Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελα στο βρήκα! :P 2310900908 και 2310923992

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!! Μόλις είδα τα νούμερα τα θυμήθηκα κι εγώ, γιατί τα είχα βρει πριν 1-2 χρόνια, όταν είχε χαθεί ένα πακέτο μου στα ΕΛΤΑ.

 

Δυστυχώς όμως δεν απαντάει κανείς...ίσως πρέπει να τηλεφωνήσω αύριο νωρίς-νωρίς, 6-7π.μ., μήπως μπορέσω και συνεννοηθώ...

 

...ένα δέμα που περίμενα άργησε πολύ κι έλεγα πως θά'ρθει την επόμενη βδομάδα...οπότε δεν ανησυχούσα που θα έφευγα στις 11/8 για διακοπές (κλεισμένα εισιτήρια, 16 μέρες διαφορά)...

...αλλά αν φθάσει αύριο, ενδέχεται να σταλεί πίσω μετά από 14-15 μέρες στο ταχυδρομείο (εγώ θα γυρνουσα Σάββατο-Κυριακή, οπότε φάκατα)...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση.

Έστειλα κάτι με αντικαταβολή και σήμερα το πρωι παρέλαβε το παιδί αλλά έως και τώρα η τελευταία ενημέρωση είναι το προς παράδοση.

Τι γίνεται κολλάει το σύστημα η ξέχασε ο ταχυδρόμος να το τσεκάρει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό χειμώνα! :P

 

Αγορά από tinydeal αποθήκη Γερμανίας 09/08/16 (παράδοση σε 3-7 εργάσιμες)

Αποστολή Tracking number 10/08/16

Και έχουμε τα κολλήσει από τις 11/08

DHL.GR Δεν το βρίσκει το δέμα

Σε mail στην DHL μου απάντησαν :

 

thank you for your request.

The parcel left Germany on 11.08.2016 going to Greece.

General running time for your parcel is 7 - 9 business days.

The transit times given are average transit times, based on the transport to delivery to the recipient on experience.

Under the current terms of the DEUTSCHE POST / DHL this is not a contractually guaranteed delivery period.

The transit times are always working days, beginning from Monday to Friday excluding customs clearance.

Your parcel will be delivered by DHL Greece.

In case your parcel does not arrive within the regular delivery time, please contact the sender in Germany to arrange an investigation.

Please be informed, in rarely cases the delivery needs a longer time.

Trough this an investigation should not started before the regular delivery times are exceeded by 1 week.

 

Ζητάω refund από tinydeal 19/08 για την διάφορα στην τιμή αγοράς απο ευρωπαϊκή αποθήκη ?

κατευθείαν από paypal η όχι ?

 

 

 

2016-08-11 06:43 Feucht, Germany, The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

 

2016-08-11 01:26 Feucht, Germany, The shipment has been processed in the destination parcel center

 

2016-08-10 18:51 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

2016-08-10 17:19 Bruchsal, Germany, The shipment has been processed in the parcel center of origin

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν γίνονται να προσλήψεις τώρα στα ΕΛΤΑ ή είναι ακόμα διακοπές; 2 μέρες τώρα περιμένω ειδοποιητηριο και το δέμα έχει κολλήσει από τη Παρασκευή στη μ.δ δυτικής Θεσσαλονίκης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό χειμώνα! :P

 

Αγορά από tinydeal αποθήκη Γερμανίας 09/08/16 (παράδοση σε 3-7 εργάσιμες)

Αποστολή Tracking number 10/08/16

Και έχουμε τα κολλήσει από τις 11/08

DHL.GR Δεν το βρίσκει το δέμα

Σε mail στην DHL μου απάντησαν :

 

thank you for your request.

The parcel left Germany on 11.08.2016 going to Greece.

General running time for your parcel is 7 - 9 business days.

The transit times given are average transit times, based on the transport to delivery to the recipient on experience.

Under the current terms of the DEUTSCHE POST / DHL this is not a contractually guaranteed delivery period.

The transit times are always working days, beginning from Monday to Friday excluding customs clearance.

