Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, υπομονή.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, δεν έχεις διαβάσει, στα δύο νήματα, την ιστορία που ξεκίνησε στα τέλη του Μάρτη με τα δέματα που διακινούνταν (μόνο) μέσω του ολλανδικού ταχυδρομείου και είχαν προορισμό (μόνο) την ευρύτερη περιοχή της Θεσ/νίκης.

 

Από τα posts όσων περίμεναν δέμα και παρέλαβαν βγήκε το συμπέρασμα ότι 1) δόθηκε εντολή ελέγχου ειδικά για τα δέματα αυτά και 2) λίγοι παραλήπτες αυτών των δεμάτων πλήρωσαν ΦΠΑ και τέλη στα ΕΛΤΑ. Δηλαδή, δεν πρόκειται για γενική οδηγία προς όλες τις τελωνειακές υπηρεσίες της χώρας και δεν εφάρμοσαν τη νομοθεσία σε όλα τα δέματα, αν και πολλά από αυτά περιείχαν αντικείμενα (κινητά, tablet κλπ) μεγαλύτερης αξίας από τη δηλωμένη στο αυτοκόλλητο.

 

Συμπερασματικά, είναι πιθανό και το δικό σου δέμα να περάσει τον έλεγχο χωρίς να χρεωθείς επιπλέον έξοδα.

 

Συμπερασματικα και απο posts συμπερασμα δεν βγαινει φιλε μου...οπως ειπα και πιο πανω θα ξαναγραψω μολις παραλαβω το κινητο μου ενα jiayu S3 το οποιο πληρωσα 219 ευρω και χρεωθηκα απο τελωνειο 48 ευρω ενω ο κολλητος μου που παρελαβε 3 μερες πριν ενα g4s αξιας 153 ευρω πληρωσε 44 ευρω...στο περιπου βαζουν οπως ειχα πει και πιο πανω......και οσο για το αν ειναι γενικη οδηγια η οχι θα δουμε ...γιατι εχει πληρωσει πολυς κοσμος .....περιμενω ενα κινητο που ερχεται με SG POST.....θα γραψω οταν το παραλαβω..

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 23-03-2015 22:24 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 23-03-2015 22:24 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 30-03-2015 09:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 31-03-2015 17:27 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 03-04-2015 04:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 03-04-2015 04:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 03-04-2015 07:28 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 27-04-2015 12:52 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-04-2015 13:39 ΥΕΔ ΘΕ

24 ειναι στα ελτα και περιμενει να περασει καποιος να το εκτελωνησει

Ζητω τα ελτα

 

24 μερες αναμονη...συνολο 2 μηνες και κανενα 50 ρικο κοστουμι

 

Οντως αυτο που σε νευριαζει περισσοτερο δεν ειναι τοσο οτι θα πληρωσεις ..αλλα οτι στο κρατανε κιολας κανα μηνα μεχρι να δουν ποσο θα χρεωσουν που ετσι και αλλιως χρεωνουν οτι τους κατεβει στο σκατοκεφαλο τους....

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το κουστούμι από το τελωνείο: 47€ για ένα Xiaomi Redmi 2 (123€ αγορά)

Δεν θα το παραλάβω για να πάει πίσω. Από το Geekbuying μου είπαν πως θα μου επιστρέψουν τα λεφτά.

 

 

Από ποια χώρα το παρηγγειλες και με τι εταιρία ήρθε;

Link to comment
Share on other sites

Από ποια χώρα το παρηγγειλες και με τι εταιρία ήρθε;

 

Από Κίνα, από που αλλού ???

Ήρθε με NL Post (δωρεάν μεταφορικά)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όλα τα τελευταία ποστ για τα τελωνεία είναι άσχετα με το θέμα.

