Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυξάνονται και πληθενονται custom rom που βασίζονται σε Android P παρατηρώ.

Όσοι πιστοί σπεύσατε :p

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-liquidremix-t3839889

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-crdroid-v5-t3838384

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/rom-pixel-experience-5t-t3838574

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-aosp-oneplus-5t-t3831738

 

Τις 3 που δοκίμασα ολες δουλεύουν σε υψηλό επίπεδο και ενσωματώνουν κάποια Oxygen feature όπως Ambiend Display και off screen gestures.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυξάνονται και πληθενονται custom rom που βασίζονται σε Android P παρατηρώ.

Όσοι πιστοί σπεύσατε :p

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-liquidremix-t3839889

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-crdroid-v5-t3838384

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/rom-pixel-experience-5t-t3838574

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-aosp-oneplus-5t-t3831738

 

Τις 3 που δοκίμασα ολες δουλεύουν σε υψηλό επίπεδο και ενσωματώνουν κάποια Oxygen feature όπως Ambiend Display και off screen gestures.

 

Ω ρε μπελαδες :lol:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ω ρε μπελαδες :lol:

 

Άσε τυφλα να είχε ο μωαμεθ ανεβαίνοντας το βουνό.:p

Πέρα από τη πλάκα έχουν καιρό η custom rom να φτάσουνε επίπεδο ολοκλήρωσης και customization των αντίστοιχων Oreo.

 

Το μόνο που ενσωματώνουν τώρα είναι το basic core UI της P με 2-3 πινελιές maximum Oxygen feature.

 

Τίποτα άλλο.

 

Σε κανα δίμηνο με τρίμηνο πιστεύω θα ωριμάσουν τα πράγματα στο κομμάτι του custom rom.

 

Απλά έως βγει beta P Oxygen rom επίσημα παίρνεις μια γεύση από τις αλλαγές που φέρνει η P στο UI η σε features που πολλά εξ αυτών θα τα δεις και σε Oxygen P official rom.

 

Προσωπικα διακρίνω μια οπισθοδρόμηση στο αισθητικό κομμάτι(δομη/διάταξη setting menu,τα άσχημα κατ εμε icon σε notifications center,το δυσχρηστο μενού σε volume control) που εντάξει αν είσαι root τα λύνεις αλλιώς stock η Oreo μου άρεσε περισσότερο σε stock υλοποίηση του Oxygen.

 

Ήδη σε OnePlus 6 πήραν beta P και δεν μου αρέσουν οι αλλαγές της OnePlus σε αυτά που ειδα.

 

Πλέον το root σε Oreo που δεν ήταν τόσο απαραίτητο και θα μπορούσα να συμβιωσω σε P όμως το θεωρω υπέρ απαραίτητο να φέρω το UI σε διαφορετικά μήκη και πλάτη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άσε τυφλα να είχε ο μωαμεθ ανεβαίνοντας το βουνό.:p

Πέρα από τη πλάκα έχουν καιρό η custom rom να φτάσουνε επίπεδο ολοκλήρωσης και customization των αντίστοιχων Oreo.

 

Το μόνο που ενσωματώνουν τώρα είναι το basic core UI της P με 2-3 πινελιές maximum Oxygen feature.

 

Τίποτα άλλο.

 

Σε κανα δίμηνο με τρίμηνο πιστεύω θα ωριμάσουν τα πράγματα στο κομμάτι του custom rom.

 

Απλά έως βγει beta P Oxygen rom επίσημα παίρνεις μια γεύση από τις αλλαγές που φέρνει η P στο UI η σε features που πολλά εξ αυτών θα τα δεις και σε Oxygen P official rom.

 

Προσωπικα διακρίνω μια οπισθοδρόμηση στο αισθητικό κομμάτι(δομη/διάταξη setting menu,τα άσχημα κατ εμε icon σε notifications center,το δυσχρηστο μενού σε volume control) που εντάξει αν είσαι root τα λύνεις αλλιώς stock η Oreo μου άρεσε περισσότερο σε stock υλοποίηση του Oxygen.

