Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4,50 ευρώ ανά ΜΒ δεδομένων (το 2019)

Αν είναι απο 0.005ε το MB να παει 4,5ε θα παμε απο εγκεφαλικό :hypno:.

Κριμα γιατι θα ηταν ενας πολυ ωραίος τρόπος για να πίεση προς τους εγχώριους παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κριμα γιατι θα ηταν ενας πολυ ωραίος τρόπος για να πίεση προς τους εγχώριους παρόχους.
Παρακαλώ, λίγη υπομονή, από Δευτέρα θα απαντήσω.
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή Groundwire την έχει και ένας φίλος και είναι πολύ ευχαριστημενος.

Κάποια στιγμή θα την κοιτάξω και εγώ.

Λαμβάνοντας υπόψη τη χρήση του Groundwire όσον αφορά την εξοικονόμηση ενέργειας, δεν πρέπει να ξεχνάμε το γεγονός ότι ορισμένοι διακομιστές (ΟΧΙ ΟΛΟΙ) αγνοούν τις ρυθμίσεις της εφαρμογής.

 

Για παράδειγμα, εάν ρυθμίσετε το REGISTER με μια παράμετρο 600 δευτερολέπτων στο Zoiper, ο διακομιστής σε απάντηση μπορεί να το αλλάξει σε δική του π.χ. "Expires: 90".

Ως αποτέλεσμα, η κατανάλωση ενέργειας αυξάνεται και η μπαταρία τρώγεται πολύ γρήγορα (έως και 2-3% ανά ώρα).

 

Στην περίπτωση του Groundwire, αυτό ΔΕΝ συμβαίνει ποτέ. :mobile:

Αντίστροφα, τα σχόλια για το Zoiper έχουν αρχίσει πρόσφατα συχνά να περιέχουν παρατηρήσεις σχετικά με την αυξημένη κατανάλωση ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, λίγη υπομονή, από Δευτέρα θα απαντήσω.

 

Δεν πιέζουμε κανέναν εδώ είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα :rolleyes:

Και εγώ γρήγορα παρατήρησα θέμα με κατανάλωσης μπαταρίας από το zoiper κρίμα γιατί έχει καλή ποιότητα ήχου και φήμη.

Προς το παρόν έχω το mobilevoip όπου με καλύπτει μια και δεν έχω πολλές απαιτήσεις.

 

Με τους Ελληνικούς παρόχους τα έχω που κάνανε δίμηνη ανανέωση στις κάρτες και έχουν ακριβό mobile internet.

Αν βρω καμιά κάρτα με ευνοϊκό roaming θα κάνω μεταφορά το νούμερο μου σε καμιά modulus και θα ησυχάσω.

Καμιά ιδέα κανείς?

Link to comment
Share on other sites

 

Αν βρω καμιά κάρτα με ευνοϊκό roaming θα κάνω μεταφορά το νούμερο μου σε καμιά modulus και θα ησυχάσω.

 

Καμιά ιδέα κανείς?

Ποσα χρήματα εισαι διατεθειμένος να δίνεις το μήνα και ποσα mb χρειαζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

ποιο νουμερο θα πας στη modulus? μονο σταθερο μπορεις να μεταφερεις σε εταιρια voip. Οχι νούμερο κινητου.
Link to comment
Share on other sites

Την callingcredit την χρησιμοποιούμε με τη δική της εφαρμογή ή με κάποια άλλη; για την καλύτερη δυνατή ποιότητα κλήσης χωρίς να με ενδιαφέρει τα ποσά MB θα καταναλώνει ανά κλήση
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το ψάχνετε η μόνη λύση είναι το voip. Βάζετε κάρτα ανά δύο μήνες στον πρώτο την βολεύεστε με τα mb από το reload και τον επόμενο ενεργοποιήται πακέτο data. Μετά για ομιλία υπάρχουν χιλιάδες επιλογές στο ίντερνετ. Όποιος μιλάει πολύ viber με 6 ευρω τον μήνα. Όποιος μιλάει λίγο callingcredit με 0.006€/λεπτο και τα € δεν λήγουν ποτέ! Λύσεις υπάρχουν, γι αυτό μποϊκοτάζ (όσο γίνεται) στις εταιρείες μέχρι να βάλουν μυαλό.
Link to comment
Share on other sites

Την callingcredit την χρησιμοποιούμε με τη δική της εφαρμογή ή με κάποια άλλη; για την καλύτερη δυνατή ποιότητα κλήσης χωρίς να με ενδιαφέρει τα ποσά MB θα καταναλώνει ανά κλήση

 

Την καλύτερη δυνατή υλοποίηση που μπορείς να έχεις με την callingcredit (από όσο έχω δοκιμάσει εγώ) είναι με zoiper και idc30 codec με πολύ καλή ποιότητα κλήσεων. Δεν ξέρω πόσα mb τρώει αλλά παραπάνω βλέπω κατανάλωση μπαταρίας πράγμα που εγώ δεν έχω γιατί την εφαρμογή την κλείνω όταν τελειώσω την κλήση μου.