Μην το συνεχίζετε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με Singapore post κλεινει 1 μηνα και ακομα δεν φανηκαν στο αεροδρομια

2015-03-27 13:02

SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

 

Να δουμε αν αυτη την φορα σπασει το ρεκορ των 3 μηνων που ειχε προυγουμενη παραγγελια με China Post :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου .Εκανα μια αγορά απο το gearbest στις 11-3 2015,ενα tv box αξίας 60 ευρώ και στάλθηκε στις 16- 3.Έκτοτε η κατάσταση έχει ως εξής:

RF322016840SG

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-03-2015 15:17 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-04-2015 10:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Δηλαδή εδώ και 24 ημερες είναι κολλημένο στο Αερολιμένας Αθηνών.Έστειλα ενα email

Στα ΕΛΤΑ και η απάντηση ηταν η εξης:

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένη καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS: International Postal System) για το αντικείμενο. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου, θα πρέπει ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

Σε κάθε περίπτωση σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε σε περίπτωση που το ταχυδρομικό αντικείμενο έχει προωθηθεί ασκανάριστο να το αναζητήσετε από το Ταχυδρομικό γραφείο που λαμβάνετε τη συστημένη αλληλογραφία σας.

Τι κάνω? Περιμενω?Αν χάθηκε γίνεται κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου .Εκανα μια αγορά απο το gearbest στις 11-3 2015,ενα tv box αξίας 60 ευρώ και στάλθηκε στις 16- 3.Έκτοτε η κατάσταση έχει ως εξής:

RF322016840SG

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-03-2015 15:17 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-04-2015 10:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Δηλαδή εδώ και 24 ημερες είναι κολλημένο στο Αερολιμένας Αθηνών.Έστειλα ενα email

Στα ΕΛΤΑ και η απάντηση ηταν η εξης:

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένη καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS: International Postal System) για το αντικείμενο. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου, θα πρέπει ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

Σε κάθε περίπτωση σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε σε περίπτωση που το ταχυδρομικό αντικείμενο έχει προωθηθεί ασκανάριστο να το αναζητήσετε από το Ταχυδρομικό γραφείο που λαμβάνετε τη συστημένη αλληλογραφία σας.

Τι κάνω? Περιμενω?Αν χάθηκε γίνεται κάτι ?

 

Δεν καταλαβαινω αυτο που σου ειπαν, αφου 06/04 σκαναριστηκε. αρα ηρθε!Δεν χαθηκε, εκει ειναι και νομιζω πως αυτοι πρεπει να το ψαξουν. Ας βοηθησει οποιος καταλαβε κατι αλλο, για να μαθουμε και οι υπολοιποι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου .Εκανα μια αγορά απο το gearbest στις 11-3 2015,ενα tv box αξίας 60 ευρώ και στάλθηκε στις 16- 3.Έκτοτε η κατάσταση έχει ως εξής:

RF322016840SG

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-03-2015 15:17 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-04-2015 10:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Δηλαδή εδώ και 24 ημερες είναι κολλημένο στο Αερολιμένας Αθηνών.Έστειλα ενα email

Στα ΕΛΤΑ και η απάντηση ηταν η εξης:

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένη καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS: International Postal System) για το αντικείμενο. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου, θα πρέπει ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

Σε κάθε περίπτωση σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε σε περίπτωση που το ταχυδρομικό αντικείμενο έχει προωθηθεί ασκανάριστο να το αναζητήσετε από το Ταχυδρομικό γραφείο που λαμβάνετε τη συστημένη αλληλογραφία σας.

Τι κάνω? Περιμενω?Αν χάθηκε γίνεται κάτι ?

 

Το ιδιο ακριβως mail ειχαν στειλει σε μενα οταν καθυστερουσε μια παραγγελια απο κινα απο 20/11/14...

τελικα το παραλαβα 15/2/15 ...3 μηνες μετα δηλαδη

Μην το ψαχνεις,κανουν copy - paste αυτη την απαντηση και την στελνουν σε ολους που ρωτανε γιατι καθυστερει το δεμα τους..

εδω δεν προλαβαινουν να τα καταχωρησουν τα δεματα θα κατσουν να ψαχνουν καθε περιπτωση χωριστα και να απαντανε ? πολυτελειες !!

Ριχνουν ενα copy στο text " απαντηση στους σπασοκλαμπανιες" και το στελνουν σαν απαντηση...τελος !!

Μεταξυ μας δηλ μεγαλη σκασιλα τους ποτε θα παραλαβεις εσυ .. σαν να σου λενε περιμενε ή αντε πνιξου!

