Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλέον, όλα τα δέματα παίρνουν αυτό το tracking number από τα ΕΛΤΑ με το που μπουν στη χώρα.

Πιθανώς επειδή χανόντουσαν αρκετά (και) στην διανομή.

 

Σε άλλα νέα ακόμα ένα δέμα για εμένα απο Αγγλία έχει μπει πλέον σε μεγάλη καθυστέρηση. Συγκεκριμένα απο 12/12 είναι in transit προς Ελλάδα. Royal Mail αυτό. Πάμε καλά.

Edited by Hux_Flux
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι νέα αυτοκόλλητα, τα οποία μπαίνουν στο αντικείμενο λίγο πριν το πάρει ο διανομέας στα χέρια του!

Μπαίνουν κυρίως σε μικροδέματα και λέγονται "βεβαιωμένης επίδοσης"!

Τα αντικείμενα δεν στάλθηκαν αρχικά σαν συστημένα όμως με το μπλε αυτοκόλλητο ο διανομέας πλέον το σκανάρει και είναι, κατά κάποιο τρόπο, υποχρεωμένος να του διασφαλίσει την επίδοση! Ο παραλήπτης δε χρειάζεται να υπογράψει. Μπορεί να υπογράψει και ο διανομέας, αρκεί να "σιγουρέψει" την επίδοση του αντικειμένου (ακόμη και να μπει στο κουτί, αν χωράει και κλείνει καλά).

Το "κακό" με αυτά είναι πως αρχικά ήταν απλά αντικείμενα, όμως τώρα με το μπλε barcode ο διανομέας πρέπει να τα σκάναρει και να τα διασφαλίσει κάπως! Άρα αν δεν βρει τον παραλήπτη και δεν υπάρχει σίγουρο μέρος να το αφήσει, αναγκαστικά θα βγάλει ειδοποίηση και ο παραλήπτης θα πρέπει να τρέχει στο ταχυδρομείο να το πάρει! Ενώ αλλιώς, σαν απλό αντικείμενο που ήταν, θα το άφηνε!

Αυτό βέβαια μπορεί να βολεύει κάποιους γιατί στις μεγάλες οικοδομές μπορεί να τα "βάζουν" χέρι οι περαστικοί!

 

Αυτη η νεα διαδικασια, οντως μας διασφαλιζει καλυτερα ως προς την επιδοση; Τι λετε;

 

Απο την αλλη, τα εξτρα σκαναρισματα, σιγουρα σημαινουν περισσοτερες καθυστερησεις φανταζομαι. Στις ηδη μεγαλες καθυστερησεις...

Link to comment
Share on other sites

τα 2 που παρέλαβα ήρθαν από Κίνα σχεδόν σε 2 μήνες, δεν ξέρω αν οφείλεται η αργή παράδωση σε αυτό το σύστημα ή στην φορτωμένη περίοδο των γιορτών,συνήθως ότι παραγγέλνω με free shipping στον μήνα πάνω ερχόταν,θα το δω στις επόμενες παραλαβές και θα σας πω.

 

Αυτη η νεα διαδικασια, οντως μας διασφαλιζει καλυτερα ως προς την επιδοση; Τι λετε;

 

Απο την αλλη, τα εξτρα σκαναρισματα, σιγουρα σημαινουν περισσοτερες καθυστερησεις φανταζομαι. Στις ηδη μεγαλες καθυστερησεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η νεα διαδικασια, οντως μας διασφαλιζει καλυτερα ως προς την επιδοση; Τι λετε;

 

Απο την αλλη, τα εξτρα σκαναρισματα, σιγουρα σημαινουν περισσοτερες καθυστερησεις φανταζομαι. Στις ηδη μεγαλες καθυστερησεις...

 

Πιστεύω μια επιπλέον ασφάλεια σίγουρα θα υπάρχει, αφού το μικρόδεμα δεν θα αφήνεται τελείως ανεξέλεγκτο

Δε νομίζω να υπάρχει καθυστέρηση επιπλέον γιατί το μπλε barcode μπαίνει στο μικρόδεμα λίγο πριν το πάρει ο ταχυδρόμος. Δε σκανάρεται σε όλη την προηγούμενη πορεία του! Οι μεγαλύτερες καθυστερήσεις είναι μέχρι να φτάσει στον ταχυδρόμο.....

