Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν κατάφερα να το σετάρω τελικά.

Αυτά που μάλλον συμπληρώνω λάθος είναι το sip user ID και το sip authentication ID.

Χρησιμοποιείς το username.voipalot και για authentication το usernamevoipalot?

Link to comment
Share on other sites

Η modulus χρεώνει 6 σεντς το λεπτό σε κινητά Ελλάδος και 2 σεντς σε κινητά εξωτερικού.

Απαράδεκτη τιμολόγηση.

Βεταμαξ και ξερό ψωμί τελικά.

Όταν η voipalot χρεώνει 0,5 σεντ Ελλάδα παντού. Ότι ποιότητα και να έχει, εξακολουθεί να παραμένει ακριβή για επαγγελματική χρήση.

προσωπικη αποψη παντα,δεν ειναι και τοσο δικαιη η συγκριση ωστε οι χρεωσεις της modulus και των υπολοιπων ελληνικων να θεωρηθουν απαραδεκτες. Αν και εχει αποδεκτο ping η voipalot π.χ. εξακολουθει να ειναι υπερδιπλάσιο απο τις αντιστοιχες ελληνικες.Αυτο δινει μεν μια αποδεκτη ποιοτητα κλησεων,αλλα σκεψου οτι οι κλωνοι της betamax απευθυνονται σε παγκοσμιο κοινο,και ο φορτος ειναι συχνα μεγαλος.Συχνα αναφέρονται και προβλήματα με το caller id. Ειδικα για επαγγελματικη χρηση θα πηγαινα κανονικα σε ελληνικο παροχο ειδικα αν επαιρνα και εισεχομενες. Σε επαγγελματικες συνομιλίες οι καθυστερησεις,οι διακοπές και η δυσκολια συννενοησης δεν νομιζω οτι ευνοουν τον επαγγελματία. Η betamax επι της ουσιας λειτουργει διαφορετικά,δεν ειναι παροχος με την εννοια που λειτουργουν οι υπολοιποι,με εισερχομενες και επιπλεον υπηρεσιες. Παλιοτερα με καθε αγορα credit επαιρνες δωρεαν λεπτα προς πολλους προορισμους αλλα οι αλλαγες των προορισμων ηταν τοσο συχνες που επρεπε να κυνηγας τον φτηνοτερο καθε τρεις και λιγο. Και τωρα με την χρονοχρεωση,σημερα είναι φτηνο το voipalot αυριο θα ψαχνεις για καποιο αλλο. Τωρα αν το θες για οικιακη χρηση αποκλειστικα,και σε ενδιαφερει μονο το οικονομικο σκελος ειναι καλη λυση. Οι ελληνικες εταιριες ως επι το πλειστον ειναι λογικο οτι δεν μπορουν να ανταγωνιστουν σε τετοιο επιπεδο,αλλα με σερβερ στην Ελλάδα και γενικά καλή και αμεση εξυπηρετηση θεωρω οτι εχουν μια σχετικα δικαιη τιμολογηση.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το grandstream, έκανα όλες τις ρυθμίσεις κανονικά, αλλά κλήση δεν κατάφερα να κάνω....404 not found.

 

Ψάχνοντας λίγο πήγα στη σελίδα της voipalot, στη καρτέλα sip settings και γύρισα το sip server access σε enabled.

Δοκίμασα να καλέσω τη γυναίκα μου και έκανε τη κλήση, αλλά εμφάνιζε σαν καλούντα το δικό της νούμερο. Πήρα και τον γιό μου για επιβεβαίωση και μου απάντησε " Έλα μαμά...." χαχα. Τρίτη κλήση σε φίλο...έβγαλε το νούμερο μου, αλλά η συνομιλία έγινε μέσα από το mobileVoip. Παρόλο που και τις τρεις κλήσεις τις έκανα από το grandstream.

Περίεργο.

Το ξαναγύρισα disabled και δεν παίζει.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να επιλέξεις enable αλλιώς δεν δουλεύει το sip.

