Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μπερδεμα στα ΕΛΤΑ στο Ελ. Βενιζελος δεν εχει να κανει με το Πασχα.(Εδω και πολλα χρονια εχουν σταματησει οι ευχητηριες καρτες)

Αλλου ειναι το ζητημα.Τους εκοψαν (απο οτι λενε οι ιδιοι) καποια εξτρα χρηματα σε υπερωριες και για αυτο εχουν ριξει τον ρυθμο που βγαζουν τους σακους....

Ωραια μαι χαρα και θα την πληρωσουμε εμεις.Αψογα.

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που κάποιο δέμα δεν το έχεις παραλάβει και έχουν περάσει σχεδόν οι 45 ημέρες (που μπορείς να κάνεις dispute στην paypal), κάνεις dispute για καλό και για κακό? Έχω κάνει την παραγγελία 02/04/2015 με tracking number RF325763280SG και ακόμα στο tracking του singapore post λέει:

17-04-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

ενώ στο tracking των ελτα μου λέει:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 15-04-2015 11:02 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ο πωλητής μετα απο mail που του έστειλα μου λέει πως θα παραλάβω λέει σύντομα. Εάν παρω τηλ στα ελτα παίζει να βρούνε άκρη (πού είναι το πακέτο) η τσάμπα θα χάσω τον χρόνο μου και κανα 20αρικο σε κάρτα?

 

Απο τις 03 Απρ είμαι ακριβώς στα ίδια με σένα, καρμπόν λέμε, αλλά θα περιμένουμε μάλλον πάρα πολύ.....υπομονή λοιπόν......

Link to comment
Share on other sites

εχω γραψει και σε αλλο θεμα, υπαρχει προβλημα με τα δεματα απο singapore post.

Οσοι εχετε singapore post θα περιμενετε αρκετα, Απο οτι ειδα αυτες τις μερες παραλαμβανουν dispatched to overseas 15-20 μαρτιου

οσοι εχετε μετα τις 20 μαρτιου αλλα ακομα περισοτερο απριλιο θα περιμενετε κι αλλο

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5159.3585.html

Και πληρωσα εξτρα για αποστολη με SG post αντι για china post :X

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

εχω γραψει και σε αλλο θεμα, υπαρχει προβλημα με τα δεματα απο singapore post.

Οσοι εχετε singapore post θα περιμενετε αρκετα, Απο οτι ειδα αυτες τις μερες παραλαμβανουν dispatched to overseas 15-20 μαρτιου

οσοι εχετε μετα τις 20 μαρτιου αλλα ακομα περισοτερο απριλιο θα περιμενετε κι αλλο

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5159.3585.html

Και πληρωσα εξτρα για αποστολη με SG post αντι για china post :X

Ναι το θεμα ειναι γιατι υπαρχει προβλημα με SG post ενω με τα αλλα ταχυδρομεια ερχονται κανονικα (NL post, CN post).Γιατι δεν ανοιγονται οι σακκοι απο SG post?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι δεν ανοιγονται οι σακοι ,ή δεν εχουν ερθει ακομα ?

Γιατι μου φαινεται λιγο κουφο να ανοιγονται ολοι οι σακοι και αυτοι της SG post οχι

γιατι dispatched to overseas σημαινει νομζω ειναι στο αεροδρομιο και περιμενουν την πτηση για ελλαδα ,οχι οτι ΕΧΟΥΝ φυγει...και αν υπαρχει μεγαλος αριθμος δεματων της SG post μπορει να καθυστερησαν πολυ να σταλουν

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι δεν ανοιγονται οι σακοι ,ή δεν εχουν ερθει ακομα ?

Γιατι μου φαινεται λιγο κουφο να ανοιγονται ολοι οι σακοι και αυτοι της SG post οχι

γιατι dispatched to overseas σημαινει νομζω ειναι στο αεροδρομιο και περιμενουν την πτηση για ελλαδα ,οχι οτι ΕΧΟΥΝ φυγει...και αν υπαρχει μεγαλος αριθμος δεματων της SG post μπορει να καθυστερησαν πολυ να σταλουν

 

Εγώ πάλι πιστεύω το αντίθετο, ότι είναι εδώ, απλώς δεν έχουν ανοιχτει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω το αντίθετο, ότι είναι εδώ, απλώς δεν έχουν ανοιχτει

 

Πάντως σε σημερινή επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ, μου είπαν ότι η καθυστέρηση σκαναρίσματος στο αεροδρόμιο ειναι το πολυ μία μέρα.

