωνο μόλις ανακαλύψουμε κάτι",

και ακόμη περιμένω να με πάρουν.

Θέλω να ρωτήσω, είναι φυσιολογικό ένα πακέτο να βρίσκεται εντός Ελλάδος και να έχει καθυστερήσει 17 μέρες;

Επίσης αξίζει τον κόπο να κάνω καταγγελία για την καθυστέρηση και την μη ενημέρωση της εταιρείας dhl.gr q

Ευχαριστώ.

 

στο τελωνείο μπορεί να μείνει και ένα μήνα

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στο τελωνείο μπορεί να μείνει και ένα μήνα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχεις δίκιο.είναι η χειρότερη χρονιά,έχω μικροδέματα που στάλθηκαν από Κίνα Οκτώμβριο εως τα μέσα Νοεμβρίου από Ebay και Aliexpress και δεν έχω παραλάβει ακόμη

Link to comment
Share on other sites

O χιονιάς 'Σοφία' μας ελειπε....

τωρα θα βγουν να μοιρασουν δεματα σε καμια βδομαδα οι ταχυδρομοι....

 

Και σαν να μην εφτανε το θεμα με τους ταχυδρομους,

εχουμε λογω της κακοκαιριας και απαγορευση κυκλοφοριας των φορτηγων στις εθνικες οδους....

τελειωσαμε....

 

Πρεπει να ειμαστε η μοναδικη 'ευρωπαικη' χωρα που τα δεματα εξωτερικου κανουν ενα 4μηνο να παραδοθουν...

Link to comment
Share on other sites

στο 17track.net θα τα δεις αλλά είναι σταλμένα με yanwen που είναι γενικά ''τα ζώα μου αργά''

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στο 17track.net θα τα δεις αλλά είναι σταλμένα με yanwen που είναι γενικά ''τα ζώα μου αργά''

 

Έχουμε καμιά πληροφορία για καθυστερήσεις και φέτος από Κίνα;

 

Μπορεί κανείς να πει με σιγουριά που βρίσκονται τα κάτωθι :

 

UB543922147YP

UB538965697YP

UB539738294YP

UB538603517YP

 

Δεν είναι σημαντικής αξίας, κάτω των 20 ευρώ συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα screen protector από Κίνα, το οποίο έφυγε από εκεί στις 30/11. Από τις 19/12 είναι σε αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο (δεν ξέρω γιατί, δέμα κάτω των 20€) και δεν υπάρχει καμία άλλη ενημέρωση στο tracking. Τι λέτε, θα παραλάβω φέτος ή να περιμένω για το 2020; Αν είναι να πάρω άλλο από Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

στο παρελθόν έχει κάτσει δέμα μου στο τελωνείο 1 μήνα μέχρι να έρθει η σειρά του,υπομονή

Καλησπέρα. Έχω ένα screen protector από Κίνα, το οποίο έφυγε από εκεί στις 30/11. Από τις 19/12 είναι σε αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο (δεν ξέρω γιατί, δέμα κάτω των 20€) και δεν υπάρχει καμία άλλη ενημέρωση στο tracking. Τι λέτε, θα παραλάβω φέτος ή να περιμένω για το 2020; Αν είναι να πάρω άλλο από Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

:mad: - αϊντε ντε ξεκολλατε μερικοι εκει στα ΕλΤα,εχει χιονι και δεν μπορειτε να το πατε το δεματακι?

 

2/1/2019, 08:32:54 ΙΩΝΙΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

2/1/2019, 01:04:30 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΙΩΝΙΑΣ)

 

ο μηνας εχει 7,τι θα γινει επιτελους?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μου έστειλαν μήνυμα από ΤΑ ΕΛΤΑ για να τους στείλω απόδειξη PayPal για ένα δέμα. Το θέμα είναι ότι δεν περιμένω κάτι με αυτόν τον αριθμό παρακολούθησης. Υποψιάζομαι ότι ειναι απ αυτά που αλλάζουν αριθμό όταν μπαίνουν Ελλάδα. Πώς θα σιγουρευτώ για το ποιο πακέτο είναι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα 3 μικροδέματα και στον φάκελλο των δύο έχουν βάλει τα ΕΛΤΑ ένα γαλάζιο αυτοκόλλητο με barcode που ξεκινάει από QA μετά 9 αριθμοί και καταλήγει σε GR, το έχει ξαναδεί κανείς αυτό; εγώ πάντως πρώτη φορά στα τελευταία 4 χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα πρόσφατα. όταν μπει Ελλάδα αλλάζει το αρχικο tracking number.

