Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δέμα ήταν αρκετά ογκώδες και πολύ βαρύ. Σίγουρα να το παραλάβω σηκωτό και να το τρέχω στα μετρό, δεν ήταν επιλογή. Από την άλλη, μέσο δεν έπαιζε.

 

Τέλος καλό, όλα καλά. Τους είχα ενημερώσει ότι 11 με 1 σήμερα θα μπορώ να είμαι διαθέσιμος για παραλαβή. 11 και δέκα, το είχαν φέρει, ενώ ο υπάλληλος μου ζήτησε συγγνώμη για το χθεσινό. Λέει, ο συνάδελφος του δεν μπορούσε να χωρέσει το δέμα και το άφησε. Βέβαια, εμένα άλλα μου είπαν από το τηλέφωνο χθες και αυτό δεν είναι δικαιολογία.

 

Τέλος πάντων. Τουλάχιστον σήμερα φάνηκαν επαγγελματίες.

 

Μόνο ένα πράγμα δεν μου άρεσε. Χθες η υπάλληλος μου ανέφερε, όταν της είπα ότι είναι ογκώδες, ότι "ναι, ξέρω τι έχει το δέμα μέσα". Εκεί αναρωτήθηκα πώς το γνωρίζει. Μη τα πολυλογώ, σήμερα που μου ήρθε, η μισή ταινία του κουτιού το οποίο είχε μέσα τα αντικείμενα, είχε βγει. Δεν λέω ότι την έβγαλαν οι ίδιοι, όμως σίγουρα τσέκαραν τι είχε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα ήταν αρκετά ογκώδες και πολύ βαρύ. Σίγουρα να το παραλάβω σηκωτό και να το τρέχω στα μετρό, δεν ήταν επιλογή. Από την άλλη, μέσο δεν έπαιζε.

 

Τέλος καλό, όλα καλά. Τους είχα ενημερώσει ότι 11 με 1 σήμερα θα μπορώ να είμαι διαθέσιμος για παραλαβή. 11 και δέκα, το είχαν φέρει, ενώ ο υπάλληλος μου ζήτησε συγγνώμη για το χθεσινό. Λέει, ο συνάδελφος του δεν μπορούσε να χωρέσει το δέμα και το άφησε. Βέβαια, εμένα άλλα μου είπαν από το τηλέφωνο χθες και αυτό δεν είναι δικαιολογία.

 

Τέλος πάντων. Τουλάχιστον σήμερα φάνηκαν επαγγελματίες.

 

Μόνο ένα πράγμα δεν μου άρεσε. Χθες η υπάλληλος μου ανέφερε, όταν της είπα ότι είναι ογκώδες, ότι "ναι, ξέρω τι έχει το δέμα μέσα". Εκεί αναρωτήθηκα πώς το γνωρίζει. Μη τα πολυλογώ, σήμερα που μου ήρθε, η μισή ταινία του κουτιού το οποίο είχε μέσα τα αντικείμενα, είχε βγει. Δεν λέω ότι την έβγαλαν οι ίδιοι, όμως σίγουρα τσέκαραν τι είχε μέσα.

 

 

Γιώργο δεν νομίζω ότι θα κάτσουν να κοιτάνε ένα-ένα τα δέματα τι έχουν μέσα.

Υπάρχει μια περίπτωση επειδή το δέμα,όπως λες,είναι ογκώδη να άνοιξε σε κάποιο σημείο και το τυλίξανε με ταινία για να μην διαλυθεί τελείως.

Μόνο έτσι θα γνώριζε η υπάλληλος το περιεχόμενο του δέματος.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν ρε συ Χρόνη. Ποιος ξέρει.

 

Τέλος καλό, όλα καλά πάντως. Απλώς εκνευρίστηκα με το χθεσινό που περίμενα 8 ώρες χωρίς κανέναν λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα 2 πακέτα από Κίνα,από vickmall και τα 2 αποστολή από αερολημένα Σιγκαπούρης στης 06 του μηνός.

18 περίπου παρέλαβα το 1 πακέτο ήδη, το άλλο πακέτο με το tracking number όμως ενώ αποστάλησαν μαζί ,και παραδόθηκαν μαζί .

Καταλάθος του υπαλλήλλου το έβαλε αντί για GR στο GB της μεταφορικής δηλαδή λάθος, και από της 21 Ιανουαρίου έχει παραληφθεί στο Heathrow DC (Distribution Center) Arrival στην Αγγλία.

 

Δεν έχουμε καμία ενημέρωση από :

4px + aftership + 17track + tracknow + elta + quantiumru + singaporepost

 

Όλα δείχνουν ότι είναι ακόμα αγγλία ,και δεν το έχουν ελέγξει καν ότι έχει γίνει λάθος.

