Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η απορία μου είναι η εξής.

 

Με ποιόν τρόπο θα μπορούσε κάποιος κάτοχος smartphone στην Ελλάδα να έχει με 10-20-30 ευρώ το μήνα VOIP επικοινωνία προς όλες τις επαφές του (μπορεί να είναι άτομα με οποιαδήποτε εταιρία κινητής ή σταθερά και άτομα που δεν έχουν skype, viber, whats app, imessage στα κινητά);

 

Ουσιαστικά:

 

1. Ποιά εταιρεία προσφέρει το πακέτο με την καλύτερη σχέση GB/τιμή αυτή τη στιγμή (δε μας ενδιαφέρει συμβόλαιο ή κάρτα) και αν είναι αυτό αρκετό για να καλύψει voip επικοινωνία για ένα μήνα;

2. Είναι το skype η εφαρμογή που θα μας βοηθήσει να επικοινωνήσουμε με αυτούς που έχουν σταθερό ή κινητό χωρίς τη χρήση προγραμμάτων σαν το viber (δωρεάν αν έχεις wifi); Ή υπάρχει πιο φθηνό για Ελλάδα;

3. Υπάρχει ευρωπαική εταιρεία της οποίας την κάρτα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στην Ελλάδα για mobile internet (φαντάζομαι θα έχουν περισσότερα GB στις ίδιες τιμές) χωρίς να μας πάρει το σπίτι το roaming;

 

Αυτή τη στιγμή είμαι σε Cosmote μηδενικό πάγιο. Θέλω με 20 ευρώ το μήνα (all included, δηλαδή μετράμε και συνδρομή σε Skype ας πούμε) να μπορώ να μιλήσω με όλους και να μπορώ να έχω internet στο κινητό μου για λογική χρήση όταν δεν είμαι σπίτι (check emails, google maps μια στο τόσο, ελαφρότατο browsing). Ρίχτε ότι ιδέα σας κατέβει που μπορεί να βοηθήσει. Να σημειώσω ότι μπορώ να έχω και δεύτερο κινητό μαζί (dumbphone) για να μπορούν να με καλούν, οπότε μην περιορίζεστε στο να μείνει η sim της cosmote στο κινητό.

 

Go! :D

 

ΦΙλε μου νομίζω οτι η λύση που θα σου προτείνω πλησιάζει σε αυτο που ψάχνεις. Λέγεται VOIPYO και εχει απίστευτα χαμηλές χρεώσεις προς κινητά και σταθερά Ελλάδας (0,005€ το λεπτό!). Απλά δεν νομίζω οτι μπορεί να λειτουργήσει καλά απο 3G (το δοκίμασα σε δίκτυο vodafone- σε cosmote μπορει να παίζει καλά) , εγω το δουλέυω απο WIFI και μιλάω τέλεια.

 

http://WWW.VOIPYO.COM

 

Για να μήν τα ξαναγράφω, δες το ποστ που ανέβασα εδω:

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/617507-VOIPYO-VOIP-provider-%CE%BC%CE%B5-%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CE%B7-0-006-%E2%82%AC-%CF%84%CE%BF-%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CF%8C-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν πουληθει,σιγουρα οχι ανακυκλωση,ουτε και χαρισμα.κρατα το.ετσι για συλλεκτικο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια χαρα, εχω μια απορια για το ξεκλειδωμα του bootloader(Sony Ericsson Experia Neo V)...αρχικα τι μπορεις να κανεις με εναν ξεκλειδωμενο bootloader?και επιπλεον θα μπορω αν ξεκλειδωσω τον booloader μου να αυξησω την ταχυτητα της cpu πανω απο την προκαθορισμενη τιμη της(1GHz)?
Link to comment
Share on other sites

Μια παλια καρτα sim σε τεχνολογια υστερει με μια καινουργια; Εκτος του οτι οι καινουργιες χωρανε πανω απο 100 επαφες.

Μια καρτα sim 10ετιας μπορει να καταναλωσει περισσοτερη μπαταρια σε μια συσκευση σε σχεση με μια νεα sim;

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Ξεκλειδώνοντας τον bootloader μπορείς να κάνεις root ή να εγκαταστήσεις νέο recovery για να περνάς roms (δεν γνωρίζω αν και πόσες υπάρχουν για neo v).