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα αλλα 1.2gb δε φτάνει στο κινητό και να μιλας αρκετά αν δεν εισαι σε wifi.. Μονο αν εχεις καβαντζα από πάρε-μοιρασε μπορει να γινει κάτι...
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα αλλα 1.2gb δε φτάνει στο κινητό και να μιλας αρκετά αν δεν εισαι σε wifi.. Μονο αν εχεις καβαντζα από πάρε-μοιρασε μπορει να γινει κάτι...

 

1.2gb αποκλείεται να μην φτάνουν τον μήνα για της κλήσεις που κάνεις. Μόνο αν μπαίνεις ταυτόχρονα στο ίντερνετ η κάνεις και άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη δυνατή υλοποίηση που μπορείς να έχεις με την callingcredit (από όσο έχω δοκιμάσει εγώ) είναι με zoiper και idc30 codec με πολύ καλή ποιότητα κλήσεων. Δεν ξέρω πόσα mb τρώει αλλά παραπάνω βλέπω κατανάλωση μπαταρίας πράγμα που εγώ δεν έχω γιατί την εφαρμογή την κλείνω όταν τελειώσω την κλήση μου.

 

Καλύτερη ποιότητα και από την ίδια εφαρμογή της calling?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε μπορώ να βάλω το λογαριασμό μου της callingcredit στο zoiper... Κανένας οδηγός;

Link to comment
Share on other sites

Ποσα χρήματα εισαι διατεθειμένος να δίνεις το μήνα και ποσα mb χρειαζεσαι;

 

Βασικά δεν θέλω να αισθάνομαι "νταβατζιλίκια" και "θα τα μαγειρέψουμε έτσι ώστε να στα παίρνουμε".

Κοιτώ τη καλύτερη απόδοση κόστους ανα ΜΒ με roaming.

Για να απαντήσω πιο συγκεκριμένα κάνα 5 GB το μήνα υπεραρκετά θα μου είναι και κάτι σαν το frog με τα 8.5e δεν με χαλάει αλλά αυτές οι 25 μέρες και χειρότερα αν τύχει και ξεχαστείς για ανανέωση και χάσεις το υπόλοιπο σου κτλ μου τη δίνουν στα νεύρα.

Για αυτό κοιτώ μπας και βρεθεί καμιά κάρτα που είναι χαλαρή σε αυτά.

Για παράδειγμα κάτι περίπου σαν και αυτή εδώ που είναι δωδεκάμηνη με 4G https://www.mymemory.co.uk/3-payg-4g-trio-data-sim-pack-with-12gb-data.html

φαίνεται αρκετά καλή (με αρκετά ακριβότερο κόστος MB).

Από όσο έψαξα δεν είδα τι γίνεται με τον περιορισμό των τεσσάρων μηνών στο roaming της λογικά θα ισχύει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποιο νουμερο θα πας στη modulus? μονο σταθερο μπορεις να μεταφερεις σε εταιρια voip. Οχι νούμερο κινητου.

 

ναι ε? δύσκολα τα πράματα τότε με βλέπω με frog προς το παρόν και βλέπουμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλύτερη ποιότητα και από την ίδια εφαρμογή της calling?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε μπορώ να βάλω το λογαριασμό μου της callingcredit στο zoiper... Κανένας οδηγός;

 

και όμως έχει καλύτερο ήχο το τσέκαρα αρκετά και εγώ όπως υπάρχει και θέμα με την μπαταρία με το zoiper.

Οδηγό αν θυμάμαι καλά έχει στην ιστοσελίδα της calling credit σχετικά απλή διαδικασία.

Κοίτα να κάνεις verify το νούμερο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα χρήματα εισαι διατεθειμένος να δίνεις το μήνα και ποσα mb χρειαζεσαι;

Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων, δεν έχω σκοπό να προσβάλω κανέναν, αλλά μια τέτοια ερώτηση δεν έχει ούτε το νόημα ούτε την απάντηση.

