Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έμεινα στο Reading που είναι κοντά στο Heahtrow,περίπου 40 χιλιόμετρα από το κέντρο του Λονδίνου και ΜΟΝΟ για μετακινήσεις ξόδεψα περίπου 230 ευρώ για 6 μέρες.

 

Ναι αλλα εσύ έμενες σε άλλη πόλη. Oποτε αν πήγαινες κάθε μέρα Λονδίνο καταλαβαίνεις. Υποθέτω πάντως ότι έπαιρνες τρένο σε ώρες αιχμής ;)

Link to comment
Share on other sites

διαφωνωωωωωωω.τα λαφαγιετ μια χαρουλα ειναι!με αγορες μαλιστα ανω των 30€ σου δινουν αι δωρακι(τα οποια δωρακια εγω ξεχασα να παρω!!!:mad:

Μια χαρα ειναι μονο για να χαζευεις πλην ομως θεωρουνται πολυ ακριβα εφ οσον εχεις καποιο μετρο συγκρισης, το οποιο για να λες μια χαρουλα ειναι, εσυ μαλλον δεν ειχες. Επισης οι Παριζιανοι λενε οτι τα λαφαγετ ειναι για τους επαρχιωτες Γαλλους και τους τουριστες.Το μονο καλο τους ειναι οτι εχουν τα παντα σε μεγαλη ποικιλια, κατι το οποιο βεβαια σε τρελλαινει στο τελος μη μπορωντας ν αποφασισεις ευκολα τι να πρωτοπαρεις. Παντως εγω εχω παρει πραγματα σε μιση τιμη απ οτι τα βρηκα στα λαφαγετ, απο καταστηματα εκτος κεντρου. Απο το ποσο που ειδα οτι χαλασες σημαινει οτι αντεχεις, γιαυτο λοιπον την επομενη φορα ξεχνα τα λαφαγετ και πηγαινε μια βολτα στη rue Saint-Honoré ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εσύ έμενες σε άλλη πόλη. Oποτε αν πήγαινες κάθε μέρα Λονδίνο καταλαβαίνεις. Υποθέτω πάντως ότι έπαιρνες τρένο σε ώρες αιχμής ;)

Δυστυχώς το εισιτήριο που παίρναμε ήταν για επιστροφή μετα την ώρα αιχμής οπότε γινόμασταν πραγματικά σμπαράλια μέχρι να επιστρέψουμε reading.

Σημασία έχει οτι οι τιμές για τις μετακινήσεις στην Αγγλία είναι υπερβολικά ακριβές συγκρινόμενες με τα Ελληνικά δεδομένα!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το εισιτήριο που παίρναμε ήταν για επιστροφή μετα την ώρα αιχμής οπότε γινόμασταν πραγματικά σμπαράλια μέχρι να επιστρέψουμε reading.

Σημασία έχει οτι οι τιμές για τις μετακινήσεις στην Αγγλία είναι υπερβολικά ακριβές συγκρινόμενες με τα Ελληνικά δεδομένα!:blink:

Λογικό είναι, σκέψου τι διαφορά υπάρχει στους μισθούς...

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΕΡΓΙΑ σήμερα οι κρατικοδίαιτοι του ΟΣΕ, χωρίς καν να ενημερώσουν. Εβγαλα χθες εισητήριο και δεν με είπαν τίποτα.:mad:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το εισιτήριο που παίρναμε ήταν για επιστροφή μετα την ώρα αιχμής οπότε γινόμασταν πραγματικά σμπαράλια μέχρι να επιστρέψουμε reading.

Σημασία έχει οτι οι τιμές για τις μετακινήσεις στην Αγγλία είναι υπερβολικά ακριβές συγκρινόμενες με τα Ελληνικά δεδομένα!:blink:

 

Ο λόγος που μίλησα για ώρες αιχμής (το πρωί πχ συνήθως μέχρι τις 10, αν και εξαρτάται από την εταιρία) είναι γιατί τα εισιτήρια έχουν διπλάσια τιμή αυτές τις ώρες. Και οι περισσότεροι που ταξιδεύουν έχουν μηνιαία/ετήσια κάρτα.