Στην ερώτηση πως ειναι δυνατόν αποστολή απο 13/04/2015 να μην έχει εμφανιστεί ακόμα , η απάντηση ήταν , απλά δεν έχει έλθει Ελλάδα ακόμα .

Τα σχόλια δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Despatched to overseas σημαινει ότι αποσταλθηκαν, άρα πχ εγώ που είμαι από 27/03,αποκλείεται να μην ήρθε, απλώς δεν ανοιχθηκε ή χάθηκε και δεν ήρθε ποτέ. Αλλά το αποκλείω αυτο
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν αποκλείεται. Δεν έχει φτάσει ακόμη στην Ελλάδα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Despatched to overseas σημαινει ότι αποσταλθηκαν, άρα πχ εγώ που είμαι από 27/03,αποκλείεται να μην ήρθε, απλώς δεν ανοιχθηκε ή χάθηκε και δεν ήρθε ποτέ. Αλλά το αποκλείω αυτο

 

Θεωρητικά αυτό σημαίνει , στην πράξη όμως ?

Και τι έγινε , πετάει απο τότε ?

Δεν ειναι μόνο μία ημερομηνία αποστολής , ειναι πολλές και διάφορες . Όλες με Singpost.

Link to comment
Share on other sites

Despatched to overseas σημαινει ότι αποσταλθηκαν, άρα πχ εγώ που είμαι από 27/03,αποκλείεται να μην ήρθε, απλώς δεν ανοιχθηκε ή χάθηκε και δεν ήρθε ποτέ. Αλλά το αποκλείω αυτο

 

Απο τον οδηγο αποστολων απο κινα

 

Ταχυδρομείο Σιγκαπούρης (Singapore Post)

INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)...Αυτό εμφανίζεται όταν ο πωλητής ειδοποιήσει το ταχυδρομείο, ότι θα του παραδώσει το πακέτο για αποστολή.

Received from customer...Σημαίνει πως το πακέτο παραδώθηκε στο ταχυδρομείο από την εταιρεία αποστολών/αποστολέα

DESPATCHED TO OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν το πακέτο δηλώνεται προς αποστολή με την επόμενη αεροπορική πτήση συνήθως σε 1-2 ημέρες, εκτός απροόπτου (πχ καιρικές συνθήκες)

ARRIVED AT OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη

 

Λεει δηλωνεται προς αποστολη (οχι οτι εχει φυγει) και φευγει με την επομενη πτηση , ή σε 1-2 μερες κανονικα

Αλλα ΑΝ οι παραγγελιες με SG post γεμιζουν 10 βαπορια και 30 αεροπλανα θα καθυστερησουν πολυ..

Αν παρατηρησατε τελευταια ολοι με SG post παραγγελναν , βαλε και γιορτες πασχα ελληνων , καθολικων κτλ εδεσε το γλυκο

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα οφείλεται αποκλειςτικα στις αποστολές από Κινα. Αμερική Καναδάς Αραβικά Εμιράτα και ευρωπαϊκές χώρες το πολύ σε δυο εβδομάδες έχουν έρθει στα χέρια μου.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα οφείλεται αποκλειςτικα στις αποστολές από Κινα. Αμερική Καναδάς Αραβικά Εμιράτα και ευρωπαϊκές χώρες το πολύ σε δυο εβδομάδες έχουν έρθει στα χέρια μου.

Κάνεις λάθος.

Το πρόβλημα οφείλεται κυρίως στα ΕΛΤΑ.

Στην Ελλάδα ήθελα 3-4 βδομάδες να παραλάβω από Κίνα.

 

Στην Μάλτα 3 πακέτα στην σειρά σε 14-15 μέρες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος.

Το πρόβλημα οφείλεται κυρίως στα ΕΛΤΑ.

Στην Ελλάδα ήθελα 3-4 βδομάδες να παραλάβω από Κίνα.

 

Στην Μάλτα 3 πακέτα στην σειρά σε 14-15 μέρες.

Δεν είναι σωστη η συγκριση αυτή και επομενως ο τρόπος με τον οποίο καταλήγεις στο συμπέρασμα. Συγκρίνεις την Ελλάδα με μια χώρα που εχει μονο 450.000 κατοίκους? Μόνο η Πάτρα έχει 250.000 κατοίκους. Τα μεγέθη είναι διαφορετικά, συνεπώς και η κίνηση εμπορευμάτων, καθως και οι αποστάσεις, λαμβάνοντας παντα υπόψη και τον αριθμό αεροδρομίων στην Ελλάδα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστη η συγκριση αυτή και επομενως ο τρόπος με τον οποίο καταλήγεις στο συμπέρασμα. Συγκρίνεις την Ελλάδα με μια χώρα που εχει μονο 450.000 κατοίκους? Μόνο η Πάτρα έχει 250.000 κατοίκους. Τα μεγέθη είναι διαφορετικά, συνεπώς και η κίνηση εμπορευμάτων, καθως και οι αποστάσεις, λαμβάνοντας παντα υπόψη και τον αριθμό αεροδρομίων στην Ελλάδα.