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα ακόμα ένα δέμα για εμένα απο Αγγλία έχει μπει πλέον σε μεγάλη καθυστέρηση. Συγκεκριμένα απο 12/12 είναι in transit προς Ελλάδα. Royal Mail αυτό. Πάμε καλά.

 

:cool: - στο περιμενε κι εγω,με το που φευγει το δεματακι απο αυτους "το χανω" και περιμενω ποσο καιρο μεχρι να σκαναριστει εδω, τι στα κομματια με αεροστατο τα φερνουν πλεον απο εκει?

 

τα 2 που παρέλαβα ήρθαν από Κίνα σχεδόν σε 2 μήνες, δεν ξέρω αν οφείλεται η αργή παράδωση σε αυτό το σύστημα ή στην φορτωμένη περίοδο των γιορτών,συνήθως ότι παραγγέλνω με free shipping στον μήνα πάνω ερχόταν,θα το δω στις επόμενες παραλαβές και θα σας πω.

 

:rolleyes: - πανε αυτα φιλε μου, πλεον η καθυστερηση ειναι γεγονος (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα δεματακι απο Κινα, παραγγελιας μεσα Δεκεμβρη!

Αντιθετως, 2 παραγγελιες απο μέσα Νοεμβρη, ακομη δεν εχουν ερθει!!!!

Για την μια ηδη ζητησα refund...

Πως γινεται, παραγγελια απο μεσα Δεκεμβρη να ερχεται, και απο μέσα Νοέμβρη όχι ακομη;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει πολλες παραγγελειες απο κινα αλλα να κολλησει στο κ.δ θεσσαλονικης-εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο πανω απο μια μερα ποτε. Εχει κανεις το ιδιο προβλημα η μονο εγω την επαθα τωρα. Κ αν παρω τηλ θα μου πουν τιποτα η μονο περιμενε? Ευχαριστω οριστε φωτο απο tracking (https://ibb.co/x75sp4j) Edited by Leftis97
Link to comment
Share on other sites

Nαι και εμένα... Και δε φτάνει αυτό, τωρα κολλάνε και στο ΚΔ Κοζάνης αλλη μια μέρα πριν πανε στο ΚΚ καταστημα για παραλαβή. Προφανώς έλλειψη προσωπικού και μεγαλος όγκος πακετων

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 πακέτα αγορασμένα από Ελλάδα 7 του μηνός και ήρθε χθες(8 Γενάρη) μόνο το ένα με ΕΛΤΑ κουριερ. έχω ένα που έφαγε μια μέρα σε κδ Αθήνας και έφτασε πριν λίγες ώρες κδ Θεσσαλονίκης(να δούμε αν θα φάει κι εκεί καμιά μέρα και μετά να κάνει ταξίδι για την πόλη μου). άλλο πακέτο με speedex έφυγε 7 του μηνός υποτίθεται από Αθήνα αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση από τότε και το τελευταίο με acs έφυγε κι αυτό 7 του μηνός από Αθήνα, έλεγε παράδοση στις 8 αλλά ούτε αυτό ήρθε και ούτε έγινε ενημέρωση στο tracking ότι ήρθε στην πόλη μου και δεν πρόλαβαν πχ να μου το φέρουν. πήγε το μυαλό μου στον χιονιά και στον παγετό στην αρχή αλλά νομίζω οι μεγάλοι δρόμοι είναι ανοιχτοί. όταν έχεις συνηθίσει να παραλαμβάνεις την επόμενη μέρα της παραγγελίας ακόμα κι αυτή η μία μέρα καθυστέρηση φαίνεται μεγάλη!!
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα δεματακι απο Κινα, παραγγελιας μεσα Δεκεμβρη!

Αντιθετως, 2 παραγγελιες απο μέσα Νοεμβρη, ακομη δεν εχουν ερθει!!!!

Για την μια ηδη ζητησα refund...

