Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση: Εαν δεν θελει καποιος να παραλαβει κατι που του ηλθε με ΕΛΤΑ αφου περασε απο τελωνείο (για τον απλο λογο οτι το κοστος υπολογισμου του τελωνειακου ηταν αυθαιρετο υψηλό και ετσι η τελικη τιμη του προιοντος ειναι μεγαλυτερη απο την εγχωρια αγορα), αυτο μετα που παει εαν δεν κανω καμια ενεργεια ? τελωνείο ? ή παιρνει το δρομο της επιστροφής ?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Εαν δεν θελει καποιος να παραλαβει κατι που του ηλθε με ΕΛΤΑ αφου περασε απο τελωνείο (για τον απλο λογο οτι το κοστος υπολογισμου του τελωνειακου ηταν αυθαιρετο υψηλό και ετσι η τελικη τιμη του προιοντος ειναι μεγαλυτερη απο την εγχωρια αγορα), αυτο μετα που παει εαν δεν κανω καμια ενεργεια ? τελωνείο ? ή παιρνει το δρομο της επιστροφής ?

 

Tον δρομο της επιστροφης, και θα πρεπει να μιλησεις με τον πωλητη εαν το δεχεται, εαν θα σου κανει refund το ποσο οταν το παραλαβει πισω και φυσικα αν θα σου κρατησει το κοστος των μεταφορικων της συσκευασιας και της ταλαιπωριας που τον εβαλες για το τιποτα, διοτι το προιον του ηταν 3 μηνες στο δρομο, περασε χιλια μυρια κυμματα για να το γυρισεις εσυ πισω διοτι τα τελωνεια σου ειναι για ......... το ανδρ...... μοριο...... πλεον οι κινεζοι εχουν υπομονη με την ελλαδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένα παράδειγμα είναι το Priority κι όχι το standard που έχουν ακόμα οι περισσότεροι, το κόστος είναι σχεδόν το ίδιο αναλόγως την συμφωνία που θα κάνει ο κάθε πωλητής. Ακόμα και στον αγοραστή να το μεταβιβάσει δε θα αρνηθεί κανείς να δώσει 3-4 ευρώ παραπάνω για έρθει πιο γρήγορα.

Δεύτερο παράδειγμα το σύστημα της τριγωνικής που έχει π.χ το eglobalcentral, δωρεάν το δίνει, έρχεται το πολύ σε 10 ημέρες χωρίς τελωνείο και έχει μια χαρά ίδιες τιμές με το gearbest σε αρκετά κινητά. Π.χ redmi 4x 32gb στο eglobal και redmi 4x 32gb στο gearbest ( που αν βάλεις και τα κουπόνια του που είναι πραγματικά κι όχι στο στυλ του gear, βγαίνει πολύ πιο φθηνά )

Παραδείγματα υπάρχουν πολλά κι λύσεις επίσης αν είσαι επαγγελματίας και σε ενδιαφέρει να πουλάς παντού, δε κρίνω τους μικρο πωλητές που βγάζουν 20cent απ'το κάθε πραγματάκι των 1 ευρώ που πουλάνε αλλά τους πωλητές που πουλάνε ακριβά πράγματα και έχουν κέρδη αρκετά απ'την Ελλάδα όποτε θα πρέπει να τρέξουν λίγο κι όχι να μην σου απαντάνε τίποτα άλλο απ'το i apologize και κόψτον λαιμό σου

το eglobal μονο που το ειδα.....καμια εμπιστοσυνη, Jumbo η σελιδα του. Το Link που παραθετεις για το 4x του gearbest ειναι απο αποθηκη ΗΚ και το στελνει ΜΟΝΟ με eu registered και αυτος ο τροπος ΔΕΝ ειναι απολυτα ασφαλης, εαν θελεις 100% ασφαλεια θα πρεπει να επιλεξεις china warehouse και eu express για να σου ερθει 100% γρηγορα και χωρις ιστοριες με δρακους (ξερεις τι εννοω). Το κοστος για eu express κυμαινεται απο 15 εως 25 ευρω, αναλογα το ειδος. Στην περιπτωση ενος MI6 ας πουμε που αν στο πιασουν οι συμπληγαδες πετρες θα σε σκ.....σουν, συμφερει να δωσεις 23.80 για να ερθει λουκουμακι στα χερια σου!!! Αυτα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

