Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον JiMk

 

Αν και περίμενα να στέλνουν εδώ πολλά mms γιατί είσαστε mobile freaks........ :)

 

 

mobile freaks ναι ... mobile jerks όχι... :cool: :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανένα φυσικά. Αφού δεν υποστηρίζει MMS το 3330. :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον David

 

Me to gprs mporw na stelnw photos se e-mail olh mera, kai dwrean. I don't need mms. Twra ama den exei mail o allos, kako tou kefaliou tou :D

 

 

ΔΩρεάν? :blink: :wacko: Μπάρμπα τον Κόκαλη έχεις?

Motorola MPX220 + 1GB MiniSD Sandisk

http://www.danasoft.com/sig/JiMk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει telestet της οποίας το gprs είναι πολύ φτηνό και δεν έχει ογκοχρέωση.

Στο θέμα, έχω στείλει 2 mms όλα κι όλα κι αυτό για την πλάκα... ούτε πρόκειται να ξαναστείλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Χρησημοποιω q-card1 η οποια ομως δε στελνει γραπτα μηνυματα στο εξωτερικο, παρα μονο σε λιγα δικτυα με τα οποια εχει συναψει συμφωνιες roaming. Επισης εχω μια καρτα cu και μια κοσμοκαρτα, οι οποιες ναι μεν στελνουν στα περισσοτερα δικτυα εξωτερικου,αλλα σου χρεωνουν πολυ το μηνυμα. Επειδη λοιπον στελνω παρα πολλα μηνυματα εβδομαδιαιως σε ΗΠΑ, Αγγλια, Νορβηγια, Νοτια Αφρικη και Σιγκαπουρη (ναι ειμαι πολυ κοινωνικο ατομο :p ) αποφασισα να γραφτω σε μια υπηρεσια web2sms που θα εστελνε σε ολα τα δικτυα που ηθελα με μια πολυ μικρη χρεωση. Μετα απο λιγο ψαξιμο κατεληξα στο sms.ac . Εστελνε (τουλαχιστον ετσι ελεγε) σε ολα τα δικτυα κινητης που εγω ηθελα, με αναφορα παραδοσης και με μολις 20$ για 800 μηνυματα. Ετσι λοιπον αποφασισα να δωσω αυτο το ποσο για να απολαυσω την υπηρεσια. Η πληρωμη εγινε μεσω πιστωτικης καρτας visa. Να σημειωθει το verisign status τους ειναι expired :confused: ... Πιστεψα οτι δεν πειραζει αυτο, αφου ειχαν πληρωσει και 2 γνωστοι μου σε αυτο το site με καρτα. Πηρα την καρτα της μητερας μου, εβαλα τα στοιχεια κανονικα και χρεωθηκα 20 $. Αρχισα να στελνω μηνυματα, ολα φευγαν αμεσως χωρις κανενα προβλημα και εφταναν και αμεσως. Ημουν πολυ ευχαριστημενος, μετα απο 3 μερες ομως ηρθε Mail συμφωνα με το οποιο τα στοιχεια που εβαλα ειναι λανθασμενα και η πληρωμη ειναι ακυρη. Επικοινωνησα με την τραπεζα και η καρτα ΕΧΕΙ ΧΡΕΩΘΕΙ 20$ ενω τους εχω στειλει 4-5 mail στα οποια τους λεω οτι ενω εχει χρεωθει η καρτα το account Μου δεν εχει ξαναενεργοποιηθει. Εχουν περασει 3 μερες απο τοτε που εκλεισε το account μου και το τελευταιο τους Mail ελεγε οτι ψαχνουν το θεμα και θα επικοινωνησουν μαζι μου το συντομοτερο δυνατον :worry: ...ομως ως τωρα τιποτα. Εχω εκνευριστει παρα πολυ :mad: , ως τωρα δε μου ξαναετυχε κατι τετοιο, αφου με την ιδια καρτα ειχα αγορασει απο το amazon, απο shell providers, απο otenet , ebay κλπ χωρις κανενα προβλημα. Τωρα ομως δε ξερω τι να κανω. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο; Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω αν δε μου απαντησουν;

 

Συγγνωμη για το μακρυ Post αλλα θελω τη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον JiMk

 

ΔΩρεάν? :blink: :wacko: Μπάρμπα τον Κόκαλη έχεις?

