Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περισσότερο μια γενική απορία. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλέψει το substratum; Ειμαι ρουτ. Διαβάζω ότι μετά το update του Μαϊου υπάρχει πρόβλημα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα (εγκατάσταση, απεγκατασταση , reboot) αλλά δε δουλεύει κανένα overlay. Πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις;

Ο γενικός κανονας ειναι οταν επιλέξεις build and enable overley πρεπει πάντα να κάνεις επανεκκίνηση συσκευής αφού ολοκληρωθει η εγκατάσταση και μετά να ανοίξεις substatum app και πας manager κάτω κάτω τικαρεις οτι overlays βλέπεις στον πίνακα και πατάς enable selected και αυτό ήταν.

 

Αν δεν πιασει με τη διαδικασία μεσω manager απλα επανέλαβε τα αρχικα βηματα με εγκατάσταση απο αρχη τα ιδια πραγματα που επέλεξες στο πρώτο βήμα.

 

Αυτη η διαδικασια για ολα τα themes και ολα τα overlays.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θαρρώ πως το έχω κάνει αλλά θα ξαναδοκιμάσω. Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια

Μου εμφανίζει μήνυμα select a valid overlay to change states και δεν ενεργοποιείται τίποτα

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Θαρρώ πως το έχω κάνει αλλά θα ξαναδοκιμάσω. Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια

 

Πάνω απο 6 μηνες ετσι τα δουλεύω και παντα πιάνει και εχω κάνει δεκάδες εγκαταστασεις.

 

Η μονη περίπτωση να μην πιασει ειναι το theme να μην ειναι συμβατό με την τρέχουσα καθε φορά έκδοση oxygen

 

Δες εδώ σε πρώτη φωτό τικαρω τα overlays που επέλεξα σε πρώτη φάση και πατώ build and enable.

 

98ac85aaf55bdf488608426dca0658b2.jpg

 

Και σε δεύτερη φάση αφού έκανα επανεκκίνηση επιλέγω enable selected αυτά που εγκατέστησα σε πρώτη φάση αφού τα έχω τικαρει.

 

ac963f900b5e1298cc7287e60fd93afe.jpg

 

Η διαδικασία αυτή είναι εννοείται έχεις επιλέξει στην αρχή το λειτουργικό που τρέχεις τώρα δηλαδή Oxygen Oreo

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο 6 μηνες ετσι τα δουλεύω και παντα πιάνει και εχω κάνει δεκάδες εγκαταστασεις.

 

Η μονη περίπτωση να μην πιασει ειναι το theme να μην ειναι συμβατό με την τρέχουσα καθε φορά έκδοση oxygen

 

Δες εδώ σε πρώτη φωτό τικαρω τα overlays που επέλεξα σε πρώτη φάση και πατώ build and enable.

 

98ac85aaf55bdf488608426dca0658b2.jpg

 

Και σε δεύτερη φάση αφού έκανα επανεκκίνηση επιλέγω enable selected αυτά που εγκατέστησα σε πρώτη φάση αφού τα έχω τικαρει.

 

ac963f900b5e1298cc7287e60fd93afe.jpg

 

Η διαδικασία αυτή είναι εννοείται έχεις επιλέξει το λειτουργικό που τρέχεις τώρα δηλαδή Oxygen Oreo

Θα δοκιμάσω με άλλα theme και θα δω αν είναι πρόβλημα συμβατότητας. Έχω την τελευταία Oxygen

Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκίμασε με διάφορα.

Εγω έχω Ozone,Flux,Spectrum,Valerie,K-Klock manager,Xperia Lockscreen και τελευταία δοκίμασα και έβαλα AOD customization από XDA.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκίμασε με διάφορα.

Εγω έχω Ozone,Flux,Spectrum,Valerie,K-Klock manager,Xperia Lockscreen και τελευταία δοκίμασα και έβαλα AOD customization από XDA.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Τελικά alex είχες δίκιο. Υπήρχε θέμα συμβατότητας. Ήθελα να αλλάξω τα nav keys και η εφαρμογή navbars δεν λειτουργεί ενώ η n navbars προκάλεσε bootloop!! Κάποιο overlay που να αλλάζει τα nav keys υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά alex είχες δίκιο. Υπήρχε θέμα συμβατότητας. Ήθελα να αλλάξω τα nav keys και η εφαρμογή navbars δεν λειτουργεί ενώ η n navbars προκάλεσε bootloop!! Κάποιο overlay που να αλλάζει τα nav keys υπάρχει;

 

Αυτή εδώ χρησιμοποίησες και είχες bootloop??

