Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εισαι σίγουρα σε στοκ OnePlus recovery και όχι σε twrp, όπως ειπε κι ο Βάιος. Κάποια στιγμή θα έκανες update μέσα από το κινητό και όχι από twrp, κι έτσι το έχασες. Ξαναπερνα twrp με fastboot.

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις άμεσες απαντήσεις. Είμαι υπόχρεος! Ήμουν σε στοκ recovery απλά δεν την είχα ξαναδεί και πανικοβλήθηκα!

 

Edit: Πέρασα twrp αλλά μόλις κάνω reboot to recovery, εμφανίζεται ξανά η στοκ recovery!

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις άμεσες απαντήσεις. Είμαι υπόχρεος! Ήμουν σε στοκ recovery απλά δεν την είχα ξαναδεί και πανικοβλήθηκα!

 

Edit: Πέρασα twrp αλλά μόλις κάνω reboot to recovery, εμφανίζεται ξανά η στοκ recovery!

 

Περίεργο..μάλλον δεν την περνάς αλλά κανείς απλώς boot σε twrp.

Ποια εντολή χρησιμοποιείς ακριβώς για να την περάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο..μάλλον δεν την περνάς αλλά κανείς απλώς boot σε twrp.

Ποια εντολή χρησιμοποιείς ακριβώς για να την περάσεις?

 

fastboot flash recovery twrp-3.2.3-x_blu_spark_v8.83_treble-op5_op5t.img

Link to comment
Share on other sites

fastboot flash recovery twrp-3.2.3-x_blu_spark_v8.83_treble-op5_op5t.img

 

Για δοκίμασε με την τελευταία έκδοση, την 9.85 νομίζω. Αυτή που έχεις είναι παλαιότερη.

Ίσως κάνεις λάθος κάποιο άλλο βήμα στη διαδικασία

Για δες εδώ τα βήματα

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/oneplus-5t-unlock-bootloader-flash-twrp-t3704592/page56

 

Το πρώτο ποστ στη σελίδα 1.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε με την τελευταία έκδοση, την 9.85 νομίζω. Αυτή που έχεις είναι παλαιότερη.

Ίσως κάνεις λάθος κάποιο άλλο βήμα στη διαδικασία

Για δες εδώ τα βήματα

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/oneplus-5t-unlock-bootloader-flash-twrp-t3704592/page56

 

Το πρώτο ποστ στη σελίδα 1.

 

Ευχαριστώ πολύ! Έβαλα την τελευταία έκδοση και όλα πήγαν καλά! Αυτό το κινητό δε μπρικάρει με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Έβαλα την τελευταία έκδοση και όλα πήγαν καλά! Αυτό το κινητό δε μπρικάρει με τίποτα!

 

Να σαι καλά, χαίρομαι που όλα πήγαν καλά! Ναι αλήθεια είναι, άσε που και να μπρικαρει υπάρχει το unbrick tool που επίσης λειτουργεί άψογα. Είμαστε καλυμμένοι από όλες τις πλευρές :)

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά, χαίρομαι που όλα πήγαν καλά! Ναι αλήθεια είναι, άσε που και να μπρικαρει υπάρχει το unbrick tool που επίσης λειτουργεί άψογα. Είμαστε καλυμμένοι από όλες τις πλευρές :)

 

Έτσι φαίνεται! Και ευτυχώς που υπάρχουν άτομα διατεθειμένα να βοηθήσουν. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω μια ιστορία σχετική με μπρικάρισμα για να σας φρενάρω λίγο. Μια φορά κι έναν καιρό πριν 4 χρόνια καταλάθος φλάσαρα recovery μέσα από recovery. Δηλαδή ένα αρχείο .img. Το αποτέλεσμα; Το κινητό πέθανε. Δεν ξεμπρίκαρε ποτέ ό,τι κι αν δοκίμασα. Το έστειλα μέχρι και στην αντιπροσωπεία της ZTE, αν και δεν είχε πωληθεί Ελλάδα επισήμως. Οπότε λοιπόν λίγη προσοχή με τα φλασαρίσματα!
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω μια ιστορία σχετική με μπρικάρισμα για να σας φρενάρω λίγο. Μια φορά κι έναν καιρό πριν 4 χρόνια καταλάθος φλάσαρα recovery μέσα από recovery. Δηλαδή ένα αρχείο .img. Το αποτέλεσμα; Το κινητό πέθανε. Δεν ξεμπρίκαρε ποτέ ό,τι κι αν δοκίμασα. Το έστειλα μέχρι και στην αντιπροσωπεία της ZTE, αν και δεν είχε πωληθεί Ελλάδα επισήμως. Οπότε λοιπόν λίγη προσοχή με τα φλασαρίσματα!