Your parcel will be delivered by DHL Greece.

In case your parcel does not arrive within the regular delivery time, please contact the sender in Germany to arrange an investigation.

Please be informed, in rarely cases the delivery needs a longer time.

Trough this an investigation should not started before the regular delivery times are exceeded by 1 week.

 

Ζητάω refund από tinydeal 19/08 για την διάφορα στην τιμή αγοράς απο ευρωπαϊκή αποθήκη ?

κατευθείαν από paypal η όχι ?

 

 

 

2016-08-11 06:43 Feucht, Germany, The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

 

2016-08-11 01:26 Feucht, Germany, The shipment has been processed in the destination parcel center

 

2016-08-10 18:51 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

2016-08-10 17:19 Bruchsal, Germany, The shipment has been processed in the parcel center of origin

 

Παρε τηλ. στην DHL να σε δωσουν το ελληνικο νουμερο οταν δεις στο tracking της DHL γερμανιας οτι εφτασε στην Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό RO231895415CN έχει κολλήσει από την Παρασκευή στη μ.δ δυτικής Θεσσαλονίκης και δεν έχω άλλη υπομονή λέω να πάω να το πάρω αύριο αν δεν δω εξέλιξη.

Νομίζω ότι η μονάδα διανομής δυτικής Θεσσαλονίκης είναι Ωραιοκαστρο αλλά ξέρει κανείς να μου πει που περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό χειμώνα! :P

 

Αγορά από tinydeal αποθήκη Γερμανίας 09/08/16 (παράδοση σε 3-7 εργάσιμες)

Αποστολή Tracking number 10/08/16

Και έχουμε τα κολλήσει από τις 11/08

DHL.GR Δεν το βρίσκει το δέμα

Σε mail στην DHL μου απάντησαν :

 

thank you for your request.

The parcel left Germany on 11.08.2016 going to Greece.

General running time for your parcel is 7 - 9 business days.

The transit times given are average transit times, based on the transport to delivery to the recipient on experience.

Under the current terms of the DEUTSCHE POST / DHL this is not a contractually guaranteed delivery period.

The transit times are always working days, beginning from Monday to Friday excluding customs clearance.

Your parcel will be delivered by DHL Greece.

In case your parcel does not arrive within the regular delivery time, please contact the sender in Germany to arrange an investigation.

Please be informed, in rarely cases the delivery needs a longer time.

Trough this an investigation should not started before the regular delivery times are exceeded by 1 week.

 

Ζητάω refund από tinydeal 19/08 για την διάφορα στην τιμή αγοράς απο ευρωπαϊκή αποθήκη ?

κατευθείαν από paypal η όχι ?

 

 

 

2016-08-11 06:43 Feucht, Germany, The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

 

2016-08-11 01:26 Feucht, Germany, The shipment has been processed in the destination parcel center

 

2016-08-10 18:51 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

2016-08-10 17:19 Bruchsal, Germany, The shipment has been processed in the parcel center of origin

 

Oταν μπει ελλαδα αλλαζει το νουμερο γιατι μπορει... αν δεν ειναι DHL Express αλλα DHL Deutsche post τοτε αλλαζει τρακινγκ νουμερο και στο φερνει το ΕΛΤΑ ..... αν ειναι DHL express τοτε μπορει να μην αλλαξει και να στο φερει ο συνεργατης κουριερ που θα το αναλαβει στην περιοχη σου..