Μου θυμιζει κατι email απαντησεις απο ΟΤΕνετ που διαμαρτυρομουν γιατι με adsl σερνοταν το ιντερνετ και κατεβαζα max 40κ και αυτοι μου εστελναν σαν απαντηση ενα mail (το ιδιο καθε φορα!!!!) που ελεγε αναμεσα στα αλλα οτι στις ADSL οι ταχυτητες "δεν ειναι εγγυημενες αλλα μπλα μπλα κτλ"

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

Και να σκεφτείς ότι ηταν ενα tv box δώρο για το Πάσχα! Έχω μια ελπίδα οτι τα Χριστούγεννα θα το έχω στα χέρια μου!
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν κάνεις αυτό που σε συμβούλεψαν στο e-mail. Δηλαδή να πας στο ταχυδρομειο της γειτονιάς σου με τον αριθμό αποστολής ;

(Σε κάθε περίπτωση σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε σε περίπτωση που το ταχυδρομικό αντικείμενο έχει προωθηθεί ασκανάριστο να το αναζητήσετε από το Ταχυδρομικό γραφείο που λαμβάνετε τη συστημένη αλληλογραφία σας.)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν κάνεις αυτό που σε συμβούλεψαν στο e-mail. Δηλαδή να πας στο ταχυδρομειο της γειτονιάς σου με τον αριθμό αποστολής ;

(Σε κάθε περίπτωση σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε σε περίπτωση που το ταχυδρομικό αντικείμενο έχει προωθηθεί ασκανάριστο να το αναζητήσετε από το Ταχυδρομικό γραφείο που λαμβάνετε τη συστημένη αλληλογραφία σας.)

 

Γιατι ακομα και να ηταν ετσι απο το ταχ γραφειο δεν θα του εστελναν ειδιποιηση για συστημενο ?

Αυτη η περιπτωση δεν παιζει ,απλως προσπαθουν να μαζεψουν τα ασυμαζευτα, οτι απλα γινεται ενα μπαχαλο και δεν εχουν και αυτοι χρονο να ασχοληθουν για καθε περιπτωση ξεχωριστα, γιατο στελουν το generic email σε ολους

Θα δεις φιλε που περιμενεις το δεμα οτι καποια στιγμη θα ξεκολλησει..ποτε θα γινει αυτο αγνωστο...υπομονη!

Στον αλλο εφτασε στο αεροδρομιο το δεμα , μετα πηγε Λετονια(!) και μετα απο πολλες μερες ξαναγυρισε ελλαδα...

Τι να λεμε τωρα ...

Link to comment
Share on other sites

και σε μένα μι από τα ίδια πρώτη φορά τόσο μεγάλη καθυστέρηση, από τις 03 Απρ ταξιδεύει και ακόμα δε φάνηκε στο Ελλάδα, περπατώντας τα φέρνουν;

2015-04-03 11:23 Despatched to overseas (Country code: GR)

Link to comment
Share on other sites

:wacko: - απο 19 του μηνος που ηταν κολλημενο στο ταχυδρομειο το πηρα χτες στις 29,τι διαολο τοσο βαρυ και ασηκωτο ηταν το πακετακι που ηθελε βανακι (?)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:wacko: - απο 19 του μηνος που ηταν κολλημενο στο ταχυδρομειο το πηρα χτες στις 29,τι διαολο τοσο βαρυ και ασηκωτο ηταν το πακετακι που ηθελε βανακι (?)

 

Οχι φίλε, απλά δεν ήταν μόνο το δικό σου... Γενικά τα έχουμε πει πολλές φορές, σε τέτοιες αποστολές από Κίνα, τέτοιες καθυστερήσεις θεωρούνται "acceptable"... Επίσης δε συμβαίνουν μόνο στα ΕΛ.ΤΑ. αλλά γενικά στις αποστολές από Κίνα (απ' ότι έχω καταλάβει)... Εγώ έχω ένα δεματάκι που περιμένω με Sweden Post και αυτοί φαίνονται χειρότεροι και από EΛ.ΤΑ... :p

