Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 21/9/2023 at 11:26 ΠΜ, spiliot said:

Συχνό φαινόμενο. Μπορείς κάπου στις επιλογές να δοκιμάσεις να ανεβάσεις λίγο την ένταση του μικροφώνου (μη το παρακάνεις θα έχεις αλλά προβλήματα) αλλά συνήθως είναι προβλήματα των server τους ή και της ποιότητας του ίντερνετ.

 

On 21/9/2023 at 10:51 ΠΜ, dimispapas said:

Καλημερα χρησημοποιησα το voipalot που εχω μετα απο αρκετο καιρο κ παρατηρησα οτι δεν με ακουνε καλα ειτε πολυ χαμηλα ειτε με διακοπες , εχει κανενας αλλος παρατηρησει κατι αντιστοιχο? 

το πρόβλημά σας σχετίζεται με χρήση ακατάλληλων codec & packet size.

Δυστυχώς στη μαμά εφαρμογή δεν υπάρχει δυνατότητα παραμετροποίησης των ανωτέρω χαρακτηριστικών.

Το λιμάρισμα της έντασης του ήχου δεν επιλύει κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα αυτο που λες , ακρη δεν εχω βγαλει κ δεν το κανει συνεχεια εχει στιγμες διαυγειας 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimispapas said:

Το ειδα αυτο που λες , ακρη δεν εχω βγαλει κ δεν το κανει συνεχεια εχει στιγμες διαυγειας 

όταν οι συνθήκες είναι άριστες (βέλτιστη σύνδεση internet, υψηλή διαθεσιμότητα server κτλ) εμφανίζει "στιγμές διαύγειας".

Οι συνθήκες στον πραγματικό κόσμο σπάνια είναι ιδανικές... οπότε απαιτείτε παραμετροποίηση.

 

Η μόνη δωρεάν εφαρμογή που σου επιτρέπει τουλάχιστον να παίξεις με codec είναι το grandstream wave.

Δεν αποτελεί πανάκεια δεδομένων των κακών κριτικών που έχει λάβει στο playstore.

Μπορείς επίσης να πειραματιστείς με το zoiper free (νομίζω έχει περιορισμό σε έναν sip λογαριασμό και δεν δίνει G729 codec... χωρίς να παίρνω όρκο).

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, arjuna said:

όταν οι συνθήκες είναι άριστες (βέλτιστη σύνδεση internet, υψηλή διαθεσιμότητα server κτλ) εμφανίζει "στιγμές διαύγειας".

Οι συνθήκες στον πραγματικό κόσμο σπάνια είναι ιδανικές... οπότε απαιτείτε παραμετροποίηση.

 

Η μόνη δωρεάν εφαρμογή που σου επιτρέπει τουλάχιστον να παίξεις με codec είναι το grandstream wave.

Δεν αποτελεί πανάκεια δεδομένων των κακών κριτικών που έχει λάβει στο playstore.

Μπορείς επίσης να πειραματιστείς με το zoiper free (νομίζω έχει περιορισμό σε έναν sip λογαριασμό και δεν δίνει G729 codec... χωρίς να παίρνω όρκο).

Καποτε ειχα δοκιμασει κ τα δυο κ μου σπασαν τα νευρα οποτε κατεληξα στο απλο αλλα βλεπω να ψαχνω παλι ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

...και για όσους χρησιμοποιούν ένα dect τηλέφωνο συνδεδεμένο σε VoIP Port και έχουν πρόσβαση στις ρυθμίσεις του router τους, μπορούν από κει να ρυθμίσουν τα codec τους (και πολλά άλλα) και να είναι σχεδόν πάντα, με άριστη σύνδεση με τον συνομιλητή τους.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, arjuna said:

όταν οι συνθήκες είναι άριστες (βέλτιστη σύνδεση internet, υψηλή διαθεσιμότητα server κτλ) εμφανίζει "στιγμές διαύγειας".

Οι συνθήκες στον πραγματικό κόσμο σπάνια είναι ιδανικές... οπότε απαιτείτε παραμετροποίηση.