 

 

Oxi vre. Exw telestet GPRS. me 15 euro to mhna exw unlimitded data. Kai afou to exw etsi ki alliws, molis travhksw photo, thn stelnw se 5-6 atoma.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Να παρεις την τραπεζα και να πεις να ακυρωσουν την αγορα των 20$,απο οτι εχουν πει και αλλα παιδια γινεται αυτο αρκει να μην εχουν περασει πολλες μερες

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτό να ταιριάζει στους τεχνολογικούς προβληματισμούς...

 

Γιατί το λένε στις ελληνικές ταινίες; Πώς καθάριζε η γραμμή όταν πατούσες το μηδέν;

Link to comment
Share on other sites

Αναλογικα δικτυα rulez!

 

Υποθετω οτι το μηδεν ειχε τη μεγαλυτερη διαδρομη στα παλια τηλεφωνα και οχι καποιο ιδιαιτερο χαρακτιριστικο...

 

Μπορει και να ηταν καθαρα ψυχολογικο το θεμα.

 

Εγω θυμαμαι ενας παππους οταν ημουν μικρος μου μαθαινε πως να παιρνω τηλεφωνο... Ελεγε λοιπον πως παντα πρεπει να το αφηνεισ να χτυπαει 3 φορεσ και μετα να παιρνεις :p

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Lumens

 

Καλησπερα,

 

Χρησημοποιω q-card1 η οποια ομως δε στελνει γραπτα μηνυματα στο εξωτερικο, παρα μονο σε λιγα δικτυα με τα οποια εχει συναψει συμφωνιες roaming. Επισης εχω μια καρτα cu και μια κοσμοκαρτα, οι οποιες ναι μεν στελνουν στα περισσοτερα δικτυα εξωτερικου,αλλα σου χρεωνουν πολυ το μηνυμα. Επειδη λοιπον στελνω παρα πολλα μηνυματα εβδομαδιαιως σε ΗΠΑ, Αγγλια, Νορβηγια, Νοτια Αφρικη και Σιγκαπουρη (ναι ειμαι πολυ κοινωνικο ατομο :p ) αποφασισα να γραφτω σε μια υπηρεσια web2sms που θα εστελνε σε ολα τα δικτυα που ηθελα με μια πολυ μικρη χρεωση. Μετα απο λιγο ψαξιμο κατεληξα στο sms.ac . Εστελνε (τουλαχιστον ετσι ελεγε) σε ολα τα δικτυα κινητης που εγω ηθελα, με αναφορα παραδοσης και με μολις 20$ για 800 μηνυματα. Ετσι λοιπον αποφασισα να δωσω αυτο το ποσο για να απολαυσω την υπηρεσια. Η πληρωμη εγινε μεσω πιστωτικης καρτας visa. Να σημειωθει το verisign status τους ειναι expired :confused: ... Πιστεψα οτι δεν πειραζει αυτο, αφου ειχαν πληρωσει και 2 γνωστοι μου σε αυτο το site με καρτα. Πηρα την καρτα της μητερας μου, εβαλα τα στοιχεια κανονικα και χρεωθηκα 20 $. Αρχισα να στελνω μηνυματα, ολα φευγαν αμεσως χωρις κανενα προβλημα και εφταναν και αμεσως. Ημουν πολυ ευχαριστημενος, μετα απο 3 μερες ομως ηρθε Mail συμφωνα με το οποιο τα στοιχεια που εβαλα ειναι λανθασμενα και η πληρωμη ειναι ακυρη. Επικοινωνησα με την τραπεζα και η καρτα ΕΧΕΙ ΧΡΕΩΘΕΙ 20$ ενω τους εχω στειλει 4-5 mail στα οποια τους λεω οτι ενω εχει χρεωθει η καρτα το account Μου δεν εχει ξαναενεργοποιηθει. Εχουν περασει 3 μερες απο τοτε που εκλεισε το account μου και το τελευταιο τους Mail ελεγε οτι ψαχνουν το θεμα και θα επικοινωνησουν μαζι μου το συντομοτερο δυνατον :worry: ...ομως ως τωρα τιποτα. Εχω εκνευριστει παρα πολυ :mad: , ως τωρα δε μου ξαναετυχε κατι τετοιο, αφου με την ιδια καρτα ειχα αγορασει απο το amazon, απο shell providers, απο otenet , ebay κλπ χωρις κανενα προβλημα. Τωρα ομως δε ξερω τι να κανω. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο; Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω αν δε μου απαντησουν;