το eglobal μονο που το ειδα.....καμια εμπιστοσυνη, Jumbo η σελιδα του. Το Link που παραθετεις για το 4x του gearbest ειναι απο αποθηκη ΗΚ και το στελνει ΜΟΝΟ με eu registered και αυτος ο τροπος ΔΕΝ ειναι απολυτα ασφαλης, εαν θελεις 100% ασφαλεια θα πρεπει να επιλεξεις china warehouse και eu express για να σου ερθει 100% γρηγορα και χωρις ιστοριες με δρακους (ξερεις τι εννοω). Το κοστος για eu express κυμαινεται απο 15 εως 25 ευρω, αναλογα το ειδος. Στην περιπτωση ενος MI6 ας πουμε που αν στο πιασουν οι συμπληγαδες πετρες θα σε σκ.....σουν, συμφερει να δωσεις 23.80 για να ερθει λουκουμακι στα χερια σου!!! Αυτα.

 

Ασχέτως με το πως σου φαίνεται το eglobal ( είναι πιο καλό απ'το gear αλλά οκ ) το θέμα μας είναι η αποστολές κι όχι η αξιοπιστία του κάθε κινέζου. Ο τρόπος που στέλνει είναι τριγωνική δωρεαν χωρίς ούτε ένα ευρώ παραπάνω και έρχεται σε 10 ημέρες χωρίς τελωνείο 100%. Αυτόν τον τρόπο θα έπρεπε να τον έχει το κάθε μεγαλο κατάστημα στην κίνα τώρα αλλά αντ αυτού δεν κάνουν τίποτα και τους ενοχλεί που τους πρίζουμε.

Αυτό ακριβώς λέω για το gearbest και το κάθε gearbest, ότι ακόμα στέλνει με registered standard που εκτος απ'ότι περνάει τελωνείο έρχεται και με τις γνωστές καθυστερήσεις και των χωρών που κάνει ενδιάμεσα στάση αλλά και των ελτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω καιρώ να γράψω κάτι στο φόρουμ καθώς δεν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα γιατί δεν έκανα πολλές παραγγελίες τελευταία. Το μόνο που άκουγα από γνωστούς είναι ότι τα περισσότερα δέματα περνάνε πλέον τελωνείο. Τι φάση; Γιατί συμβαίνει αυτό; Έχω μια παραγγελία από Μάιο και ακόμα δεν έχω παραλάβει. Πάντως δε φαίνεται να περνάει τελωνείο. Για πολυ καιρό δε μου εμφανιζόταν καθόλου στη παρακολούθηση και φοβόμουν μήπως μου έδωσαν fake track number γιατί είναι από Κίνα aliexpress και ξεκινάει με RU. Πλέον πιστεύω πως ο πωλητής δε φταίει καθόλου και δεν αξίζει αρνητικό feedback γιατί από ότι καταλαβαίνω τα ΕΛΤΑ το έχουν παρακάνει τελευταία. Για ρίξτε μια ματιά :

Κωδικός Αντικειμένου: RU728289255CN

 

15/7/2017, 11:15:05 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ)

15/7/2017, 09:15:05 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

7/7/2017, 16:09:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/5/2017, 02:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

27/5/2017, 11:18:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως με το πως σου φαίνεται το eglobal ( είναι πιο καλό απ'το gear αλλά οκ ) το θέμα μας είναι η αποστολές κι όχι η αξιοπιστία του κάθε κινέζου. Ο τρόπος που στέλνει είναι τριγωνική δωρεαν χωρίς ούτε ένα ευρώ παραπάνω και έρχεται σε 10 ημέρες χωρίς τελωνείο 100%. Αυτόν τον τρόπο θα έπρεπε να τον έχει το κάθε μεγαλο κατάστημα στην κίνα τώρα αλλά αντ αυτού δεν κάνουν τίποτα και τους ενοχλεί που τους πρίζουμε.

