Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...

Περι προβληματων συμβατοτητας... οποιος ξερει απο κινητη τηλεφωνια, ξερει να επιλεξει και τις εταιριες που τηρουν τις προδιαγραφες των διαφορων προτυπων. Γι αυτο αλλωστε με SE δεν ειχα ποτε προβλημα... απλα τα παιζουν ολα.

...

Θέλεις να πεις ότι στέλνεις μόνο σε όσους έχουν κινητό SE, ή μπορείς να επιβάλλεις σε όλους τους γνωστούς σου τη γνώμη σου για τα κινητά; Προφανώς δε μιλούσα για το δικό μας κινητό (και το δικό μου -μη SE- παίζει τα πάντα), αλλά γι αυτά των παραληπτών! ;)

 

Alphaleader, είσαι βέβαιος πως όπου και να το στείλεις θα ακούσουν αυτό που ηχογράφησες, ή απλά ξέρεις ότι το κινητό του παραλήπτη υποστηρίζει ηχογραφήσεις (amr) ?

Αυτό ήταν και το κυρίως ζήτημα που έθιξα, ότι δηλαδή πρέπει να γνωρίζουμε το τι υποστηρίζει το κινητό του παραλήπτη για να στείλουμε ένα μήνυμα, για το οποίο όμως θα χρεωθούμε έτσι κι αλλιώς!

 

Ειδικά τις τελευταίες ημέρες που στέλνω πολλά mms, τα περισσότερα δε φθάνουν ποτέ σε παραλήπτες συγκεκριμένου δικτύου... Δεν είναι κρίμα να είναι τόσο αναξιόπιστο μέσο επικοινωνίας; :(

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πολυ καλη δημοσκοπηση φιλε MrZ αλλα νομιζω οτι οσοι εχουν smartphone και μπαινουν και στο myphone στην πλειοψηφεια τους θα ξερουν οτι εχουν smartphone και οτι σημαινει αυτο. ψηφισα το 2 κι εγω ;)
Link to comment
Share on other sites

Hello!

 

Δεν ήξερα που να ανοίξω το συσκεκριμένο θέμα και επέλεξα τους Τεχνολογικούς Προβληματισμούς. Οι mods θα κρίνουν αν έπραξα καλα. Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

Τη Κυριακή το βράδυ βρέθηκα στο Ηρώδειο για μια συναυλία αφιερωμένη στον Μίκυ. Μπαινοντας λοιπόν στο θέατρο βλέπουμε στην είδοδο να δεσπόζουν μεγάλες πινακίδες με διάφορες απαγορεύσεις: "Απαγορευεται η φωτογράφηση, απαογορεύεται το φαγητο, κτλ κτλ". Τίποτα για κινητά.

 

Πάει να αρχίσει η συναυλία και ο κ. Κωσταλας αφου μας ενημερώνει για το τι θα παρακολουθήσουμε καταλήγει: "και θα σας παρακαλούσαμε να κλείσετε όλοι ΤΩΡΑ τα κινητα σας. Ευχαριστω."

 

Ωραία, τα βάζουμε και εμείς στο αθόρυβο...

 

Κατα τη διάρκεια του πρωτου μέρους της παραστασης ξαφνικά κανένας απο την παρέα μας δεν είχε δίκτυο. Όλοι είχαμε σήμα αλλα δεν εμφανιζόταν πουθενά η ένδειξη του δικτύου. Θεωρησα οτι κάτι θα είχε πάθει (πάλι) το SX1 μου και δεν έδωσα σημασία (δεν είχα μιλήσει με τους φίλους μου). Το άφησα στη τσέπη μου μη "ξεκολλήσει". Στο διάλειμα ξανακοιταξα το κινητο μου και το βλέπω ξαφνικά εντος δικτύου. Παράλληλα η μπαταρία είχε μειώθει κατα 50% σε μια μόλις ώρα! Επαληθεύουμε μεταξύ μας τη κατασταση και όλοι είχαμε παρατηρήσει την ίδια συμπεριφορά. Μόλις ξαναρχισε η παρασταση, το δίκτυο αυτοματα ξαναχάθηκε.