Εμφανίζεται ο αριθμός καλούντος που έχεις επιλέξει στο σάιτ της εταιρείας.

Δεν υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής αριθμού "εν κινήσει" όπως στην εφαρμογή mobilevoip.

Το freedays ισχύει ακόμα. Χρησιμοποιώ την freevoipdeal γιατί έχει δωρεάν προς Αμερική συνεχώς. Επίσης τηλεφωνώ προς εξωτερικό περίπου 2 ώρες την ημέρα για διάφορους λόγους χωρίς πρόβλημα εδώ και χρόνια.

Εντάξει μερικές φορές υπάρχει κάποιο θέμα σύνδεσης αλλά όχι σε βαθμό να πάω σε ελληνικό πάροχο για εξερχόμενες.

H modulus είναι απαράδεκτη στην τιμολόγηση γιατί δίνει 3πλασια τιμή στα Ελληνικά κινητά από την τιμή τγς Ευρώπης.

Όπως και οι κινητές αν είσαι εκτός πακέτου.

Θέμα αισχροκέρδειας είναι και θα έπρεπε να επέμβουν οι αρχές.

Σε γενικές γραμμές mobilevoip αφού λειτουργεί και γίνεται η δουλειά. Ας μην διυλίζουμε τον κώνωπα προς όφελος των εταιρειών.

Σε σταθερό χρησιμοποιώ το local access με άριστη ποιότητα σε Αμερική και Ευρώπη.

Η μπεταμαξ δεν δίνει εισερχόμενες για τεχνικούς λόγους και για λόγους κόστους υποδομών.

Άλλωστε για να έχεις ίντερνετ πρέπει να έχεις πάροχο από πριν όπως στην modulus και στην invoice.

Οπότε προς τι οι εισερχόμενες, για κοροϊδία μόνο??

Έλα ρε modulus, δίνεις εισερχόμενες χωρίς να είσαι πάροχος για κάποιους λίγους που έχουν ανάγκη για τηλεφωνικό κέντρο με πολλές εισερχόμενες ταυτόχρονα.

Εμάς τους ιδιώτες δεν μας αφορά.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ χρησιμοποιώ πρόσφατα την calling credit με ενεργοποιημένο το SIP σε smartphone Xiaomi Mi A1 Android 9 (stock Android) και σαν πρόγραμμα χρησιμοποιώ το Phone app της Google και ενώ δουλεύει μία χαρά σε κλήσεις προς κινητά, σε κλήσεις σε σταθερά καλεί και μόλις απαντήσουν κλείνει! Δεν προλαβαίνω καν να τους ακούσω! Αυτό τώρα τι περίεργο είναι;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ χρησιμοποιώ πρόσφατα την calling credit με ενεργοποιημένο το SIP σε smartphone Xiaomi Mi A1 Android 9 (stock Android) και σαν πρόγραμμα χρησιμοποιώ το Phone app της Google και ενώ δουλεύει μία χαρά σε κλήσεις προς κινητά, σε κλήσεις σε σταθερά καλεί και μόλις απαντήσουν κλείνει! Δεν προλαβαίνω καν να τους ακούσω! Αυτό τώρα τι περίεργο είναι;
Έχεις θέμα και με την εφαρμογή mobilevoip?

Προφανώς αντιλαμβάνεται λάθος σήμα κατά την κλήση.

Με τους stock dialers υπάρχει θέμα δικαιωμάτων καμμιά φορά και έχουν θέμα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις θέμα και με την εφαρμογή mobilevoip?

Προφανώς αντιλαμβάνεται λάθος σήμα κατά την κλήση.

Με τους stock dialers υπάρχει θέμα δικαιωμάτων καμμιά φορά και έχουν θέμα.