 

Συγγνωμη για το μακρυ Post αλλα θελω τη βοηθεια σας

 

 

Afou yparxei to icq, giati na plhrwnoume sta diafora sites? Egw stelnw 800 sms ton mhna apo icq etsi ki alliws. Ntaks den stelnei se voda, alla den peirazei. H oikonomia pou kanw mh stelnontas apo to kinhto mou se cote kai stet einai terastia.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι και κάποιο σήμα προς την τηλεφωνήτρια (αν παρατηρήσετε το κουμπί 0 σε κάποια παλιά τηλέφωνα γράφει από κάτω και OPER = operator).
Link to comment
Share on other sites

Τα πολύ παλιά κέντρα ήταν ηλεκτρομηχανικά, δηλαδή είχε ένα επιλογέα που έπεφτε και καθόταν σε κάποια θέση ανάλογα με το πιο ψηφίο κάλεσες. Το 0 ή οποιοδήποτε άλλο ψηφίο (το μηδέν βγάζει τους περισσότερους παλμούς) το έπαιρνες, ώστε να "κάτσει" καλύτερα στη θέση του, δηλαδή να κάνει καλύτερη επαφή - μην παραβλέπουμε ότι οι επαφές οξειδώνονται από τον ατμοσφαιρικό αέρα και τους σπινθήρες... :)
Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάντως και πολλά μου φαίνοντα που κάποιοι στέλνουν 3-5 το μήνα. Σιγά κορόιδο είμαι. Ένα έστειλα μόνο πριν κάνα τρίμηνο απλά για δοκιμή, σιγά μη τους πληρώνω για βλακείες. Φώτο, ήχους κλπ τα στέλνω φτηνά και ανέξοδα από το pc. Να βρουν αλλού κορόιδα οι εταιρείες εμένα δε θα με πιάσουν τουλάχιστον. Όταν πέσει η τιμή στα 20 λεπτά το ξανασκεφτόμαστε!!!

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προσθέσω την δικιά μου γνώμη που σίγουρα μεσα στον κυκεώνα τον μηνυμάτων που εχετε Postari,θα ειναι σαν μια μικρή παρένθεση..

Εδω στην Ελλάδα ολα εξελίσσονται πολυ αργά. Ακομα και τωρα με τα πολυπόθητα ολυμπιακά έργα που δαπανόνται εκατομμύρια ευρω, μην νομίζεται οτι κάνουμε τρομερές τεχνολογικές εγκαταστάσεις, στις περισσότερες περιπτώσεις μπαίνουνε τεχνολογίες που έχουν περισσέψει απο τα στοκ τον μεγάλων βιομηχανιών. Απλες τεχνολογίες που σε άλλες χώρες υπαρχουν και λειτουργούν εδω και λιγα χρόνια...