 

Συμπέρασμα:

1) Δεν ειδοποιηθήκαμε απο πουθενα οτι θα λειτουργεί τέτοιο σύστημα. Και εντάξει εγω και οι φίλοι μου, αν κάποιος άλλος χρειζόταν πραγματικά να έχει επαφη με τον έξω κόσμο δεν έπρεπε να πληροφορηθεί οτι για 3 ωρες δεν θα μπορεί να επικοινωνήσει με κανέναν; Και ενταξει, να μιλάς εκεί μέσα σε κινητο είναι τουλάχιστον απαράδεκτο, αλλα κινητο δεν είναι μόνο ομιλία...

2) Το σύστημα αυτο προφανώς οδήγησε τα κινητα μας να λειτουργόυν σε πλήρη ισχύ όσο λειτουργούσε ο jammer στη προσπάθεια τους να βρουν δίκτυο. Και καθώς δεν είχαμε καμμια πληροφορηση γι' αυτο, ανασκαστήκαμε να έχουμε πάνω μας επι μιμιση τουλάχιστον ώρα συσκευές που ηλεκτρομαγνητικά "έβραζαν"! Τι συστημα είναι αυτο που κανει τα κινητα απο μια φορα καρκινογόνα, 10;!

 

 

Τι γνωμη έχετε για τα συστήματα αυτα; Γνωρίζεται άλλους χώρους που λειτουργούν στην Ελλάδα παρόμοια συστήματα; Συμφωνείτε/διαφωνείτε με την χρήση τους;

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ξερω δημιουργουν ενα ισχυρο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο που δεν αφηνει το πεδιο της κινητης να περασει. υπηρχε και στη δικη της 17Ν. πιστευω οτι ειναι υπερβολικο και θα επρεπε να γινεται σε πολυ ειδικες περιπτωσεις. αν μη τι αλλο θα επρεπε να σας ενημερωσουν. υπηρχε και κινητο που εκανε κατι τετοιο, εχει συζητηθει εδω.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μέτρο το βρίσκω και μακάρι να επεκταθεί (σινεμά κλπ).Το μόνο κακό στην υπόθεση ήταν ότι δεν υπήρχε ενημέρωση ότι λειτουργεί τέτοια συσκευή στον χώρο.Τα υπόλοιπα περί ακτινοβολίας και αύξησής της δεν μπορώ να τα κρίνω καθώς δεν ξέρω αν ισχύουν.Πάντως σαν μέτρο δυστυχώς για μας,επιβάλλεται να υπάρχει ειδικά σε τέτοιους χώρους..

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δημοσκοπηση φιλε MrZ αλλα νομιζω οτι οσοι εχουν smartphone και μπαινουν και στο myphone στην πλειοψηφεια τους θα ξερουν οτι εχουν smartphone και οτι σημαινει αυτο. ψηφισα το 2 κι εγω ;)

 

Ευχαριστώ, αλλά όπως σκέφτηκα αργότερα εκτός από τον λόγο που παρουσιάζεις εσύ, ο οποίος είναι σωστότατος :) Υπάρχει και κάτι άλλο το οποίο δεν πρόκειται να με βοηθήσει σε αυτή τη δημοσκόπηση...ή μάλλον δεν υπάρχει :O η ειλικρίνεια...αν κάποιος πήρε smartphone για το design του ή για τα (εξωφρενικά λίγο) πάρε-δώσε στις καφετέριες, σιγά μην το δηλώσει εδώ :X !! Όλοι παίρνουν smartphone γιατί το εκμεταλέυονται στο έπακρο και πάντα ήξεραν τις δυνατότητές τους. Εγώ πάντως μπορώ να πώ ότι όταν αγόρασα το 7650 δεν ήξερα τι ήταν, το πήρα για την οθόνη του και την κάμερά του. Όταν βέβαια έμαθα τι εστί, του έβγαλα τα μάτια και κόλλησα στα Symbian αλλά δεν το αγόρασα επειδή ήξερα τι ήταν...Το 7610 το πήρα επειδή ήξερα τι εστί Symbian :cool:

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πιστεύω οτι θα όφειλαν να προειδοποιήσουν. Και είναι κάκιστο που τέτοια ειδοποίηση δεν υπήρξε. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο να εκπέμπουν κάμποσα κινητά στο μέγιστο της ισχύος τους γιά κάποιες ώρες.