 

Έχεις δίκιο πάντως ότι οι μετακινήσεις με MMM είναι ακριβές συγκριτικά. Για την ακρίβεια, στην Ελλάδα είναι πολύ φθηνές γιατί γίνονται heavily subsidised από το κράτος μπας και αξιωθεί κανεις να αφήσει το αυτοκίνητο ;)

Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα 2005 πήγα στη Βιέννη και είχε κάτι γελοίο.Είχε στη κεντρική πλατεία καμιά 1000 έλληνες και άκουγες παντού ελληνικά.

Δε πήγαινα στην ΕΡΜΟΥ......

Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα 2005 πήγα στη Βιέννη και είχε κάτι γελοίο.Είχε στη κεντρική πλατεία καμιά 1000 έλληνες και άκουγες παντού ελληνικά.

Δε πήγαινα στην ΕΡΜΟΥ......

 

Και στα περσινά πρέπει να ήταν 2000 έλληνες... Φέτος πάμε για τις 3000... :p

 

Γενικά πουλάει η Βιέννη για Χριστούγεννα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και στα περσινά πρέπει να ήταν 2000 έλληνες... Φέτος πάμε για τις 3000... :p

 

Γενικά πουλάει η Βιέννη για Χριστούγεννα...

Γέμισε ελληναριό και η Βιέννη....

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε ελληναριό και η Βιέννη....

 

Το κακό είναι ότι πάνε και στο Salzburg.

Αλλα παρατράγουδα εκεί.:X

 

ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΝΟ FULL ΠΕΡΙΟΔΟ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι μονο για να χαζευεις πλην ομως θεωρουνται πολυ ακριβα εφ οσον εχεις καποιο μετρο συγκρισης, το οποιο για να λες μια χαρουλα ειναι, εσυ μαλλον δεν ειχες. Επισης οι Παριζιανοι λενε οτι τα λαφαγετ ειναι για τους επαρχιωτες Γαλλους και τους τουριστες.Το μονο καλο τους ειναι οτι εχουν τα παντα σε μεγαλη ποικιλια, κατι το οποιο βεβαια σε τρελλαινει στο τελος μη μπορωντας ν αποφασισεις ευκολα τι να πρωτοπαρεις. Παντως εγω εχω παρει πραγματα σε μιση τιμη απ οτι τα βρηκα στα λαφαγετ, απο καταστηματα εκτος κεντρου. Απο το ποσο που ειδα οτι χαλασες σημαινει οτι αντεχεις, γιαυτο λοιπον την επομενη φορα ξεχνα τα λαφαγετ και πηγαινε μια βολτα στη rue Saint-Honoré ;)

οταν παω και παλι θα παω και απο εκει..εχεις να προτεινεις κατι συγκεκριμενο;;

απο λαφαγιετ πηρα δωρακια για τους συγγενεις μου και ενα δαχτυλιδι σετ με σκουλαρικια για μενα..

αναλογικα με τα πραγματα που αγορασα,το ποσο που εδωσα ηταν νορμαλ.

αλλωστε μια φορα (λεμε τωρα) πας στο παρισι..εκει θα κανεις τσιγκουνιες;;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τη Βαλιτσά..μεγάλη βαλίτσα..Μα που θα πάει αυτη η βαλίτσα??

 

NY im comming!!!!!!!!

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Mόλις επέστρεψα από Παρίσι και είπα να γράψω 2-3 πράγματα για τον forumiti που ρωτούσε προ ημερών αλλά και γενικώς :)

 

Μέναμε στο Marais, που είναι πολύ βολική περιοχή αν πας για λίγες μέρες. Εκτός του ότι είναι πανέμορφο, με πολύ ωραίους δρόμους, νεανικά και ωραία μαγαζιά κλπ, είναι δίπλα σε όλα τα ενδιαφέροντα σημεία.

(πχ πήγαμε Notre Dame και quartier latin με τα πόδια, και πολύ ωραίες βόλτες στις όχθες του Σηκουάνα ως την Pont Neuf κλπ).

 

Έχει πολλά μικρά ξενοδοχεία, όχι ιδιαίτερα φθηνά πάντως, αλλά μέσω booking.com βρίσκεις καλές προσφορές.

Επίσης πάρα πολύ ωραία (και με σχετικά καλές τιμές) μπιστρό.

Απόλυτο must το πρωινό στο Pain Quotidien με τα βιολογικά προϊόντα και το ζαχαροπλαστείο le gai choc (είναι σε κεντρικά σημεία του Marais, τα βρίσκεις εύκολα).