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ami.vivid

 

Σε περίπτωση έχεις bootloop κάνεις boot σε twrp και φλασαρεις substratum rescue zip και καθάρισες μιας και διαγραφει όλα τα overlays και επανέρχεται όπως πριν εφαρμόσεις οτιδήποτε theme.

 

Άλλα themes δεν ξέρω διότι εγώ navigation bar button τα έχω καταργήσει και έτσι δεν έχω ασχοληθεί διεξοδικά με αυτή την παράμετρο.

 

Πάντως και sprite theme που έχω υποστηρίζει customization navigation bar έχοντας πολλές επιλογές αλλά και flux-Spectrum εξίσου αν και πιο λίγες επιλογές από ότι Sprite.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.djdarkknight.subs.sprite

 

c03a7966dde296858c9b37c682582bf3.jpg

 

f85e133c4e7abca57c21918d0cd542e8.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.varefaz.NNavbar Αυτό εδώ δοκίμασα. Θα δοκιμάσω και τις επιλογές που μου δίνεις. Ναι, το επανεφερα σχετικά εύκολα. Σου είμαι υπόχρεος
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε από εχθές νέα version No Limits 3.3 + Magisk 17.1 που πέρασα επιτυχώς.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/development/rom-xxx-nolimits-1-1-speed-ram-optimized-t3627121

 

Simply dirty flash over previous NoLimits Magisk Rom. No wipes or additional flashes like Magisk or No Verity zip necessary.

 

 

Changelog for v3.3:

 

  • Fixed Viper to work on Android Pie
     
    - Dolby Atmos don't work yet on Android Pie. We have to wait for first ports.
     
  • Added more Android Pie support
     
  • Reverted Google Dialer app to v22
     
    - this still provide the old theme.
     
    - if you want latest v23+ just grab it from Apkmirror.
     
  • Updated Action Launcher to v37.9
     
  • Updated Substratum theme engine to v1001
     

 

Επίσης AOD OnePlus substratum theme εμπλουτίστηκε με δυνατότητα να αυξήσουμε το χρονικό διάστημα που παραμένει ανοιχτή Ambient display και σε notifications η κατά το lift up phone.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/themes/theme-oneplus-aod-customizer-t3830585

 

Δουλεύει άψογα όπως δοκίμασα.

 

150a74631dc8dd978212f901213afccd.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επιστρέψω full στοκ και να κλειδώσω bootloader. Ακολουθώ τον οδηγό από εδώ https://www.google.gr/amp/s/forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-restore-to-complete-stock-relock-t3712739/amp/. Η ρομ όμως θα είναι nougat; Θα πρέπει να πάω ota μέχρι την τελευταία; Επίσης η ρομ είναι διαφορετικο αρχείο από την recovery; Στα nexus με το στοκ ίματζ επεστρεφες και σε στοκ recovery. Σορι για τις πολλές ερωτήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επιστρέψω full στοκ και να κλειδώσω bootloader. Ακολουθώ τον οδηγό από εδώ https://www.google.gr/amp/s/forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-restore-to-complete-stock-relock-t3712739/amp/. Η ρομ όμως θα είναι nougat; Θα πρέπει να πάω ota μέχρι την τελευταία; Επίσης η ρομ είναι διαφορετικο αρχείο από την recovery; Στα nexus με το στοκ ίματζ επεστρεφες και σε στοκ recovery. Σορι για τις πολλές ερωτήσεις.

 

Είτε αυτό τον οδηγό που έγραψες είτε τον παρακάτω που εγώ χρησιμοποίησα μια φορά.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/oneplus-5t-unbricking-tool-confirmation-t3733012

 

Θα σε γυρίσει stock παντού με locked bootloader απλά θα σε πάει Nougat 7.1.1

Μετά απλά κανε OTA αναβάθμιση σε 8.1 και stable 5.1.5(ίσως ενδιάμεσα να σε πάει 5.1.4 διότι θα γίνει μετάβαση από μη treble σε treble rom)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επιστρέψω full στοκ και να κλειδώσω bootloader. Ακολουθώ τον οδηγό από εδώ https://www.google.gr/amp/s/forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-restore-to-complete-stock-relock-t3712739/amp/. Η ρομ όμως θα είναι nougat; Θα πρέπει να πάω ota μέχρι την τελευταία; Επίσης η ρομ είναι διαφορετικο αρχείο από την recovery; Στα nexus με το στοκ ίματζ επεστρεφες και σε στοκ recovery. Σορι για τις πολλές ερωτήσεις.