 

Ίσως το συγκεκριμένο κινητό δεν ενδεικνυτο για φλασαρισμα.

Εγώ πχ φλασαρω μονίμως recovery μέσα από recovery. Είναι και ένα από τα βήματα σε πολλούς οδηγούς φλασαρισματος , ειδικά όταν περνάς official zip περνάς από πάνω custom recovery για να μην ξαναβάλει την στοκ (και όλα αυτά μέσα από recovery).

Αλλά γενικά, εννοείται ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να μην κάνουμε πράγματα στην τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το συγκεκριμένο κινητό δεν ενδεικνυτο για φλασαρισμα.

Εγώ πχ φλασαρω μονίμως recovery μέσα από recovery. Είναι και ένα από τα βήματα σε πολλούς οδηγούς φλασαρισματος , ειδικά όταν περνάς official zip περνάς από πάνω custom recovery για να μην ξαναβάλει την στοκ (και όλα αυτά μέσα από recovery).

Αλλά γενικά, εννοείται ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να μην κάνουμε πράγματα στην τύχη.

 

Τώρα αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ειδική επιλογή για φλασάρισμα .img αρχείου στην TWRP. Πριν 4 χρόνια μάλλον δεν υπήρχε, έπρεπε να περνιέται από το κινητό ή από flashing tool. Τέτοιο μπρικάρισμα δεν περίμενα ότι θα υπήρχε κι όμως το κατάφερα.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ειδική επιλογή για φλασάρισμα .img αρχείου στην TWRP. Πριν 4 χρόνια μάλλον δεν υπήρχε, έπρεπε να περνιέται από το κινητό ή από flashing tool. Τέτοιο μπρικάρισμα δεν περίμενα ότι θα υπήρχε κι όμως το κατάφερα.
Ναι στα twrp recovery εδώ και λίγα χρόνια υπάρχει και η επιλογή install.img εκτός του install.zip.

Ίσως εκεί να την πάτησες. Χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια, έχω την εντύπωση ότι υπήρχε από εποχές 2013 η επιλογή αυτή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, στη Βιλαρίμπα έχουν εδώ και καιρό τελειώσει... - Στο Βιλαμπάχο (Oneplus) ακόμα τρίβουν!

LeEco Le max 2 (είχα πει - από την πρώτη στιγμή που απέκτησα το κινητό αξίας τότε 200 ευρώ με Snap 820 - ότι παρά την χωρίς επίσημη υποστήριξη του soft θα άφηνε εποχή σαν το HTC HD2 που ξεκίνησε από android 2 και έφτασε στο 7), καθώς απο android 6 που ξεκινησαμε, φτάσαμε ήδη σε android 9 και βλεπουμε...ο ορισμος του value for money! Βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο η πολύ καλή του μπαταρία και έγινε πολύ πιό γρήγορο από το 8.1!

Συγνώμη για το offtopic αλλά γράφω αυτό το post πρώτα για την ιστορία και μετά για την αξία της νέας κυκλοφορίας του 6T! (κι όποιοι κατάλαβαν, κατάλαβαν)

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Καλά, στη Βιλαρίμπα έχουν εδώ και καιρό τελειώσει... - Στο Βιλαμπάχο (Oneplus) ακόμα τρίβουν!

LeEco Le max 2 (είχα πει - από την πρώτη στιγμή που απέκτησα το κινητό αξίας τότε 200 ευρώ με Snap 820 - ότι παρά την χωρίς επίσημη υποστήριξη του soft θα άφηνε εποχή σαν το HTC HD2 που ξεκίνησε από android 2 και έφτασε στο 7), καθώς απο android 6 που ξεκινησαμε, φτάσαμε ήδη σε android 9 και βλεπουμε...ο ορισμος του value for money! Βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο η πολύ καλή του μπαταρία και έγινε πολύ πιό γρήγορο από το 8.1!

Συγνώμη για το offtopic αλλά γράφω αυτό το post πρώτα για την ιστορία και μετά για την αξία της νέας κυκλοφορίας του 6T! (κι όποιοι κατάλαβαν, κατάλαβαν)

 

Τι σχέση έχουν αυτά που λες? Πάρα πολλά κινητά , μόλις τελειώσει η επιστήμη υποστήριξη, έχουν custom roms για αρκετές εκδόσεις Android.

To one plus one βγήκε με Android 4 και τώρα τρέχει Android 9 πχ.

