Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ήξερα που να το ποστάρω παιδιά.Και απλά το ποστάρω εδώ γιατί μου έκανε κάπως εντύπωση μια συσκευή όπως αυτήν.Τί λέτε εσείς;Πώς σας φαίνεται;Εδώ http://www.thepowermachines.com/mobile-innovation/tpm-vipni/ θα την δείτε

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι αν υπάρχει αυτή η συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια σαν κατοχος ενος νεο ν.

Λεει η εταιρια

 

Memory

Internal phone storage: 1GB (up to 320MB free)

RAM: 512MB

 

δηλαδη τα 320 ειναι ι μνημη που χρεισιμευει για να εγκαταστησουμε εφαρμογες αν δεν εχει το τηλεφωνο καρτα μνημης. Σωστα?

Τα 512μβ για να τρεχει το λειτουργικο?

Λεει επισης πως η συσκευη εχει 1γιγα και σου αφηνει μονο τα 320 οπως ειπαμε για εφαρμογες.Με αποτελεσμα να μου βγαζει προβλημα οταν παω να κατεβασω καποιες εφαρμογες και ασ του εχω βαλει 16γιγα καρτα μνημης.την συσκευη δεν την εχω κανει ροοτ.Μπορει να λυθει αυτο το προβλημα με τον περιορισμο στις εφαρμογες?? εχω βαλει το αρρ2sd οσες μετακινουνται ειναι στην καρτα μνημης η αλλες μου τρωνε χορο.

 

Εννας φιλος δινει το Arc s 2μηνων 250ε αλλα απο οτι ειδα στο σιτε λεει αυτα

Memory

 

Internal phone storage: 1GB (up to 320MB free)

RAM: 512MB

Expansion slot: microSD, up to 32GB

 

Αρα ειναι το ιδιο με το νεο ν σωστα??

 

 

 

απο οτι ειδα πχ το HTC Sensation XE εχει

Storage1

Total storage:

4 GB

Available storage:

up to 1 GB

RAM:

768 MB

 

Αυτο σημαινει οτι εχεις 1γιγα για να εγκαταστησεις εφαρμογες χωρις καρτα μνημης?? Σωστα??\

 

 

Αρα αμα πουλησω το νεο ν πρεπει να ψαξω με Available storage για να μην εχω προβληματα με περιορισμο εφαρμογων η υπαρχει κολπακι που να μου ελευ8ερωθει η εσωτερικη μνημη κι αλλο???

 

συγνωμη αν σας κουρασα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

όταν λέει "up to" σημαίνει ότι είναι μέχρι.

 

δλδ αν λέει up to 1 giga σημαίνει ότι θα είναι μέχρι 1 giga χωρίς να υπάρχει κάτι στάνταρ, δλδ ότι τα είναι σόνι και καλά 900 mb

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σας παιδια..

ειμαι καινουριος στον κοσμο των ιντερνετομαγαζων κ σκεφτομαι να αποκτησω το πρωτο android κινητο..αλλα εχω ακουσει τοσα πολλα που εχει αγχωθηκα!οτι λενε πως το κινητο ειναι απο γερμανια και συνηθως ειναι απο αλλου,οτι εχεις θεμα με την εγγυηση,οτι πρεπει να κανεις φακιρικα αν θες να κανεις αναβαθμιση..οτι μπορει να ειναι χρησιμοποιημενο το κινητο.. οποιος μπορει να με βαλει λιγο στο κλιμα ας το κανει..θα εινσι πολυτιμη η βοηθεια του!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχω ψωνίσει από shop του ιντερνέτ πάντα μου ερχόταν σφραγισμένο το προϊόν και σωστό από θέμα εγγύησης,άλλωστε το τονίζω και στην παραγγελιά πως αν δεν ειναι σωστό θα ακολουθήσει επιστροφή,διασυρμός διαδικτυακός και άλλα...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια..