 

Κατά τ'άλλα δεν ψωνίσαμε τίποτα, είχαμε πολύ λίγο χρόνο (είχαμε και τη συναυλία στο Bercy που έλεγα σε άλλο thread:) )

 

Προειδοποιώ πάντως για όσους σκοπεύουν να πάνε σύντομα: πάρα πολύ (αλλά ωραίο!!) κρύο! Είχε γύρω στους -3 βαθμούς όλες τις μέρες.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Mόλις επέστρεψα από Παρίσι και είπα να γράψω 2-3 πράγματα για τον forumiti που ρωτούσε προ ημερών αλλά και γενικώς :)

 

Μέναμε στο Marais, που είναι πολύ βολική περιοχή αν πας για λίγες μέρες. Εκτός του ότι είναι πανέμορφο, με πολύ ωραίους δρόμους, νεανικά και ωραία μαγαζιά κλπ, είναι δίπλα σε όλα τα ενδιαφέροντα σημεία.

(πχ πήγαμε Notre Dame και quartier latin με τα πόδια, και πολύ ωραίες βόλτες στις όχθες του Σηκουάνα ως την Pont Neuf κλπ).

 

Έχει πολλά μικρά ξενοδοχεία, όχι ιδιαίτερα φθηνά πάντως, αλλά μέσω booking.com βρίσκεις καλές προσφορές.

Επίσης πάρα πολύ ωραία (και με σχετικά καλές τιμές) μπιστρό.

Απόλυτο must το πρωινό στο Pain Quotidien με τα βιολογικά προϊόντα και το ζαχαροπλαστείο le gai choc (είναι σε κεντρικά σημεία του Marais, τα βρίσκεις εύκολα).

 

Κατά τ'άλλα δεν ψωνίσαμε τίποτα, είχαμε πολύ λίγο χρόνο (είχαμε και τη συναυλία στο Bercy που έλεγα σε άλλο thread:) )

 

Προειδοποιώ πάντως για όσους σκοπεύουν να πάνε σύντομα: πάρα πολύ (αλλά ωραίο!!) κρύο! Είχε γύρω στους -3 βαθμούς όλες τις μέρες.

 

Ωραία!!! Πήγες πουθενα αλλου όπως Disney..,Αιφελ κλπ.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!! Πήγες πουθενα αλλου όπως Disney..,Αιφελ κλπ.

 

Όχι, δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω πολλά :(

Στον Πύργο του Άιφελ είχα πάει παλιότερα και δεν είχα πολλή διάθεση να ξαναπάω, γιατί μου είπαν ότι είχε τεράστιες ουρές αυτές τις μέρες.

Disney και Park Asterix θέλω πάρα πολύ πάντως να πάω, κάποια άλλη φορά :)

 

Πήγαμε σε κάποια μπαράκια στη Bastille, και επίσης βόλτες στην (πολύ ωραία στολισμένη) Champs Elysees.

Πολύ ωραία βόλτα είναι επίσης στη Notre Dame, συνδυασμένη με επίσκεψη στο Quartier Latin και στο βιβλιοπωλείο Shakespeare and Co.

Εννοείται και Montmartre. Προτείνω να ανεβείτε τα σκαλιά με τα πόδια και να απολαύσετε τη θέα από την Sacre Coeur.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και Montmartre. Προτείνω να ανεβείτε τα σκαλιά με τα πόδια και να απολαύσετε τη θέα από την Sacre Coeur.

Και με το τελεφερικ ν ανεβεις ωστε να μη σου βγει η ψυχη, η θεα που πραγματικα ειναι φανταστικη αν εχει καλοκαιρια, δεν αλλαζει. Αλλωστε μπορεις να κατεβεις ποδαρατα;)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Nαι, εννοείται μπορείς να ανέβεις και με το τελεφερίκ. :)

Απλώς αν σου βγεί η ψυχή (εγώ προτίμησα να ανέβω με τα πόδια), εκτιμάς ακόμα περισσότερο την στιγμή που -επιτέλους- κάθεσαι στα σκαλιά και χαζεύεις κάτω ;)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Απο τιμές για φαγητο,μετακινηση,καφε,ποτο.;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι και εγω επειδή πήγες πρόσφατα και πιθανώς να ξέρεις,

οι Βερσαλλίες πόση ώρα απέχουν από το κέντρο του Παρισιού (Όπερα πχ)

και αντίστοιχα για την Ντίσνευλαντ,πόση ώρα χρειάζεται να πας?

