Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εστειλε η γυναικα μου 1 γραμμα απο λαρισα στην αθηνα με τα ελτα, ηταν ενα πολυ μικρο δεμα(πιο μικρο απο απο πακετο τσιγαρα) και την ειπαν οτι δεν στελνετε συστημενο λογο μεγεθους αλλα μονο σαν απλο. περασαν 10 μερες και το γραμμα δεν υπαρχει πουθενα και κανεις δεν κσερει τιποτα ουτε λαρισα αλλα ουτε αθηνα. μπορω να κανω κατι? η κλαφτα χαραλαμπε?
Link to comment
Share on other sites

Για αντικείμενο που δέχτηκες να σταλεί με απλό ταχυδρομείο μπορείς να κάνεις τίποτα.

Την επόμενη φορά σε μεγαλύτερο φάκελο και συστημένο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρελαβα στις 28/07/17 απο GEARBEST 1 κινητο ONEPLUS3 και πληρωσα τελωνειο ΕΥΡΩ 39

Σημερα χρειαζεται να το στειλω πισω για επισκευη η αντικατασταση και μου λενε απο ΕΛΤΑ, οτι οταν επιστρεψει θα πληρωσω παλι τελωνειο.

Τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιο έντυπο που δείχνει ότι έχει πέρασει τελωνείο ,και δεν πληρώνεις πάλι ,για περισσότερες πληροφορίες πάρε τηλέφωνο στο τελωνείο και πες την περίπτωση σου και θα σού πουν ποίο έντυπο χρειάζεται
Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & ΏραΠεριοχήΚατάσταση12/9/2017, 10:07:18Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΕΥΟΣΜΟΥ)12/9/2017, 10:05:53Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ12/9/2017, 08:55:04Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ12/9/2017, 07:12:49Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣΑΦΙΞΗ ΣΕ

 

Μπορω να παω να το παρω απο ελτα χωρις το χαρτάκι? Ή δεν πηγε ακομη εκει?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από 16/8 έχει έρθει Ελλάδα και ακόμα να φανεί στο site των ελτα...

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να απευθυνθώ κάπου να μάθω τι ακριβώς συμβαίνει?

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από 16/8 έχει έρθει Ελλάδα και ακόμα να φανεί στο site των ελτα...

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να απευθυνθώ κάπου να μάθω τι ακριβώς συμβαίνει?

 

:confused: -δυστυχως φιλε μου αυτη ειναι η κατασταση τον τελευταιο καιρο,διαβασε και τα πιο παραπανω μηνυματα και θα καταλαβεις

λιγο αυτο,λιγο οι αδειες κλπ τα πραγματα ειναι ενα μαυρο χαλι (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:confused: -δυστυχως φιλε μου αυτη ειναι η κατασταση τον τελευταιο καιρο,διαβασε και τα πιο παραπανω μηνυματα και θα καταλαβεις

λιγο αυτο,λιγο οι αδειες κλπ τα πραγματα ειναι ενα μαυρο χαλι (!)

Κι εγώ αυτό υποψιάστηκα ότι γίνεται, το δικό μου κολλημένο απ'τις 28/8. Και είναι κινητό για φίλο...

Link to comment
Share on other sites

παιδες στη περιοχη ντεπω -κηφησια θεσσαλονικης,εχει παρατηρησει κανεις καθυστερησεις?περιμενω φακελο απο αθηνα απο τριτη και δεν εχει φανει..περαια που λαμβανω γραμματα-δεματα συνηθως ερχεται σε μια εργασιμη..
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

απο το παρακατω tracking καταλαβετε οτι εχει βγει προς παραδοση απο το ταχυδρομο;

Γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω καμια ειδοποιηση.

(μιλαμε για παραγγελια που εγινε αρχες Ιουλιου!!)

 

12/9/2017, 10:54:29 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

12/9/2017, 08:26:22 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

11/9/2017, 13:42:16 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ

11/9/2017, 08:25:09 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

7/9/2017, 13:20:21 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ

7/9/2017, 07:47:20 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

7/9/2017, 06:57:09 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

7/9/2017, 02:12:46 Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ)

6/9/2017, 22:00:00 Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

6/9/2017, 20:40:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ)

6/9/2017, 18:19:42 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

6/9/2017, 09:22:26 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ)

5/9/2017, 09:32:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/7/2017, 18:35:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

update: απο οτι καταλαβα εχει παραδοθει ηδη στο παραληπτη (ο παραληπτης δεν εχει παραλαβει καν!!). Εχω στειλει ηδη το παραληπτη καθοδον για το ταχυδρομειο Βολου για εξηγησεις. da **** εντελως

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

απο το παρακατω tracking καταλαβετε οτι εχει βγει προς παραδοση απο το ταχυδρομο;

Γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω καμια ειδοποιηση.

(μιλαμε για παραγγελια που εγινε αρχες Ιουλιου!!)

