Jump to content

[Επίσημο] Nokia N70


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

hi θελω να ρωτησω κατι. μοy στελνοyν σημειωσεις απο αλλα κινητα(κυριως sony ericsson, αλλα και νοκια) και δεν μπορω να διαβασω το περιεχομενο τους(μου τα βγαζει σε γλωσσα μηχανης) μπορω να κάνω κατι? υπαρχει καμια εφαρμογη μηπως?
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει προβλημα.

ειναι κοινως αποδεχτο απο ολους πιστευω οτι το ν70 ειναι πολλη καλο κιν.

το μονο μελανο του σημειο ειναι η μπαταρια του.

μετα απο μια ερευνα που εκανα ειδα οτι χωραει η μπαταρια BL-6C απο το ngage qd (προσωπικα δε το εχω δοκιμασει)

 

http://discussions.nokia.co.uk/discussions/board/message?board.id=smartphones&message.id=1767

 

http://allaboutsymbian.com/archive/t-41878.html

 

http://www.howardforums.com/archive/topic/784763-1.html

 

http://forums.mobileburn.com/showthread.php?t=13154

 

το προβλημα εντοπιζεται στη χωρητικοτητα της μπαταριας, γιατι ενω η nokiα λεει οτι ειναι 1070 mAh

 

http://www.nokia.com.gr/nokia/0,,83227,00.html?s=BL-6C

 

στο επομενο λινκ φαινεται να ειναι 850 mah

 

http://www.fleamarket.gr/lot.cfm?lotID=4403957

 

οσον αφορα τη μπαταρια που φοραει το κινητουλακι μας ειναι 900 mAh

 

εσεις τι καταλαβαινεται ρε παιδια γιατι εγω δεν εχω βγαλει ακρη.

 

εχει κανεισ δοκιμασει τη BL-6C σε Ν70 και τελος παντων ποια ειναι η πραγματικη χωρητικοτητα αυτης της μπαταριας!!

 

ελπιζω να μη σας κουρασα!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει προβλημα.

ειναι κοινως αποδεχτο απο ολους πιστευω οτι το ν70 ειναι πολλη καλο κιν.

το μονο μελανο του σημειο ειναι η μπαταρια του.

μετα απο μια ερευνα που εκανα ειδα οτι χωραει η μπαταρια BL-6C απο το ngage qd (προσωπικα δε το εχω δοκιμασει)

 

εσεις τι καταλαβαινεται ρε παιδια γιατι εγω δεν εχω βγαλει ακρη.

 

εχει κανεισ δοκιμασει τη BL-6C σε Ν70 και τελος παντων ποια ειναι η πραγματικη χωρητικοτητα αυτης της μπαταριας!!

 

ελπιζω να μη σας κουρασα!!!

Μπαίνει η μπαταρία αλλα δεν κλείνει καλά το πίσω κάλυμα γιατί είναι πιο χοντρή :O
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σε καλωσορίσω στο forum !

Τώρα για το δεύτερο πλρόβλημα που έχεις, μου ακούγεται σαν βug. Δεν είναι δυνατόν, ενώ μια εφαρμογή που τρέχει στο background, να παρεμποδίζει την εκτέλεση άλλων. Ίσως χρειαστείς μια αναβάθμιση.

 

Σήμερα ανακάλυψα οτι έπαιζα τα τραγούδια από την gallery και όχι από το music player που βρίσκεται στον φάκελο "my own". Έπαιξα τα τραγούδια από το mp του παραπάνω φάκελου και μπορούσα κανονικότατα να δω την gallery μου ακούγοντας μουσική. Δύο διαφορετικά music players είναι αυτά? Μπορώ να το ρυθμίσω έτσι ώστε όταν τα επιλέγω από την gallery για να παίξουν να μπορώ να βλέπω τα αρχεία στον ίδιο φάκελο χωρίς να πρέπει να κλείσω την μουσική?

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια να ρωτησω κατι που προφανως εχει αναφερθει,drivers για το καλωδιο που εχει η συσκευασια κατεβαζω αυτους με την ονομασια DKU-5; η τελευταια version του κινητου ποια ειναι;αξιζει να το αναβαθμισω σε αυτην αν δεν την εχω;ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάλυψα οτι έπαιζα τα τραγούδια από την gallery και όχι από το music player που βρίσκεται στον φάκελο "my own". Έπαιξα τα τραγούδια από το mp του παραπάνω φάκελου και μπορούσα κανονικότατα να δω την gallery μου ακούγοντας μουσική. Δύο διαφορετικά music players είναι αυτά? Μπορώ να το ρυθμίσω έτσι ώστε όταν τα επιλέγω από την gallery για να παίξουν να μπορώ να βλέπω τα αρχεία στον ίδιο φάκελο χωρίς να πρέπει να κλείσω την μουσική?