Αυτό ακριβώς λέω για το gearbest και το κάθε gearbest, ότι ακόμα στέλνει με registered standard που εκτος απ'ότι περνάει τελωνείο έρχεται και με τις γνωστές καθυστερήσεις και των χωρών που κάνει ενδιάμεσα στάση αλλά και των ελτα.

 

Tο gearbest στελνει με 6-8 τροπους αποστολης, εξαρταται την αποθηκη που βρισκεται το προιον, πχ HK αποθηκη εχει μονο eu registered, china αποθηκη εχει το κορυφαιο eu express με ελαχιστο κοστος, ειδικα αν βαλεις πολλα ειδη μαζι, πεφτει και στο 0, ΗΚ-2 αποθηκη εχει NLPost και sweeden post , ολα αυτα παιζουν γτ εχουν να κανουν απο που φευγει το προιον. Tο eu express παντως ειναι κορυφαιο, ταχυτατο, και ασφαλες 100% . Λες το eglobal στελνει τριγωνικα, οκ.... με ποια μεταφορικη?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παραγγελία από Μάιο και ακόμα δεν έχω παραλάβει. Πάντως δε φαίνεται να περνάει τελωνείο. Για πολυ καιρό δε μου εμφανιζόταν καθόλου στη παρακολούθηση και φοβόμουν μήπως μου έδωσαν fake track number γιατί είναι από Κίνα aliexpress και ξεκινάει με RU.

To κακό με την China Post ειναι οτι δεν δίνει πληροφορίες για την άφιξη του πακέτου στην Ελλάδα. Πρέπει να περιμένεις να ανοιχτεί ο σάκος απο τα ΕΛΤΑ για να δεις κίνηση.

Έτσι βέβαια δεν μπορείς να ξέρεις ποιος ευθύνεται για την καθυστέρηση.

 

Πάντως με την αργοπορία των ΕΛΤΑ "πονάνε" περισσότερο οι πωλητές του Ali που περιμένουν το ΟΚ του πελάτη για να αποδεσμευτούν τα χρήματα τους.

Link to comment
Share on other sites

Tο gearbest στελνει με 6-8 τροπους αποστολης, εξαρταται την αποθηκη που βρισκεται το προιον, πχ HK αποθηκη εχει μονο eu registered, china αποθηκη εχει το κορυφαιο eu express με ελαχιστο κοστος, ειδικα αν βαλεις πολλα ειδη μαζι, πεφτει και στο 0, ΗΚ-2 αποθηκη εχει NLPost και sweeden post , ολα αυτα παιζουν γτ εχουν να κανουν απο που φευγει το προιον. Tο eu express παντως ειναι κορυφαιο, ταχυτατο, και ασφαλες 100% . Λες το eglobal στελνει τριγωνικα, οκ.... με ποια μεταφορικη?

 

Όλοι αυτοί οι τρόποι εκτός από το eu express που το πληρώνεις ακριβά είναι standard shipping methods άρα καμία διαφορά στους χρόνους. Χωρίς καμία πρόθεση να φανώ εριστικός, θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις απλα για να γράψεις, διάβασε τι συζητάγαμε, τι είπα και μετά ξαναγράψε για τους καταπληκτικούς και κορυφαίους τρόπους του gear με χρέωση.

Το eglobal στέλνει ( δε λέω, το κάνει ) με την landmark ( μπαίνει στην μέση dhl/china express και στην ελλάδα ελτα κουριερ ) σε 7 με 10 ημέρες το χεις σπίτι σου χωρίς πολλά πολλά και χωρίς να πληρώσεις ούτε ένα ευρώ.

