Jump to content

windows xp σε παλιο συστημα


tsioy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το εξης συστημα : pentium III 667Mhz, 192MB μνημη , 10 GB + 6 GB σκληρο, ΑΤΙ Radeon 9250 καρτα γραφικων. Αξιζει να βαλω τα xp ή να αφησω τα 98 που εχω;
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις δύο δίσκους, κάνε μια δοκιμαστική εγκατάσταση στον ένα και δες αν σε βολεύουν. Από CPU είσαι ΟΚ, αλλά απενεργοποίησε όλα τα fancy graphics κλπ από τα XP για καλύτερες επιδόσεις. Επίσης αν βρεις και λίγη μνήμη ακόμα βάλε.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το μηχανημά σου είναι μια χαρά.. XP αξίζει να βάλεις γιατί είναι πολύ πιο σταθερά από τα 98...

 

Πάντως, όπως είπε και ο eLeKtriK EyE, καλό θα ήταν να απενεργοποιήσεις όλα τα visual effects που έχουν τα XP (στα properties του My Computer θα βρεις μια επιλογή που λέει adjuct for max performance, δεν θυμάμαι που ακριβώς είναι και δεν βρίσκομαι σε μηχάνημα με Windows για να δώ), γιατί τα 192MB μνήμης που έχεις είναι λίγο "λίγα" για τα XP :)

 

Από την άλλη, το γνωστό ρητό λέει "if it works, don't fix it", οπότε αν δεν έχεις κανένα πρόβλημα μπορείς να κρατήσεις τα 98 για να μην μπλέξεις :) Πράγμα σπάνιο βέβαια, αφού τα BSOD (Blue Screens Of Death :p) είναι συχνό φαινόμενο στα 98...

Link to comment
Share on other sites

To mistko gia ta windows xp einai na na exeis arketi mnimi kai oxi toso dinato epexergasti.... pados ena allo kalo tweak einai na stiseis diskeeper 9 kai na pas stous sklirous kai na megaloseis to MFT file! Try it ;)

aris/20

The only thing i know is that i don't know anything!

THINK DIFFERENT

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το εξης συστημα : pentium II 333Mhz, 128MB μνημη , 5,1 GB σκληρο, 8 ΜΒ καρτα γραφικων και δουλευει πολύ καλύτερα με τα ΧΡ. Άρα σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα εσύ με το σούπερ-σύστημά σου!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω τα εχω σε 600αρη amd αλλα με 512mb 80g και εχω στο c τα windows στο D προγραμματα και διαφορα αρχεια και στο E to page file! Επισεις σχεδον ολα τα εφε ειναι εκτος!....Μεχρι στιγμης για 600 αρης παει σφαιρα!!!
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

βασικα και εμενα μου εχουν πει οτι η μνημη μου ειναι "λιγη", αλλα τα εχω δει να δουλευουν ΟΚ σε μηχανημα με την ιδια CPU και 128 ΜΒ μνημη. Θα ψαξω να βρω μνημη να βαλω κι αν δε βρω, τα πεταω μεσα και βλεπουμε...
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

To mistko gia ta windows xp einai na na exeis arketi mnimi kai oxi toso dinato epexergasti.... pados ena allo kalo tweak einai na stiseis diskeeper 9 kai na pas stous sklirous kai na megaloseis to MFT file! Try it ;)

Τι άλλο θα διαβάσουν τα κουρασμένα μάτια μας;

 

Πέρα από το ότι δεν μπορείς να μεγαλώσεις το MFT (άντε να μεγαλώσει κανείς τον δεσμευμένο χώρο για το MFT που δεν είναι καθόλου το ίδιο) οι διαφορές στην ταχύτητα (αν προκύψουν) θα είναι αμελητέες πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το εξης συστημα : pentium II 333Mhz, 128MB μνημη , 5,1 GB σκληρο, 8 ΜΒ καρτα γραφικων και δουλευει πολύ καλύτερα με τα ΧΡ. Άρα σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα εσύ με το σούπερ-σύστημά σου!!!

 

Σιριουσλι;

Σπιτι εχω εναν με "Pentium II 350, 128 RAM, 6 σκληρο."

Tοσο καιρο, ειχα ενα αγχος, αλλα ενα φορματ θα το χτυπησω.

Υ.α.γ Καρρεντλυ: Γουιντοους 2000

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα. Εγώ πήγα από τα 98SE αμέσως σε ΧΡ και σίγουρα έχω λιγότερα προβλήματα απο πριν. Βέβαια τον σκληρό δεν τον έχω εντελώς γεμάτο. Όταν γεμίζει πολύ, αργει λίγο παραπάνω, αλλά αυτο νομίζω συμβαίνει και με τα 98 ουτως ή άλλως.
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αν πας στα Xp θα γλυτωσεις πολλα χαζα κοληματα και ασταθειες που ειχες στα 98, αλλα ισως το συστημα σου να γινει πιο "βαρη" κυριως με τα fancy γραφικα και θεματα.

Συγκεκριμενα αν και ο επεξεργαστης μου ειναι αρκετα δυνατος για να σηκωσει τα winxp χαλαρα (athlonXp 2400+@2400MHz) μου κολουσε αισθητα οταν τον αφησα μια φορα με 256ΜB ram, που θεωρω και το min για Xp, την στιγμη που τα 98 "πεταν" με 128mb. Βαλε ram και δεν θα εχεις κανενα προβλημα, ουτε με την καρτα γραφικων που ειναι μια χαρα. Μια φορα ειχα βαλει στο συστημα μου μια matrox mystique 2Mb(1996) και με ολα τα fancy graphics ετρεχε μια χαρα! Φυσικα με 1Gb ram και την cpu που ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...