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε, απλά δεν ήταν μόνο το δικό σου... Γενικά τα έχουμε πει πολλές φορές, σε τέτοιες αποστολές από Κίνα, τέτοιες καθυστερήσεις θεωρούνται "acceptable"... Επίσης δε συμβαίνουν μόνο στα ΕΛ.ΤΑ. αλλά γενικά στις αποστολές από Κίνα (απ' ότι έχω καταλάβει)... Εγώ έχω ένα δεματάκι που περιμένω με Sweden Post και αυτοί φαίνονται χειρότεροι και από EΛ.ΤΑ... :p

 

Μα το μπαχαλο γινεται στο αεροδρομιο...και με sweden post στο αεροδρομιο καταληγουν και αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ να στο παραδωσουν

Και εκει αρχιζει το πανηγυρι..

Δεν νομιζω να ερχονται με σουηδους μεχρι την πορτα σου !

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όλα τα τελευταία ποστ για τα τελωνεία είναι άσχετα με το θέμα.

Μην το συνεχίζετε.

 

Ναι... επειδή τα ΕΛΤΑ δεν εχουν τμήμα (ΥΕΔ) και τα δινουν στους εκτελονιστές της DHL (χωρις να θελω να θίξω την Moderatoσύνη σου ομως)

Link to comment
Share on other sites

Μα το μπαχαλο γινεται στο αεροδρομιο...και με sweden post στο αεροδρομιο καταληγουν και αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ να στο παραδωσουν

Και εκει αρχιζει το πανηγυρι..

Δεν νομιζω να ερχονται με σουηδους μεχρι την πορτα σου !

 

Nαι φίλε, ΟΤΑΝ φτάσει στην Ελλάδα, από εκεί και μετά είναι θέμα των ΕΛ.ΤΑ., να μου το παραδώσουν... Ωστόσο δεν αναφερόμουν σε αυτό που λες... Αλλά στο ότι το δέμα από Κίνα πήγε Σουηδία και από εκεί Ελλάδα και για τις 2 αυτές αποστολές το process times και το shipping, ήταν παρόμοιο με των ΕΛ.ΤΑ. Οπότε δεν είναι θέμα μόνο των δικών μας ταχυδρομίων, αυτό ξαναλέω... Τέλος απλά να πω ότι η παραγγελία μου έφτασε σήμερα το πρωί αεροδρόμιο και το μεσημέρι έκλεισε από εκεί, οπότε την επόμενη εργάσιμη θα την έχω (υπόψιν ότι στο site του Sweden Post δε φαίνεται τίποτα ακόμα-από το tracking των ΕΛ.ΤΑ. το είδα)... Άρα πολλές φορές είναι και θέμα τύχης και λογικά φόρτου εργασίας, η προηγούμενη έμεινε αεροδρόμιο 6 μέρες, η σημερινή έφυγε σε 6 ώρες... Και για να μην παραξηγηθώ, προφανώς δεν είμαστε Σουηδία, ούτε Σουηδοί, σε πολλά πράγματα και μάλιστα ουσίας, ωστόσο να κράζουμε όταν συντρέχει λόγος, οχι για πράγματα που ισχύουν για παντού και τα γνωρίζουμε εξαρχής, όταν παραγγέλνουμε από Κίνα... ;)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που κάποιο δέμα δεν το έχεις παραλάβει και έχουν περάσει σχεδόν οι 45 ημέρες (που μπορείς να κάνεις dispute στην paypal), κάνεις dispute για καλό και για κακό? Έχω κάνει την παραγγελία 02/04/2015 με tracking number RF325763280SG και ακόμα στο tracking του singapore post λέει:

17-04-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

ενώ στο tracking των ελτα μου λέει:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 15-04-2015 11:02 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ο πωλητής μετα απο mail που του έστειλα μου λέει πως θα παραλάβω λέει σύντομα. Εάν παρω τηλ στα ελτα παίζει να βρούνε άκρη (πού είναι το πακέτο) η τσάμπα θα χάσω τον χρόνο μου και κανα 20αρικο σε κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που κάποιο δέμα δεν το έχεις παραλάβει και έχουν περάσει σχεδόν οι 45 ημέρες (που μπορείς να κάνεις dispute στην paypal), κάνεις dispute για καλό και για κακό? Έχω κάνει την παραγγελία 02/04/2015 με tracking number RF325763280SG και ακόμα στο tracking του singapore post λέει:

17-04-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

ενώ στο tracking των ελτα μου λέει:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 15-04-2015 11:02 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ο πωλητής μετα απο mail που του έστειλα μου λέει πως θα παραλάβω λέει σύντομα. Εάν παρω τηλ στα ελτα παίζει να βρούνε άκρη (πού είναι το πακέτο) η τσάμπα θα χάσω τον χρόνο μου και κανα 20αρικο σε κάρτα?

