Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς έτσι το κάνω. Στο τέλος μου λέει ότι ο συνδρομητής έχει το τηλέφωνο κλειστό, κάτι που δεν ισχύει.

Να φταίει ο πάροχος; forthnet έχω.

 

Edit: στον ίδιο αριθμό καλώ. Κι εγώ Θεσσαλονίκη.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι το κάνω. Στο τέλος μου λέει ότι ο συνδρομητής έχει το τηλέφωνο κλειστό, κάτι που δεν ισχύει.

Να φταίει ο πάροχος; forthnet έχω.

 

Edit: στον ίδιο αριθμό καλώ. Κι εγώ Θεσσαλονίκη.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

 

Δεν νομίζω να φταίει η forthnet. Καλείς σε διάφορους αριθμούς και κάνει το ίδιο;

:cat:
Link to comment
Share on other sites

Όπου και να καλέσω το ίδιο κάνει. Σε σταθερά και σε κινητά. Πήρα σε πολλούς αριθμούς.

Επίσης δοκίμασα και με wifi και με δεδομένα.

 

Οκκκκ βρέθηκε το λάθος!

Εγώ το προσπαθούσα μέσα από τη εφαρμογή, ενώ την κλήση την κάνεις από το κινητό!

Είναι μόνο για κλήσεις προς σταθερά ή και κινητά ;

Εκτός αν πάλι δεν κατάλαβα σωστά.

Πάντως μέσω εφαρμογής δεν πραγματοποιείται, ενώ μέσω κινητού ακούγεται το μήνυμα και καλεί κανονικά στον αριθμό που πληκτρολόγησα στη συνέχεια.

Βέβαια δεν έχει λογική αυτό χα χα. Δε βγάζω άκρη.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

Όπου και να καλέσω το ίδιο κάνει. Σε σταθερά και σε κινητά. Πήρα σε πολλούς αριθμούς.

Επίσης δοκίμασα και με wifi και με δεδομένα.

 

Οκκκκ βρέθηκε το λάθος!

Εγώ το προσπαθούσα μέσα από τη εφαρμογή, ενώ την κλήση την κάνεις από το κινητό!

Είναι μόνο για κλήσεις προς σταθερά ή και κινητά ;

Εκτός αν πάλι δεν κατάλαβα σωστά.

Πάντως μέσω εφαρμογής δεν πραγματοποιείται, ενώ μέσω κινητού ακούγεται το μήνυμα και καλεί κανονικά στον αριθμό που πληκτρολόγησα στη συνέχεια.

Βέβαια δεν έχει λογική αυτό χα χα. Δε βγάζω άκρη.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

 

Όπου θέλεις καλείς από σταθερό ή κινητό από το οποίο έχεις κλήσεις προς σταθερά!

Μέσα από την εφαρμογή δεν έχει νόημα να καλέσεις με αυτό τον τρόπο, θα χρεώσεις διπλά!

:cat:
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω σε σχέση με το local access

Στην συσκευή μου έχω 2 νούμερα. 1 καρτοτηλέφωνο από το οποίο πραγματοποιώ κλήσεις μεσω calling credit και 1 δεύτερο νούμερο το οποίο έχει πρόγραμμα με πάρα πολλά λεπτά ομιλίας.

Για να κάνω κλήσεις με local access μπορω να δηλώσω αντί για σταθερό το δεύτερο νούμερο και να χρεώνεται αυτό; Και αν ναι σε αυτόν που καλώ πιο νούμερο θα φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω σε σχέση με το local access

Στην συσκευή μου έχω 2 νούμερα. 1 καρτοτηλέφωνο από το οποίο πραγματοποιώ κλήσεις μεσω calling credit και 1 δεύτερο νούμερο το οποίο έχει πρόγραμμα με πάρα πολλά λεπτά ομιλίας.

Για να κάνω κλήσεις με local access μπορω να δηλώσω αντί για σταθερό το δεύτερο νούμερο και να χρεώνεται αυτό; Και αν ναι σε αυτόν που καλώ πιο νούμερο θα φαίνεται;

 

Στην callingcredit μπορείς να δηλώσεις παραπάνω από έναν αριθμούς για αναγνώριση (και επιλέγεις ποιον θέλεις από τις ρυθμίσεις)! Όταν καλέσεις από έναν από αυτούς τους αριθμούς στο σταθερό αριθμό του local access χρεώνεσαι από τον αριθμό που καλείς, κλήση προς σταθερό Ελλάδας. Στη συνέχεια χρεώνεσαι την κλήση προς τον τελικό προορισμό, στο λογαριασμό σου στην CallingCredit. Αυτό συμφέρει αν έχεις αρκετό δωρεάν χρόνο από το σταθερό ή το κινητό σου προς σταθερά. Έτσι καλώντας το local access αριθμό έχεις κανονική κλήση και όχι μέσω ιντερνετ με αποτέλεσμα καλύτερη ποιότητα.

Επίσης μπορείς να καλέσεις και από τρίτο αριθμό προς το local access αλλά για να προχωρήσεις θα πρέπει να δώσεις το pin που θα βρεις στα στοιχεία λογαριασμού σου (της CallingCredit)!

:cat:
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Αν κατάλαβα σωστά αυτό που θέλω δεν γίνεται.

Θέλω να καλώ από τον δεύτερο αριθμό (μέσω local access) που έχω μονάδες αλλά σε αυτόν που καλώ να φαίνεται ο πρώτος αριθμός που έχω ορίσει σαν caller id.