Φυσικά, μιλάω αποκλειστικά και μόνο για τον εαυτό μου.

 

Τέτοιο ερώτημα μπορεί να τεθεί, κατά τη γνώμη μου, όταν πρόκειται για την αγορά π.χ. μιας συσκευής.

Το όλο θέμα είναι ότι η ανάγκη για ένα συγκεκριμένο όγκο δεδομένων η χρόνου ομιλίας είναι αδύνατο να προβλεφθεί. Από εδώ και στο εξής, δεν ορίζεται και το ποσό που θα χρειαστεί κανείς για μια μέρα, μια εβδομάδα, ένα μήνα κ.λπ.

Τα πακέτα και ανανέωση κάθε τόσο με σκλαβώνουν στην ουσία, με αναγκάζουν να δώσω χρήματα για Gb και χρόνο ομιλίας που πιθανότατα δεν θα καταναλωθούν. Είμαι αναγκασμένος, επίσης, να αγοράσω και ένα επιπλέον πακέτο εντός δύο μηνών, επειδή ΔΕΝ θα έχω τίποτα παρόλο που τους πλήρωσα ήδη για 2ο μήνα και έχω χρήματα στον λογαριασμό μου. Δλδ. απλά θα χρεωθώ με 1€ για 1Gb/day η με ~0,75€/min.

Εκεί είναι το πρόβλημα. Γιατί να τους πληρώνω για αυτά που μου προσφέρουν? Απλά να έχω?

Θέλω να δώσω τα χρήματα μου ΜΟΝΟ για αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙ θα χρειαστώ. Τελεία και παύλα.

 

Κακά τα ψέμματα αλλα 1.2gb δε φτάνει στο κινητό και να μιλας αρκετά αν δεν εισαι σε wifi.. Μονο αν εχεις καβαντζα από πάρε-μοιρασε μπορει να γινει κάτι...

Συνολικός χρόνος ομιλίας χρησιμοποιώντας πρωτόκολλο SIP και όγκο δεδομένων 1Gb:

- από 850 λεπτά (codec G.711) έως 2500 λεπτά (codec G.729), δεν είναι αρκετό;

 

1.2gb αποκλείεται να μην φτάνουν τον μήνα για της κλήσεις που κάνεις. Μόνο αν μπαίνεις ταυτόχρονα στο ίντερνετ η κάνεις και άλλα πράγματα.

Ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.

Θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου και την προσωπική μου άποψη.

Εγώ έχω frog μόνο για αγορά data και calling Credit για ομιλία.

Καταρχήν τα δεδομένα έχουν ως εξής.

Για να διατηρείς αριθμό κινητού στην Ελλάδα, έτσι όπως τα κάνανε, θες τουλάχιστον 40 ευρώ το χρόνο.

Μόνο για να έχεις έναν αριθμό και να δεχεσαι sms και κλήσεις πρέπει να βάζεις 10 ευρώ καθε 3 μήνες.

Δεν νομίζω να υπάρχει νέος άνθρωπος που να μην θέλει και να μην χρειάζεται αριθμο κινητού.

Από την άλλη θες και data.

Η λύση της κάρτας από το εξωτερικό για ίντερνετ εμένα δεν μου κάνει γιατί πρέπει να δίνω 40 ευρώ το χρόνο για να διατηρώ το FROG μου + ότι ξοδέψω σε ίντερνετ στην κάρτα.

0,005ευρω ανά MB, όταν χρειάζομαι 1 με 1,5 gb το μήνα δεν νομίζω ότι είναι και καμιά Τρελλη ευκαιρία.

4,44ευρω σου δίνει το frog τα 2 γιγα.

Και είσαι και σε δίκτυο κοσμοτε που αντικειμενικά έχει το καλύτερο δίκτυο για data.

Τωρα όσον αφορά την calling gredit, εγώ την χρισιμοποιω με την εφαρμογή της. Έχω άψογη ποιότητα με 1mb ανά λεπτό. Δηλαδή αν μιλήσεις 2 ώρες τον μήνα θα σου φάει 120mb.Το θεωρώ τίποτα.

Τα πάντα θεωρώ ξεκινάνε από το τι ανάγκες έχει ο καθένας.

Για μένα που θέλω 1 με 1,5 γιγα ίντερνετ και μετά βίας μιλάω 100 λεπτά το μήνα αυτή είναι η τέλεια α λυση.