ειμαι καινουριος στον κοσμο των ιντερνετομαγαζων κ σκεφτομαι να αποκτησω το πρωτο android κινητο..αλλα εχω ακουσει τοσα πολλα που εχει αγχωθηκα!οτι λενε πως το κινητο ειναι απο γερμανια και συνηθως ειναι απο αλλου,οτι εχεις θεμα με την εγγυηση,οτι πρεπει να κανεις φακιρικα αν θες να κανεις αναβαθμιση..οτι μπορει να ειναι χρησιμοποιημενο το κινητο.. οποιος μπορει να με βαλει λιγο στο κλιμα ας το κανει..θα εινσι πολυτιμη η βοηθεια του!

ευχαριστω

 

Σε πολλά ιντερνετικά καταστήματα υπάρχουν κινητά παραεισαγωγής. Στο παραεισαγωγής που είχα πάρει εγώ (εν γνώσει μου), το αυθεντικό αυτοκόλλητο είχε βγει ώστε να ανοιχτεί η συσκευασία και να περάσουν στο κινητό ελληνικά. Το γνώριζα βέβαια.

 

Σχετικά με την αναβάθμιση, αν η συσκευή είναι παραεισαγωγής και το κατάστημα δεν έχει αντικαταστήσει το πρωτότυπο product code με το ελληνικό, τότε κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης, χάνεις τα ελληνικά. Αυτά ισχύουν σίγουρα τουλάχιστον στα Nokia S40 και Symbian.

Link to comment
Share on other sites

μεταχειρισμενο να ειναι δεν νομιζω.

παραεισαγωγης θα ειναι σιγουρα.

αν στο καλυπτει με εγγυηση το μαγαζι δεν θα εχεις προβλημα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό το βίντεο από τις ειδήσεις του Καναδά (δείτε μετά το 02:00) ετοιμάζεται σύστημα κατά της κλοπής των τηλεφώνων. Δε μας αγαπάνε οι εταιρίες αλλά επειδή τα κινητά χρησιμοποιούνται πλέον για οικονομικές συναλλαγές είναι αναγκαία η προστασία τους για λόγους ασφαλείας.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια αλλα σε android νομιζω υπαρχουν προεγκατεστημενα τα ελληνικα.

 

ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια αλλα σε android νομιζω υπαρχουν προεγκατεστημενα τα ελληνικα.

product code δεν μπορω να αλλαξω εγω μονος μου?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια αλλα σε android νομιζω υπαρχουν προεγκατεστημενα τα ελληνικα.

 

 

product code δεν μπορω να αλλαξω εγω μονος μου?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

Όντως στα κινητά android πλέον υπάρχουν προεγκατεστημένα τα ελληνικά. Sales code μπορείς να αλλάξεις και μόνος σου (δε γνωρίζω αν γινεται σε όλα τα κινητα, στα samsung galaxy γίνεται). Πάντως είναι καλύτερα να έχεις ένα κινητό με γερμανικό ή γαλλικό firmware γιατί συνήθως παίρνουν γρηγορότερα αναβάθμιση από τα ελληνικά.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους. Μια ερώτηση (για να ξέρω αν τα καταλαβαίνω σωστά). Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα tablet και θέλω να διαπιστώσω τους τρόπους συνδεσιμότητας για internet γιατι θα χρειαστώ tablet που να μπορεί να μπαίνει internet από παντού.

 

Όταν έχουμε tablet που έχει 3g, αγοράζουμε από πάροχο κινητής μια SIM για broadband, τη βάζουμε στο tablet και γίνεται η δουλεια. Όταν όμως το tablet έχει μόνο WiFi?

 

Για να υπάρχει internet on the go σε αυτή την περίπτωση οι επιλογές είναι 2.

α) tethering από κινητό

β) στικακι 3g από πάροχο κινητής συνδεδεμένο στη USB θύρα που πρέπει να διαθέτει το tablet.