Πως γινεται, παραγγελια απο μεσα Δεκεμβρη να ερχεται, και απο μέσα Νοέμβρη όχι ακομη;;;;;

 

εξαρτάται με ποιά εταιρεία έρχεται, αν σου έχουν δώσει logistics number βάλτο εδώ http://www.17track.net για να δείς την διαδρομή του

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω κανει πολλες παραγγελειες απο κινα αλλα να κολλησει στο κ.δ θεσσαλονικης-εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο πανω απο μια μερα ποτε. Εχει κανεις το ιδιο προβλημα η μονο εγω την επαθα τωρα. Κ αν παρω τηλ θα μου πουν τιποτα η μονο περιμενε? Ευχαριστω οριστε φωτο απο tracking (https://ibb.co/x75sp4j)

 

τα συστημένα που λαμβάνω από το Κ.Δ Αττικής συνήθως κολλάνε εκεί γύρω στις 5 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που απαντάνε από το τελωνείο, ότι έλαβαν τα δικαιολογητικά και θα απελευθερωθεί το πακέτο, πόσος χρόνος χρειάζεται για να υπάρξει πρόοδος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δείτε την απάντηση της εξυπηρέτησης πελατών των ΕΛΤΑ όταν τους είπα ότι δεν έχω παραλάβει κάποια μικροδέματα τα οποία έχουν logistics number

---------

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος σας ενημερώνουμε ότι, οδηγίες για ιχνηλάτιση αντικειμένων με πρόθεμα που ξεκινάει από U δεν υπάρχουν, καθώς τα συγκεκριμένα αντικείμενα διαχειρίζονται ως απλά και ως εκ τούτου δεν είναι εφικτή η χορήγηση πληροφοριών σχετικά με την διαχείριση τους.

 

Επισημαίνεται ότι η απλή αλληλογραφία επιστολικού ταχυδρομείου - σύμφωνα με την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και τον Χάρτη Υποχρεώσεων του ΕΛΤΑ προς τους Καταναλωτές, δεν καταγράφεται αναλυτικά στα διάφορα στάδια διαβίβασής της (κατάθεση, διαλογή, ταξινόμηση, επίδοση), υπάρχει αντικειμενική αδυναμία διερεύνησης των όρων διαχείρισης της και χορήγησης σχετικών πληροφοριών.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Εγώ έκανα στις 23 Δεκεμβρίου μια παραγγελία από το eBay, Royal mail international standard, με προβλεπόμενο χρόνο παράδοσης 30/12-17/3 (!). Καταλαβαίνω ότι καθυστέρησε λόγω τον γιορτών. Αλλά μου κάνει εντύπωση,αλλες παραγγελίες που είχα κάνει με ΡΜ είχαν φτάσει μέσα σε 7 μέρες.Να ανησυχήσω; Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα αργούν να φτάσουν, ειδικά από ebay.

 

Περιμένω και γω πολλά πράγματα, από τέλη Οκτωβρίου μέχρι και πριν τις γιορτές.

Σιγααααα σιγααααα φτάνουν.

Το κακο είναι ότι έρχονται 1-1 στο ταχυδρομείο και πρέπει να πηγαίνω συνέχεια. (Ειδοποιήσεις ανά 3 ημερες)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαζικές καταγγελίες μήπως δούμε φως,1 μηνα και 5 μέρες αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο και έχουμε δρόμο ακόμη.όσοι λεγαμε μπορεί να κάνει και ένα μήνα στο τελωνείο ας λέμε επ αόριστον χρόνους πλέον.

Άνθρωποι είναι και αυτοί το κατανοώ σε μια σάπια κατάσταση και τα πακέτα αμέτρητα..

Τι να πω ρε παιδιά.. Πλέον πιστεύω ότι αξίζει να αγοράζουμε όχι πράγματα που χρειαζόμαστε γιατί ξεχνάμε ότι τα αγορασαζουμε με τέτοιους χρόνους..

