Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω απορια. Θελω να στειλω κατι με αντικαταβολη εδω ελλαδα. Το κλασσικο τροπο τον ξερω δηλ παραλαμβανει το δεμα ο παραληπτης και μετα δεινει τα λεφτα στον κουριερ. Εγω θελω να μαθω το αντιστροφο γινεται;δηλ να δωσει εντολη πληρωμεις στην εταιρια κουριερ και οταν παω στην κουριερ να παρω τα λεφτα και να στειλουν το δεμα. Γινεται;υπαρχει μεγαλητερο κοστος ετσι;

 

:worry: - η εταιρια δεν ειναι τραπεζα ουτε μπορει να βαλει εισπρακτικο υπαλληλο να παρει μετα τα λεφτα της πισω,πως θα σου δωσει χρηματα απο το αποθεματικο της ? και εαν μετα στραβωσει κατι στην παραδοση τι θα γινει θα μπει μεσα οικονομικα ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, περιμενω ενα δεμα απο 30/8 απο Κινα και ενω χαρηκα μετα απο 8 μερες οτι μπηκε Ελλαδα, εχει κολλησει εκει εδω και 2 μερες, ξερει κανεις τπτ??

2014-09-08 12:07, Arrived at overseas (Country code: GR)

2014-09-01 10:12, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-08-30 10:12, Received from Customer

η απο το tracking του ελτα

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 30-08-2014 10:12 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-09-2014 09:07 IPS

 

Σας εχει καθυστερησει ποτε στο αφιη στη χωρα προορισμου??

Πρεπει να ανησυχησω????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, περιμενω ενα δεμα απο 30/8 απο Κινα και ενω χαρηκα μετα απο 8 μερες οτι μπηκε Ελλαδα, εχει κολλησει εκει εδω και 2 μερες, ξερει κανεις τπτ??

2014-09-08 12:07, Arrived at overseas (Country code: GR)

2014-09-01 10:12, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-08-30 10:12, Received from Customer

η απο το tracking του ελτα

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS30-08-201410:12IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ08-09-201409:07IPS

 

Σας εχει καθυστερησει ποτε στο αφιη στη χωρα προορισμου??

Πρεπει να ανησυχησω????

 

2 μέρες δεν είναι κόλλημα.

Υπομονή,μέχρι Παρασκευή θα βγάλει κάτι νεώτερο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, περιμενω ενα δεμα απο 30/8 απο Κινα και ενω χαρηκα μετα απο 8 μερες οτι μπηκε Ελλαδα, εχει κολλησει εκει εδω και 2 μερες, ξερει κανεις τπτ??

2014-09-08 12:07, Arrived at overseas (Country code: GR)

2014-09-01 10:12, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-08-30 10:12, Received from Customer

η απο το tracking του ελτα

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 30-08-2014 10:12 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-09-2014 09:07 IPS

 

Σας εχει καθυστερησει ποτε στο αφιη στη χωρα προορισμου??

Πρεπει να ανησυχησω????

και εμενα με 09-09-2014 αφιξη στην χωρα προορισμου

και ακομα κατι νεοτερο δνε εχω...Περιοχη αθηνα.

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Οι καθυστερήσεις στον εκτελωνισμό δεμάτων στα ΕΛΤΑ οφείλεται σε έλλειψη προσωπικού, άδειες κλπ Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 27-08-2014 14:06 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 09-09-2014 05:18 IPS

Πωω ακομα να προχωρησει ... Αν δεν ερθει αυριο απο δευτερα.........

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λογικά θα έχει απαντηθεί ήδη, αλλά διάβασα καμιά 10αρια σελίδες και δε βρήκα τίποτα!!

 

Με PostNL μου λέει ότι το πακέτο έφτασε στην χώρα προορισμού (δηλαδή Ελλάδα).

Τα ΕΛΤΑ όμως δε μου βγάζουν τίποτα με το ολλανδικό tracking number...

Ξέρει κανείς να μου πει από εδώ και πέρα τι γίνεται?

 

Ρωτάω διότι στα ΕΛΤΑ μας (Ηρακλείου Κρήτης) πολλές φορές μένει και καμιά εβδομάδα εαν δεν τους ενοχλήσω...

Αν όμως δεν ισχύει το tracking το ολλανδικό δε μπορώ να κάνω δουλειά...

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!!!

 

Φιλικά Ζάχος

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

 

Μπορεί να σας φαίνεται γελοίο αλλά θέλω να στείλω ένα γράμμα στην Ολλανδία όμως δεν έχω ιδέα πάνω στον φάκελο τι πρέπει να γράφω (ονόματα διευθύνσεις κλπ κλπ) κι επίσης γραμματόσημα που πρέπει να βάλω πάνω... επίσης περίπου πόσες μέρες κάνει για να πάει από ελτα;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ έφτασε Ελλάδα?

 

Απότις 10/09 μου λέει ότι έφτασε στο country of destination, αλλά στα ΕΛΤΑ δε φαίνεται ακόμα τίποτα με το ίδιο tracking number....

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Απότις 10/09 μου λέει ότι έφτασε στο country of destination, αλλά στα ΕΛΤΑ δε φαίνεται ακόμα τίποτα με το ίδιο tracking number....

 

Σε δικια μου προσφατη περιπτωση, το Ολλανδικο μου ελεγε οτι αφιχθηκε Ελλαδα και το Ελτα item in conta IPS.