 

Επίσης θελω να φέρω και ενα αλλο τραγικό παράδειγμα...Ολοι φωνάζουμε (και δικαίος) για ακριβα DSL και ISDN ,για κακές υπηρεσιες κλπ , και γω ερωτώ: πως θα καλυτερέψουν ολα αυτά , όταν στα μεσα του 2003 ,υπάρχουν ακόμα πάρα πολλες περιοχές τις επαρχίας που έχουν αναλογικα κέντρα?, που δεν ξέρουν τι θα πει εστω και αυτο το υποτυπώδες ιντερνετ που με το ζόρι πιανουν τα 28,8 . με την κακη ποιότητα ήχου, χωρις να εχουν δυνατότητα να βάλουν εστω και αυτο το ακριβο ISDN (καλα δεν μιλαμε για DSL) ,και το κυριότερο?

Δεν μπορούν να κάνουν χρήση της λεγόμενης απελευθέρωσης...

Ούτε χρονοκάρτες μπορουν να χρησιμοποιήσουν ,ουτε τους εναλλακτικους φορείς ουτε τιποτα. Γιατι πολυ απλα ολα αυτα απαιτούν ψηφιακα κέντρα..

Τελικο συμπέρασμα, οσοι διατυμπανούν περι τα καλα του ανταγωνισμού και τις απελευθέρωσης ,μαλλον δεν ρώτησαν ολους του Έλληνες....

Στην Ελλαδα ακομα δεν είναι για ολους οι σύγχρονες τεχνολογίες, και αυτο γίνεται εμφανές στην επαρχία..

Το κακό πρεπει να χτυπηθεί στην ρίζα..Οι εναλλακτικοί φορείς ακομα κρέμονται απο τα αρχιδια του ΟΤΕ, αυτο για μενα δεν ειναι απελευθέρωση...

Ολοι οι εργαζόμενοι του ΟΤΕ δεν είναι καταρτισμένοι στις νέες τεχνολογίες...Επίσης υπάρχουν άτομα σε λάθος θέσεις που πέρνουν λάθος αποφάσεις, αγράμματοι διευθυντές που μπήκαν με μέσο ,που μια ζωή ήταν γκαρσόνια και τωρα διοικουν πάνω στις νεες τεχνολογίες...

 

Εγω γνώστο στο κέντρο ελεγχου του ΟΤΕ, που απο εκει ελένχει ολα τα ψηφιακα κέντρα του ΟΤΕ και αναλαμβάνει να αναθαθμίζει τα κεντρα(firmware) και να ενεργοποιει/απενεργοποιει υπηρεσίες κλπ... Μου έχει πει οτι τα ψηφιακά κέντρα υποστηρίζουν πλειάδα υπηρεσιων, περα του αναμονή κλήσης κλπ , που οι διοίκηση του ΟΤΕ δεν θελει να τα ενεργοποιησει γιατι τα θεωρούν άχρηστα η δεν ξερουν πως να τα κοστολογήσουν..σε μενα παρεπιπτώντος ενεργοποίησε ανεπισημα τιν υπηρεσια CCBS ..

 

Πέρα τουτο , ειναι ασκοπο να συγκρινόμαστε με ξένες χωρες.. Εμέις απο τον τηλέγραφο θέλουμε να παμε στο DSL χωρίς καν μεταβατικό σταδιο, και γι αυτο γινονται πασαλήματα ,και ολα αυτα τα ευτραπελα...

Κάποιος πρέπει να βάλει χέρι , και ολα αρχίζουν απο τιν διοίκηση...

Και δεν είναι τυχαίο οτι με το ζορι μας δίνει τα ΝΤ τις INTRACOM , ενώ ακομα και τορα με το DSL για να μην αφήσει παλι παραπονεμένο τον κόκκαλη ,πλασαρει και το Jetspeed....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω έναν που το πάταγε και σε ψηφιακό ... σε μόνιμη βάση ... το 'χε ξεφτίσει το μηδενικό ο άνθρωπος... :lol: :lol:

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει απόλυτο δίκιο gravis..

