Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει πως προφέρονται οι παρακάτω φράσεις γιατί θα μου χρειαστούν σε ένα ταξίδι στο Μαρόκο.Ευχαριστώ

 

je n'ai pas argent

 

je l'ai acheté hier

 

je ne veux pas

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως προφέρονται οι παρακάτω φράσεις γιατί θα μου χρειαστούν σε ένα ταξίδι στο Μαρόκο.Ευχαριστώ

 

je n'ai pas argent

 

je l'ai acheté hier

 

je ne veux pas

 

Η πρώτη θα έπρεπε να είναι je n'ai pas d' argent (ζε νε πα ντ' αρζάν).

 

Ζε λ'ε ασετέ ιέρ (μήπως εννοείς καθόλου; τότε είναι rien: ζε λ'ε ασετέ ριάν).

 

Ζε νε βε πα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για τα must, μαζί με κάποιες φωτογραφίες δες εδώ:

http://users.ntua.gr/cv02040/Peking/beijing.htm

 

Για πρακτωρείο, δεν ξέρω. Έχω κάποια υπόψη μου, αλλά δεν έχω πάει για να μπορώ να πω γνώμη..:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά ιδέα να πάμε πουθενά το σαβ/κο?

Να ξεφύγουμε λίγο από την Αθήνα :)

 

Ίσως προς Πελοπόννησο που δεν έχω πάει αρκετές φορές.

Εκτός από Ναύπλιο και Πόρτο Χέλι.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αυτο το Σαββατοκυριακο παω και παλι Βαρκελωνη

Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

:X
Link to comment
Share on other sites

Αν πάμε από Θεσ/νικη για Γιάννενα περνάμε από κατάρα;

Απο καταρα μεν αλλα εγνατια δε...:rolleyes:

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Απο καταρα μεν αλλα εγνατια δε...:rolleyes:

Tην κατάρα φοβάται ο φλώρος συμφορουμίτης μας.:p

Από λαμία-άμφισσα-αγρίνιο xourxoulitse!:D

Link to comment
Share on other sites

Αν πάμε από Θεσ/νικη για Γιάννενα περνάμε από κατάρα;

 

Όχι. Εγνατία οδός μέχρι και λίγο μετά τα Γρεβενά και μετά στροφιλίκι μέχρι τα Γιάννενα (με μερικά -πλην σημαντικά- διαλέιμματα Εγνατίας... τούνελ κυρίως).

Στα πρώτα 190χλμ της διαδρομής αισθάνεσαι Ευρωπαίος. Στα υπόλοιπα μένεις χωρίς το Ευρω και παίρνεις το υπόλοιπο. :p

 

EDIT: Παίδες, μήπως από κατάρα περνάμε αν πάμε από Λάρισα;

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Παίδες, μήπως από κατάρα περνάμε αν πάμε από Λάρισα;

 

απο οπου και να πας περνας απο καταρα!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τα λεφτα στη Πραγα τι γινεται;περναει το Ευρω;

και διαβατηριο δε χρειαζεται ετσι;καινουργια ταυτοτητα αρκει ετσι;

 

Μπορείς να ταξιδέψεις με καινούργια ταυτότητα, στη χώρα χρησιμοποιούν τσέχικες κορώνες.

 

Καλά, πόσο δύσκολο είναι να το ψάξεις; :google: :rtfm:

 

Χρησιμοποιούν και το € στην Πράγα εκτός απ'τις κορώνες.Όχι όλα τα καταστήματα,αλλά σχεδόν όλα πλέον..

Link to comment
Share on other sites

Απο καταρα μεν αλλα εγνατια δε...:rolleyes:

 

Όχι. Εγνατία οδός μέχρι και λίγο μετά τα Γρεβενά και μετά στροφιλίκι μέχρι τα Γιάννενα (με μερικά -πλην σημαντικά- διαλέιμματα Εγνατίας... τούνελ κυρίως).