 

 

Πάντως με την αργοπορία των ΕΛΤΑ "πονάνε" περισσότερο οι πωλητές του Ali που περιμένουν το ΟΚ του πελάτη για να αποδεσμευτούν τα χρήματα τους.

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω. Επίσης και του ebay γιατί έχουν υπάρχει αυστηρό buyer protection μετά το πέρας του εκτιμώμενου χρόνου, δεν είναι σαν τα sites που χει ο καθένας το δικό του estimated και χρόνο αναμονής για να το ψάξουν κτλπ.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

To κακό με την China Post ειναι οτι δεν δίνει πληροφορίες για την άφιξη του πακέτου στην Ελλάδα. Πρέπει να περιμένεις να ανοιχτεί ο σάκος απο τα ΕΛΤΑ για να δεις κίνηση.

Έτσι βέβαια δεν μπορείς να ξέρεις ποιος ευθύνεται για την καθυστέρηση.

 

Πάντως με την αργοπορία των ΕΛΤΑ "πονάνε" περισσότερο οι πωλητές του Ali που περιμένουν το ΟΚ του πελάτη για να αποδεσμευτούν τα χρήματα τους.

 

Το μόνο σίγουρο όμως δεν είναι ότι η καθυστέρηση βρίσκεται στο άνοιγμα του σάκου; Στις 30/05 φαίνεται ότι αναχώρησε από Κίνα και επόμενη ενημέρωση είναι στις 07/07 που φάνηκε στο αεροδρόμιο. Δηλαδή μετά από ένα μήνα. Αποκλείεται να ταξίδευε τόσο καιρό αν είναι δυνατόν. Τώρα δε ξέρω αν το φταίξιμο είναι σε υπαλλήλους του αεροδρομίου ή των ΕΛΤΑ. Οκ για τους πωλητές αλλά και εγώ ένα μαγιό παρήγγειλα, αν είναι να τελειώσει το καλοκαίρι και μετά να έρθει βράστα!! :fool: :angry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα.

Περιμένω ένα πακέτο από Κύπρο εδώ και 10 ημέρες.

Στο tracking δείχνει ότι έφυγε από Κύπρο για Ελλάδα στις 6 Ιουλίου, από εκεί και μετά τίποτα.

Είναι λογικό τόσο μεγάλο διάστημα αναμονής;

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτοί οι τρόποι εκτός από το eu express που το πληρώνεις ακριβά είναι standard shipping methods άρα καμία διαφορά στους χρόνους. Χωρίς καμία πρόθεση να φανώ εριστικός, θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις απλα για να γράψεις, διάβασε τι συζητάγαμε, τι είπα και μετά ξαναγράψε για τους καταπληκτικούς και κορυφαίους τρόπους του gear με χρέωση.

Το eglobal στέλνει ( δε λέω, το κάνει ) με την landmark ( μπαίνει στην μέση dhl/china express και στην ελλάδα ελτα κουριερ ) σε 7 με 10 ημέρες το χεις σπίτι σου χωρίς πολλά πολλά και χωρίς να πληρώσεις ούτε ένα ευρώ.

 

 

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω. Επίσης και του ebay γιατί έχουν υπάρχει αυστηρό buyer protection μετά το πέρας του εκτιμώμενου χρόνου, δεν είναι σαν τα sites που χει ο καθένας το δικό του estimated και χρόνο αναμονής για να το ψάξουν κτλπ.

 

Χωρις καμια προθεση να φανω εριστικος, διαβαζε κ εσυ τι συζηταμε και μαλιστα σε λαθος νημα, τις τιμες του eblobal τις ειδες? Σου λεω πολυ απλα, xiaomi mi6 στο ταπεινο gear 378€ + 23,80€ EU Express (dhl-dpd uk-acs) , τιμη xiaomi mi6 στο κορυφαιο eglobal 439.99€ με δωρεαν αποστολη landmark, μην ξεχναμε οτι αναφερει οτι το κινητο ειναι με κινεζικη rom :

This is a Chinese version smartphone.