 

Δε νομίζω ότι συντρέχει λόγος να ανησυχείς... Όπως έχουμε πει οι παραγγελίες από Κίνα για να φτάσουν μπορεί να χρειαστούν από 2 εβδομάδες μέχρι μήνα +... Εσένα είναι στο τελευταίο στάδιο πριν φτάσει Ελλάδα... Πιθανολογώ ότι από μέρα σε μέρα, θα βγάλει arrived to overseas... Είναι αρκετά νωρίς ακόμα για να αρχίσεις να σκέφτεσαι dispute... Υπομονή... ;)

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που κάποιο δέμα δεν το έχεις παραλάβει και έχουν περάσει σχεδόν οι 45 ημέρες (που μπορείς να κάνεις dispute στην paypal), κάνεις dispute για καλό και για κακό? Έχω κάνει την παραγγελία 02/04/2015 με tracking number RF325763280SG και ακόμα στο tracking του singapore post λέει:

17-04-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

ενώ στο tracking των ελτα μου λέει:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 15-04-2015 11:02 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ο πωλητής μετα απο mail που του έστειλα μου λέει πως θα παραλάβω λέει σύντομα. Εάν παρω τηλ στα ελτα παίζει να βρούνε άκρη (πού είναι το πακέτο) η τσάμπα θα χάσω τον χρόνο μου και κανα 20αρικο σε κάρτα?

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Φαγαμε τον μαρτιο ,τον απριλιο , εχουμε μαιο , να φαμε και τον μαιο και να δουμε σε ποσους μηνες θα ξεκολησουν τα δεματα λογω πασχα...

καποιος να τους πει οτι το πασχα εχει περασει αρκετες μερες πριν !

και ουτε καν ακομα δεν εχουμε αφιξη στην χωρα προορισμου...

Και ΝΑΙ , εχω διαβασει πολυ καλα τον οδηγο αποστολης απο κινα αλλα αυτο κατανταει αηδια πια..:angry:

πρόσφατα το όριο των 45 ημερών πήγε στις 180 μέρες!

Μαλλον ειδαν την ταχυτητα των ΕΛΤΑ :down:

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

Φαγαμε τον μαρτιο ,τον απριλιο , εχουμε μαιο , να φαμε και τον μαιο και να δουμε σε ποσους μηνες θα ξεκολησουν τα δεματα λογω πασχα...

καποιος να τους πει οτι το πασχα εχει περασει αρκετες μερες πριν !

και ουτε καν ακομα δεν εχουμε αφιξη στην χωρα προορισμου...

Και ΝΑΙ , εχω διαβασει πολυ καλα τον οδηγο αποστολης απο κινα αλλα αυτο κατανταει αηδια πια..:angry:

 

Μαλλον ειδαν την ταχυτητα των ΕΛΤΑ :down:

 

 

Το μπερδεμα στα ΕΛΤΑ στο Ελ. Βενιζελος δεν εχει να κανει με το Πασχα.(Εδω και πολλα χρονια εχουν σταματησει οι ευχητηριες καρτες)

Αλλου ειναι το ζητημα.Τους εκοψαν (απο οτι λενε οι ιδιοι) καποια εξτρα χρηματα σε υπερωριες και για αυτο εχουν ριξει τον ρυθμο που βγαζουν τους σακους....

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Για να γράφονται και τα θετικά σχόλια. Παρατηρήστε τις ώρες. Μπράβο στα ΕΛΤΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 30-04-2015 02:57 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-05-2015 05:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 01-05-2015 09:46 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 04-05-2015 02:37 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...