 

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, είχα σκοπό να μείνω με τον stock dialer της Google, είχα δει ότι τον χρησιμοποιούν και άλλοι εδώ μέσα σε συνδιασμό με την Calling Credit και έλεγα μήπως είναι κάποιες από τις advanced ρυθμίσεις του dialer της Google, γιατί μέχρι στιγμής απλά πέρασα τα στοιχεία της σύνδεσης μου και δεν πείραξα τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

H modulus είναι απαράδεκτη στην τιμολόγηση γιατί δίνει 3πλασια τιμή στα Ελληνικά κινητά από την τιμή τγς Ευρώπης.

Όπως και οι κινητές αν είσαι εκτός πακέτου.

Θέμα αισχροκέρδειας είναι και θα έπρεπε να επέμβουν οι αρχές.

Σε γενικές γραμμές mobilevoip αφού λειτουργεί και γίνεται η δουλειά. Ας μην διυλίζουμε τον κώνωπα προς όφελος των εταιρειών.

Σε σταθερό χρησιμοποιώ το local access με άριστη ποιότητα σε Αμερική και Ευρώπη.

Η μπεταμαξ δεν δίνει εισερχόμενες για τεχνικούς λόγους και για λόγους κόστους υποδομών.

Άλλωστε για να έχεις ίντερνετ πρέπει να έχεις πάροχο από πριν όπως στην modulus και στην invoice.

Οπότε προς τι οι εισερχόμενες, για κοροϊδία μόνο??

Έλα ρε modulus, δίνεις εισερχόμενες χωρίς να είσαι πάροχος για κάποιους λίγους που έχουν ανάγκη για τηλεφωνικό κέντρο με πολλές εισερχόμενες ταυτόχρονα.

Εμάς τους ιδιώτες δεν μας αφορά.

Εγω την προσωπικη μου αποψη την εξεφρασα,δεν ξέρω απο που κι ως που υπάρχει υποχρέωση και συγκριση με την Ευρώπη και ποιος κρινει την αισχροκέρδεια και με ποιους όρους. Υπάρχουν άπειρα σενάρια για εισερχομενες: σε δευτερες γραμμες,για ιδιώτες που χρησιμοποιούν γραμμή ίντερνετ απο κοινου με άλλους και φυσικά τους παρόχους οπτικων ινων (hcn,inalan) που δεν δίνουν οι ίδιοι ή δίνουν προαιρετικά voip τηλεφωνία,για να μην πω για τους wisp παροχους σε όλη την Ελλάδα. Για την επαγγελματική χρήση που είναι η κυριότερη να μην τα πω. Καλό θα είναι να μην είμαστε απολυτοι στις κρίσεις μας. Πολλούς ιδιωτες αφορά και πολλοί έχουν.Δεν ήξερα οτι έπρεπε να μην υπάρχουν ελληνικοί πάροχοι voip γιατί δεν φτάνουν την betamax. Τέλος πάντων δεν το συνεχίζω,δεν έχει νόημα. Ο καθένας κοιτάζει τις ανάγκες του και αναλόγως πράττει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κουβέντα βοηθάει ακόμα και αν δεν καταλήγει πουθενά.

Και όλοι σε ευχαριστούμε για τον κόπο σου.

Έτσι μάθαμε όλοι. Συλλογική γνώση λέγεται αυτό. Να μην σταματήσεις να γράφεις όταν σου έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα γραφω,δεν φεύγω. Θα με βρίσκεις μπροστά σου οσο είμαστε καλα κι έχουμε χρόνο. Μην ανησυχείς. :p
Link to comment
Share on other sites

Θα γραφω,δεν φεύγω. Θα με βρίσκεις μπροστά σου οσο είμαστε καλα κι έχουμε χρόνο. Μην ανησυχείς. :p

χαχαχα...εξαιρετικοί και οι δύο!!!

Όχι άδικα, σας θεωρούμε από τους γκουρού του νήματος και μαθαίνουμε πολλά από εσάς.

Για να μην υπολογίσω και την οικονομία που κάνουμε.