Επειδη αγοραζω συνεχεια απο Γερμανια .. ουσιαστικα τι γινεται.... το DHL Express ειναι τα κουριερ τους ... DHL deutsche post τα αντιστοιχα πακετα των ΕΛΤΑ ... οχι κουριερ απλα σαν πακετο! και εκει γινεται το μπερδεμα οταν ερχονται ελλαδα.... με ενα τηλ στα ΕΛΤΑ δινοντας το γερμανικο νουμερο θα στο πουνε αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρέλαβα σήμερα από dhl ,πήρα τηλέφωνο και μου έδωσε 10 ψηφιο tracking number!! Ευχαριστώ για την βοήθεια! Καλό χειμώνα!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο ενα ακομα θυμα των ελτα.Σημερα και ενω περιμενα εναγωνιως το καινουργιο μου κινητο(redmi note 3 pro.ξερω το εχει η μιση ελλαδα.) και παρακολουθωντας την πορεια του απο κινα ,ολλανδια (post NL),και μετα ελλαδα απο το τρακινγ των ελτα ηρθε το πακετο στην πολη που μενω.ΤΟ παρελαβε η αδερφη μου (υπογραψε) και κομπλε.ΜΕ το που πηρα στα χερια μου το δεματακι ηταν καταρχην παναλαφρο, και απο κει αρχισα να την ψιλιαζομαι το ανοιγω και βλεπω μονο 2 θηκες και εναν ανταπτορα η μια θηκη κιολας ηταν για το remdi 3 και η αλλη για το Note 3 pro. εκει ζαλιστηκα το μονο που δεν περιμενα ,πιστευα οτι μπορει να ηταν χαλασμενο το κινητο να ειχε προβλημα αλλα οτι θα λειπει ολο το κουτι μαζι με το κινητο με τιποτα.Το κουτι ειχε πανω διαφανη ταινια που σημαινει οτι ανοιχτηκε και σφραγιστηκε επιμελως θα λεγα, το ιδιο για την ταινια μου ειπε και το vickmall σε επικοινωνια που ειχαμε.Ανταλαξαμε φωτογραφιες κλπ.Απλα επειδη ειμαι σε διαδικασια κλαιμ απο το Paypal τωρα και ενω αυτοι θα κινησουν διαδικασιες στα σημεια που περασε το δεμα μου ειπαν απο την vickmall να παρω postal proof απο τα ελτα κατι σαν αποδειξη παραλαβης φανταζομαι που την υπογραψε η αδερφη .Σαν πρωτο επιχειρημα βεβαια μου ειπαν για το βαρος του δεματος ,που στο χαρτι της postnl εγραφε 0.52κγ ενω οταν το πηρα δεν παιζει ουτε 100γρ να ηταν,Το θεμα ειναι μπορω να ελεξω μεσω των ελτα για το βαρος του δεματος σε ολη τη διαδρομη τουλαχιστον στην ελλαδα,Ξερω απο οσο διαβασα εδω στο thread που ειναι μεγαλο επρεπε να το στειλω με τον υπαλληλο πισω και να παω ο ιδιος και να ζητησω την ζυγιση του.Το θεμα ειναι οτι απο δευτερα θα παω στα ελτα να μου δωσουν περαιτερω εξηγησεις η αν υπαρχει καποια διαδικασια που να φαινεται τουλαχιστον το βαρος του δεματος ,αν αλαξε δηλαδη στους ενδιαμεσους σταθμους.Αν και δεν ελπιζω σε πολλα που να μπλεξεις τωρα με τους ******,απλα ειμαι τρομερα απογοητευμενος γιατι ηταν το κινητο που θα ειχα για τα επομενα 2-3 χρονια ,το κινητο που εχω τωρα ειναι το lg p880 το οποιο τα εφαγε τα ψωμια του ,αν και ειναι ακομα σκυλι..θελω να πω οτι δεν αλαζω κινητο σαν τα πουκαμισα και το redmi note 3 λογω της μεγαλης δημοφιλιας του επιδοσεων και τιμης το εχουν προτιμησει πολλοι.Τι να πω συγνωμη αν σας κουρασα αλλα αισθανομαι πολυ απογοητευμενος και εξοργισμενος,απλα αν μπορουσατε να μου πειτε η να με παραπεμψετε σε καποιο thread θα σας ημουν ευγνωμων. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

πωωωω μανίκι. μακάρι να βγαλεις ακρη. βιντεο τραβηξες την διαδικασία?

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν τραβουσες βιντεο το ανοιγμα του δεματος οπως κανονικα κανουμε οταν περνουμε κατι αξιας ειδικα οταν βλεπουμε οτι κατι παει λαθος,τωρα δεν θα ειχες προβλημα με το claim.