 

Ήδη σε OnePlus 6 πήραν beta P και δεν μου αρέσουν οι αλλαγές της OnePlus σε αυτά που ειδα.

 

Πλέον το root σε Oreo που δεν ήταν τόσο απαραίτητο και θα μπορούσα να συμβιωσω σε P όμως το θεωρω υπέρ απαραίτητο να φέρω το UI σε διαφορετικά μήκη και πλάτη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Εννοείται ότι θα κάνουν καιρό να φτάσουν στην τελική μορφή. Κι αυτοί πειράματα κάνουν να δούνε αντιδράσεις από τον κόσμο. Το σημαντικό είναι ότι με το project treble και τη δουλειά που ρίχνουν κάποιοι, μπορούμε να απολαμβάνουμε πράγματα νωρίτερα απ'ότι σε παλιότερες εποχές.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα τη Liquid. Πρέπει να περάσω 5.1. 5 Firmware από ότι διάβασα πρώτα. Που το βρίσκω;

Άκυρο.... Το βρήκα

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα τη Liquid. Πρέπει να περάσω 5.1. 5 Firmware από ότι διάβασα πρώτα. Που το βρίσκω;

 

https://www.datafilehost.com/d/72441a1f

 

Εύκολη η εγκατάσταση ως συνήθως

Wipe cache,dalvik,system,data, reboot twrp και φλασαρισμα κατά σειρά 5.1.5 firmware,rom και gapps(nano βάζω εγώ) και no verify

 

Και Reboot system.

 

Magisk βάζω 17.1 έπειτα.

 

Πολύ φτωχή τη βρήκα την liquid,πιο καλή η crdroid και άλλες 2.

 

Εννοείται ότι θα κάνουν καιρό να φτάσουν στην τελική μορφή. Κι αυτοί πειράματα κάνουν να δούνε αντιδράσεις από τον κόσμο. Το σημαντικό είναι ότι με το project treble και τη δουλειά που ρίχνουν κάποιοι, μπορούμε να απολαμβάνουμε πράγματα νωρίτερα απ'ότι σε παλιότερες εποχές.

 

Συμφωνώ απόλυτα στο κομμάτι το τελευταίο αλλά δεν χρειάζεται απαραίτητα να συνοδεύεται από ομογενοποίηση στα υπόλοιπα του UI.

Ούτε χρειάζεται ίδιο μενού,ίδια αισθητική πινελιά στα πάντα με stock android,καλό είναι η OnePlus να παρεχει τις δικές πινελιές και να δίνει κάτι διαφορετικό και παράλληλα όμορφο.

 

Αν είναι να καταντήσουμε σαν το iOS πάει το οποίο πλεονέκτημα του Android που είναι ο πλουραλισμός η ποικιλία και πληθώρα επιλογών.

 

Αμα θέλω να γίνω λίγο κακός θα έλεγα ότι υπέπεσε η OnePlus στις πίεσης της κοινότητας της Ινδών χρηστών που τόσα χρόνια μας είχαν πρήξει ότι θέλουν pure stock UI και όχι δικές της πινελιές.:p

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.datafilehost.com/d/72441a1f

Συμφωνώ απόλυτα στο κομμάτι το τελευταίο αλλά δεν χρειάζεται απαραίτητα να συνοδεύεται από ομογενοποίηση στα υπόλοιπα του UI.

Ούτε χρειάζεται ίδιο μενού,ίδια αισθητική πινελιά στα πάντα με stock android,καλό είναι η OnePlus να παρεχει τις δικές πινελιές και να δίνει κάτι διαφορετικό και παράλληλα όμορφο.

 

Αν είναι να καταντήσουμε σαν το iOS πάει το οποίο πλεονέκτημα του Android που είναι ο πλουραλισμός η ποικιλία και πληθώρα επιλογών.