 

Η μόνη δωρεάν εφαρμογή που σου επιτρέπει τουλάχιστον να παίξεις με codec είναι το grandstream wave.

Δεν αποτελεί πανάκεια δεδομένων των κακών κριτικών που έχει λάβει στο playstore.

Μπορείς επίσης να πειραματιστείς με το zoiper free (νομίζω έχει περιορισμό σε έναν sip λογαριασμό και δεν δίνει G729 codec... χωρίς να παίρνω όρκο).

Δοκιμάστε το Acrobits softphone, παιζει πολύ καλά έως άριστα και το κόστος του ειναι πολύ χαμηλό.

Το φτηνό κρεας το τρώνε οι σκύλοι (και καμμιά φορά ούτε καν..)

Link to comment
Share on other sites

στις επιλογές για κλήση στην μαμά εφαρμογή της calling credit εχει 3 επιλογές voip call ,call back και local accesss ..

εχει καταφέρει κάποιος να κανει κλήση με local access να μας πει τις ρυθμίσεις και αν εχει καλύτερη ποιοτητα 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια.....έχω εγκαταστήσει το zoiper free edition και το έχω σεταρει κανονικά....αυτί που μου κάνει είναι μόλις με καλούν χτυπάει 1 φορά και μετά κλείνει η γραμμή. Συγχρόνως, το ίδιο γίνεται και στο zoiper στο pc. Αν διαγράψω το app από το τηλέφωνο, παίζει κανονικά στον υπολογιστή. Υπάρχει κάποια συμβουλή ή κάποια πρόταση για κάποια σωστή free εφαρμογή για android ?

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2023 at 9:36 ΜΜ, Alexakisd said:

Ρε παιδιά μια βοήθεια.....έχω εγκαταστήσει το zoiper free edition και το έχω σεταρει κανονικά....αυτί που μου κάνει είναι μόλις με καλούν χτυπάει 1 φορά και μετά κλείνει η γραμμή. Συγχρόνως, το ίδιο γίνεται και στο zoiper στο pc. Αν διαγράψω το app από το τηλέφωνο, παίζει κανονικά στον υπολογιστή. Υπάρχει κάποια συμβουλή ή κάποια πρόταση για κάποια σωστή free εφαρμογή για android ?

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ποιος είναι ο πάροχος της γραμμής σου?

Link to comment
Share on other sites

ποιος είναι ο πάροχος της γραμμής σου?
Η Fibair ελληνική εταιρεία

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Alexakisd said:

Η Fibair ελληνική εταιρεία

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

η Fibair μου είναι άγνωστη και το website της δεν έχει καμιά χρήσιμη πληροφορία.

θα σου δώσω μια απάντηση από την εμπειρία μου με άλλες εταιρείες ...

  • Το iCall της συχωρεμένης Altec έδινε έναν λογαριασμό (extension) που λειτουργούσε απροβλημάτιστα σε δυο συσκευές.
  • Στην Omnivoice μπορείς να έχεις έως πέντε extensions υπό τον ίδιο προσωπικό λογαριασμό αλλά καθένα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μια συσκευή. Η παραμετροποίηση του ring-group γίνεται μερίμνη του συνδρομητή μέσα από την πλατφόρμα.
  • Η Modulus δίνει με το καλημέρα τρία extensions υπό τον ίδιο προσωπικό λογαριασμό αλλά καθένα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μια συσκευή. Η παραμετροποίηση του ring-group γίνεται μερίμνη της εταιρείας.

εικάζω ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις πρόσθετο extension στον λογαριασμό σου.
προτείνω να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών της εταιρίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Το νουμερο voip στο εχει δωσει η fibair με την δικη της αριθμοδότηση δηλαδή? Δοκίμασε και το αντίθετο δηλ. Σεταρε το να παιξει μονο στο android και οχι στο pc. Όπως αναφέρθηκε παραπάνω το πιθανότερο είναι να μην επιτρέπει δεύτερη συσκευή για εισερχόμενες από προεπιλογή και να θέλει επιπλέον ενεργοποίηση με άλλο user/pass/εσωτερικό κλπ ανάλογα με το σετάρισμα της κάθε εταιρίας.Δεν νομίζω ότι φταίει το zoiper σε αυτή η περίπτωση.