Δεν κατάλαβα το σχόλιό σου.

Δεν κρίνω για Ποιο λόγο καθυστερούν τα δέματα.

Απλά αποδεικνυω ότι ΔΕΝ φταίει η Κίνα.

Το γιατί η Ελλάδα έχει τέτοιες καθυστερήσεις είναι άλλο θέμα.

Και σαφώς Δεν φταίει μόνο ο μεγάλος πληθυσμός της.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα το σχόλιό σου.

Δεν κρίνω για Ποιο λόγο καθυστερούν τα δέματα.

Απλά αποδεικνυω ότι ΔΕΝ φταίει η Κίνα.

Το γιατί η Ελλάδα έχει τέτοιες καθυστερήσεις είναι άλλο θέμα.

Και σαφώς Δεν φταίει μόνο ο μεγάλος πληθυσμός της.

 

Το σχόλιό είχε να κάνει με το παράδειγμα και τη σύγκριση με τη Μάλτα που χρησιμοποίησες για να αποδειξεις αυτό που λες. Δεν είναι οτι διαφωνω με αυτό που λες, αν και δεν αποκλείω σε πολλές περιπτώσεις να φταίει και η Κίνα. Άλλωστε τι λειτουργεί σωστά στην Ελλάδα ώστε να δουλεύουν όπως θα έπρεπε και τα ελτα? Αρκεί κανεις να κοιτάξει τη μεγάλη μεταβλητότητα που υπάρχει στον αριθμό των ημερων για την παραλαβή δεμάτων ειδικά απο χώρες όπως η Κίνα. Κάτι το οποίο φαντάζομαι δεν ισχύει σε μικρές χώρες όπως πχ η Μάλτα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου .Εκανα μια αγορά απο το gearbest στις 11-3 2015,ενα tv box αξίας 60 ευρώ και στάλθηκε στις 16- 3.Έκτοτε η κατάσταση έχει ως εξής:

RF322016840SG

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-03-2015 15:17 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-04-2015 10:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Δηλαδή εδώ και 24 ημερες είναι κολλημένο στο Αερολιμένας Αθηνών.Έστειλα ενα email

Στα ΕΛΤΑ και η απάντηση ηταν η εξης:

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένη καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS: International Postal System) για το αντικείμενο. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου, θα πρέπει ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

Σε κάθε περίπτωση σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε σε περίπτωση που το ταχυδρομικό αντικείμενο έχει προωθηθεί ασκανάριστο να το αναζητήσετε από το Ταχυδρομικό γραφείο που λαμβάνετε τη συστημένη αλληλογραφία σας.

Τι κάνω? Περιμενω?Αν χάθηκε γίνεται κάτι ?

 

Ζητω η τρελα!!!!

ΕΛΤΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RF322016840SG

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-03-2015 15:17 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-04-2015 10:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

SINGPOST

Item No. Posting Date Status Date Status Description

RF322016840SG 17-03-2015 01-05-2015 Arrived at overseas (Country code: GB)

Πηγε να πιασει τον Μαη στο Λονδινο!!!!

Edited by sairus
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει μια αγορά από ένα παιδί στην Κύπρο.

μου το έστειλε συστημένο για πιο σίγουρα.

 

Παρακολουθώντας το τράκινγκ έιδα ότι έκανε 2 βδομάδες να φτάσει και παρόλο που το τράκινγκ έγραψε σε κάποια φάση ειδοποίηση, ότι δηλαδή πέρασε ο διανομέας και άφησε χαρτάκι για να πάω να το πάρω, ο διανομέας δεν πέρασε ποτέ για να αφήσει αυτή την ειδοποίηση.

 

Αυτό γίνεται δεύτερη φορά.

 

Πήρα ένα χαρτάκι, έγραψα τον αριθμό τράκινγκ επάνω και πήγα στο ταχυδρομείο, τους εξήγησα την περίπτωση και το πήρα.