Μα φυσικά, έπρεπε να το φανταστώ, ότι κάτι τέτοιο συνέβαινε.

Προσπαθούσες δηλ. να τρέξεις το ίδιο μενού 2 φορές και με 2 διαφορετικές λειτουργίες.

Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει. Τα symbian διαφέρουν σ' αυτό από τα windows.

Kοίταξε, το μενού είναι η έκθεση(gallery) και εμπεριέχει τα υπομενού Εικόνες/βίντεο, κομμάτια, κλίπ ήχου κ.τ.λ. Η βασική ιδιότητα αυτού του μενού είναι να σου παρουσιάσει "τα αρχεία ", τα οποία όμως μπορεί και να αναπαραγάγει, είτε είναι εικόνες, βίντεος, κλίπ ήχου κ.τ.λ.

Ο όλος αυτός σχεδιασμός αυτού του μενού, αποτέλεσε πλήρης αποτυχία και έχουν γραφτεί πολλά για αυτό το θέμα.

Αυτό που εγώ σου πρoτείνω, είναι να ακούς μουσική απ' τον music player και σ' αυτόν να φτιάχνεις λίστες κομματιών (γιατί προφανώς αυτό έκανες μέσω του gallery, επέλεγες ποιά κομμάτια θέλεις να ακούσεις) και ταυτόχρονα θα μπορείς να χειριστείς και την gallery παράληλα.

Τώρα, εάν για κάποιον λόγο σου φανεί δύσκολος ο default music player στην δημιουργία λιστών-φακέλων μουσικής ή εάν απλώς θα επιθυμούσες να έχει και equalizer

κατέβασε τον παρακάτω κορυφαίο mp3 player.

Αν και δεν είναι σωστό να αναφερόμαστε εδώ, σε εφαρμογές(υπάρχει ειδικό θέμα :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=51187&page=1)

, κάνω μια εξαίρεση, για να σε εισάγω στον θαυμαστό κόσμο των symbian εφαρμογών, που ρωτούσες τις προάλες.

	http://rapidshare.de/files/12810594/MobiFactor.PowerMP3.v1.01.S60.SymbianOS7.*****ed.Read.NFO-SyMPDA.sis.html

Όπου έχει αστεράκια βάλε εσύ τα εξής (χωρίς τελίτσες) C.r.a.c.k.

Για register στην εφαρμογή δώσε τον αριθμό 255

Link to comment
Share on other sites

re paidia as moy peis kapoio mia gnwmi exw to n70 apo tote poy bgike ton oktombri den to exw paei gia anabathmisi pote(exw tin v:2.0536.0.2)an to paw gia anabathmisi tha allaksei katholoy i poiotita toy ixeioy???sta perissotera tragoydia einai apaisia i poiotita...(sfirizei kai den akoys kala tin foni toy tragoydisti px...)exei paratirisei kanenas allos tpt me to ixeio??

Link to comment
Share on other sites

Ισως έχει αναφερθεί ίσως όχι, δεν το βρήκα πάντως...

 

Χρησιμοποιώ το Autolock. Αν επανεκκινήσω το τηλέφωνο, σταματάει να λειτουργεί, και δεν επανέρχεται με τίποτα.

 

Του κάνω εγκατάσταση απο πάνω, και όλα δουλεύουν κανονικά....μέχρι την επόμενη επανεκκίνηση...

 

Ξέρει κανείς τίποτα?

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς να μας πει αν το Ν70 παίζει καλύτερα τα αρχεία τύπου mp3 ή τα aac? Αν επιλέξω κατά την μεταφορά mp3 από το pc στο τηλέφωνο μέσω της εφαρμογής pc suite τα αρχεία να έχουν την βέλτιστη απόδοση στο κινητό τότε τα μετατρέπει αυτόματα σε aac.
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω, ποια είναι η γνώμη σας?

Είναι καλή επιλογή ή θα το μετανιώσω από τα πολλά προβλήματα όπως με το 6680?