 

Στάλθηκε από το S308 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τραβηξα φωτογραφιες και τiς εστειλα δεν ξερω αν και αυτο εχει νοημα ,και βιντεο να τραβουσα δηλαδη δεν θα μπορουσε να ειναι προιον μονταζ..?Το ξαναπακεταρα με ταινιες και το ανοιγα ξανα ,δεν νομιζω να ειναι και τρελο πιστηριο το βιντεο,γιατι το εχω δει και απο αλλους που το λενε ,αλλα δεν νομιζω να το χαφτει το paypal.
Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ την οργή σου αλλά πριν απευθυνθείς κατηγορία μόνο στα ελτα σκέψου ότι πέρασε και από άλλα χέρια (μεταφορέα από vickmall προς nlpost και nlpost)

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειπαν θα ελεξουν και αυτοι αν εγινε κατι κατα τη μεταφορα απο κινα ολλανδια κλπ...δεν ξερω γιατι πρεπει εγω να ελεγξω τα ελτα,λες και θα βγαλω ακρη και να βγαλω ακομα ,τι μπορει να γινει?Να παρω αποζημιωση 15ε?Αυτοι λογικα θελουν να παρουν αποζημιωση φανταζομαι οσο κανει το κινητο και να μου τη δωσουν με το claim του paypal να μη χασουν λεφτα δλδ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειπαν θα ελεξουν και αυτοι αν εγινε κατι κατα τη μεταφορα απο κινα ολλανδια κλπ...δεν ξερω γιατι πρεπει εγω να ελεγξω τα ελτα,λες και θα βγαλω ακρη και να βγαλω ακομα ,τι μπορει να γινει?Να παρω αποζημιωση 15ε?Αυτοι λογικα θελουν να παρουν αποζημιωση φανταζομαι οσο κανει το κινητο και να μου τη δωσουν με το claim του paypal να μη χασουν λεφτα δλδ.

Το περίεργο ειναι οτι ειχε η συσκευασία θηκη για ασχετη συσκευή απο αυτή που παρηγγειλες. Μήπως εγινε λαθος αποστολή απο το κατάστημα ?

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου βγάζει.

http://s26.postimg.org/4z0t0zjax/ELTA_2.png

 

Επίσης όταν ρώτησα μου είπαν ότι δεν έχει σκαναριστει σε Αμερική.

Τι σημαίνει αυτό ακριβώς δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρολο.

 

 

Καλημέρα!

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, έστειλα ένα φάκελο Αμερική και το τελευταίο σκανάρισμα είναι απο το αεροδρόμιο στην Αθήνα:

09.08.2016 04:03 Send item abroad (Export) Athens Amu United States

 

τι έγινε τελικά στη περίπτωση σου;

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο ειναι οτι ειχε η συσκευασία θηκη για ασχετη συσκευή απο αυτή που παρηγγειλες. Μήπως εγινε λαθος αποστολή απο το κατάστημα ?

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

 

τους το ειχα επισημανει στα μαιλ που ανταλαξαμε,αλλα με στειλαν φωτος που εδειχναν τη βαλανε μεσα.Το κινητο δλδ με μια θηκη για redmi note 3 η αλλη για to redmi 3 απο που.?Μπορει καταλαθος να τη βαλανε ξερω γω.Να την εβαλε ο κλεφτης για βαρος δεν νομιζω να επεσε κατα τυχη και παλι οχι.εχω και photos και απο μενα απο το δεμα και απο αυτους..Αν θελετε τις ανεβαζω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, έστειλα ένα φάκελο Αμερική και το τελευταίο σκανάρισμα είναι απο το αεροδρόμιο στην Αθήνα:

09.08.2016 04:03 Send item abroad (Export) Athens Amu United States

 

τι έγινε τελικά στη περίπτωση σου;

 

 

Τίποτα φίλε μου εως τώρα.

 

Εκανα εις διπλούν μάλιστα αίτηση απο 2 διαφορετικά καταστήματα ΕΛΤΑ για αναζήτησή και επιστροφή και δεν εχω λάβει καμία απάντηση.