Στα πρώτα 190χλμ της διαδρομής αισθάνεσαι Ευρωπαίος. Στα υπόλοιπα μένεις χωρίς το Ευρω και παίρνεις το υπόλοιπο. :p

 

EDIT: Παίδες, μήπως από κατάρα περνάμε αν πάμε από Λάρισα;

 

απο οπου και να πας περνας απο καταρα!

 

 

Λάθος. Γλυτώνεις την Κατάρα αν ακολουθήσεις τη διαδρομή που είπε ο φίλος (από Γρεβενά / Μηλιά).

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να πας βιεννη σε κανενα μινα απο τωρα.εχει καποιος να προτεινει καποια καλη κ σχετικα οικονομικη αεροπορικη εταιρεια κ καποιο ξενοδοχειο?

thanks.:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να πας βιεννη σε κανενα μινα απο τωρα.εχει καποιος να προτεινει καποια καλη κ σχετικα οικονομικη αεροπορικη εταιρεια κ καποιο ξενοδοχειο?

thanks.:)

 

Γενικα φτηνη αεροπορικη για Βιεννη ειναι η SkyEurope. Αν ομως θες να πας σε ενα μηνα, λογικα οι τιμες θα ειναι αρκετα τσιμπημενες. (συνηθως ειναι χαμηλες αν το ψαξεις αρκετο καιρο νωριτερα) Δεν χανεις κατι με το να κοιταξεις παντως.

 

Οσον αφορα το δευτερο, ορισε το φτηνο. Γιατι στη Βιεννη, φτηνο ξενοδοχειο με την εννοια που υπαρχει σε αλλες πολεις, εγω δεν βρηκα. Αν θες παλι γυρω στα 90€ βρισκεις, και μαλιστα αρκετα καλα. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εντος...

μην το παρακανουμε.πεφτει και πεμπτη,ειναι αναμεσα σε 2 εργασιμες...κανα διωρο με το αυτοκινητο..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εντος...

μην το παρακανουμε.πεφτει και πεμπτη,ειναι αναμεσα σε 2 εργασιμες...κανα διωρο με το αυτοκινητο..

 

χμ...Τι λες για το Λιτοχωρο Πιεριας??

Ειναι ομορφο χωριο και κοντα απο την Θεσσαλονικη(περιπου μια ωρα)

Συνδιαζεις καφεδακι στην Πλακα και φαγητο διπλα στον Ολυμπο η και στο καταφυγιο που θα ειναι και τελεια τετοια εποχη!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά πάω Μόναχο για 6 ημέρες. Μήπως έχει κανείς να προτείνει τι αξίζει να επισκεφτώ εκεί πέρα; Κάποιος μου είπε ότι αξίζει να πάω αυθημερόν Σάλτσμπουργκ και Ινσμπρουκ.

Τι λέτε ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάω Μόναχο για 6 ημέρες. Μήπως έχει κανείς να προτείνει τι αξίζει να επισκεφτώ εκεί πέρα; Κάποιος μου είπε ότι αξίζει να πάω αυθημερόν Σάλτσμπουργκ και Ινσμπρουκ.

Τι λέτε ξέρει κανείς;

 

Έχω πάει στο Salzburg και πιστεύω ότι αξίζει μια επίσκεψη (αν και δεν ξέρω ποσο μακριά είναι από Μοναχο, αλλα αυτό μπορείς να το επιβεβαιώσεις σχετικά εύκολα). Η παλιά πόλη του Salzburg θυμάμαι ότι είναι υπεροχη, επίσης θυμάμαι ότι είχα πάει και στο σπίτι (τώρα μουσείο) του Μότσαρτ (επίσης ενδιαφέρον) και ότι αγόρασα Swarovski :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει στο Salzburg και πιστεύω ότι αξίζει μια επίσκεψη (αν και δεν ξέρω ποσο μακριά είναι από Μοναχο, αλλα αυτό μπορείς να το επιβεβαιώσεις σχετικά εύκολα). Η παλιά πόλη του Salzburg θυμάμαι ότι είναι υπεροχη, επίσης θυμάμαι ότι είχα πάει και στο σπίτι (τώρα μουσείο) του Μότσαρτ (επίσης ενδιαφέρον) και ότι αγόρασα Swarovski :p

 

Το Σαλτζμπουργκ αν θυμαμαι καλα ειναι 1,5 ωρα μακρια (με τραινο). Δεν εχω παει, αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ωραιο.