Q: What does it mean by Chinese version?

A: Chinese version mobile phones does not come with Google Play initially. User will need to download Google Play from the phone's app store. The phone also comes with pre-installed Chinese apps which you may choose to disable. Please note any update of the ROM will void the warranty that is provided by us.

Description)

Αυτο σημαινει ξεκλειδωμα bootloader απο τον χρηστη ( γτ πλεον σε edl δεν μπαινουν με εντολη απο adb ) και περασμα global rom με mi flash, σωστα?

Οτι θελεις να συζητησουμε ελα σε pm ή αν θες skype, γτ κουραζουμε τον κοσμο εδω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα.

Περιμένω ένα πακέτο από Κύπρο εδώ και 10 ημέρες.

Στο tracking δείχνει ότι έφυγε από Κύπρο για Ελλάδα στις 6 Ιουλίου, από εκεί και μετά τίποτα.

Είναι λογικό τόσο μεγάλο διάστημα αναμονής;

 

Οχι δεν ειναι, αλλα μπορω να σου πω οτι απο ασπροβαλτα για θεσσαλονικη εκανε 7 ημερες, αποσταση 80 χλμ.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Χωρις καμια προθεση να φανω εριστικος, διαβαζε κ εσυ τι συζηταμε και μαλιστα σε λαθος νημα, τις τιμες του eblobal τις ειδες? Σου λεω πολυ απλα, xiaomi mi6 στο ταπεινο gear 378€ + 23,80€ EU Express (dhl-dpd uk-acs) , τιμη xiaomi mi6 στο κορυφαιο eglobal 439.99€ με δωρεαν αποστολη landmark, μην ξεχναμε οτι αναφερει οτι το κινητο ειναι με κινεζικη rom :

 

edit.... στο στέλνω με pm. Ας διαγραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο όμως δεν είναι ότι η καθυστέρηση βρίσκεται στο άνοιγμα του σάκου; Στις 30/05 φαίνεται ότι αναχώρησε από Κίνα και επόμενη ενημέρωση είναι στις 07/07 που φάνηκε στο αεροδρόμιο. Δηλαδή μετά από ένα μήνα. Αποκλείεται να ταξίδευε τόσο καιρό αν είναι δυνατόν.

 

To πιθανότερο είναι να άργησε να ανοιχτεί ο σάκος αλλα, χωρίς στοιχεία απο τους κινέζους, δεν μπορείς να ξέρεις.

Μου έχει τύχει πριν 4-5 μήνες ένα πακέτο με SG Post να φτάσει στην Αθήνα 20 μέρες μετά την αναχώρηση απο την Σιγκαπούρη (σύμφωνα με την SG πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα.

Περιμένω ένα πακέτο από Κινα απο 17 Ιουν.

Σε αναζήτηση Tracking number με το 17track.net μου δείχνει τα παρακάτω:

2017-06-29 17:13 GR, ATHENS AMU, Arrival at Destination Country

Ενω σε αναζήτηση με τα ΕΛΤΑ μου δείχνει αυτό:

24/6/2017, 01:39:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

 

Το πρόβλημα είναι οτι το δέμα ειναι κολλημένο στο αεροδρόμιο απο τις 29-6-2017. Είναι φυσιολογικό να υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση η να αρχίσω να ανησυχώ και να ξεκινήσω τα τηλέφωνα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα.

Περιμένω ένα πακέτο από Κινα απο 17 Ιουν.

Σε αναζήτηση Tracking number με το 17track.net μου δείχνει τα παρακάτω:

2017-06-29 17:13 GR, ATHENS AMU, Arrival at Destination Country

Ενω σε αναζήτηση με τα ΕΛΤΑ μου δείχνει αυτό:

24/6/2017, 01:39:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

 

Το πρόβλημα είναι οτι το δέμα ειναι κολλημένο στο αεροδρόμιο απο τις 29-6-2017. Είναι φυσιολογικό να υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση η να αρχίσω να ανησυχώ και να ξεκινήσω τα τηλέφωνα?