Η Singapore ,δεν δέχεται ευθήνη ότι δεν φτάιει (ενώ φταίει) και η ετιαρία που τα διακομίζει που είναι η RoyalMail επίσης δεν έχει καμία ενημέρωση και με είπαν ούτε εγώ θα έχω στο tracking γιατί πάει σε άλλο department που είναι η παγκόσμια και καλά ένωση.

 

Εγώ έκανα claim/ dispute και τα λεφτά θα τα πάρω γιατί έχω και αποδείξεις από συζητήσεις κτλ.

 

Το θέμα είναι έχει συμβεί σε κανέναν σας;

 

Tracking Number : RF372076280SG

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα 2 πακέτα από Κίνα,από vickmall και τα 2 αποστολή από αερολημένα Σιγκαπούρης στης 06 του μηνός.

18 περίπου παρέλαβα το 1 πακέτο ήδη, το άλλο πακέτο με το tracking number όμως ενώ αποστάλησαν μαζί ,και παραδόθηκαν μαζί .

Καταλάθος του υπαλλήλλου το έβαλε αντί για GR στο GB της μεταφορικής δηλαδή λάθος, και από της 21 Ιανουαρίου έχει παραληφθεί στο Heathrow DC (Distribution Center) Arrival στην Αγγλία.

 

Δεν έχουμε καμία ενημέρωση από :

4px + aftership + 17track + tracknow + elta + quantiumru + singaporepost

 

Όλα δείχνουν ότι είναι ακόμα αγγλία ,και δεν το έχουν ελέγξει καν ότι έχει γίνει λάθος.

Η Singapore ,δεν δέχεται ευθήνη ότι δεν φτάιει (ενώ φταίει) και η ετιαρία που τα διακομίζει που είναι η RoyalMail επίσης δεν έχει καμία ενημέρωση και με είπαν ούτε εγώ θα έχω στο tracking γιατί πάει σε άλλο department που είναι η παγκόσμια και καλά ένωση.

 

Εγώ έκανα claim/ dispute και τα λεφτά θα τα πάρω γιατί έχω και αποδείξεις από συζητήσεις κτλ.

 

Το θέμα είναι έχει συμβεί σε κανέναν σας;

 

Tracking Number : RF372076280SG

Πρώτη φορά το ακούω! Σίγουρα κάνε dispute και θα πάρεις τα λεφτά πίσω, κι από εκεί και πέρα δοκίμασε μήπως η Royal Mail στείλει στην Ελλάδα το πακέτο. Λογικά το πακέτο πρέπει να γράφει κάπου GREECE επάνω του, οπότε πάτα εκεί για να τους πείσεις να το στείλουν στο ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ. Μετά λογικά θα σου έρθει στο σπίτι. Διαφορετικά μπορεί να αποφασίσουν να το στείλουν πίσω στο Vickmall.

Link to comment
Share on other sites

κι ομως εγω 2 πραγματα που πηρα απο Αγγλια με διαφορετικες ημερομηνιες μεσα στον Ιαονουαριο εκαναν ακριβως 5 μερες.... ενω το Δεκεμβριο μου εκαναν 2 και 3 βδομαδες...

 

:rolleyes: - τυχαινει καμια φορα, μου εχει συμβει και μενα απο Κινα να ερθει σε χρονο ρεκορ ενω το συνηθες ειναι 4 βδομαδες τουλαχιστον, μαλλον απο λαθος του υπαλληλου ξεφευγει κανενα δεματακι και παει στα "προτεραιοτητας".

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Και στα Καμίνια στον Πειραιά εδώ και 1 χρόνο χάνονται αντικείμενα μάλλον και εδώ έχουμε κάποιον μακρυχέρη..
Link to comment
Share on other sites

Και στα Καμίνια στον Πειραιά εδώ και 1 χρόνο χάνονται αντικείμενα μάλλον και εδώ έχουμε κάποιον μακρυχέρη..

Καλά εδώ σε μας έκλεβαν μες στη διανομή μέχρι που βάλανε κάμερες μετά από καταγγελίες στα κεντρικα, πριν 2 χρονια περιπου

Link to comment
Share on other sites

Που να δειτε τι γινεται στο αεροδρομιο ειδικα τα μικρα περιφερειακα ... στο Χανιων εχει κατι γερακια... ψαχνουν καλυτερα τις βαλιτσες απο οτι τα μηχανηματα ανιχνευσης. Το αγαπημενο ποστο των ελαφροχεριδων... Διαχωρισμος! Και το ξερει και η ΥΠΑ και δεν βαζει καμερες εδω και χρονια.Εχουν γινει παρα πολλες αναφορες απο επιβατες αλλων εταιριων για τις κλοπες και κανεις δεν εκανε ποτε τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται άρχισε πάλι η κοιλιά στο αεροδρόμιο, πάνω που είχε στρώσει τον Ιανουάριο.

2016-02-01 Arrival at Destination Post (Country: GR) η Singapore Post κι από ΕΛΤΑ σιγή ασυρμάτου.