Και κάτι ακόμα.

Οι λίγο μεγαλύτεροι που θυμόμαστε την ιστορία της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα, θυμόμαστε ότι πάντα ήταν ακριβό σπορ.

Ακόμα και όταν με 5 ευρώ έβγαζες θεωρητικά 1 χρόνο χωρις να σου βάλουν φραγή, λίγοι το έκαναν.

Εγώ θυμάμαι είχα κάποτε q και έβαζα 15 ευρώ τον μήνα και έλεγα τσάμπα την βγάζω. Απλά τώρα άλλαξαν οι καιροί.

Κάποια χρόνια πριν το σταθερό στο σπίτι το είχαμε του πεταματου και τώρα πήρε αξια

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι απο 0.005ε το MB να παει 4,5ε θα παμε απο εγκεφαλικό :hypno:.
Επίσημη απάντηση εταιρείας – «Δεν έχουμε σχέση».

 

0,005ευρω ανά MB, όταν χρειάζομαι 1 με 1,5 gb το μήνα δεν νομίζω ότι είναι και καμιά Τρελλη ευκαιρία.
Μα δεν λέει κανένας ότι είναι τρελή ευκαιρία…

Πρόκειται για μια πιο ευέλικτη και ανεξάρτητη λύση (μποϊκοτάζ, ειπαμε).

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ mobile internet μόνο όταν βγαίνω από το σπίτι η από το χώρο εργασίας μου, είτε στο αυτοκίνητο, είτε πεζός.

Το τηλέφωνο από την τσέπη βγάζω μόνο για να απαντήσω καμιά κλήση ή εάν πρέπει να ελέγξω επειγόντως κανα email ή να γράψω ένα μήνυμα.

Και δεν κάθομαι να ψάξω κάτι ώρες ολόκληρες όπως κάνουν μερικοί ακόμα και περπατώντας στο δρόμο.

Το πολύ θέλω 300 με 400mb/μηνα άντε κανα 500αρι, δλδ 2,5€ με 0,005€ ανα mb… Καλο είναι το Φρογκ, δεν λεω, αλλα ουτε και αυτό θελω να πληρωσω επειδη μου τυχαίνει να μην χρησιμοποιώ ακόμα και 100-200 mb!

Ο κύριος στόχος μου είναι πάντα να έχω τηλεφωνία όταν δεν υπάρχει WiFi, τίποτε άλλο. Όλα τα άλλα κάνω σπίτι μου η στη δουλειά. Τι να τα κάνω τα 1,5Gb στο κινητό;

Νταξ, πιτσιρικάς δεν είμαι… ίσως για αυτό δεν τα θέλω.

 

Μόνο για να έχεις έναν αριθμό και να δεχεσαι sms και κλήσεις πρέπει να βάζεις 10 ευρώ καθε 3 μήνες.
Η βοντα θέλει 5€ ανά 4μηνο, δλδ. 15€ το χρόνο και όχι 40αρι που λες. Edited by Agis78
Link to comment
Share on other sites

10€ η κατώτερη ανανέωση οπότε πάμε στα 30€ το χρόνο για να μην εχεις φραγή εισερχομενων
Link to comment
Share on other sites

10€ η κατώτερη ανανέωση
Ναι, έτσι κάνανε τώρα, σορρι, λάθος μου είναι, αρχές του μήνα που έκανα τελευταία ανανέωση 5ευρω έβλεπα… ωραία, καλά πάμε :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια υπηρεσία που να μπορείς να έχεις σαν νούμερο σου κάποιον ήδη υπάρχοντα αριθμό σταθερου; Αυτό που μου ενδιαφέρει πρωτίστως όχι τόσο να καλώ αλλά να δέχομαι κλήσεις.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια υπηρεσία που να μπορείς να έχεις σαν νούμερο σου κάποιον ήδη υπάρχοντα αριθμό σταθερου;
Transferring a number from another provider.