Go on guys

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο πήγα στη σελίδα της voipalot, στη καρτέλα sip settings και γύρισα το sip server access σε enabled... Το ξαναγύρισα disabled και δεν παίζει.

 

Αν η ρύθμιση "sip server access" οριστεί σε disabled τότε ο λογαριασμός σου θα παίζει μόνο μέσω εφαρμογής MobileVoip. Αν επιθυμείς να κάνεις χρήση του λογαρισμού μέσω άλλων υλοποιήσεων θα πρέπει να ρυθμιστεί σε enabled.

 

Δοκίμασα να καλέσω τη γυναίκα μου και έκανε τη κλήση, αλλά εμφάνιζε σαν καλούντα το δικό της νούμερο. Πήρα και τον γιό μου για επιβεβαίωση και μου απάντησε " Έλα μαμά...." χαχα. Τρίτη κλήση σε φίλο...έβγαλε το νούμερο μου, αλλά η συνομιλία έγινε μέσα από το mobileVoip. Παρόλο που και τις τρεις κλήσεις τις έκανα από το grandstream.

 

Η εφαρμογή MobileVoip σου επιτρέπει να ρυθμίσεις για κάθε εγκατάσταση ξεχωριστο id, είτε πολλαπλά id στην ίδια εγκατάσταση τα οποία εναλλάσονται μέσω σχετικής φόρμας.

Η μόνη εφαρμογή εκτός οικοσυστήματος betamax με δυνατότητα παραμετροποίησης του caller id είναι η grandstream wave

 

έστω οτι έχεις καταχωρήσει τα κινητά 6971111111 και 6982222222 στο λογαριασμό σου ως caller id

 

εισάγεις το λογαριασμό στο grandsteam ως ακολούθως:

 

ΑccountName: VoipaLot-697 (οτιδήποτε είναι κατάλληλο φτάνει να σου επιτρέπει να αναγνωρίζεις τον λογαριασμό)

SIP Server: sip.voipalot.com

SIP User ID: +306971111111

SIP Authentication ID: username

Password: password

 

και αντίστοιχα:

 

ΑccountName: VoipaLot-698 (οτιδήποτε είναι κατάλληλο φτάνει να σου επιτρέπει να αναγνωρίζεις τον λογαριασμό)

SIP Server: sip.voipalot.com

SIP User ID: +306982222222

SIP Authentication ID: username

Password: password

 

προφανώς τα username και password αυτά με τα οποία κάνεις login στο λογαριασμό σου

 

τους λογαριασμούς αυτούς μπορείς να τους έχεις στην ίδια εγκατασταση και να τους εναλλάσεις

είτε μπορείς να τους κάνεις χρήση σε διαφορετικές εγκαταστάσεις διασφαλίζοντας οτι θα φεύγει το σωστό id

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικό το σχόλιο.

Έχω 1 ερώτηση

1. Για sip server δεν βάζεις και την port, όπως ζητά η εφαρμογή?

sip.voipalot.com:5060?

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις ένα εναλλακτικό port (πχ 5070) απαιτείται να το δηλώσεις ως sip.voipalot.com:5070

 

Το port 5060 είναι προκαθορισμένο για την υπηρεσία sip, η δήλωση του, αν και δεν είναι λάθος, αποτελεί πλεονασμό.

 

Στάλθηκε από το Nokia 6600 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αναλυτική και χρήσιμη η παρουσίαση που έκανες φίλε @arjuna! Λύνει πιστεύω οποιαδήποτε απορία.

Σε ευχαριστούμε για τον χρόνο και τη διάθεση σου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αναλυτική και χρήσιμη η παρουσίαση που έκανες φίλε @arjuna! Λύνει πιστεύω οποιαδήποτε απορία.

Σε ευχαριστούμε για τον χρόνο και τη διάθεση σου!