 

Γιατί να κάνεις όλα αυτά από τη στιγμή που απλά κάνοντας εγκατάσταση την τελευταία ρομ (οποία και να είναι αυτή) σε γυρνάει σε στοκ recovery και το μόνο που μένει είναι να κλειδώσεις τον bootloader (προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο να των κλειδώσω) ? Μετά από αυτό δεν ξέρω γίνεται wipe στο κλείδωμα αλλά αν δεν γίνεται μπορείς να κάνεις factory reset και θα είσαι 100% στοκ

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Πας κατευθείαν στο τελευταίο OOS, το recovery γυρνάει μαμά και τον bootloader τον κλειδώνεις μέσω adb με μια απλή εντολη.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα ουσιαστικά σαν απορία: Περνώντας τη στοκ ρομ δεν περνάει και η στοκ ρικοβερι; Γιατί στο πρώτο λινκ που ανέβασα μιλάει για ξεχωριστα αρχεία
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα ουσιαστικά σαν απορία: Περνώντας τη στοκ ρομ δεν περνάει και η στοκ ρικοβερι; Γιατί στο πρώτο λινκ που ανέβασα μιλάει για ξεχωριστα αρχεία
Ναι, με το που φλασάρεις την rom που θες, αν δεν φλασάρεις στα καπάκια και το magisk το recovery γυρναει stock.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο παραμετροποίηση (substractum με όλα τα εφέ στα menu, τις μπάρες, τα πλήκτρα, τις ρυθμίσεις, root, magisk όλα τα mods, kernel ElX, aosp, stereo mod, StarTrek εφέ, decrypted, camera HDR+, roms κ.λ.π. άραγε υπάρχει κάτι άλλο? ρητορικό το ερώτημα), το κινητό γίνεται σαν "τραβεστί" καθώς ντύνεται έντονα, παράξενα και τα κάνει ΟΛΑ!! Η εύκολη παραμετροποίηση σε όλο της το μεγαλείο, χωρίς προβλήματα σε συσκευή, προγράμματα ή lag (νομίζεις ότι συμμετέχεις στο Athens Pride, σύμφωνα με όσα βλέπω)!!! Μπράβο στην Oneplus και κυρίως στους πέριξ αυτού με τα προγράμματα!

(Επίσης το Lemax2 που κοστίζει πολύ λιγότερα, κάνει όλα τα παραπάνω, καλά και άριστα!). Να τα λέμε κι αυτά για το κόστος!

Άραγε γιατί θα πρέπει να φτάσει κανείς στο έπακρο (χόμπυ!) για να εκτιμήσει το νορμάλ (Oxyzen)? Ευτυχώς αυτά γίνονται μόνο σε τηλέφωνα!

Υ.Γ. Οι αγαπημένες μου συσκευές που έγραψαν ιστορία - από πλευράς παραμετροποίησης - είναι: HTC HD2(από το 1 στο 7) & Lemax2 (από το Android 6 στο 9 με την εταιρία να έχει σχεδόν πτωχεύσει!). Ο χρόνος θα δείξει για το Oneplus 5T που έχει όλες τις προδιαγραφές (σαν το 3Τ)!

.......

Πέρασε κανείς σας την Android Pie για να μας γράψει εδώ με απλά ελληνικά την διαδικασία και να μας δώσει τα εργαλεία?

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα pixel experience αλλά έχει κάνα δύο θεματάκια. Από μπαταρία όλα καλά, απλά μου λείπουν κάποια πράγματα από την oxygen(π.χ. το ampient display δε δουλεύει καλά, το δαχτυλικό είναι πιο αργό, δεν έχει double tap to sleep). Κάποια rom που να έχει όλα τα παραπάνω; Alex βλέπω είσαι φαν της Nolimits. Διαβάζω ότι πρέπει να έχεις stock rom όμως για να τη βάλεις; Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανείς σας την Android Pie για να μας γράψει εδώ με απλά ελληνικά την διαδικασία και να μας δώσει τα εργαλεία?

 

Ευκολη η διαδικασία όπως έγραψα τα βήματα 2-3 σελίδες πιο πίσω(post 1565)

 

Δοκίμασα pixel experience αλλά έχει κάνα δύο θεματάκια. Από μπαταρία όλα καλά, απλά μου λείπουν κάποια πράγματα από την oxygen(π.χ. το ampient display δε δουλεύει καλά, το δαχτυλικό είναι πιο αργό, δεν έχει double tap to sleep). Κάποια rom που να έχει όλα τα παραπάνω; Alex βλέπω είσαι φαν της Nolimits. Διαβάζω ότι πρέπει να έχεις stock rom όμως για να τη βάλεις;

 

Πλέον και η No limits στην ουσία είναι Magisk module που ενσωματώνει πολλά tweaks,mod και feature που προσθέτουν παραπάνω προστιθέμενη αξία και χρηστικότητα σε stock Oxygen.

 

Και επιλέγεις μάλιστα επίπεδο debloat τι θα ήθελες να είχες και τι όχι.