 

Δωσε το tracking να δουμε κ εμεις ολη την πορεια του δεματος, απο την αλλη, οσα τηλ και να κανεις ακρη δεν θα βρεις, αυτοι εκει στα ελτα δεματα κολλημενα εδω κ ενα μηνα το θεωρουν φυσιολογικο, καθως και οτι ολα τα διεθνη site που γραφουν οτι το δεμα εφτασε στη χωρα προορισμου (arrived at destination country) λενε αρλουμπες, ΜΟΝΟ το site των ελτα λεει την αληθεια, οι αλλοι λεει γραφουν οτι να ναι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Πρόσφατα έστειλα 3 δέματα από ένα νησί του Ιονίου στην πόλη μου. Τα δέματα έφτασαν απρόσμενα γρήγορα (Τρίτη μεσημέρι τα παρέδωσα και Πέμπτη πρωί είχαν φτάσει).

Το πρόβλημα είναι πως μέσα στη μία κούτα βρέθηκαν πράγματα τα οποία δεν είχα τοποθετήσει εγώ. Πρόκειται για δύο κασέτες για gameboy. Η κούτα είχε ένα κόψιμο στη μία πλευρά από όπου τα έβαλαν μέσα και γύρω γύρω ταινία για να ξανακλείσει η τρύπα. Προφανώς κάποιο δέμα άνοιξε και ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ τοποθέτησε τα πράγματα όπου να ‘ναι.

Λυπάμαι για το παιδί ή τον ενήλικα που κλαίει τις κασέτες του αυτή τη στιγμή (και δεν είναι φτηνές). Γι’ αυτό και μπήκα στη διαδικασία να το αναρτήσω.

Επικοινώνησα με το ταχυδρομείο της περιοχής μου όπου φυσικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και απλά άφησα τα στοιχεία μου.

Όποιος έχασε αυτές τις κασέτες μπορεί να μου στείλει mail στο giakaseteselta@yahoo.com αναφέροντας τους τίτλους των κασετών και από πού τις αγόρασε (αναγράφεται στην κασέτα), ώστε να μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι ο κάτοχός τους.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε το tracking να δουμε κ εμεις ολη την πορεια του δεματος, απο την αλλη, οσα τηλ και να κανεις ακρη δεν θα βρεις, αυτοι εκει στα ελτα δεματα κολλημενα εδω κ ενα μηνα το θεωρουν φυσιολογικο, καθως και οτι ολα τα διεθνη site που γραφουν οτι το δεμα εφτασε στη χωρα προορισμου (arrived at destination country) λενε αρλουμπες, ΜΟΝΟ το site των ελτα λεει την αληθεια, οι αλλοι λεει γραφουν οτι να ναι.

 

Tracking number: RX375612129DE

Link to comment
Share on other sites

Tracking number: RX375612129DE

 

Ειναι πολυ πολυπλοκη η κατασταση σου, με τα λιγα που ξερω , εγω θα επαιρνα τηλ την DHL. http://picpaste.com/extpics/1-0kql1opV.jpg σου εχει ολα τα στοιχεια δεξια της οθονης, πανω απο το τρακινγκ σου ειναι το νουμερο του δεματος/αποστολης της dhl ecommerce, οτι θες στειλε pm.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Πρόσφατα έστειλα 3 δέματα από ένα νησί του Ιονίου στην πόλη μου. Τα δέματα έφτασαν απρόσμενα γρήγορα (Τρίτη μεσημέρι τα παρέδωσα και Πέμπτη πρωί είχαν φτάσει).

Το πρόβλημα είναι πως μέσα στη μία κούτα βρέθηκαν πράγματα τα οποία δεν είχα τοποθετήσει εγώ. Πρόκειται για δύο κασέτες για gameboy. Η κούτα είχε ένα κόψιμο στη μία πλευρά από όπου τα έβαλαν μέσα και γύρω γύρω ταινία για να ξανακλείσει η τρύπα. Προφανώς κάποιο δέμα άνοιξε και ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ τοποθέτησε τα πράγματα όπου να ‘ναι.