Αυτό γίνεται;

Το δοκίμασα και και στον συνομιλητή μου φαινόταν ο δεύτερος αριθμός και όχι ο πρώτος που έχω ορίσει σαν caller id. Κάνω κάτι λάθος η απλά δεν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Αν κατάλαβα σωστά αυτό που θέλω δεν γίνεται.

Θέλω να καλώ από τον δεύτερο αριθμό (μέσω local access) που έχω μονάδες αλλά σε αυτόν που καλώ να φαίνεται ο πρώτος αριθμός που έχω ορίσει σαν caller id.

Αυτό γίνεται;

Το δοκίμασα και και στον συνομιλητή μου φαινόταν ο δεύτερος αριθμός και όχι ο πρώτος που έχω ορίσει σαν caller id. Κάνω κάτι λάθος η απλά δεν γίνεται;

 

Μάλλον δεν γίνεται. Το δοκίμασα και γω μόλις τώρα και ενώ έχω δηλώσει τον αριθμό Χ για αναγνώριση, βγαίνει αυτός από τον οποίο καλώ στο local access σταθερό.

:cat:
Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα.

Απλά έλεγα μήπως και έκανα κάτι λάθος.

Αν γινόταν θα με βόλευε πολύ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα καθώς δοκίμαζα την υπηρεσία σε δικό μου τηλέφωνο η κλήση μου ήρθε μέσω viber! Είχα ανοιχτό και το wifi. Έχει συμβεί σε κανέναν;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πιθανόν να συμβαίνει αν ο άλλος έχει viber και είναι συνδεδεμένος στο ίντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα καθώς δοκίμαζα την υπηρεσία σε δικό μου τηλέφωνο η κλήση μου ήρθε μέσω viber! Είχα ανοιχτό και το wifi. Έχει συμβεί σε κανέναν;

 

Μήπως έχεις ενεργό το «κλήσεις Viber in” στις ρυθμίσεις του Viber που λέει να δέχεσαι μέσω Viber τις κανονικές κλήσεις;

:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προσφατα δοκίμασα την Dialcheap και εχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από ποιότητα κλήσης. Σαν εφαρμογή στο κινητό χρησιμοποιώ την Grandstream Wave.
Link to comment
Share on other sites

στο watch up πλέον θεωρείτε first priority υπηρεσία σε σχέση με την παραδοσιακή τηλεφωνία
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το calling credit.

Μπορώ να δηλώσω δύο νούμερα κινητών, να βάλω την εφαρμογή και στα δύο και να δουλεύουν ταυτόχρονα και τα δύο;

Εννοείτε με διαφορετικό νούμερο το καθένα, αλλά με τον ίδιο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς. Αν όμως κανείς ένα τηλ από τη μια συσκευή από τον ένα αριθμό, αυτός θα είναι επιλεγμένος και στην άλλη συσκευή. Θα πρέπει από το δεύτερο κινητό να αλλάζετε πάλι τον caller id πριν την κλήση, αν σας ενδιαφέρει να φαίνεται ο άλλος αριθμός.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα παίζει κανονικά σε δύο τηλέφωνα με διαφορετικό caller id στο καθένα χωρίς να αλλάζει όταν κάνω τηλέφωνο είτε από το ένα είτε από το άλλο κινητό

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα παίζει κανονικά σε δύο τηλέφωνα με διαφορετικό caller id στο καθένα χωρίς να αλλάζει όταν κάνω τηλέφωνο είτε από το ένα είτε από το άλλο κινητό
1. Δηλαδή, με τον ίδιο SIP ID και με το ίδιο login & password έχεις ταυτόχρονα δυο registration από δυο ξεχωριστές εφαρμογές και ακόμα και με διαφορετικά Caller ID?

 

2. Μέχρι πόσα νούμερα κινητών μπορείς να δηλώσεις και να χρησιμοποιήσεις έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα νούμερο cosmote και ένα νούμερο vodafone σε 2 κινητά. Στο ένα κινητό έχω βάλει να φαίνεται ο αριθμός της vodafone και στο άλλο ο αριθμός της cosmote και όποτε θέλω μπορώ και να εναλλασω χωρις πρόβλημα. Και στα δυο κινητά έχω κάνει login με τον ίδιο λογαριασμό στην εφαρμογή της calling credit και από τις ρυθμίσεις caller id επιλέγω τον αριθμό που θέλω να φαίνεται. Δεν ξέρω ποιο είναι το όριο που μπορείς να δηλώσεις

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Δηλαδή, με τον ίδιο SIP ID και με το ίδιο login & password έχεις ταυτόχρονα δυο registration από δυο ξεχωριστές εφαρμογές και ακόμα και με διαφορετικά Caller ID?

 

2. Μέχρι πόσα νούμερα κινητών μπορείς να δηλώσεις και να χρησιμοποιήσεις έτσι;

 

Μέχρι 5 νούμερα

Link to comment
Share on other sites

To ποιο caller id θα εμφανιστεί παίζει ρόλο αν βάλουμε τον λογαριασμό της calling credit πχ στον native dialer του κινητού. Εκεί θα εμφανιστεί οποιο caller id έχουμε επιλέξει τελευταίο μέσω της εφαρμογής. Στην ίδια την εφαρμογή δεν υπάρχει θέμα να μπερδευτεί. Δε ξέρω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση γι'αυτό.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...