Link to comment
Share on other sites

Απο τιμές για φαγητο,μετακινηση,καφε,ποτο.;

Εξαρταται σε ποιο μερος θα κατσεις και ποσο τουριστικο ειναι. Παντως χοντρικα υπολογισε κατα μεσο ορο ενα 15 με 20% ακριβωτερα απο τιμες δικες μας. Για μετακινησεις ανεφερα και σε προηγουμενο ποστ σε συμφερει να βγαλεις εβδομαδιαια καρτα 2 ζωνων (16,30 euros)που σου δινει τη δυνατοτητα απεριοριστων διαδρομων με μετρο και λεωφορειο σε ολο το Παρισι. Αν θελεις να βγεις και πιο εξω σε προαστεια,τοτε καρτα 3 ζωνων (21,60euros) Προσοχη ομως. Η εβδομαδιαια καρτα ασχετα με το ποια ημερα την αγοραζεις,ισχυει απο Δευτερα μεχρι Κυριακη. Δλδ αν φτασεις Παρασκευη βραδυ και αγορασεις μια,θα πληρωσεις για βδομαδα αλλα θα ισχυει μονο για 2 ημερες ακομα.Αν δε σε βολευουν οι ημερες παντως, μπορεις να παρεις τη καρτα ParisVisite 3 η 6 ζωνων, η οποια ισχυει για 1-2-3 η και 5 ημερες απο τη στιγμη που την αγοραζεις, αν και σε σχεση με την εβδομαδιαια δε συμφερει

 

Να σε ρωτήσω κάτι και εγω επειδή πήγες πρόσφατα και πιθανώς να ξέρεις,

οι Βερσαλλίες πόση ώρα απέχουν από το κέντρο του Παρισιού (Όπερα πχ)

και αντίστοιχα για την Ντίσνευλαντ,πόση ώρα χρειάζεται να πας?

Για eurodisney με το RER γραμμη Α απο σταθμο Auber θελεις 40 λεπτα. Για Βερσαλλιες απο το Πυργο Αιφελ με το RER γραμμη C ειναι κατι λιγοτερο απο μιση ωρα

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω μόνο, αν δεν θέλετε να πάρετε εβδομαδιαία κάρτα, το απλό εισιτήριο του μετρό στοιχίζει 1,50 ευρώ και για μια ολόκληρη μέρα γύρω στα 5 (5,60 νομίζω). Προσοχή, μην πετάξετε το εισιτήριο αφού μπείτε, γιατί είναι απαραίτητο σχεδόν σε όλους τους σταθμούς για να βγεις!

 

Όσον αφορά τις τιμές, εγώ προσωπικά δεν παρατήρησα καμία διαφορά από τις δικές μας (για Αθήνα τουλάχιστον), αν εξαιρέσει κανείς το νερό, που είναι πραγματικά πανάκριβο- είδα και τιμή 6,50 ευρώ για το μπουκάλι των 750ml.:wacko:

Τα υπόλοιπα κυμαίνονται στα δικά μας περίπου, αν όχι φθηνότερα-

Σε φημισμένο μπιστρό του Μarais, δύο άτομα, με κανονικό γεύμα κι οι δύο, πληρώσαμε 37 ευρώ. Τόσα δεν έχω πληρώσει πουθενά στην Αθήνα! Σε άλλο, μάλλον κυριλέ μπιστρό κοντά στην Όπερα, 4 άτομα 88 ευρώ.

Κατά τ'άλλα, στις πολύ τουριστικές περιοχές σίγουρα είναι κάπως υψηλές οι τιμές, αλλά όχι τίποτα τρομερά πράγματα. Στο θέμα της ακρίβειας δηλαδή δεν είναι Λονδίνο, και σίγουρα όχι Όσλο, ας πούμε.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Επειδή θα πάω τις πρώτες μέρες του νέου έτους Παρίσι,θέλω να είμαι καλά προετοιμασμένος για να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα,χωρις να κουραστούμε!

Ευπρόσδεκτη θα ήταν οποιαδήποτε πρόταση για μπιστρό φαγητό ζαχαροπλαστείο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...