Επίσης μέσω grandstream μπορείς να κάνεις και κλήση τηλεδιάσκεψης μέχρι 3 άτομα σύνολο, όσα επιτρέπει η voipalot.
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 40 ημερες με το voip,εχω μιλησει περιπου 125' σε κινητα και σταθερα και εχω ξοδεψει το αστρονομικο ποσο του 0,80 ευρω

(αρχικη ενεργοποιηση voipalot 6,25 ευρω).

Συνδυαστικα με Q + Κονε που ενεργοποιησα με την 10αρα καρτα απο 25/2 και εχω ξοδεψει μονο 2χ2ευρω για 3+3GB και ακομα εχω λεφτα μεσα στην καρτα.

Δεν υπαρχει κατι καλυτερο για οικονομια χρηματων στις κλησεις και το επισης βασικο,να τα ξοδευεις οποτε εσυ θες χωρις υποχρωση καθε μηνα να τα σκας σε ανανεωσεις.

Παραδεισος. Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συμφέρει να έχουμε και κανένα υπόλοιπο στην modulus?

Ρωτάω γιατί με calling credit έχω παρατηρήσει τα εξής :

- Μιλώντας με κινητά αρκετές φορές ακουγεται από μακριά, αυτός που έχει καλέσει με voip. Ειδικά σε κινητά εξωτερικού έχω παρατηρήσει είναι χειρότερα τα πράγματα. Όλα αυτά με φουλ σήμα 4g+ cosmote. Σε σταθερά είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

- Με την telz η διαφορά είναι εμφανής προς το θετικό, αν και ακριβότερη.

- Ανάλογα και το κινητό (σαν συσκευή) που καλεις, έχει και εκεί διαφορά. Αν έχει παλιά συσκευή το άτομο που καλεις, συνήθως η ποιότητα κλήσης είναι αρκετά χειρότερη σε σχέση με μια ακριβή συσκευή . Αλλά και πάλι η telz είναι καλύτερη.

 

Γενικά προτιμώ να πληρώνω κάτι παραπάνω και να έχω αρκετά καλύτερη ποιότητα, παρά να "παίζω" με calling credit και όπως τύχει πχ, διότι πλέον όπου τηλεφωνω η πρώτη μου επιλογή είναι το voip.

Θεωρείτε πως η modulus ή και άλλες ελληνικές εταιρείες με χαμηλό ping, θα είναι αρκετά καλύτερες σε ποιότητα κλήσης από τις γνωστές και με πολυκοσμια calling credit, voipalot κοκ ?

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 40 ημερες με το voip,εχω μιλησει περιπου 125' σε κινητα και σταθερα και εχω ξοδεψει το αστρονομικο ποσο του 0,80 ευρω

(αρχικη ενεργοποιηση voipalot 6,25 ευρω).

Συνδυαστικα με Q + Κονε που ενεργοποιησα με την 10αρα καρτα απο 25/2 και εχω ξοδεψει μονο 2χ2ευρω για 3+3GB και ακομα εχω λεφτα μεσα στην καρτα.

Δεν υπαρχει κατι καλυτερο για οικονομια χρηματων στις κλησεις και το επισης βασικο,να τα ξοδευεις οποτε εσυ θες χωρις υποχρωση καθε μηνα να τα σκας σε ανανεωσεις.

Παραδεισος. Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.

Χαχαχα.....welcome to the club!

Και εγώ κάπως έτσι είμαι με τη βοήθεια όλων των παιδιών (και με προσωπική επαφή με τον Pavlitakis1)!

Εγώ και η γυναίκα μου, εδώ και 3 μήνες έχουμε σχεδόν 12gb ο καθένας από κονέ, έχουμε καταναλώσει 8 ολόκληρα ευρώ σε voipalot και κάποια countdown γύρω στα 20 ευρώ συνολικά!!

Στο ίδιο τρίμηνο θα είχαμε καταθέσει 180 ευρώ στη κόκκινη και οι δύο ( 3 μήνες Χ 60 ).