Porting is absolutely free and can be done in three easy steps.

https://zadarma.com/en/services/numbers/mnp/?ref=3388d7581183e503c7798e75b236851a

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια υπηρεσία που να μπορείς να έχεις σαν νούμερο σου κάποιον ήδη υπάρχοντα αριθμό σταθερου; Αυτό που μου ενδιαφέρει πρωτίστως όχι τόσο να καλώ αλλά να δέχομαι κλήσεις.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

βεβαιως και γινεται αλλα ξερω οτι γινεται σιγουρα για καρτοκινητη international που δουλευει με ολα τα δικτυα κινητης της Ελλαδος και εχει χρεωση εισερχομενων κλησεων 0,03 ή 0,04 ευρω το λεπτο καπου εκει παντως σιγουρα γινεται το ειχα ρωτησει παλια , κοστιζει 15 ευρω η φορητοτητα και 15 ευρω η καρτα σημ.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό δοκιμάζω το grandstream wave σε 2 λογαριασμούς και φαίνεται να δουλεύει καλά. Όποιος θέλει μπορεί να το δοκιμάσει.

 

Για τις ρυθμίσεις από calling credit δείτε το link:

 

https://www.callingcredit.com/download/sip

 

 

Sent from my LEX722 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει και εγώ.

Ωραία εφαρμογή με πολύ παραμετροποίηση, με codecs που αλλού τους πληρώνεις αλλά ενώ χρησιμοποιούσα τον ίδιο codec πχ ILBC30 με το zoiper είχα παράπονα για την ποιότητα ήχου και το παράτησα :blink:.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό δοκιμάζω το grandstream wave σε 2 λογαριασμούς και φαίνεται να δουλεύει καλά.

Το είχα δοκιμάσει και εγώ.

Ωραία εφαρμογή με πολύ παραμετροποίηση

Κάπου στις ρυθμίσεις βρες και δοκίμασε αλλαγή transport από UDP σε TCP και δες τι γίνεται με την μπαταρία και στις δυο περιπτώσεις. Είχε θέμα παλιά, τώρα δεν ξέρω, το Grandstream Wave το είχα 2-3 μέρες και το παράτησα επειδή θέλω και εισερχόμενες αλλά μου έτρωγε μπαταρία εφόσον δεν υποστηρίζει Push.

Και αν εξακολουθεί να τρέχει στο παρασκήνιο όταν κλείνω την εφαρμογή και είναι υπεύθυνη για σχεδόν το ήμισυ της συνολικής κατανάλωσης ενέργειας κατά τη διάρκεια μιας ημέρας… γιοκ.

Επίσης και το timeout πρέπει να είναι διαμορφωμένο στα 600sec (σημαντικό αυτό) δεν θυμάμαι αν υπάρχει, ψαξτο θα το βρεις κάπου.

Πολλοί χρησιμοποιούν Grandstream σε κινητά τηλέφωνα κυρίως μόνο για εξερχόμενες κλήσεις αλλά πρέπει να βρεις την επιλογή (αν είναι διαθέσιμη) στο τηλέφωνο έτσι ώστε το Grandstream να μην τρέχει στο παρασκήνιο όταν κλείνει η εφαρμογή.

 

...

Απορώ γιατί ένα τέτοιο θέμα να βρίσκεται στην κατηγορία σταθερής τηλεφωνίας ??

 

Εδώ έχουμε μια ουσιαστική συζήτηση σχετικά με τη φωνητική επικοινωνία μέσω του πρωτοκόλλου SIP (SIP client/accaunt) ως εναλλακτική λύση στην παραδοσιακή κινητή τηλεφωνία… τι σχέση έχει αυτό με σταθερή τηλεφωνία;

Μήπως για αυτό εγώ, όπως και οι περισσότεροι (για να μην πω όλοι) από τους συμμετέχοντες στο συγκεκριμένο thread, το ανακαλύψαμε εντελώς τυχαία;

Το αρχικό μήνυμα έχει ημερομηνία 03.01 του περασμένου έτους και πέρασε απαρατήρητο για περισσότερο από ένα ολόκληρο χρόνο!

Από τις 28.01 του τρέχοντος έτους όταν δημοσιεύθηκε το δεύτερο μήνυμα στο θέμα, μέχρι σήμερα (δυο μήνες μετά) ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι μόλις… 32 άτομα, δηλαδή κυριολεκτικά μηδέν. Πολύ λίγος κόσμος βρήκε αυτό το θέμα αν αναλογιστούμε τις τεράστιες διαστάσεις του φόρουμ και ημερήσιος αριθμός επισκέψεων.

Τέλος πάντων, μακάρι να ήτανε κάπου αλλού ώστε να είναι δυνατή η πιο εύκολη ανεύρεση και ανάγνωσή, π.χ. σε μια ξεχωριστή Υποενότητα για ελληνικούς/ξένους VoIP παροχους… θα είχαμε εδώ 100+ σελίδες και περισσότερα άτομα με γνώσεις και πείρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...