Δυστυχώς όμως και παρ' όλ' αυτά, είμαι υπερ του μέτρου. Λυπάμαι μόνο γιατί τέτοιου είδους μέτρα

δείχνουν το επίπεδο καφρίλας που κυκλοφορεί γύρω μας και κυρίως μέσα μας.

 

Και γενικά είμαι υπέρ των πλέον αυστηρών μέτρων κατά των ενοχλητικών και αγενών χρηστών κινητών. Του επιτόπιου ξυλοδαρμού συμπεριλαμβανομένου.

:lol:

 

 

(Αλήθεια, εκείνο το πραγματάκι που μπλοκάρει τα κινητά σε μικρή απόσταση και που είναι φορητό, στο σχήμα ενος κινητού με 2 κεραίες, κυκλοφόρησε στην ελλάδα;):shifty:

κάποτε σκότωσα ένα μυρμήγκι γιά πλάκα

κι αυτό πέθανε στ' αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή σου ταιριάζει περισσότερο στο "Ευρυζωνικά Σταθερά Δίκτυα", οπότε καλύτερα να την ξανακάνεις εκεί: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=48
Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το <<τελειο>> κινητο?πως πρεπει να ειναι?τι να εχει,τι να μην εχει? δωστε αποψεις,ιδεες,τεχνικα στοιχεια,σχημα κ.λ.π. που θα δημιουργουσαν το <<τελειο>> πακετο για μια συσκευη :!:[που ξερετε μπορει να μας ακουσει και καμμια εταιρια :lol: :!: ]

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω κινητικοτητα για ενα τοσο ενδιαφερον θεμα μηπως φταιει η ωρα :lol:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

ανοιγω αυτο το θεμα γιατι βλεπω αρκετες αποριες και αιτησεις βοηθειας σχετικα με την συγκεκριμενη τεχνολογια ειτε για handsfree η για θεματα τεχνικα και συνδεσιμοτητας και προτεινω να δινονται εδω ολες οι ερωτησεις-προβληματισμοι-πληροφοριες-σχολια κ.λ.π. :!:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ήδη αρκετά θέματα τα οποία καλύπτουν αυτά που ζητάς.

Search is your friend: http://www.myphone.gr/forum/search.php?searchid=159541

 

Τεχνικές απορίες για το Bluetooth υπάρχουν στο Bluetooth FAQ

 

Αν έχεις κάποια απορία πάνω στο θέμα που δεν καλύπτεται από τα ήδη υπάρχοντα, μπορείς να ανοίξεις νέο thread

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ήδη ανάλογα θέματα:

Το τέλειο κινητό

Το τέλιο desing κινητού!

Ποιό design προτιμάτε;

Επίσης invictus1, καλό θα ήταν να αποφεύγεις τα άσκοπα posts. Αν ενδιαφέρεται κάποιος και έχει να πει κάτι πάνω στο θέμα, να είσαι σίγουρος πως θα απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ήδη αρκετά θέματα τα οποία καλύπτουν αυτά που ζητάς.

Search is your friend: http://www.myphone.gr/forum/search.php?searchid=159541

 

Τεχνικές απορίες για το Bluetooth υπάρχουν στο Bluetooth FAQ

 

Αν έχεις κάποια απορία πάνω στο θέμα που δεν καλύπτεται από τα ήδη υπάρχοντα, μπορείς να ανοίξεις νέο thread

σορυ :!: το ηξερα οταν το ανοιξα αλλα ειπα να συγκεντρωνονταν ολα εδω :rolleyes:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που καλύπτονται όλα, δεν υπάρχει λόγος δημιουργίας και νέου θέματος ;)
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που καλύπτονται όλα, δεν υπάρχει λόγος δημιουργίας και νέου θέματος ;)

Ο.Κ. :!:Aς κλειδωσεις

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ήδη ανάλογα θέματα:

Το τέλειο κινητό

Το τέλιο desing κινητού!