Στο θέμα της επίσημης υποστήριξης δεν υπάρχει καν σύγκριση μεταξύ le max και OnePlus. H πρώτη δίνει με το ζόρι ένα επίσημο update (και αυτό πολυ αργά) ενώ η δεύτερη δίνει 2-3 επίσημα updates.

Μην λέμε ο,τι να 'ναι παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, στη Βιλαρίμπα έχουν εδώ και καιρό τελειώσει... - Στο Βιλαμπάχο (Oneplus) ακόμα τρίβουν!

LeEco Le max 2 (είχα πει - από την πρώτη στιγμή που απέκτησα το κινητό αξίας τότε 200 ευρώ με Snap 820 - ότι παρά την χωρίς επίσημη υποστήριξη του soft θα άφηνε εποχή σαν το HTC HD2 που ξεκίνησε από android 2 και έφτασε στο 7), καθώς απο android 6 που ξεκινησαμε, φτάσαμε ήδη σε android 9 και βλεπουμε...ο ορισμος του value for money! Βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο η πολύ καλή του μπαταρία και έγινε πολύ πιό γρήγορο από το 8.1!

Συγνώμη για το offtopic αλλά γράφω αυτό το post πρώτα για την ιστορία και μετά για την αξία της νέας κυκλοφορίας του 6T! (κι όποιοι κατάλαβαν, κατάλαβαν)

 

Μην γράφεις ότι σου κατέβει, pie έχει πάρει εδώ και ένα μήνα

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-crdroid-v5-t3838384

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-omnirom-oneplus6-t3844895

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-lineageos-16-0-pie-oneplus-5t-t3843026

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-liquidremix-t3839889

Link to comment
Share on other sites

Εχθές δεν άντεξα άλλο και πέρασα cRdroid pie. Αλλά μου λείπουν τα gestures. Ξέρει κάποιος άλλη pie με τα gestures της Oneplus ή gestures γενικά;

off topic κι εγώ είχα Lemax 2. Δεν υπάρχει σύγκριση με το oneplus. Έτυχε να υπάρχει καλή υποστήριξη από το παρόν φόρουμ (Crisbal) η συσκευή αλλά ως εκεί.

 

Βρήκα το παρακάτω και δοκιμάζω

Δοκιμασα και Codename Phoenix βασιζόμενη σε Android P και μαζι με crDroid η πιο πλήρες AOSP rom σε P έως τώρα.:)

Η πρώτη ενσωματώνει και OOS gesture navigation.

Edited by pantelos
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Εχθές δεν άντεξα άλλο και πέρασα cRdroid pie. Αλλά μου λείπουν τα gestures. Ξέρει κάποιος άλλη pie με τα gestures της Oneplus ή gestures γενικά;

off topic κι εγώ είχα Lemax 2. Δεν υπάρχει σύγκριση με το oneplus. Έτυχε να υπάρχει καλή υποστήριξη από το παρόν φόρουμ (Crisbal) η συσκευή αλλά ως εκεί.

 

Βρήκα το παρακάτω και δοκιμάζω

 

Η Phoenix Codename και Liquid Remix έχουν επιλογή Oxygen gesture navigation και δουλεύουν ικανοποιητικά.

Η crDroid δεν υποστηρίζει.

 

Σαν εφαρμογή σε play store υπάρχει OnePlus gesture app που την τεστάρα διεξοδικά σε Note 9 και custom rom σε 5T και δούλευε πολύ ικανοποιητικά.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ivianuu.oneplusgestures

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δεν δουλεύω λόγω ασθένειας και είπα να περάσω 3-4 ρομ:lol::lol:

Περνάω εφαρμογές στην Phoenix τώρα

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Η Phoenix Codename και Liquid Remix έχουν επιλογή Oxygen gesture navigation και δουλεύουν ικανοποιητικά.

Η crDroid δεν υποστηρίζει.

 

Σαν εφαρμογή σε play store υπάρχει OnePlus gesture app που την τεστάρα διεξοδικά σε Note 9 και custom rom σε 5T και δούλευε πολύ ικανοποιητικά.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ivianuu.oneplusgestures

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Άλεξ, τι λένε οι pie custom roms? Εγώ ακόμη δεν μεταπήδησα γιατι περιμένω να γίνουν πιο σταθερές μόλις πάρουν τα blobs από OnePlus, δηλαδή μόλις βγει η pie oos open beta.