 

Αμα θέλω να γίνω λίγο κακός θα έλεγα ότι υπέπεσε η OnePlus στις πίεσης της κοινότητας της Ινδών χρηστών που τόσα χρόνια μας είχαν πρήξει ότι θέλουν pure stock UI και όχι δικές της πινελιές.:p

 

Εδώ θα διαρφωνήσω. Προτιμώ το UI της 1+ παρά το MIUI ή το TouchWiz. Χρώματα, αρώματα και συναφή δε χωράνε στην κινητάρα μας! Εφόσον το Android σου δίνει τη δυνατότητα να περάσεις ό,τι θες πάνω, καλύτερα είναι να είναι πολύ πολύ απλό στη βάση του. Από κει και πέρα το βαραίνει ο κάθε ένας όσο θέλει. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαρφωνήσω. Προτιμώ το UI της 1+ παρά το MIUI ή το TouchWiz. Χρώματα, αρώματα και συναφή δε χωράνε στην κινητάρα μας! Εφόσον το Android σου δίνει τη δυνατότητα να περάσεις ό,τι θες πάνω, καλύτερα είναι να είναι πολύ πολύ απλό στη βάση του. Από κει και πέρα το βαραίνει ο κάθε ένας όσο θέλει. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Δεν με κατάλαβες έγραψα ότι προτιμώ το UI Oreo παρα της P σε Oxygen,ΟΧΙ σε σχέση με MIUI η EMIU η TouchWiz.

 

Και το Android μπορεί από τη φύση του να είναι open source αλλά η τροποποιητική έκδοση που πλασάρουν οι εταιρίες δεν σε αφήνουν να περάσεις ότι θες πάνω του αφού βάζουν περιορισμούς.

 

Και όταν εννοούμε να περάσεις ότι θέλεις το root είναι μέσα σε αυτό διότι το play store με τις εφαρμογές του από μόνο του, μόνο μερικώς μπορείς να φέρεις το UI στα μέτρα σου η αντίστοιχα το customization που παρεχει ο κάθε OEM.

 

Ότι θεωρείται αυτονόητο για OnePlus(unlocked bootloader-root και συναφή)δεν ισχύει για την πλειοψηφία των OEM όμως.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως βγήκε νέα open beta.

Την πέρασα όλα καλά.

 

Καμία αισθητή διαφορά σε σχέση με πριν σε προσθήκη η κάτι διαφορετικό.

Security patches τα ίδια ,δεν έχει μπει ακόμα advanced power menu σε developer.

 

Συν το ξεκλείδωμα από lock screen έγινε πιο κοφτή και στιγμιαία η κίνηση διότι στην 15 είχε ψιλό κόμπιασμα.

 

Αυτά.

 

b74806750dc8be20faba524568673a10.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι decryted και θέλω να παραμείνω. Για να περάσω stable πάνω σε beta, απλα φλασαρω το αρχείο της stable και μετά το noverity?
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Είμαι decryted και θέλω να παραμείνω. Για να περάσω stable πάνω σε beta, απλα φλασαρω το αρχείο της stable και μετά το noverity?

Δεν νομίζω ότι γίνεται με dirty flash έτσι απλά από bets σε stable. Λογικά πρέπει να κάνεις factory reset / wipe data (όχι format, απλό wipe)

 

1) wipe caches, system, data

2) flash full stable rom

3) flash twrp και πάλι

4) reboot to twrp

5) flash custom kernel (προαιρετικό)

6) flash magisk

7) mount vendor in twrp

8) flash no verity v.2

9) wipe caches

10) reboot system.

 

Τα βήματα 7 και 8, μπορούν να αντικατασταθούν από το φλασαρισμα του noverity v.3 αλλά εγώ ακόμη χρησιμοποιώ το παλιό από συνήθεια.

 

Έτσι παραμένεις decrypted + rooted + custom recovery.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον κάνω χρήση του xXx No-Verity-Treble_v3.zip και σε OOS και custom rom με treble support χωρις τικαρισμα mount to vendor.

https://www.androidfilehost.com/?fid=5862345805528062047

 

Παντως για αναβάθμιση μεταξύ ίδιων εκδόσεων(beta με beta η stable με stable OOS) ακολουθώ αυτη τη διαδικασία.