 

12/9/2017, 10:54:29 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

12/9/2017, 08:26:22 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

11/9/2017, 13:42:16 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ

11/9/2017, 08:25:09 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

7/9/2017, 13:20:21 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ

7/9/2017, 07:47:20 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

7/9/2017, 06:57:09 Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

7/9/2017, 02:12:46 Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ.-Δ.Σ. ΒΟΛΟΥ)

6/9/2017, 22:00:00 Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

6/9/2017, 20:40:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ)

6/9/2017, 18:19:42 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

6/9/2017, 09:22:26 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ)

5/9/2017, 09:32:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/7/2017, 18:35:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

update: απο οτι καταλαβα εχει παραδοθει ηδη στο παραληπτη (ο παραληπτης δεν εχει παραλαβει καν!!). Εχω στειλει ηδη το παραληπτη καθοδον για το ταχυδρομειο Βολου για εξηγησεις. da **** εντελως

 

φιλε αυτο εχει παραδωθει δεν το εχεις παραλαβει ??

Link to comment
Share on other sites

οχι. Περιμενουμε Δευτερα κληση απο το προισταμενο του ταχυδρομειου. Δεν εχουν ιδεα τι εχει συμβει. Σκατουλες.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα πακέτο από Banggood μέσω Ολλανδίας (PostNL). Έχω επιλέξει όπως πάντα Priority Air Mail, κι όμως το συγκεκριμένο έχει κολλήσει από 30 Αυγούστου στο "The item is on transport to the country of destination". Δε βρήκα άλλο τρόπο να επικοινωνήσω με την PostNL, παρά μόνο μέσω DM στο twitter. Τι μπορεί να παίζει με τόση καθυστέρηση; Έχω κάνει κ άλλες παραγγελίες από το συγκεκριμένο μαγαζί, και πάντα βάζω priority air mail, και μου έρχονται πολύ γρήγορα.

Αλλά δύο πακέτα που παράγγειλα την ίδια περίπου εποχή, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, περίπου στην ίδια τιμή (10-15€) θα τα παραλάβω σήμερα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας εμπειρία με S.F. Express? Περιμένω ένα πληκτρολογιάκι για tv box, παραγγελία στις 17/07 απο Aliexpress και ενώ μου βγάζει ότι έχει έρθει Ελλάδα δεν μπορώ να καταλάβω σε τι φάση είναι. Στο 17track το μήνυμα δείχνει ότι μου άφησαν ειδοποίηση. Παράξενο γιατί ο ταχυδρόμος με ξέρει και μου αφήνει τα δέματα πάντα σε συγκεκριμένο μέρος για να μην τρέχω στα ΕΛΤΑ κάθε μέρα επειδή παραγγέλνω συνέχεια. Βέβαια μπορεί να μου έριξαν το 3ευρω καπέλο και γι'αυτο να μην το άφησε. Αλλά δεν βρήκα ειδοποίηση πουθενά. Στο aftership δείχνει ότι θα γίνει ξανά προσπάθεια και ότι δεν το παρέδωσαν λόγω διακοπών ή σαββατοκύριακου στις 13/09 (Τετάρτη) :wacko: .

 

Να πάω στα ΕΛΤΑ να χάσω το χρόνο μου ή να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα πακέτο από Banggood μέσω Ολλανδίας (PostNL). Έχω επιλέξει όπως πάντα Priority Air Mail, κι όμως το συγκεκριμένο έχει κολλήσει από 30 Αυγούστου στο "The item is on transport to the country of destination". Δε βρήκα άλλο τρόπο να επικοινωνήσω με την PostNL, παρά μόνο μέσω DM στο twitter. Τι μπορεί να παίζει με τόση καθυστέρηση; Έχω κάνει κ άλλες παραγγελίες από το συγκεκριμένο μαγαζί, και πάντα βάζω priority air mail, και μου έρχονται πολύ γρήγορα.

Αλλά δύο πακέτα που παράγγειλα την ίδια περίπου εποχή, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, περίπου στην ίδια τιμή (10-15€) θα τα παραλάβω σήμερα.

Το δικό μου λέει processing κατι στην Ολλανδία απο 28/8. Τηλέφωνο απο banggood με priority mail

 

Στάλθηκε από το C106 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου λέει processing κατι στην Ολλανδία απο 28/8. Τηλέφωνο απο banggood με priority mail

 

Στάλθηκε από το C106 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μου ήρθαν άλλα δύο πακετάκια που περίμενα, και όταν πήγα το απόγευμα στα ΕΛΤΑ να τα παραλάβω ρώτησα και για το συγκεκριμένο πακέτο.

Μου έδωσαν ένα τηλέφωνο να πάρω αύριο να ρωτήσω τι απέγινε το πακέτο μου. Άντε να δούμε τι έγινε.