Λυπάμαι για το παιδί ή τον ενήλικα που κλαίει τις κασέτες του αυτή τη στιγμή (και δεν είναι φτηνές). Γι’ αυτό και μπήκα στη διαδικασία να το αναρτήσω.

Επικοινώνησα με το ταχυδρομείο της περιοχής μου όπου φυσικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και απλά άφησα τα στοιχεία μου.

Όποιος έχασε αυτές τις κασέτες μπορεί να μου στείλει mail στο giakaseteselta@yahoo.com αναφέροντας τους τίτλους των κασετών και από πού τις αγόρασε (αναγράφεται στην κασέτα), ώστε να μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι ο κάτοχός τους.

 

Μπραβο σου και καλη σου μερα!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω αποστολή από gearbest και βρίσκω με τον κωδικό αυτό το μήνυμα. Υπάρχει περίπτωση να έχει μπει Ελλάδα και να μην το αναγράφει ;a53e010965ef1b36de7571c512e18a37.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω αποστολή από gearbest και βρίσκω με τον κωδικό αυτό το μήνυμα. Υπάρχει περίπτωση να έχει μπει Ελλάδα και να μην το αναγράφει ;

 

Αν ψάξεις λίγο στο forum θα δεις οτι το συγκεκριμένο ταχυδρομείο είναι απο τα πιο αργά. Να περιμένεις νεότερα ένα μήνα μετά την αποστολή, στην καλύτερη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω αποστολή από gearbest και βρίσκω με τον κωδικό αυτό το μήνυμα. Υπάρχει περίπτωση να έχει μπει Ελλάδα και να μην το αναγράφει ;a53e010965ef1b36de7571c512e18a37.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αν ειχες διαβασει λιγο (κανα δυο σελιδες) πισω , θα εβλεπες οτι συζηταμε για τις απιστευτες καθυστερησεις που υπαρχουν. Περιμενεις τωρα εσυ με malaisia post και αποστολη στις 10 ιουλιου να μπει ελλαδα και να το δεις ? περιμενε κανα μηνα.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Tracking από PostNL:

13-07-2017 12:02 The item has been processed in the country of destination GREECE

13-06-2017 14:54 The item has arrived in the country of destination

08-06-2017 08:38 The item is on transport to the country of destination

07-06-2017 16:49 The item is at the PostNL sorting center

02-06-2017 07:30 The item is pre-advised

 

Εδώ ο ποιητής τι ακριβώς λέει; Το δέμα έφτασε Ελλάδα στις 13/6. Το δέμα επεξεργάστηκε στην Ελλάδα στις 13/7.

Κατα τον Αυγουστο λέτε να γίνει η παράδοση;;; :blink::blink::X:X

Link to comment
Share on other sites

Tracking από PostNL:

13-07-2017 12:02 The item has been processed in the country of destination GREECE

13-06-2017 14:54 The item has arrived in the country of destination

08-06-2017 08:38 The item is on transport to the country of destination

07-06-2017 16:49 The item is at the PostNL sorting center

02-06-2017 07:30 The item is pre-advised

 

Εδώ ο ποιητής τι ακριβώς λέει; Το δέμα έφτασε Ελλάδα στις 13/6. Το δέμα επεξεργάστηκε στην Ελλάδα στις 13/7.

Κατα τον Αυγουστο λέτε να γίνει η παράδοση;;; :blink::blink::X:X

 

φιλε, βαλε το τρακινγκ σου στο site των ελτα και δες ποτε θα παραλαβεις, απο το 17track δεν μπορεις να δεις το ΚΑΤ για που το εβγαλε, ΚΔ ή ΤΕΛΩΝΕΙΟ, απο την στιγμη που το επεξεργαστηκαν τα ελτα, το δικο τους συστημα εντοπισμου ειναι πιο λεπτομερες.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...