 

Θα αξιζε νομιζω και μια εξορμηση στο Νταχαου, που δεν απεχει πολυ απο το Μοναχο, ενω αν εισαι ποδοσφαιροφιλος αξιζει να πας να δεις και το Allianz Arena (αν δε παιζει και η Μοναχο 1860 θα βρεις και φτηνα εισιτηρια εξω απο το γηπεδο)

 

Μεσα στην πολη δοκιμασε να πας στο English park (το μεγαλυτερο της Ευρωπης), στο Deutsches Museum (τεχνολογικο μουσειο), και στις Ολυμπιακες τους εγκαταστασεις. Επισης, μην ξεχασεις να πας το βραδυ στην μπυραρια Hofbrauhaus για...μπυρα και παραδοσιακο φαγητο.

 

Προφανως, κανε και μια βολτα στο κεντρο, ειδικα στο δημαρχειο τους, και φαε και ενα λουκανικο στο χερι. :p

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να με διαφωτησετε σε κατι ρε παιδια. Θα κλεισω σε λιγο καιρο εισητηρια για Γερμανια μεσω δυαδικτιου και θελω να μου απαντησετε σε καποιοες ερωτησεις μου εαν ειναι εφηκτο. τα εισητιρια αφου τα κλεισω θα τα παρω την ημερα του ταξιδιου απο το αεροδρομιο η θα πρεπει να παω μια ημερα στο αεοδρομιο να τα πρωμηθευτω απο πιο πριν δηλαδη??? τα χρηματα που θα πληρωσω θα ειναι αυτα που αναγραφονται στην ιστοσελιδα + τους φορους φυσικα, θα πληρωσω κατι αλλο??? νομιζετε πως ειναι ασφαλης τροπος αυτου του ειδους η αγορα εισητηριων??? ευχαριστω για τον χρονο σας!!
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να με διαφωτησετε σε κατι ρε παιδια. Θα κλεισω σε λιγο καιρο εισητηρια για Γερμανια μεσω δυαδικτιου και θελω να μου απαντησετε σε καποιοες ερωτησεις μου εαν ειναι εφηκτο. τα εισητιρια αφου τα κλεισω θα τα παρω την ημερα του ταξιδιου απο το αεροδρομιο η θα πρεπει να παω μια ημερα στο αεοδρομιο να τα πρωμηθευτω απο πιο πριν δηλαδη??? τα χρηματα που θα πληρωσω θα ειναι αυτα που αναγραφονται στην ιστοσελιδα + τους φορους φυσικα, θα πληρωσω κατι αλλο??? νομιζετε πως ειναι ασφαλης τροπος αυτου του ειδους η αγορα εισητηριων??? ευχαριστω για τον χρονο σας!!

 

Otan kleineis ilektronika ena eisitirio, plirwneis mesw pistwtiki tin teliki timi pou sou leei. den plirwneis kati parapanw. Sou erxetai ena e-mail me ta stoixeia twn eisitiriwn pu exeis kleisei, kathws k enan kwdiko pou antistoixei se ayta. Tin imera pou taxideyeis pigaineis 2 wres prin na kaneis check in me tin taytotitoula i to diavatirio sou. Den yparxei kati na fovitheis, ektos pia k an pas se teleiws anaxiopisto site.. kai se klepsoune.. (leme twra) :X (ftou ftou makria apo mas!)

 

Apo to neo etos, den tha yparxei ayti i diadikasia tou eisitiriou pu exoume sinithisei tosa xronia. pleon ola tha dinontai me enan kwdiko pou tha antistoixei sta eisitiria, ktl kai me ta stoixeia mas (taytotita i diavatirio) proxwrame sti diadikasia tou check-in.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...