**Η fibair είναι πάροχος ασύρματου ιντερνετ στην Πάτρα, έχει και υπηρεσία voip τηλεφωνίας. Ειχε ξεκινήσει πολυ παλιότερα (καπου το 2010 ή και πιό νωρίς) ως voip πάροχος με την ονομασια citiwave.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα! Ψάχνομαι για κάτι οικονομικό σε ομιλία και Data και σκέφτομαι το εξης: καρτοκινητο f2g με ανανέωση 1€/διμηνο (για να διατηρείται ο αριθμός) + εγγραφή στο voipalot (η χρήση μου είναι περίπου 400'/μήνα επί 0.006€/min =2,4€) + 10gb internet (Vodafone wifi on the spot) με 6€/μηνα. Χοντρά χοντρά 10€/μηνα. Τι λέτε; 

Μετά υπάρχει και η επιλογή του viber out με 6€/μηνα απεριόριστη ομιλία (για υποτιθεμενα καλύτερη ποιότητα κλήσεων) αλλά ανεβαίνει λίγο το κόστος... 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς με την voip τηλεφωνία, δεν σου εγγυάται κανείς την ποιότητα κλήσης μέσα από το δίκτυο κατευθείαν. Οπότε καλά φαίνεται να το έχεις συνδυάσει, πιο κάτω;από 10 ευρώ ξεφτίλα, που να βρεις κάτι φθηνότερο, αφού έχεις και data μαζί. Άρα μάλλον καλά είσαι. Το θέμα είναι να το δεις πώς θα τσουλησει και άμα θα μείνεις ικανοποιημένος από την ποιότητα όπως είπαμε.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι τα data "αναγκαίο κακό" δεν είναι; για να δουλέψει η τηλεφωνία;; γι αυτό λέω αυτό το πακετάκι κ πιστεύω καλυμμένος θα ειμαι... Όσο για την ποιότητα; ναι είναι ένα ρίσκο μεγάλο.. Θα κοιτάξω να κάνω μια δοκιμή όμως! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, thansof_7 said:

Καλησπέρα! Ψάχνομαι για κάτι οικονομικό σε ομιλία και Data και σκέφτομαι το εξης: καρτοκινητο f2g με ανανέωση 1€/διμηνο (για να διατηρείται ο αριθμός) + εγγραφή στο voipalot (η χρήση μου είναι περίπου 400'/μήνα επί 0.006€/min =2,4€) + 10gb internet (Vodafone wifi on the spot) με 6€/μηνα. Χοντρά χοντρά 10€/μηνα. Τι λέτε; 

Μετά υπάρχει και η επιλογή του viber out με 6€/μηνα απεριόριστη ομιλία (για υποτιθεμενα καλύτερη ποιότητα κλήσεων) αλλά ανεβαίνει λίγο το κόστος... 

πρεπει να εχεις 2 sim ομως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ψάχνομαι για κάτι οικονομικό σε ομιλία και Data και σκέφτομαι το εξης: καρτοκινητο f2g με ανανέωση 1€/διμηνο (για να διατηρείται ο αριθμός) + εγγραφή στο voipalot (η χρήση μου είναι περίπου 400'/μήνα επί 0.006€/min =2,4€) + 10gb internet (Vodafone wifi on the spot) με 6€/μηνα. Χοντρά χοντρά 10€/μηνα. Τι λέτε; 
Μετά υπάρχει και η επιλογή του viber out με 6€/μηνα απεριόριστη ομιλία (για υποτιθεμενα καλύτερη ποιότητα κλήσεων) αλλά ανεβαίνει λίγο το κόστος... 
Δεν καταλαβαίνω την λογική

Με 1 ευρώ έχεις 153 λεπτά ομιλία στο Vodafone liquid το να μπλέξεις με voip το θεωρώ περιττό