 

 

1.Flash rom

2.Flash twrp blu_spark 8.81(εχει βγει 8.83 και 9.85 αλλα εξακολουθω με την παλιοτερη να ειμαι)

3.Flash Magisk 17.1

4.Flash no verify(για όσους είναι decrypted)

6.Reboot TWRP(εδω ισως να μην χρειάζεται αλλά εγω το κάνω)

7.Reboot System

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται με dirty flash έτσι απλά από bets σε stable. Λογικά πρέπει να κάνεις factory reset / wipe data (όχι format, απλό wipe)

 

1) wipe caches, system, data

2) flash full stable rom

3) flash twrp και πάλι

4) reboot to twrp

5) flash custom kernel (προαιρετικό)

6) flash magisk

7) mount vendor in twrp

8) flash no verity v.2

9) wipe caches

10) reboot system.

 

Τα βήματα 7 και 8, μπορούν να αντικατασταθούν από το φλασαρισμα του noverity v.3 αλλά εγώ ακόμη χρησιμοποιώ το παλιό από συνήθεια.

 

Έτσι παραμένεις decrypted + rooted + custom recovery.

 

Ευχαριστω. Δύο ερωτήσεις. Γιατί πάλι flash twrp? Και δεν το εξήγησα σωστά. Δεν θέλω να κάνω dirty flash. Το τηλέφωνο θα το δώσω στο σύζυγο γιατί σκοπεύω να πάρω το 6t όταν βγει, οπότε θα με ενδιέφερε τελείως καθαρή εγκατάσταση και format. Ποια βήματα ακολουθώ; Να βάλω stable, να μείνω encrypted και να κάνω και format?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Δύο ερωτήσεις. Γιατί πάλι flash twrp? Και δεν το εξήγησα σωστά. Δεν θέλω να κάνω dirty flash. Το τηλέφωνο θα το δώσω στο σύζυγο γιατί σκοπεύω να πάρω το 6t όταν βγει, οπότε θα με ενδιέφερε τελείως καθαρή εγκατάσταση και format. Ποια βήματα ακολουθώ; Να βάλω stable, να μείνω encrypted και να κάνω και format?

 

Καθαρή εγκατάσταση θα κάνεις με τα βήματα της Μαρίας και θα παραμείνεις decrypted.

 

Αν θες να γίνεις encrypted τότε κανε format data εξίσου.

Απλά μετά κανε boot σε twrp όχι system.

 

Και πέρνα τα απαραίτητα αρχεία ξανά μεσω στο κινητό για να πραγματοποιήσεις τα βήματα.

 

Εκτός αν θες stock παντού να το γυρίσεις που θα πρότεινα το εργαλείο της OnePlus για bricking device.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Δύο ερωτήσεις. Γιατί πάλι flash twrp? Και δεν το εξήγησα σωστά. Δεν θέλω να κάνω dirty flash. Το τηλέφωνο θα το δώσω στο σύζυγο γιατί σκοπεύω να πάρω το 6t όταν βγει, οπότε θα με ενδιέφερε τελείως καθαρή εγκατάσταση και format. Ποια βήματα ακολουθώ; Να βάλω stable, να μείνω encrypted και να κάνω και format?

 

To zip του oos rom εμπεριέχει μέσα του encryption keys και την στοκ OnePlus recovery. Αν δεν φλασαρεις στο καπάκι twrp (ή εναλλακτικώς κατευθείαν flash magisk) και κάνεις boot to system, θα βρεθείς encrypted και με στοκ recovery. Στα zip των custom rom επειδή δεν είναι official firmware δεν εμπεριέχονται προφανώς στο recovery + encryption keys και επομένως δεν χρειάζεται αυτό το βήμα.

Η εναλλακτική είναι φλασαρισμα magisk στο καπάκι (το οποίο περιέχει μέσα του disable encryption keys) αλλά για σιγουριά πάντα συνιστάται flash twrp.