 

Όλα αυτά γίνονται στο γραφικό περιβάλλον της Aroma κατά το setup όπου μπορείς βήμα βήμα να επιλέξεις τι θέλεις και τι όχι.

 

Προσωπικα με No Limits με υπερκαλύπτει στα πάντα και δεν έχω ανάγκη καμία custom rom.

 

Τώρα σε πληρότητα από τις custom η AOSP extended,η MSM Xtended, η crDroid και Liquid Remix τις θεωρω τις 4 με τα περισσότερα feature και customization που ενσωματώνουν.

 

Pixel experience rom είναι πολύ φτωχή και απευθύνεται μόνο σε λάτρεις του vanilla android και που δεν έχουν σαν προτεραιότητα το customization και τα extra feature σε software.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευκολη η διαδικασία όπως έγραψα τα βήματα 2-3 σελίδες πιο πίσω(post 1565)

 

 

 

Πλέον και η No limits στην ουσία είναι Magisk module που ενσωματώνει πολλά tweaks,mod και feature που προσθέτουν παραπάνω προστιθέμενη αξία και χρηστικότητα σε stock Oxygen.

 

Και επιλέγεις μάλιστα επίπεδο debloat τι θα ήθελες να είχες και τι όχι.

 

Όλα αυτά γίνονται στο γραφικό περιβάλλον της Aroma κατά το setup όπου μπορείς βήμα βήμα να επιλέξεις τι θέλεις και τι όχι.

 

Προσωπικα με No Limits με υπερκαλύπτει στα πάντα και δεν έχω ανάγκη καμία custom rom.

 

Τώρα σε πληρότητα από τις custom η AOSP extended,η MSM Xtended, η crDroid και Liquid Remix τις θεωρω τις 4 με τα περισσότερα feature και customization που ενσωματώνουν.

 

Pixel experience rom είναι πολύ φτωχή και απευθύνεται μόνο σε λάτρεις του vanilla android και που δεν έχουν σαν προτεραιότητα το customization και τα extra feature σε software.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Ευχαριστώ! Θέλει όντως stock rom η no limits για να εγατασταθεί; Διαβάζω καλά;

Link to comment
Share on other sites

Ευκολη η διαδικασία όπως έγραψα τα βήματα 2-3 σελίδες πιο πίσω(post 1565)

Ποιό TWRP θέλει? (ποιά έκδοση και για ποιό σύστημα αρχείων?)

Τα αρχεία πρέπει να είναι σε σύστημα ext4 ή f2fs ή treble?

Είμαι με beta 15! Να βάλω firm 5.1.4?

Έκανες και wipe ventor?

Εγώ που είμαι encrypted να μην προσπαθήσω καν?

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Ποιό TWRP θέλει? (ποιά έκδοση και για ποιό σύστημα αρχείων?)

Τα αρχεία πρέπει να είναι σε σύστημα ext4 ή f2fs ή treble?

Είμαι με beta 15! Να βάλω firm 5.1.4?

Έκανες και wipe ventor?

Εγώ που είμαι encrypted να μην προσπαθήσω καν?

 

Αν είσαι encrypted δεν μπορείς να εγκαταστάσεις την P rom.

 

Το γράφει ξεκάθαρα ο οδηγός του developer όπως έγραψα και εγώ ένα post πάνω από αυτόν που σου έδωσα.

 

Ευχαριστώ! Θέλει όντως stock rom η no limits για να εγατασταθεί; Διαβάζω καλά;

 

Είτε open beta είτε stable ότι θες βάζεις.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγήκε η Open Beta 1 Pie για το OP6 ! Που σημαίνει ότι σιγά σιγά έρχεται και η δική μας σειρά :)

 

Μέσα στο μήνα θα βγει κατά πάσα πιθανότητα η πρώτη beta.

Ελπιζω να μην μας έχει επιφυλάξει καμία δυσάρεστη έκπληξη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα. Αν ξερετε μια εκδοση dolby atmos που να δουλευει με την 5.1.5 ενημερωστε. Δυστυχως η εκδοση για ορεο που μου δουλευε μεχρι την 5.1.4 δεν με αφηνε να κανω ugrade στην 5.1.5 (bootloops)

edit:Βρήκα τελικα μονος μου την λύση εδω.

Απλα πρεπει να περαστουν ολα τα modules με την σειρα οπως περιγραφει. Πολύ καλύτερη έκδοση dolby atmos σε σχεση με αυτη που ειχα!!! Εχω και v4a μαζί!!! Υπέροχα!!!

Edited by dostoevsky

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση Dolby Atmos που έρχεται με No Limits δουλεύει κανονικά με open beta 15.

Αν και προσωπικα προτιμώ ViPER4Android.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...