H επαρχία δε μπορεί να γευτεί εναλλακτικούς και αυτό είναι τεράστιο μείον.

 

Να συνεχίσω στο θέμα DSL.

Εχω κάνει αίτηση από 16/6 που ακυρώθηκε από τον ΟΤΕ χωρίς να μου το πούνε και έκανα καινούρια 4/7. Έχω μιλήσει με τη κυρία εκεί πέρα πάνω από 10 φορές και μου λέει το έχω στείλει στο προϊστάμενο και επειδή έγινε λάθος δικό μας μέχρι τη Παρασκευή θα μπει. Πολλές Παρασκευές πέρασαν και μου έλεγε μέχρι τη Παρασκευή συνέχεια.

Πέρνω τηλέφωνο τη Δευτέρα και μου λέει σίγουρα την άλλη εβδομάδα αλλά μπορεί κιολας αυτή την εβδομάδα. Μπορεί να γίνει κανένα suprise περίεργο λέω εγώ.

Οπότε το δένω το θέμα για την άλλη εβδομάδα γιατι δε περιμένω αυτή να έρθει ο ΟΤΕς.

 

Τρίτη μου λένε στο γραφείο σε ψάχνουν από τον ΟΤΕ και έχουν αφήσει τηλέφωνο. Παίρνω τηλέφωνο αμέσως και μου λέει είμαι στη περιοχή να έρθω να βάλω το DSL. Βεβαίως του λέω έλα.

Περνάνε 3 ώρες (είχε πάει σχεδόν 1700) τον παίρνω πάλι τηλ.

Μου λέει έμπλεξα σε βλάβη. Αύριο-μεθαύριο θα έρθω. (το πνίγω το μεθαύριο)

Τον παίρνω την επόμενη (Τρίτη) πρωι και λέω τι γίνεται θα έρθεις;

Μου λέει δε σε πήραν απο το γραφείο. Εγώ έχω φύγει για Πειραιά σήμερα. Θα σε πάρουν σε 1-2 μέρες για να περάσουν.

Ο τύπος στο μεταξύ όταν πήρε τηλέφωνο εδώ και με έψαχνε τα έχωσε ΠΟΛΥ ΑΓΡΙΑ στη κοπελίτσα η οποία του λέει "Μισό λεπτό να βρω τον υπεύθυνο" και άρχισε και έλεγε "δε μπορώ να περιμένω, έχω δουλειές, πες μου να έρθω η όχι και κάτι τέτοια".

 

Συμπέρασματα:

1. Ο ΟΤΕ είναι η γκόμενα των ονείρων σας. Μη κουνηθείτε από το τηλέφωνο καθώς μπορεί να σας πάρουν ανα πάσα στιγμή και να σας ψάχνουν. Εαν δε σηκώσετε το τηλέφωνο πάει η γκόμενα. Αντίθετα η γκόμενα σας τρέχει κανονικά και με το νόμο και δε μπορείτε να πείτε όχι (είπαμε η γκόμενα των ονείρων σας)

2. Εκτελούν τις παραγγελίες τους σε απόλυτη σειρά προτεραιότητας.

Ναι κύριοι! Έβαλα βύσμα μπας και κάνω τη δουλειά μου πιο γρήγορα.

Άλλα απέτυχα. Το βύσμα με δούλεψε κανονικά. Οι δε τεχνικοί κανονίζουν μαζί σου ραντεβού και εαν δεν έρθουν δε σε ενημερώνουν. Η απολύτη σειρά προτεραιότητας θα έλεγε ότι θα έρθουν αμέσως την επόμενη. Αλλά αυτή λένε σε 1-2 μέρες.

 

Εαν υποψιαστώ οτι ο φίλος μου ο Αρχιμήδης, πιστεύει πως στον ιδιωτικό τομέα χειρίζονται το θέμα "προτεραιότητα" όπως στον ΟΤΕ......θα πεθάνω.....

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...