 

Με την λογική ότι θέλεις να μείνεις decrypted με format data, (αφού έτσι είπες αρχικά),

 

1) wipe everything

2) format data , type yes

3) reboot to twrp

4) μεταφορά αρχείων μέσω mtp από τον υπολογιστή στο κινητό

 

και μετά συνεχίζεις με τα πιο πάνω βήματα

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και Codename Phoenix βασιζόμενη σε Android P και μαζι με crDroid η πιο πλήρες AOSP rom σε P έως τώρα.:)

Η πρώτη ενσωματώνει και OOS gesture navigation.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/codename-phoenix-oneplus-5t-rom-t3733717

https://drive.google.com/file/d/1buT9aVSnqEAb5N4tkSKAcBeuV8SYRJZy/view

https://androidfilehost.com/?fid=1322778262904007197

 

Φλασαρουμε μονο 5.1.5 firmware-rom-magisk και no verify.

 

Τίποτα άλλο,Gapps είναι ενσωματωμένα στη rom

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλά ενεργοποίησα τελικά το WiFi call. Ωστόσο διαπίστωσα ότι το βράδυ σε airplane mode και ενεργό το Vowifi, η μπαταρία έπεσε 5%, ενώ υπό φυσιολογικές συνθήκες, έχανε 2%. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Υπάρχει περίπτωση το vowifi να επιδρά αρνητικά στην μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Ίσως και αύριο 20/9 ή σίγουρα στις 21/9 θα πάρουμε την αναβάθμιση σε Pie 9!

Από πού προκύπτει αυτό? Νομίζω ότι πρώτα θα πάρει stable pie το OP6 και μετά θα ξεκινήσουν οι beta pie για τα OP5/T...

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το θέμα που δημιούργησε κάποιος τυχαίος που έχει τάχα μου τον αδερφό του στους devs της Oneplus, μάλλον περί troll η fake μοιάζει να ειναι.

Ίσως και αύριο 20/9 ή σίγουρα στις 21/9 θα πάρουμε την αναβάθμιση σε Pie 9!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το θέμα που δημιούργησε κάποιος τυχαίος που έχει τάχα μου τον αδερφό του στους devs της Oneplus, μάλλον περί troll η fake μοιάζει να ειναι.

Ωχ μάλλον την πάτησα!!!

Δεν πειράζει όμως γιατί θα ήθελα να συνεχίσω με τα ωραία της Oreo 8.1.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο mod (εκτός από τα γνωστά που τα έχω όλα) ή κάποιο θέμα (εκτός από τα 25 γνωστά) του substractum και να σας έκανε εντύπωση?

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κανείς τι παίζει όσον αφορά διαχωρισμό ήχων κλήσεων απο notification με Android P??

Οσες custom AOSP P rom δοκίμασα 4-5 καμία δεν είχε αντίστοιχη επιλογή όπως με αντίστοιχες Oreo rom.

 

Επίσης το μενού ήχου δεν μπορούμε να το αλλάξουμε,μόνο εγώ το βρίσκω περιοριστικό και λειψό ??

 

Γιατί να έχω μόνο μια επιλογή αυξομειώσεις ήχου σε μια μόνο κατηγορία και όχι έως 4 όπως με Oreo

 

95701b3d731028f43de6e41d529892ec.png

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κανείς τι παίζει όσον αφορά διαχωρισμό ήχων κλήσεων απο notification με Android P??

Οσες custom AOSP P rom δοκίμασα 4-5 καμία δεν είχε αντίστοιχη επιλογή όπως με αντίστοιχες Oreo rom.

 

Επίσης το μενού ήχου δεν μπορούμε να το αλλάξουμε,μόνο εγώ το βρίσκω περιοριστικό και λειψό ??

 

Γιατί να έχω μόνο μια επιλογή αυξομειώσεις ήχου σε μια μόνο κατηγορία και όχι έως 4 όπως με Oreo

 

95701b3d731028f43de6e41d529892ec.png

 

 

Στο ss που ανέβασες από το μενού ήχου που λεει "call" (αυτή η επιλογή δεν υπήρχε στην ορεο), εννοεί in call volume ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...