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν διαφορές στα χαρακτηριστικά μεταξύ Silver κ Dark ή ήταν λάθος στο έντυπο του Γερμανού όπως είπε ένας φίλος.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει ενα πρόγραμμα που να μετράει με ακρίβεια τον προπληρωμένο χρόνο ομιλίας?Επειδή είμαι σε πρόγραμμα με προπληρωμένο χρόνο θέλω να μηδενίζω τους μετρητές και να βλέπω πόσο χρόνο μιλάω ανα μήνα,με μια διαφορά όμως,επειδή χρησιμοποιώ μερικές φορές την υπηρεσία συνδιάσκεψης θα μπορεί να μου μετράει σωστά σε αυτήν την περίπτωση?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει ενα πρόγραμμα που να μετράει με ακρίβεια τον προπληρωμένο χρόνο ομιλίας?Επειδή είμαι σε πρόγραμμα με προπληρωμένο χρόνο θέλω να μηδενίζω τους μετρητές και να βλέπω πόσο χρόνο μιλάω ανα μήνα,με μια διαφορά όμως,επειδή χρησιμοποιώ μερικές φορές την υπηρεσία συνδιάσκεψης θα μπορεί να μου μετράει σωστά σε αυτήν την περίπτωση?

Αν έχεις το ΝΟΚΙΑ Ν70 μέσα από το μητρώο μπορείς να βλέπεις τους μετρητές κλήσεων και να τους μηδενίζεις εσύ όποτε θέλεις. Για την συνδιάσκεψη δεν ξέρω κάτι σχετικό.

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς να μας πει αν το Ν70 παίζει καλύτερα τα αρχεία τύπου mp3 ή τα aac? Αν επιλέξω κατά την μεταφορά mp3 από το pc στο τηλέφωνο μέσω της εφαρμογής pc suite τα αρχεία να έχουν την βέλτιστη απόδοση στο κινητό τότε τα μετατρέπει αυτόματα σε aac.

Mέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν έχω καταλάβει κάποια ουσιαστική διαφορά,οπότε η επιλογή ειναι δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω, ποια είναι η γνώμη σας?

Είναι καλή επιλογή ή θα το μετανιώσω από τα πολλά προβλήματα όπως με το 6680?

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν διαφορές στα χαρακτηριστικά μεταξύ Silver κ Dark ή ήταν λάθος στο έντυπο του Γερμανού όπως είπε ένας φίλος.

Δε πρέπει να έχουν διαφορές η dark με τη silver έκδοση,τουλάχιστον έτσι πιστεύω.

Κατά την αποψη μου θα ήταν λάθος επιλογή να αγοράσεις αυτή τη στιγμή το κινητό,γιατί πρώτον έχει γεράσει πια και δευτερόν η ανακοίνωση και μόνο της κυκλοφορίας του ν73,εμένα θα με άφηνε στην αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Δε πρέπει να έχουν διαφορές η dark με τη silver έκδοση,τουλάχιστον έτσι πιστεύω.

Κατά την αποψη μου θα ήταν λάθος επιλογή να αγοράσεις αυτή τη στιγμή το κινητό,γιατί πρώτον έχει γεράσει πια και δευτερόν η ανακοίνωση και μόνο της κυκλοφορίας του ν73,εμένα θα με άφηνε στην αναμονή.

 

Δεν ψάχνω για κάτι ακριβό για αυτό σκέφτομαι το Ν70 σαν τη καλύτερη λύση αρκεί να μην έχει προβλήματα.

 

Οι κάτοχοι του n70 ας μου πουν τις εμπειρίες τους

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μενου

πληρης μνημη

κλειστε καποιες εφαρμογες!

 

ξερει κανεις γιατι μου βγαζει αυτο τι μηνυμα?:confused:

στο appman δεν φαινεται να τρεεχει καμια εφαρμογη!

 

καμια ιδεα κανεις:superman: -εχουν σπασει τα νευρα μου!:rocket:

Link to comment
Share on other sites

Μενου

πληρης μνημη

κλειστε καποιες εφαρμογες!

 

ξερει κανεις γιατι μου βγαζει αυτο τι μηνυμα?:confused:

στο appman δεν φαινεται να τρεεχει καμια εφαρμογη!

 

καμια ιδεα κανεις:superman: -εχουν σπασει τα νευρα μου!:rocket:

 

 

Ώχ κατάλαβα

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ 3ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.

1ο ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΑΣ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΣΤΙΑΣΗ?

 

ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ?