Τώρα αν βάλεις κάποια custom rom σίγουρα θα μπορείς να ανεβάσεις την cpu σου (overclock) καθώς οι custom kernels που έχει η κάθε μία επιτρέπουν κάτι τέτοιο. Φυσικά με μέτρο και προσοχή γιατί μπορεί αρκετά υψηλές τιμές να βλάψουν την συσκευή.

Πέρα από αυτό το root και οι custom roms έχουν και άλλα θετικά όπως η δυνατότητα για να αφαιρέσεις διαφημίσεις από τις εφαρμογές, πολλά tweaks που δεν υπάρχουν στην εργοστασιακή rom κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η απορία μου είναι αυτή που λέει ο τίτλος. Έχω ένα κινητό καινούργιο σφραγισμένο και θέλω να το πουλήσω αλλά η εγγύηση που μου έδωσαν (από την WIND) λέει πάνω το όνομα μου και τη διεύθυνση μου.

 

1. Δε θέλω ο αγοραστής να ξέρει που μένω.

2. Πως θα πάει ο αγοραστής στη WIND με το χαρτί αυτό αν πάθει κάτι το κινητό; Δε θα του ζητήσουν ταυτότητα;

 

Κυρίως με ενοχλεί το 1. :O Βλέπετε κάποια λύση; Γίνεται να πάμε μαζί σε ένα μαγαζί WIND και να κάνω αλλαγή δικαιούχου της εγγύησης; Δεν του δίνω την εγγύηση και του λέω να πάει με το ΙΜΕΙ; Το δέχονται έτσι; Και να το δέχονται και του εκτυπώσουν την εγγύηση πάλι λέει πάνω την διεύθυνση μου.

 

Οι καιροί είναι περίεργοι και δε θέλω να δώσω τόσα στοιχεία σε έναν άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Στα καταστηματα Wind υπαρχει δυνατοτητα απο το συστημα τους (μεσω του imei) να παραλαβουν εντος εγγυησης την συσκευη και να την αποστειλουν για επισκευη στα κεντρικα χωρις απαραιτητα να υπαρχει η αποδειξη αγορας.

Το προβλημα ειναι εαν θελεις να το πας κατευθειαν στην εκαστοτε αντιπροσωπεια οπου η αποδειξη αγορας ειναι απαραιτητη....

Δεν νομιζω να υπαρχει δυνατοτητα μεταβιβασης εγγυησης οπως την ζητας.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αν γίνεται να το πάει απλά με το ΙΜΕΙ και να του το φτιάξουν κανένα πρόβλημα. Μου ακούγεται λίγο περίεργο όμως να το κάνουν έτσι. Που ξέρουν αν κάποιος πάει κλεμένο τηλέφωνο για επισκευή;

 

Anyway, μια άλλη απορία που έχω είναι αν πρέπει να φτιάξουμε κάποιο χαρτί σε κανένα ΚΕΠ ότι έγινε μεταξύ μας συναλλαγή και το τηλέφωνο δε μου ανήκει πια. Το λέω γιατί σε περίπτωση που το χρησιμοποιήσει αυτός μετά για κάποια παράνομη πράξη μέσω ΙΜΕΙ θα μου έρθουν εμένα στην πόρτα. Τραγικό το ξέρω αλλά you can never be too careful...

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις περνα και απο ενα καταστημα Wind να το επιβεβαιωσεις. Για το δευτερο σκελος νομιζω οτι εισαι υπερβολικος. Δεν υπαρχει βαση δεδομενων που να εχει καταγεγραμμενα στοιχεια κατοχου σε συνδυασμο με imei.

Μην σε αγχωνει τοσο το θεμα :-)

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις περνα και απο ενα καταστημα Wind να το επιβεβαιωσεις. Για το δευτερο σκελος νομιζω οτι εισαι υπερβολικος. Δεν υπαρχει βαση δεδομενων που να εχει καταγεγραμμενα στοιχεια κατοχου σε συνδυασμο με imei.

Μην σε αγχωνει τοσο το θεμα :-)

 

εχω την εντυπωση οτι αν πας στο καταστημα με την αποδειξη μπορει να σου εκτυπωσει μια καινουρια αποδειξη με ημερομηνια αγορας και μηδενικο ποσο..