Από όσες δοκίμασες, ποια έχει την καλύτερη μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, τι λένε οι pie custom roms? Εγώ ακόμη δεν μεταπήδησα γιατι περιμένω να γίνουν πιο σταθερές μόλις πάρουν τα blobs από OnePlus, δηλαδή μόλις βγει η pie oos open beta.

 

Από όσες δοκίμασες, ποια έχει την καλύτερη μπαταρία?

 

Σταθερότητες είναι,smooth είναι και με ικανοποιιητικοτατη μπαταρία ελαφρώς κάτω από Oxygen τελευταία beta.

 

Πλέον σε custom features έχουν εμπλουτιστεί σε καλο βαθμό αν και υπολείπονται από τις αντίστοιχες Oreo.

 

Πιστεύω σε κανα μήνα θα είναι ισάξιες όταν οι developer ενσωματώνουν όλα τα features.

 

Substratum δουλεύει άψογα ειδικά σε Phoenix δεν θες καν επανεκκίνηση εγκαθίστανται με την μια τα overlays.

 

Το μόνο ενοχλητικό ότι δεν έχουν διαχωρισμό ήχο κλήσεων από ήχο notifications (Ίσως με Xposed και gravity box να λυθεί το θέμα του διαχωρισμού αλλά δεν έψαξα καθόλου αν Xposed έχει βγει συμβατή έκδοση με Pie) όπως και το μενού ήχου είναι δυσχρηστο σε σχέση με Oreo όταν πατήσεις κουμπιά ήχου.

 

 

Σου εμφανίζει μια μόνο μπάρα για αυξομείωση ηχου(media by default)και πρέπει πατήσεις το setting κουμπάκι κάτω για να σου ανοίξει το μενού ήχου των setting για να έχεις πρόσβαση στα υπόλοιπα.

 

Πραγματικά ακατανόητη η απόφαση της Google να αλλάξει τον τρόπο εμφάνισης μενού ήχου σε σχέση με όλες τις προηγούμενες εκδόσεις.

 

Σε λειτουργικότητα,ευχρηστία και αμεσότητα χάνει πολύ ο νέος τρόπος.

 

Αυτά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει pie rom που υποστηρίζει vowifi; Τώρα ειμαι με crdroid oreo, ικανοποιημένος μεν, με τρώει το χέρι μου δεν! Magisk λειτουργεί κανονικά;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει pie rom που υποστηρίζει vowifi; Τώρα ειμαι με crdroid oreo, ικανοποιημένος μεν, με τρώει το χέρι μου δεν! Magisk λειτουργεί κανονικά;

 

Magisk 17.1 είναι ενσωματωμένες στις custom rom με Pie πλέον στις τελευταίες εκδόσεις.

 

Δεν χρειάζεται καν extra φλασαρισμα τους.

 

Voice over WiFi δεν δοκίμασα διότι wind έχω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στην LiquidRemix λέει ότι λειτουργεί. Διάβαζα στο telegram ότι έχει σχετικό patch

https://t.me/liquidremix

 

Δοκιμάζω από χθες την Phoenix. Είναι πιο δύσκολο να πας πίσω με gestures σε σχέση με την επίσημη που είχα. Κάποιες φορές πρέπει να ξαναδοκιμάσω και είναι ενοχλητικό. Επίσης παρατηρώ κάποιο κόλημμα κάποιες φορές όταν αλλάζω από ασύρματα ακουστικά σε ηχείο

Edited by pantelos
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Στην LiquidRemix λέει ότι λειτουργεί. Διάβαζα στο telegram ότι έχει σχετικό patch

https://t.me/liquidremix

 

Δοκιμάζω από χθες την Phoenix. Είναι πιο δύσκολο να πας πίσω με gestures σε σχέση με την επίσημη που είχα. Κάποιες φορές πρέπει να ξαναδοκιμάσω και είναι ενοχλητικό. Επίσης παρατηρώ κάποιο κόλημμα κάποιες φορές όταν αλλάζω από ασύρματα ακουστικά σε ηχείο

 

Ναι δεν φτάνουν επίπεδα Oxygen είναι 1-2 σκάλες κάτω.

Πάντως η εφαρμογή που ανέφερα δούλευε πολύ ικανοποιητικά σε Samsung ενώ σε custom rom όχι τόσο.

 

Μου έκανε τρομερή εντύπωση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε oreo crdroid encrypted. Για να εγκαταστήσω Pie phoenix κάνω κατά σειρά : Wipe system, data, cache format data-Flash 5.1.5-reboot to TWRP-Flash Rom-Flash no verify; Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρειάζεται να format data... Εγώ πηγαίνω από τη μια στην αλλη ρομ χωρίς.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...