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι στα ΕΛΤΑ θα απολυθούν 1800 εργαζόμενοι, και αναμένεται απεργία, έχω αγοράσει καπια πράγματα 20-12. Καλό Πάσχα η παραλαβή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν γίνουν και οι 1800 απολύσεις που αναφέρει το παρακάτω άρθρο θα παραδίδουν τα δέματα εξωτερικού στο τετράμηνο από δίμηνο που είναι τώρα

 

http://bankingnews.gr/index.php?id=403073

Link to comment
Share on other sites

:worry: - να ρωτησω εαν εχει τυχει και σε σας, παρηγγειλα απο Amazon.co.uk και ενω περιμενα πως θα μου το στειλουν απο αγγλια ειδα πως ερχεται απο κινα, "καλα κρασια" ειπα μεσα μου αλλα βρε παιδια μεσω ΕλΤα συστημενο απο 29/12 μου το εφερε ο ταχυδρομος 11/1 αρα παρα πολυ γρηγορα (!) απο Ebay γιατι υπαρχει τοσο μεγαλη καθυστερηση μηπως λογω των δωρεαν μεταφορικων ? απο Amazon δεν τα περνανε τελωνειο ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:worry: - να ρωτησω εαν εχει τυχει και σε σας, παρηγγειλα απο Amazon.co.uk και ενω περιμενα πως θα μου το στειλουν απο αγγλια ειδα πως ερχεται απο κινα, "καλα κρασια" ειπα μεσα μου αλλα βρε παιδια μεσω ΕλΤα συστημενο απο 29/12 μου το εφερε ο ταχυδρομος 11/1 αρα παρα πολυ γρηγορα (!) απο Ebay γιατι υπαρχει τοσο μεγαλη καθυστερηση μηπως λογω των δωρεαν μεταφορικων ? απο Amazon δεν τα περνανε τελωνειο ?

 

Δεν γράφεις το σημαντικότερο, την αξία με τα μεταφορικά.

Επίσης, στο ebay γράφει πάντα ο πωλητής τη χώρα που βρίσκεται το πωλούμενο αντικείμενο, και επομένως, μάλλον δεν πρόσεξες ότι ήταν στην Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - στο ebay ναι αλλα δεν το προσεξα στο amazon.uk εξεπλαγην μιας και δεν ειμαι τακτικος πελατης λογω μεταφορικων και μη υψηλης διαθεσιμοτητος

οσον αφορα τιμη δεματος:

Item(s) Subtotal: GBP 11.99

Postage & Packing: GBP 7.50

Grand Total: GBP 19.49

Payment Grand Total: EUR 22,51 (ναι αλλα η ισοτιμια ειναι 21.82 EUR)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Θεωρήθηκε οριακά μέσα στην ατέλεια, αλλά το σημαντικό είναι ότι το παρέλαβες σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, ενώ άλλοι περιμένουν 1-2 μήνες !!!.
Link to comment
Share on other sites

:worry: - εγω νομιζω πως ηταν λογω μεταφορικων,οταν αγοραζουμε με "δωρεαν" μας αφηνουν τελευταιους

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι όταν επιλέγεις free shipping στα χαμηλής αξίας προϊόντα θα το στείλουν με τον πιο φθηνό αλλά και αργό τρόπο,αλλά και εκεί υπάρχουν πολλές μεταφορικές που το αντικείμενο κάνει βόλτα σε διάφορα αεροδρόμια μέχρι να καταλήξει στην Ελλάδα,υπολογίστε το πόσο θα κάτσει στο τελωνείο και πόσο στα διάφορα κέντρα των ΕΛΤΑ μέχρι να φτάσει στα χέρια σας, εξού και οι 2+ μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Tα ΕΛΤΑ, το «μαύρο γράμμα» της PWC και τα λεφτά των φορολογουμένων

.

.

.

Ο «σύμβουλος»*PWC, μελέτησε την κατάσταση και αποφάνθηκε:

· Να μειώσετε το προσωπικό κατά 1.800 εργαζόμενους,

· Να κλείσετε 200 καταστήματα,

· Να καταργήσετε τους 14 μισθούς καταργώντας «δώρα» κι επιδόματα

· Να μοιράζετε γράμματα και πακέτα, μέρα παρά μέρα και όχι κάθε μέρα(!)

Οι εργαζόμενοι των ΕΛΤΑ προφανώς απαντούν με απεργιακές κινητοποιήσεις (23 Ιανουαρίου)*

 

 

Πηγη:

https://www.liberal.gr/arthro/236024/oikonomia/2019/Ta-elta-to-isonmauro-grammasin-tis-PWC-kai-ta-lefta-ton-forologoumenon.html

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...