 

2οΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΠΟΝΗ ΧΡΗΣΗ(ΜΟΝΟ 10 ΤΗΛ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΜΙΑ ΧΡΗΣΗ ΠΟΛΥΜΕΣΩΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ) ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ HARD RESET ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΟΝΟ?

 

3οΝΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΤΗΝ USIM ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ 2 ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά, έπρεπε να το φανταστώ, ότι κάτι τέτοιο συνέβαινε.

Προσπαθούσες δηλ. να τρέξεις το ίδιο μενού 2 φορές και με 2 διαφορετικές λειτουργίες.

Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει. Τα symbian διαφέρουν σ' αυτό από τα windows.

Kοίταξε, το μενού είναι η έκθεση(gallery) και εμπεριέχει τα υπομενού Εικόνες/βίντεο, κομμάτια, κλίπ ήχου κ.τ.λ. Η βασική ιδιότητα αυτού του μενού είναι να σου παρουσιάσει "τα αρχεία ", τα οποία όμως μπορεί και να αναπαραγάγει, είτε είναι εικόνες, βίντεος, κλίπ ήχου κ.τ.λ.

Ο όλος αυτός σχεδιασμός αυτού του μενού, αποτέλεσε πλήρης αποτυχία και έχουν γραφτεί πολλά για αυτό το θέμα.

Αυτό που εγώ σου πρoτείνω, είναι να ακούς μουσική απ' τον music player και σ' αυτόν να φτιάχνεις λίστες κομματιών (γιατί προφανώς αυτό έκανες μέσω του gallery, επέλεγες ποιά κομμάτια θέλεις να ακούσεις) και ταυτόχρονα θα μπορείς να χειριστείς και την gallery παράληλα.

Τώρα, εάν για κάποιον λόγο σου φανεί δύσκολος ο default music player στην δημιουργία λιστών-φακέλων μουσικής ή εάν απλώς θα επιθυμούσες να έχει και equalizer

κατέβασε τον παρακάτω κορυφαίο mp3 player.

Αν και δεν είναι σωστό να αναφερόμαστε εδώ, σε εφαρμογές(υπάρχει ειδικό θέμα :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=51187&page=1)

, κάνω μια εξαίρεση, για να σε εισάγω στον θαυμαστό κόσμο των symbian εφαρμογών, που ρωτούσες τις προάλες.

	http://rapidshare.de/files/12810594/MobiFactor.PowerMP3.v1.01.S60.SymbianOS7.*****ed.Read.NFO-SyMPDA.sis.html

Όπου έχει αστεράκια βάλε εσύ τα εξής (χωρίς τελίτσες) C.r.a.c.k.

Για register στην εφαρμογή δώσε τον αριθμό 255

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!

Διαβάζω τώρα καλύτερα και το thread με τις εφαρμογές (απλώς του είχα ρίξει μια ματιά).

Κατέβασα το PowerMP3 που μου πρότεινες αλλά δεν μπορώ να προσθέσω τραγούδια στον player. Επιλέγω add songs και τις υπόλοιπες επιλογές που έχει αλλά το μόνο που εμφανίζεται είναι "(no data)". Δοκίμασα να περάσω το τραγούδι από την κάρτα μνήμης στο κινητό αλλά δεν βρήκα αποτέλεσμα. Μέχρι και επανεκκίνηση έκανα αλλά τίποτα. Μήπως κάτι δεν πρόσεξα?

Link to comment
Share on other sites

μετά το Post σου, το λέω... οεο

 

φιλε το κινητο ειναι απλα τελειο.

τα οποια προβληματα μπορει να παρουσιαζονται κατα καιρους ειναι λογικα απο τη στιγμη που το κινητο εχει λογισμικο.

η νοκια επισης καθε 2 μηνες βγαζει αναβαθμισεις που διορθωνουν πολλα bugs.

εδω το windows crασαρουν συνεχως. χωρις να επαναστατουμε.:protest:

Link to comment
Share on other sites

φιλε το κινητο ειναι απλα τελειο.

τα οποια προβληματα μπορει να παρουσιαζονται κατα καιρους ειναι λογικα απο τη στιγμη που το κινητο εχει λογισμικο.

η νοκια επισης καθε 2 μηνες βγαζει αναβαθμισεις που διορθωνουν πολλα bugs.

εδω το windows crασαρουν συνεχως. χωρις να επαναστατουμε.:protest:

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά στα windows δεν έχουμε άλλη επιλογή

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...