Έχω voip και το χρησιμοποιώ στο εξωτερικό (Αλβανία Σερβία Τουρκία) ρουλέτα είναι σχετικά με την ποιότητα που μπορείς να πετύχεις....συνήθως είναι καλή αλλά όχι πάντα

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, HEO said:

Δεν καταλαβαίνω την λογική

Με 1 ευρώ έχεις 153 λεπτά ομιλία στο Vodafone liquid το να μπλέξεις με voip το θεωρώ περιττό

Έχω voip και το χρησιμοποιώ στο εξωτερικό (Αλβανία Σερβία Τουρκία) ρουλέτα είναι σχετικά με την ποιότητα που μπορείς να πετύχεις....συνήθως είναι καλή αλλά όχι πάντα

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk
 

Η λογική μπορεί να είναι ότι για να βάλεις 1€ κάρτα στο liquid χρειάζεται η πατέντα με το cashback,μετακίνηση μπάρας και το υπόλοιπο σε σουβλάκια, ενώ το 1€ ανανέωση επίσημα και ωραία και τέλος.. Και επίσης ενδέχεται να μην χρειάζεται καν αυτό το 1€/δίμηνο απλά για διατήρηση αριθμού. πχ το δικό μου το άφησα 12μηνο χωρίς κάρτα (βέβαια είμαι ακόμη στο παλιό σχήμα) και δεν έγινε φραγή.. Και έβαλα πάλι 12αρι με το οποίο πήρα πακέτο που όταν λήξει ή τελειώσουν οι παροχές,πάλι του χρόνου..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μα βγάζει ήδη τον λογαριασμό στα 10 ευρώ τον μήνα

Με 10 ευρώ τον μήνα στο liquid είναι βασιλιάς :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

Αναγκάστηκα να κάνω reset το 3102 κι έχασα το dial plan..

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει;

Όλες οι κλήσεις θα δρομολογούνται μέσω voipalot.

Συγκεκριμμένα για Ελλάδα, οι επιτρεπόμενες κλήσεις θα είναι αυτές μόνο που ξεκινάνε από 2 ή 69 κι αυτόματη προσθήκη του προθέματος της χώρας (+30)

Ευχαριστώ

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό: https://www.e-shop.gr/cisco-spa112-2-port-phone-adapter-p-PER.613962 έχω L:15,S:10,(S0 <:0030>2xxxxxxxxx | S0 <:0030>69xxxxxxxx | S0 8xxxxxxxxx<:@gw0> | 00xx. | [1]xx.<:@gw0> | <9#:>xx.<:@gw0> | *xx.)

Δες εδώ περισσότερα:

https://www.adslgr.com/forum/threads/1042210-Cosmote-Voip-με-SPA112?s=6f371287ec365641bc966301972169ae&p=6516928#post6516928

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Οι γονείς μου έχουν μία σύνδεση nova adsl 24 (σταθερό και ίντερνετ). Το ίντερνετ δεν το χρησιμοποιούν καθόλου.

Στο σπίτι τους έχω ίντερνετ 100Mbps από τον κάτω όροφο (εμένα) για την τηλεόραση και τα κινητά. Έχω τραβήξει καλώδιο και έχω και ένα access point.

Η 24άρα adsl δεν χρησιμοποιείται καθόλου. Επίσης, κυρίως δέχονται κλήσεις στο σταθερό. Κάνουν κλήσεις μόνο από τα κινητά.

Σκέφτομαι να κάνω φορητότητα τον αριθμό στην intertelecom. Έχω κάπου gateway (fxo/fxs) για μετατροπή απλής τηλεφωνικής συσκευής σε voip από παλιά (εποχές viva). Ή θα αγοράσω κανα καινούριο voip τηλέφωνο. Απ' ότι καταλαβαίνω το κόστος στην intertelecom είναι 15 ευρώ τον χρόνο + ότι εξερχόμενες κάνεις; Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Τοσο είναι το κοστος,15 για τον αριθμό και ό,τι εξερχόμενες κάνεις, και είναι και η μόνη που έχει πακέτα ομιλίας από 5€ αν χρειάζεται παραπάνω χρήση. Θεωρείται νομίζω αξιόπιστη λύση.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...