Όπως καταλαβαίνετε, όταν με το καλό τελειώσει.ο εγκλεισμός της πανδημίας, ετοιμαστείτε όσοι είστε Αθήνα, για συνάντηση με κερασμένα σουβλάκια και μπύρες!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συμφέρει να έχουμε και κανένα υπόλοιπο στην modulus?

Ρωτάω γιατί με calling credit έχω παρατηρήσει τα εξής :

- Μιλώντας με κινητά αρκετές φορές ακουγεται από μακριά, αυτός που έχει καλέσει με voip. Ειδικά σε κινητά εξωτερικού έχω παρατηρήσει είναι χειρότερα τα πράγματα. Όλα αυτά με φουλ σήμα 4g+ cosmote. Σε σταθερά είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

- Με την telz η διαφορά είναι εμφανής προς το θετικό, αν και ακριβότερη.

- Ανάλογα και το κινητό (σαν συσκευή) που καλεις, έχει και εκεί διαφορά. Αν έχει παλιά συσκευή το άτομο που καλεις, συνήθως η ποιότητα κλήσης είναι αρκετά χειρότερη σε σχέση με μια ακριβή συσκευή . Αλλά και πάλι η telz είναι καλύτερη.

 

Γενικά προτιμώ να πληρώνω κάτι παραπάνω και να έχω αρκετά καλύτερη ποιότητα, παρά να "παίζω" με calling credit και όπως τύχει πχ, διότι πλέον όπου τηλεφωνω η πρώτη μου επιλογή είναι το voip.

Θεωρείτε πως η modulus ή και άλλες ελληνικές εταιρείες με χαμηλό ping, θα είναι αρκετά καλύτερες σε ποιότητα κλήσης από τις γνωστές και με πολυκοσμια calling credit, voipalot κοκ ?

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Όχι δεν συμφέρει. Δοκίμασε με κάποια δανεική κάρτα εκτός κοσμοτε να κάνεις δοκιμές, επίσης δοκίμασε μόνο την εφαρμογή mobilevoip και κλείσε ότι τρέχει στο παρασκήνιο για να βεβαιωθούμε ότι δεν είναι πρόβλημα της συσκευής.

Δυνάμωσε στο τέρμα το μικρόφωνο σου.

Μόλις τελειώσουν τα λεφτά στην callingcredit στείλε πμ για οδηγίες στην voipalot, γιατί την προτείνει η betamax την callingcredit και ίσως να υπάρχει μεγάλο φορτίο.

Η συσκευή του καλούμενου δεν έχει καμμιά σημασία στην σύνδεση.

Εδω και 40 ημερες με το voip,εχω μιλησει περιπου 125' σε κινητα και σταθερα και εχω ξοδεψει το αστρονομικο ποσο του 0,80 ευρω

(αρχικη ενεργοποιηση voipalot 6,25 ευρω).

Συνδυαστικα με Q + Κονε που ενεργοποιησα με την 10αρα καρτα απο 25/2 και εχω ξοδεψει μονο 2χ2ευρω για 3+3GB και ακομα εχω λεφτα μεσα στην καρτα.

Δεν υπαρχει κατι καλυτερο για οικονομια χρηματων στις κλησεις και το επισης βασικο,να τα ξοδευεις οποτε εσυ θες χωρις υποχρωση καθε μηνα να τα σκας σε ανανεωσεις.

Παραδεισος. Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.

Την επόμενη φορά πριν αγοράσεις χρόνο αγόρασε από το σάιτ, όχι από το χανστελ,
Χαχαχα.....welcome to the club!

Και εγώ κάπως έτσι είμαι με τη βοήθεια όλων των παιδιών (και με προσωπική επαφή με τον Pavlitakis1)!

Εγώ και η γυναίκα μου, εδώ και 3 μήνες έχουμε σχεδόν 12gb ο καθένας από κονέ, έχουμε καταναλώσει 8 ολόκληρα ευρώ σε voipalot και κάποια countdown γύρω στα 20 ευρώ συνολικά!!