τουλαχιστον την ιδια μερα γινεται, το εχω κανει πολλες φορες στο πλαισιο σχεδον με ολα μου τα κινητα επειδη καταληγουν να πουληθουν μετα απο λιγο καιρο. ετσι οταν το αγοραζω ζηταω και δευτερη εγγυηση μηδενικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όποτε αγοράζω συσκευή (πάρα πολλές φορές) απαιτώ να μου κόψουν απόδειξη που στο όνομα γράφει "πελάτης λιανικής"! Στις ελάχιστες περιπτώσεις που η "γλάστρα" επιμένει να ζητάει όνομα και διεύθυνση και δεν έχω κουράγιο για καυγά (σπανιότατο φαινόμενο), δίνω σαν όνομα "Τομ Κρούζ"! Το βουλώνουν και ή το γράφουν, ή λένε "να γράψω καλύτερα...Παπαδόπουλος;;;"!!! :lol:

 

Mη δίνετε τα στοιχεία σας και βουλώστε τους το στόμα όποτε επιμένουν να τα ζητάνε!!! Εάν χρειαστείτε σέρβις, οι κατασκευαστές ζητάνε απόδειξη αγοράς με ημερομηνία, ΙΜΕΙ και τίποτε άλλο. Kανένας δεν μπορεί να απαιτήσει όνομα και διεύθυνση αγοραστή, σε κανέναν δεν είστε υποχρεωμένοι να τα δώσετε και κανένας νόμος δε σας υποχρεώνει να τα δώσετε σε κατάστημα λιανικης! (Μέχρις στιγμής!!! )

 

Και εγω θα το έκανα αλλά πήρα το τηλέφωνο επειδή έκανα ένα καινούργιο νούμερο και ο υπάλληλος είχε ήδη τα πραγματικά μου στοιχεία και τα πέρασε στην εγγύηση κανονικά χωρίς να πολυρωτήσει.

 

Αυτό με την δεύτερη κενή εγγύηση ακούγεται καλό, θα πεταχτώ στο κατάστημα αύριο να ρωτήσω αν γίνεται. Αν με ρωτήσουν τι το θέλω λέω ότι θέλω να το πουλήσω ή λέω none of your business και γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην τους δωσεις και εξηγησεις για τον λογο που την θελεις !!!

Πες τους οτι εχασες την αποδειξη και οτι θελεις να το στειλεις για service. Απλα τονισε οτι ειναι αγορασμενο απο καταστημα wind.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η απορία μου είναι αυτή που λέει ο τίτλος. Έχω ένα κινητό καινούργιο σφραγισμένο και θέλω να το πουλήσω αλλά η εγγύηση που μου έδωσαν (από την WIND) λέει πάνω το όνομα μου και τη διεύθυνση μου.

 

1. Δε θέλω ο αγοραστής να ξέρει που μένω.

2. Πως θα πάει ο αγοραστής στη WIND με το χαρτί αυτό αν πάθει κάτι το κινητό; Δε θα του ζητήσουν ταυτότητα;

 

Κυρίως με ενοχλεί το 1. :O Βλέπετε κάποια λύση; Γίνεται να πάμε μαζί σε ένα μαγαζί WIND και να κάνω αλλαγή δικαιούχου της εγγύησης; Δεν του δίνω την εγγύηση και του λέω να πάει με το ΙΜΕΙ; Το δέχονται έτσι; Και να το δέχονται και του εκτυπώσουν την εγγύηση πάλι λέει πάνω την διεύθυνση μου.

 

Οι καιροί είναι περίεργοι και δε θέλω να δώσω τόσα στοιχεία σε έναν άγνωστο.

Το ψαχνεις πολυ.... Τεσπα ζητα του και εσυ τα στοιχεια του και πιετε μια μπυρα μαζι και μετα δεν θα ειναι αγνωστος... Παρεμπιπτόντως το 80% της βιας προερχεται απο το το γνωστο οικογενιακο περιβαλλον και οχι απο αγνωστους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν δεν ξέρω αν είναι το σωστό section για αυτό το post!

ας διορθώσουν οι mods αν είναι!

 

το ερώτημά μου είναι σχετικά με τα πεδία από το outlook που έχω τις επαφές μου και τα αντίστοιχα πεδία στα κινητά.

άσχετα αν είναι BB ή Apple ή Symbian ή Android ή.....

 

πχ το πεδίο primary από το outlook φαίνεται στην Apple αλλά δεν φαίνεται στο Symbian

αντίστοιχα το πεδίο assistant φαίνεται στο Symbian αλλά όχι στο Apple.

 

 

αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχει κάποια λύση...ή αν όχι να ξέρουμε τι δεν περνάει στο κινητό μας...