Ποιό design προτιμάτε;

Επίσης invictus1, καλό θα ήταν να αποφεύγεις τα άσκοπα posts. Αν ενδιαφέρεται κάποιος και έχει να πει κάτι πάνω στο θέμα, να είσαι σίγουρος πως θα απαντήσει.

ειμαι νεος στο σκηνικο και κανω οτι μπορω :!: θα στρωσω και θα παιζω πιο cool :cool:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω, λόγω voda τον τελευταίο μήνα το έχω ξεσκίσει το ζήτημα.

 

Συμπέρασμα: 100% συμφωνος με τον petran.

Το μέσο είναι τελείως αναξιόπιστο, πανάκριβο και γεμάτο περιορισμούς.

 

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα ξεκινάει απο το εξής: Δεν υπάρχει ουτε ένας τρόπος να γνωρίζεις αν ο άλλος έχει ενεργοποιημένα τα MMS! Τι και αν έχει το ολοκαίνουριο πανάκριβο 3G βιντεοτηλέφωνο. Το πιθανότερο είναι να είναι στ*κ*ς και να μην έχει μπει στο κόπο να ενεργοποιήσει την υπηρεσία. Τωρα άντε και έστειλες το μηνυμα (έχεις ήδη πληρώσει μισό ευρώπουλο!). Η κατάσταση είναι ακριβως όπως την περιγράφει ο petran. Κλάφτα δηλαδή.

 

Και η κατάληξη: 3 χρόνια υπηρεσία και η τιμή της είναι ακριβως αυτη που πρωτοξεκίνησε!!! H κλίκα της κλίκας. Άντε γεια, άντε γεια...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς Mr Z. Χρόνια Πολλά. Πολύς κόσμος πήρε το 6600 που ήταν καλό και σχετικά φθηνό τηλέφωνο, χωρίς να ξέρει και κυρίως χωρίς να έχει χρησιμοποιήσει ποτέ ούτε στο έλάχιστο τις δυνατότητές του. Ξέρω κόσμο που το χρησιμοποιεί σαν κανονικό κινητό τηλέφωνο (κλήσεις, SMS) , κάμερα (φώτο - βίντεο) και το πολύ πολύ να ανταλλάζει αρχεία (bluetooth) - επιλογή 4.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς Mr Z. Χρόνια Πολλά.

 

Ευχαριστώ να'σαι καλά :D

 

Πολύς κόσμος πήρε το 6600 που ήταν καλό και σχετικά φθηνό τηλέφωνο, χωρίς να ξέρει και κυρίως χωρίς να έχει χρησιμοποιήσει ποτέ ούτε στο έλάχιστο τις δυνατότητές του. Ξέρω κόσμο που το χρησιμοποιεί σαν κανονικό κινητό τηλέφωνο (κλήσεις, SMS) , κάμερα (φώτο - βίντεο) και το πολύ πολύ να ανταλλάζει αρχεία (bluetooth) - επιλογή 4.

 

Πιστεύω πως η ψήφος αντιπροσωπεύει εσένα σαν αγοραστή smartphone και όχι τον κόσμο που βλέπεις...Αλλιώς δεν έχει νόημα η δημοσκόπηση...Άμα ήταν θα ρώταγα: γιατί πιστεύετε πως αγοράζουν smartphone οι άλλοι? ή κάτι τέτοιο :alien:

no offence πάντα :)

 

Θα ψηφιζα το 2 αλλα δεν παιρνει symbian εφαρμογες, sorry.

 

Είναι smartphone η συσκευή σου? :blink: :wacko: Δεν είναι symbian και είναι κάτι άλλο?πχ windows mobile ή linux? Μπερδεύτηκα :O

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κατα νου τις δυνατότητες του 6600 πριν το αγοράσω. Απλά είπες οτι

Όλοι παίρνουν smartphone γιατί το εκμεταλέυονται στο έπακρο και πάντα ήξεραν τις δυνατότητές τους.
και αμέσως μετα το αναίρεσες :)

Εγώ πάντως μπορώ να πώ ότι όταν αγόρασα το 7650 δεν ήξερα τι ήταν, το πήρα για την οθόνη του και την κάμερά του.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

όταν είναι δωρεάν είναι ευχή :rolleyes:

Swstiiiii.... :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...