 

Πολυ φοβάμαι οτι ουδέποτε θα το παραλάβω απο τη στιγμή που δεν εφταςε στο προορισμό του(Καλιφορνια Σαλιδα) και κόλλησε στο ταχυδρομείο της Νέας Υόρκης και 200 ευρω στο βρόντο και μόνο μια αποζημίωση 35 ευρω μπορώ να διεκδικήσω απο τα ΕΛΤΑ.

 

Ηταν η πρώτη αλλα παραλληλα και η τελευταία αποστολή σε Αμερική.

 

Τι να πω,τέτοιος ερασιτεχνισμός δεν το περίμενα.

 

Μίλησα μάλιστα με αμερικανικά ταχυδρομεία τηλεφωνικός και μου είπαν οτι πρέπει να υποβάλλω αίτημα μέσω ΕΛΤΑ και έτσι αυτοί να το ψάξουν οπως και εκανα και οτι δεν μπορούν να βοηθήσουν απλα επειδή εγώ τους τηλεφωνία(ζήτησα και μίλησα με τον υπεύθυνο μάλιστα και οχι μόνο με τον εκπρόσωπο της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης)

 

Εδω

TRACKING (International)

* Call 1-800-222-1811 (βάζεις το 00 μπροστά)

* Monday thru Friday: 8:00 am to 8:30 pm ET

* Saturday: 8:00 am to 6:00 pm ET

* Sundays: Closed

 

Ίσως τελη μηνος αρχές Σεπτεμβρίου να εχω ενημέρωση απο ΕΛΤΑ είτε ταχυδρομικός είτε τηλεφωνικός.

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου εως τώρα.

Πολυ φοβάμαι οτι ουδέποτε θα το παραλάβω απο τη στιγμή που δεν εφταςε στο προορισμό του(Καλιφορνια Σαλιδα) και κόλλησε στο ταχυδρομείο της Νέας Υόρκης και 200 ευρω στο βρόντο και μόνο μια αποζημίωση 35 ευρω μπορώ να διεκδικήσω απο τα ΕΛΤΑ.

 

Μισό λεπτό, τι εννοείς κόλλησε στη Νέα Υόρκη;

Το τελευταίο σκανάρισμα που βγάζει το tracking είναι αυτό απτο αεροδρόμιο στην Αθήνα σωστά; Μετά δεν ξέρεις τι έγινε

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό, τι εννοείς κόλλησε στη Νέα Υόρκη;

Το τελευταίο σκανάρισμα που βγάζει το tracking είναι αυτό απτο αεροδρόμιο στην Αθήνα σωστά; Μετά δεν ξέρεις τι έγινε

Απο τα ΕΛΤΑ που ρώτησα μου είπαν σε αμερικανικό έδαφος ειναι και συγκεκριμένα στη Νεα Υόρκη,απλα το tracking number εχει ως τελευταία αναφορά το σκανάρισμα λίγο πριν αναχωρήσει απο εδω και οχι οταν έφτασε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στο Kearny NJ 07032 πηγαίνουν, εκεί είναι το shorting center σε όσα έχω στείλει μέχρι στιγμής

 

Αν και πιστεύω το είπε αυτό όχι επειδή το εντοπίζει εκεί αλλά γιατί εκεί το έστειλαν.

Το αν όντως έφτασε η όχι είναι άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

τους το ειχα επισημανει στα μαιλ που ανταλαξαμε,αλλα με στειλαν φωτος που εδειχναν τη βαλανε μεσα.Το κινητο δλδ με μια θηκη για redmi note 3 η αλλη για to redmi 3 απο που.?Μπορει καταλαθος να τη βαλανε ξερω γω.Να την εβαλε ο κλεφτης για βαρος δεν νομιζω να επεσε κατα τυχη και παλι οχι.εχω και photos και απο μενα απο το δεμα και απο αυτους..Αν θελετε τις ανεβαζω

 

Τελικά τι έγινε με την υπόθεση σου βρέθηκε λύση.?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...