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι δεν είναι κλειδωμένο για χρήση σε μία μόνο εταιρεία. Ή ότι ήταν και ξεκλειδώθηκε.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα! Έχω το iPhone 4, δεν έχω κάνει jailbreak. Κάποια στιγμη-δεν ξέρω πώς-εξαφανίστηκε το εικονίδιο για τους χαρτες απο την οθόνη του κινητού. Την εφαρμογή μπορω να τη βρω και να τη χρησιμοποιήσω απο την αναζητηση, αλλα το εικονίδιο-συντόμευση δεν υπαρχει. Πώς μπορω να το επαναφερω;;;
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα αυτο το θεμα για να πουμε τις αποψεις μας σχετικα με τα tablet.Αν δηλαδη πιστευεται οτι ειναι χρησιμα.Εγω πιστευω οτι στην σημερινη τους μορφη ειναι απλως υπερεκτιμημενα gadget(αν και εχω ipad).Πιστευω οτι τα tablet θα εχουν καποια χρησιμοτητα οταν θα μπορουν να αντρικαταστησουν στις περισσοτερες λειτουργιες τα laptop.κατι σαν το microsoft surface δηλαδη.στην σημερινη τους μορφη ειναι μεγεθημενα iphone η μεγεθυμενα android.Θα ειναι χρηστικα οταν τα tablet στυλ ipad,galaxy tab φτασουν να πωλουντα γυρω στα 200-400(το ξερω οτι δεν θα γινει ποτε) και tablet σαν το surface να ειναι maximum στα 700 ευρω.Αλλιως στα 800 που κανει το ipad με 3g μπορεις να παρεις σουπερ laptop που να κανεις απειρως περισσοτερα.Εσεις τι πιστευεται?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τέτοια πληθώρα επιλογών και προϊόντων στην αγορά, δεν ξέρω τι νόημα έχει να κρίνουμε την χρησιμότητα ένος τέτοιου προϊόντος, που φαίνεται ότι ο περισσότερος κόσμος έχει αγκαλιάσει.

Πριν 2-3 χρόνια θα είχε νόημα. Τώρα όχι. ;)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο section για το thread αυτο,αλλα τα A-GPS & GLONAS σε χρεωνουν ή οχι για να τα χρησιμοποιησεις(θεωρω χρεωση και την συνδεση στο internet)?Περιμενω σε μια εβδομαδα το SGSIII μου και δεν ειμαι σιγουρος γιατι εχω ακουσει πολλα και διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο section για το thread αυτο,αλλα τα A-GPS & GLONAS σε χρεωνουν ή οχι για να τα χρησιμοποιησεις(θεωρω χρεωση και την συνδεση στο internet)?Περιμενω σε μια εβδομαδα το SGSIII μου και δεν ειμαι σιγουρος γιατι εχω ακουσει πολλα και διαφορα.

 

Το A-GPS σε χρεωνει οταν εχεις ανοιχτα τα δεδομενα.Το Glonass ειναι το αντιστοιχο (με το GPS) δορυφορικο συστημα πλοηγησης κατασκευασμενο απο Ρωσους.Οποτε ουσιαστικα βοηθαει στην καλυτερη και πιο γρηγορη εμπειρια χρησης GPS.Με το απλο GPS δεν χρεωνεσαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το A-GPS σε χρεωνει οταν εχεις ανοιχτα τα δεδομενα.Το Glonass ειναι το αντιστοιχο (με το GPS) δορυφορικο συστημα πλοηγησης κατασκευασμενο απο Ρωσους.Οποτε ουσιαστικα βοηθαει στην καλυτερη και πιο γρηγορη εμπειρια χρησης GPS.Με το απλο GPS δεν χρεωνεσαι.

 

Οποτε ουτε το Glonas σε χρεωνει?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ουτε το Glonas σε χρεωνει?

 

Αφού είπαμε ότι το glonas είναι δορυφόροι. Πως να χρεωθείς δηλαδή?

 

Θα στο πω αλλιώς: το gps και το glonass είναι όπως το wifi που μπαίνεις από την καφετέρια. Δ Ε Ν χρεωνεσαι!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το gps δεν σε χρεωνει αμεσα αλλα μπορεις να χρεωθεις εμεσα αν εχεις τα data ανοιχτα και προσπαθησει να κατεβασει δεδομενα για το που ειναι οι δοριφοροι για να λοκαρει πιο γρηγορα. τα δεδομενα ειναι παρα πολυ λιγα ομως αν δεν εχεις προγραμμα χρεωνεσε 1 ευρο...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...