Στο ίδιο τρίμηνο θα είχαμε καταθέσει 180 ευρώ στη κόκκινη και οι δύο ( 3 μήνες Χ 60 ).

Όπως καταλαβαίνετε, όταν με το καλό τελειώσει.ο εγκλεισμός της πανδημίας, ετοιμαστείτε όσοι είστε Αθήνα, για συνάντηση με κερασμένα σουβλάκια και μπύρες!

8€ 1600'? Το έχετε ξεσκίσει μου φαίνεται.:lol:

Εννοείται πως κερνάω και εγώ τον δεύτερο γύρο, γιατί έχω γλυτώσει κι εγώ χιλιάδες € μέχρι τώρα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναγράψει σε εμένα τα προβλήματα στις κλήσεις προς κινητά, ειδικά από τους φτηνούς, είναι πολύ περισσότερα απ'ότι σε σταθερά.

 

Εγώ η σειρά που έχω είναι calling credit, telz, Skype. Έχω σταματήσει να δοκιμάζω με callback γιατί για το πρόβλημα στα κινητά δεν έχει καμία διαφορά, είναι ξεκάθαρα πρόβλημα δικό τους και όχι του ίντερνετ ή της συσκευής. Το skype είναι πανάκριβο αλλά άμα θες να συνεννοηθείς είναι το μόνο που ποτέ δε μου έχει βγάλει πρόβλημα, ειδικά σε Ανατολική Ασία που ταξίδευα παλιά προ κόβιντ για δουλειά με τεράστιο ping ήταν το μόνο που μπορούσα να μιλήσω. Από Αμερική είχα μεικτά αποτελέσματα με όλους.

 

Παλιά έπαιζα και με omnivoice, με καλά αποτελέσματα, αλλά είχα μια περίοδο πολλά προβλήματα στην ποιότητα κλήσεων και την έβγαλα, θα το ξαναδοκιμάσω έτσι από περιέργεια.

 

Γενικά χρειάζεται να έχεις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναγράψει σε εμένα τα προβλήματα στις κλήσεις προς κινητά, ειδικά από τους φτηνούς, είναι πολύ περισσότερα απ'ότι σε σταθερά.

 

Εγώ η σειρά που έχω είναι calling credit, telz, Skype. Έχω σταματήσει να δοκιμάζω με callback γιατί για το πρόβλημα στα κινητά δεν έχει καμία διαφορά, είναι ξεκάθαρα πρόβλημα δικό τους και όχι του ίντερνετ ή της συσκευής. Το skype είναι πανάκριβο αλλά άμα θες να συνεννοηθείς είναι το μόνο που ποτέ δε μου έχει βγάλει πρόβλημα, ειδικά σε Ανατολική Ασία που ταξίδευα παλιά προ κόβιντ για δουλειά με τεράστιο ping ήταν το μόνο που μπορούσα να μιλήσω. Από Αμερική είχα μεικτά αποτελέσματα με όλους.

 

Παλιά έπαιζα και με omnivoice, με καλά αποτελέσματα, αλλά είχα μια περίοδο πολλά προβλήματα στην ποιότητα κλήσεων και την έβγαλα, θα το ξαναδοκιμάσω έτσι από περιέργεια.

 

Γενικά χρειάζεται να έχεις επιλογές.

 

Θα συμφωνήσω και εγώ με το Skype! Voip είχα πολλά χρόνια να ξανά δοκιμάσω, πριν αρκετά χρόνια δεν είχα μείνει ικανοοιημένος με την ποιότητα κλήσεων. Τώρα είμαι με Calling Credit σε φάση δοκιμών, αλλά διατηρώ και τον λογαριασμό μου στο Skype για πιο "σοβαρές" κλήσεις... Το μόνο αρνητικό με το Skype είναι ότι η Microsoft έχει κάνει τελευταία υπερβολικά βαριά την εφαρμογή και έχει βγάλει σε beta ακόμα το Skype Light.

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...