 

Όταν ρώτησα την εξυπηρετική υπάλληλο γιατί δεν άφησαν ειδοποίηση, μου είπε ότι οι διανομείς πλέον είναι πολύ λιγότεροι και καλύπτουν μεγαλύτερες περιοχές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω κανει μια αγορα απο το αγγλικο ebay. Ο πωλητης σαν τροπο αποστολης International Tracked Postage και ελεγε οτι εναι στο Λονδινο.Μου το εστειλε σημερα και μου ηρθε με ενα tracn number RR................SE που νομιζω ειναι σουηδικο ταχυδρομειο ενω περιμενα μεσω Royal Airmail.Ξερει καποιος τι συμβαινει ??
Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 24-04-2015 15:07 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-05-2015 05:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 06-05-2015 15:11 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 07-05-2015 03:30 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 07-05-2015 07:03 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 07-05-2015 07:58 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 07-05-2015 10:52 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Απ'ότι φαίνεται παιδιά,πρέπει να χαλάρωσε και η ιστορία με το τελωνείο.Σήμερα μου ήρθε το χαρτάκι και αύριο πάω να πάρω κινητό αξίας 135€+θήκη 5€.Αρκετά γρήγορα ήρθε με παραγγελία 17/4

Link to comment
Share on other sites

περιμενω ενα ρολοι απο βρυξελες εχει σταλει με postnord και απο 29/4 στο tracking λεει αυτο The item has been dispatched from Direct Link's international terminal for onward transport to the country of destination και ακομα να φανει στο tracking των ΕΛΤΑ
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

περιμενω ενα ρολοι απο βρυξελες εχει σταλει με postnord και απο 29/4 στο tracking λεει αυτο The item has been dispatched from Direct Link's international terminal for onward transport to the country of destination και ακομα να φανει στο tracking των ΕΛΤΑ

 

Παρέλαβα από αυτό το ταχυδρομείο και δεν εμφανίζεται πουθενά στην Ελλάδα. Δηλαδή έρχεται απλώς με τα ΕΛΤΑ όπως σου αφήνουν ένα γράμμα εκτός εάν είναι ογκώδες μεγάλο τότε πας και το παίρνεις από τα ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι και εγω με sgpost απο 29-03 despatched to overseas, παραγγελια απο minideal και μεταφορεας η 4PX, dispute στο paypal και τα λεφτα μου πισω, το προβλημα ΔΕΝ ειναι τα ΕΛΤΑ το προβλημα ειναι οι μεταφορικες (4PX) που χρησιμοποιουν τα κινεζομαγαζα, απο nlpost - sweeden post - swiss post παρελαβα μεσα σε 15-25 μερες.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι και εγω με sgpost απο 29-03 despatched to overseas, παραγγελια απο minideal και μεταφορεας η 4PX, dispute στο paypal και τα λεφτα μου πισω, το προβλημα ΔΕΝ ειναι τα ΕΛΤΑ το προβλημα ειναι οι μεταφορικες (4PX) που χρησιμοποιουν τα κινεζομαγαζα, απο nlpost - sweeden post - swiss post παρελαβα μεσα σε 15-25 μερες.

 

04-04-2015 Received from Customer

06-04-2015 Despatched to overseas (Country code: GR) πως ειναι προβλημα των μεταφορικων εταιριων εφοσων ολα τα δεματα που εχουν καθυστεριση εχουν ηδη φυγει απο σιγκαπουρη ?Η απαντηση της singpost ηταν οτι εχουν κολησει στην Ελλαδα τα πακετα και συγκεκριμενα 17/3-8/4 οσα ειναι μεσα σε αυτες τις ημερομηνιες.Τωρα ποιος λεει αληθεια μονο αυτοι το ξερουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι και εγω με sgpost απο 29-03 despatched to overseas, παραγγελια απο minideal και μεταφορεας η 4PX, dispute στο paypal και τα λεφτα μου πισω, το προβλημα ΔΕΝ ειναι τα ΕΛΤΑ το προβλημα ειναι οι μεταφορικες (4PX) που χρησιμοποιουν τα κινεζομαγαζα, απο nlpost - sweeden post - swiss post παρελαβα μεσα σε 15-25 μερες.

 

εκανες dispute στο paypal? και πηρες κιολας τα λεφτα πισω?

Αν ερθει στις επομενες μερες το δεμα τι γινεται?

Ρωταω γιατι ειναι απο 27/3 με sg post απο minideal και μου λενε περιμενε μερικες μερες εχει καθυστερυσει οπως πολλα αλλα για ελλαδα θα ερεθει συντομα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...