Κι εμένα από Banggood με priority mail ήταν. Δε νομίζω να έχουν ανάμειξη οι κινέζοι. Κάπου μεταξύ Ολλανδίας και Ελλάδας έγινε η φάση.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους...

Σχετικά καινούργιος (βασικά πρώτη φορά) σε αγορές από Κίνα και έχοντας ακούσει τα καλύτερα από φίλο μου για το aliexpress, αγόρασα από το συγκεκριμένο κατάστημα στις 11/8 το redmi note 4 στα 130 ευρώ.

Αποστολή με AliExpress Standard Shipping.

Ενώ είχα αρχίσει να απελπίζομαι έχοντας κολλήσει η κατάσταση του tracking στο "Arrive at destination country" από τις 28/8 είδα σήμερα το πρωί ότι ξεκόλλησε και ότι οι τελευταίες κινήσεις είναι εξής.

2017.09.19 06:29 (GMT-7): 【8】Import clearance start

2017.09.18 19:12 (GMT-7): 【8】Held by Custom

2017.09.18 18:42 (GMT-7): 【8】Arrival at Processing Center (Country code: GR)

 

Από ότι κατάλαβα κρατήθηκε στο τελωνείο για έλεγχο

Το αντιστοιχο του ΕΛΤΑ μου βγαζει το εξής

 

18/9/2017, 00:19:12 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

18/9/2017, 15:42:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

28/8/2017, 00:31:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Δυο απορίες έχω αν μπορει κάποιος να απαντήσει.

1)Το ότι κρατήθηκε τελωνείο σημαίνει ότι θα πληρώσω σίγουρα παραπάνω όταν το παραλάβω 'η μπορεί να τη γλιτώσω??

2)Ισχύει το πλαφόν των 150 ευρώ που έχω ακούσει ή κάνει ο καθένας ότι θέλει και χρεώνει όσο θέλει??

 

Πρώτη παραγγελία από Κίνα ελπίζω να μην με γδάρουν

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν εχει απαντηθει ήδη κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

13/09/17 AM ON ITS WAY TO GLS ATHENS UNITED KINGDOM

12/09/17 23:58 ARRIVED (MDN) AT HEATHROW WORLDWIDE DC

12/09/17 19:50 ON ITS WAY TO HEATHROW WORLDWIDE DC GREENFORD MAIL CENTRE

12/09/17 19:19 ITEM COLLECTED GREENFORD MAIL CENTRE

12/09/17 16:45 SENT AT POST OFFICE 21 - 23 The Broa W5 2NH

 

Eρχεται με gls και παει acs απο αγγλια. Σημερα ή αυριο θα ερθει?

μπηκα στο site της gls βρηκα 2 αριθμους Parcel number και ACS Parcel Number

το θεμα ειναι οτι οποιον απο τους 2 βαζω στο site τις acs μου γραφει οτι δεν υπαρχει

και στο 17 track τελευτεα ενεργεια 13/9/17 00:00

Link to comment
Share on other sites

@natsolibre Υπολόγισε 130 Χ 24% και 15 ευρώ δικαιώματα των ΕΛΤΑ 46-50 ευρώ περίπου,
Link to comment
Share on other sites

13/09/17 AM ON ITS WAY TO GLS ATHENS UNITED KINGDOM

12/09/17 23:58 ARRIVED (MDN) AT HEATHROW WORLDWIDE DC

12/09/17 19:50 ON ITS WAY TO HEATHROW WORLDWIDE DC GREENFORD MAIL CENTRE

12/09/17 19:19 ITEM COLLECTED GREENFORD MAIL CENTRE

12/09/17 16:45 SENT AT POST OFFICE 21 - 23 The Broa W5 2NH

 

Eρχεται με gls και παει acs απο αγγλια. Σημερα ή αυριο θα ερθει?

μπηκα στο site της gls βρηκα 2 αριθμους Parcel number και ACS Parcel Number

το θεμα ειναι οτι οποιον απο τους 2 βαζω στο site τις acs μου γραφει οτι δεν υπαρχει

και στο 17 track τελευτεα ενεργεια 13/9/17 00:00

 

Δεν έχει φτάσει ακόμα ( δεν έχει σκαναριστεί τουλάχιστον ) Ελλάδα.

Έχω κι εγώ παραγγελία που από τις 10/9 είναι ON ITS WAY TO GLS ATHENS

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει φτάσει ακόμα ( δεν έχει σκαναριστεί τουλάχιστον ) Ελλάδα.

Έχω κι εγώ παραγγελία που από τις 10/9 είναι ON ITS WAY TO GLS ATHENS

 

ποτε περιπου θα ερθει?

το λεω επειδή έχω ξαναπαραγγείλει και εκανε μια εβδομάδα ακριβως απλα με παραξενεύει πριν μια βδομάδα το στείλανε 12 τα μεσάνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...