Αυτό που βλέπεις στο αυτοκόλλητο είναι το ελληνικό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μου έστειλαν μήνυμα από ΤΑ ΕΛΤΑ για να τους στείλω απόδειξη PayPal για ένα δέμα. Το θέμα είναι ότι δεν περιμένω κάτι με αυτόν τον αριθμό παρακολούθησης. Υποψιάζομαι ότι ειναι απ αυτά που αλλάζουν αριθμό όταν μπαίνουν Ελλάδα. Πώς θα σιγουρευτώ για το ποιο πακέτο είναι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

κάλεσε 8001182000 ισως σου πουν το αρχικό νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα 3 μικροδέματα και στον φάκελλο των δύο έχουν βάλει τα ΕΛΤΑ ένα γαλάζιο αυτοκόλλητο με barcode που ξεκινάει από QA μετά 9 αριθμοί και καταλήγει σε GR, το έχει ξαναδεί κανείς αυτό; εγώ πάντως πρώτη φορά στα τελευταία 4 χρόνια.

Αυτά είναι νέα αυτοκόλλητα, τα οποία μπαίνουν στο αντικείμενο λίγο πριν το πάρει ο διανομέας στα χέρια του!

Μπαίνουν κυρίως σε μικροδέματα και λέγονται "βεβαιωμένης επίδοσης"!

Τα αντικείμενα δεν στάλθηκαν αρχικά σαν συστημένα όμως με το μπλε αυτοκόλλητο ο διανομέας πλέον το σκανάρει και είναι, κατά κάποιο τρόπο, υποχρεωμένος να του διασφαλίσει την επίδοση! Ο παραλήπτης δε χρειάζεται να υπογράψει. Μπορεί να υπογράψει και ο διανομέας, αρκεί να "σιγουρέψει" την επίδοση του αντικειμένου (ακόμη και να μπει στο κουτί, αν χωράει και κλείνει καλά).

Το "κακό" με αυτά είναι πως αρχικά ήταν απλά αντικείμενα, όμως τώρα με το μπλε barcode ο διανομέας πρέπει να τα σκάναρει και να τα διασφαλίσει κάπως! Άρα αν δεν βρει τον παραλήπτη και δεν υπάρχει σίγουρο μέρος να το αφήσει, αναγκαστικά θα βγάλει ειδοποίηση και ο παραλήπτης θα πρέπει να τρέχει στο ταχυδρομείο να το πάρει! Ενώ αλλιώς, σαν απλό αντικείμενο που ήταν, θα το άφηνε!

Αυτό βέβαια μπορεί να βολεύει κάποιους γιατί στις μεγάλες οικοδομές μπορεί να τα "βάζουν" χέρι οι περαστικοί!

Link to comment
Share on other sites

κάλεσε 8001182000 ισως σου πουν το αρχικό νούμερο.
Κάλεσα εκεί και μου είπε να στείλω email στο τελωνείο να μου πουν τι αφορά. Ελπίζω να βρω άκρη από κει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ο ταχυδρόμος και δεν μου ζήτησε υπογραφή

 

Αυτά είναι νέα αυτοκόλλητα, τα οποία μπαίνουν στο αντικείμενο λίγο πριν το πάρει ο διανομέας στα χέρια του!

Μπαίνουν κυρίως σε μικροδέματα και λέγονται "βεβαιωμένης επίδοσης"!

Τα αντικείμενα δεν στάλθηκαν αρχικά σαν συστημένα όμως με το μπλε αυτοκόλλητο ο διανομέας πλέον το σκανάρει και είναι, κατά κάποιο τρόπο, υποχρεωμένος να του διασφαλίσει την επίδοση! Ο παραλήπτης δε χρειάζεται να υπογράψει. Μπορεί να υπογράψει και ο διανομέας, αρκεί να "σιγουρέψει" την επίδοση του αντικειμένου (ακόμη και να μπει στο κουτί, αν χωράει και κλείνει καλά).

Το "κακό" με αυτά είναι πως αρχικά ήταν απλά αντικείμενα, όμως τώρα με το μπλε barcode ο διανομέας πρέπει να τα σκάναρει και να τα διασφαλίσει κάπως! Άρα αν δεν βρει τον παραλήπτη και δεν υπάρχει σίγουρο μέρος να το αφήσει, αναγκαστικά θα βγάλει ειδοποίηση και ο παραλήπτης θα πρέπει να τρέχει στο ταχυδρομείο να το πάρει! Ενώ αλλιώς, σαν απλό αντικείμενο που ήταν, θα το άφηνε!

Αυτό βέβαια μπορεί να βολεύει κάποιους γιατί στις μεγάλες οικοδομές μπορεί να τα "βάζουν" χέρι οι περαστικοί!

Link to comment
Share on other sites

ο ταχυδρόμος και δεν μου ζήτησε υπογραφή

Αυτό έγραψα και 'γω! Τα φέρνει ο ταχυδρόμος και δεν ζητάει υπογραφή. Απλά εξασφαλίζεται περισσότερο το αντικείμενο έτσι, απ' ότι αν το άφηνε χύμα στην είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...