Aυτο για 4-5 μερες, ενα πρωι πριν φυγω το τσεκαρω τα ιδια, και με πηρε τηλ. η συζυγος μετα απο κανα δυωρο και μου λεει ηρθε ενα πακετο :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

 

Μπορεί να σας φαίνεται γελοίο αλλά θέλω να στείλω ένα γράμμα στην Ολλανδία όμως δεν έχω ιδέα πάνω στον φάκελο τι πρέπει να γράφω (ονόματα διευθύνσεις κλπ κλπ) κι επίσης γραμματόσημα που πρέπει να βάλω πάνω... επίσης περίπου πόσες μέρες κάνει για να πάει από ελτα;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στην πίσω μεριά του φακέλου ( αντίθετα από το κλείσιμο ), βάζεις επάνω αριστερά το όνομα σου και κάτω δεξιά τον παραλήπτη. Η χώρα ονομάζεται Nederland και όχι HOLLAND .

τα γραμματόσημα μπαίνουν επάνω δεξιά και για μέχρι 20 γραμμάρια είναι 0,90

Αν ταχυδρομηθεί πριν τις 12:00 θα φτάσει σε 3 ημέρες (πιθανότητα 85%) ή σε 5 ημέρες (98% )

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Στην πίσω μεριά του φακέλου ( αντίθετα από το κλείσιμο ), βάζεις επάνω αριστερά το όνομα σου και κάτω δεξιά τον παραλήπτη. Η χώρα ονομάζεται Nederland και όχι HOLLAND .

τα γραμματόσημα μπαίνουν επάνω δεξιά και για μέχρι 20 γραμμάρια είναι 0,90

Αν ταχυδρομηθεί πριν τις 12:00 θα φτάσει σε 3 ημέρες (πιθανότητα 85%) ή σε 5 ημέρες (98% )

 

πρέπει να βάλω και την διεύθυνση μου ή μόνο την ολλανδική;

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό , είναι απλά για να επιστρέψει αν κατι δεν πάει καλά .
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό , είναι απλά για να επιστρέψει αν κατι δεν πάει καλά .

 

ωραία, ευχαριστώ για όλα!!! :)

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία και θέλω τη βοήθειά σας. Υπάρχει κάπου ότι μπορούμε ν ανοίξουμε το πακέτο στο ταχυδρομείο για έλεγχο πριν υπογράψουμε για την παραλαβή ?

 

Σε πακέτο από Κίνα όταν ζητήθηκε (εντός του ταχυδρομείου) ν ανοιχθεί το πακέτο για έλεγχο ότι όλα είναι μέσα και δεν είχαμε κανα περίεργο, η απάντηση ήτανε όχι.

 

"πρώτα υπογραφή ότι το παρέλαβες και μετά κάνε ό,τι θες, αλλιώς το πακέτο γυρνάει στη στοίβα μαζί με τ άλλα"

 

Επειδή έχω διαβάσει, αν δε κάνω λάθος, ότι κάποιοι το άνοιξαν μπροστά στον υπάλληλο των ελτα... είναι καθαρά θέμα διάθεσης του υπαλλήλου ή μπορούμε και χωρίς την συγκατάθεσή του να απαιτήσουμε κάτι τέτοιο ? Υπάρχει κάπου επίσημα αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω τα ΕΛΤΑ δεν το κάνουν ούτε είναι γραμμένο πουθενά.

Μερικά courier το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Στην πίσω μεριά του φακέλου ( αντίθετα από το κλείσιμο ), βάζεις επάνω αριστερά το όνομα σου και κάτω δεξιά τον παραλήπτη. Η χώρα ονομάζεται Nederland και όχι HOLLAND .

τα γραμματόσημα μπαίνουν επάνω δεξιά και για μέχρι 20 γραμμάρια είναι 0,90

Αν ταχυδρομηθεί πριν τις 12:00 θα φτάσει σε 3 ημέρες (πιθανότητα 85%) ή σε 5 ημέρες (98% )

 

Νetherlands για την ακριβεια.

Link to comment
Share on other sites

Νetherlands για την ακριβεια.

 

Nederland

From Wikipedia, the free encyclopedia

Nederland is the Dutch name for the Netherlands.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία με usps? Από 9/11 έφυγε λέει από Αμερική Αλλά εδώ ακόμη τίποτα και το tracking των ελτα δε δείχνει κάτι. Μήπως βιάζομαι; :p

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα, μου ειχε πει 2-3 εβδομάδες ο πωλητής απλά υπέθεσα ότι θα έχει έρθει τουλάχιστον Αθήνα μια βδομάδα πριν παραλάβω. Αν μας κάτσει και κανα τελωνείο εκεί να δεις γλέντια

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία με usps? Από 9/11 έφυγε λέει από Αμερική Αλλά εδώ ακόμη τίποτα και το tracking των ελτα δε δείχνει κάτι. Μήπως βιάζομαι; :p

 

 

Σίγουρα βιάζεσαι.. Τι ποσό ειναι η παραγγελία σου;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα βιάζεσαι.. Τι ποσό ειναι η παραγγελία σου;

 

150USD είναι customized παπούτσια. Δε νομίζω να έβαλε τιμολόγιο μέσα. Ο τύπος απλά σχεδίασε πάνω στα παπούτσια.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...