 

Ενημέρωση:

Παρέλαβα 2016-02-09.

Edited by kalligator

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται άρχισε πάλι η κοιλιά στο αεροδρόμιο, πάνω που είχε στρώσει τον Ιανουάριο.

2016-02-01 Arrival at Destination Post (Country: GR) η Singapore Post κι από ΕΛΤΑ σιγή ασυρμάτου.

 

Τα ίδια και εγω,

2016-02-03 17:15:20Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

 

Όσο το είδατε εσείς το είδα και εγώ.... Τόσο δύσκολο είναι να ολοκληρώσουν τα ΕΛΤΑ την αποστολή?

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγω,

2016-02-03 17:15:20Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

 

Όσο το είδατε εσείς το είδα και εγώ.... Τόσο δύσκολο είναι να ολοκληρώσουν τα ΕΛΤΑ την αποστολή?

 

Πλέον έρχεται ως απλό το συγκεκριμένο, άρα σαφώς και θα έρθει πιο αργά απ'ότι ένα συστημένο.

Link to comment
Share on other sites

εγω περιμενω 3 δεματα untracked απο Κινα απο 23 δεκεμβριου και ακομη αφαντα!!!

 

Σε νικάω, από 28 Νοεμβρίου ένα και από 11 δεκεμβρίου ένα δεύτερο. :p

Link to comment
Share on other sites

Μου εχουν στειλει ενα δεμα απο κυπρο με κυπριακα ταχυδρομεια, στο 17Track μου το βγαζει και στα ελτα. Το δεμα σταλθηκε την πεμπτη και μεχρι σημερα δεν εχει ερθει οπωτε αποφασισα να παρω τηλεφωνο στα ελτα σημερα να ρωτησω που βρισκεται και μου ειπαν πως απο την παρασκευη που αναχωρησε απο λαρνακα δεν εχει φτασει ακομα ελλαδα, και οταν ρωτησα ποτε θα φτασει μου ειπαν πως θελει περιπου 6-8 μερες για να ερθει αρα μεχρι την παρασκευη θα εχει ερθει αθηνα αρα απο δευτερα και μετα θα το παραλαβω λογικα

 

και ρωταω εγω τωρα θελει τοσες μερες για να ερθει απο κυπρο???

 

στα ελτα λεει:

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-02-2016 10:39 ΚΥΠΡΟΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 05-02-2016 08:20 ΚΥΠΡΟΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-02-2016 10:54 ΚΥΠΡΟΣ

 

και στα κυπριακα ταχυδρομεια λεει:

 

04/02/2016 10:39:18 Cyprus LEFKOSIA B.O.10 1914 Receive item from sender/ Κατάθεση αντικειμένου από τον αποστολέα.

04/02/2016 11:43:55 Cyprus LEFKOSIA B.O.10 1914 Send item to processing point/ Αποστολή αντικειμένου προς σημείο διαχείρισης.

05/02/2016 08:20:21 Cyprus LARNAKA O/E AIR 6911 Receive item at Office of Exchange in country of origin/ Παραλαβή αντικειμένου στο Ανταλλακτήριο Γραφείο της χώρας αποστολής.

05/02/2016 10:54:01 Cyprus LARNAKA O/E AIR 6911 Item sent to country of destination/Αποστολή αντικειμένου στη χώρα προορισμού.

 

μπορει να με βοηθησει καποιος?

ειναι αληθεια πως θελουν τοσο πολυ χρονο?

Edited by yianovios
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα ειν απλά. Η πτήση ενδέχεται να περάσει πρώτα από άλλες χώρες για άφιξη σάκων εκεί. Επίσης όταν φτάσει ελλάδα ο σάκος, μέχρι να ανοιχθεί και να σκαναριστεί το δέμα σου που ναι μέσα, δε θα το ξέρεις. Και μπορεί να κάτσει πολλές μέρες στο αεροδρόμιο στην ελλάδα μέχρι να σκαναριστεί, και το δικό σου μπορεί να ναι ήδη εκει κ να περιμενει
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλοι χρόνοι τελευταία

 

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ01-02-201614:58

ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ09-02-201603:40ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ09-02-201606:40ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ09-02-201608:40ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Απο ποιο site μπορω να δω μεσω tracking που βρισκεται ενα συστημενο που εστειλα απο ΕΛΤΑ για Αγγλια;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,συστημένος φάκελος ο οποιο ταχυδρομήθηκε απο Γαλλία στις 27/1,έφτασε Θεσσαλονίκη στις 11/2.Συνήθως παλιά(προ Χριστουγέννων) έκανε πέντε εργάσιμες ημέρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο ποιο site μπορω να δω μεσω tracking που βρισκεται ενα συστημενο που εστειλα απο ΕΛΤΑ για Αγγλια;

http://www.trackitonline.ru/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...