 

Τα λέω καλά ή κάνω κάτι λάθος;

Θέλω να πάρω το Xoom 2 της Μotorola αλλά θέλω να είμαι σίγουρος οτι θα μπορώ να βρώ λύση στο πρόβλημα του οτι δεν έχει 3g από μόνο του.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησουλες σχετικα με την Wind και τον τροπο λειτουργιας του δικτυου της και γενικοτερα των δικτυων και θα ηθελα οποις ξερει να μου απαντησει. Ολες αφορουν καποια περιστατικα που μου εχουν τυχει και θελω να μου πειτε κατα ποσο ισχυουν εαν ξερετε.

  • Κλησεις κατα τις οποιεις ενω εγω ακουω οτι το τηλεφωνο χτυπαει κανονικα, στο αλλο ακρο δεν φαινεται καν η αναπαντηση κληση... Μπορει να συμβει αυτο? Πως εξηγειται?
  • Εαν εγω στειλω καποιο μηνυμα, υπαρχει περιπτωση αυτο το μηνυμα να μην φτασει ποτε στον προορισμο του? Δεν λεω να φτασει με καποια καθυστερηση, αλλα να μην φτασει και παραδωθει ποτε... Και πανω σε αυτο, εαν η αναφορα παραδωσης μου λεει οτι το μνμ παραδωθηκε, ειναι 100% σιγουρο οτι το μηνυμα εχει παραδωθει? Πως ακριβως λειτουργει αυτο?

Οποιος ξερει και μπορει ας μου δωσει παρακαλω τα φωτα του!

Link to comment
Share on other sites

1) αυτό ακριβώς μου έτυχε όταν καλούσα σε ένα iPhone. το αποτέλεσμα ήταν ότι είχε πρόβλημα το firware (του iPhone) κι ήθελε update, το οποίο κι έγινε

 

2) μιλάς για τα συμβατικά SMS? αν ναι μπορεί να μην πάει αν παράδειγμα δεν έχεις υπόλοιπο στην κάρτα ή ο αριθμός που το στέλνεις δεν χρησιμοποιείται. αλλιώς το μύνημα ούτως ή άλλως θα φύγει, όταν μπει εντός δικτύου παρόχου.όταν έρχεται αναφορά το μύνημα έχει φτάσει στον προορισμό του.

Link to comment
Share on other sites

1) αυτό ακριβώς μου έτυχε όταν καλούσα σε ένα iPhone. το αποτέλεσμα ήταν ότι είχε πρόβλημα το firware (του iPhone) κι ήθελε update, το οποίο κι έγινε

 

2) μιλάς για τα συμβατικά SMS? αν ναι μπορεί να μην πάει αν παράδειγμα δεν έχεις υπόλοιπο στην κάρτα ή ο αριθμός που το στέλνεις δεν χρησιμοποιείται. αλλιώς το μύνημα ούτως ή άλλως θα φύγει, όταν μπει εντός δικτύου παρόχου.όταν έρχεται αναφορά το μύνημα έχει φτάσει στον προορισμό του.

 

1) Αυτο εχει συμβει αρκετες φορες σε ενα galaxy s το οποιο παρουσιαζει καποια προβληματα κ κολληματα, οποτε μπορει να φταιει το firmwire.

2)Ναι, για κανονικα συμβατικα sms. Νε υπολοιπο στην καρτα κανονικα κ σε νουμερο που χρησιμοποιειται. Υπαρχει περιπτωση το μνμ να μην παραδωθει ποτε? Σαν να χαθει ας πουμε? Γιατι κ τωρα πριν λιγο που ειπε καποιος οτι εχει στειλει το ιδιο μνμ 3 φορες απο το πρωι κ εγω δν το εχω παρει. Το κινητο εχει σημα κανονικα γιατι με τον ιδιο αριθμο στελνω κ αλλα μηνυματα τωρα, απλα αυτα τα συγκεκριμενα δν εχουν ερθει ποτε... Ειναι πιθανο αυτο η απλα με δουλευει? Οσο για τις αναφορες, απαξ κ ερθει αναφορα παραδωσης σημαινει οτι παραδωθηκε? Σιγουρα σιγουρα?

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει σήμα, υπάρχει κάρτα , τότε δεν υπάρχει λόγος να μην σταλεί-ληφθεί κάποιο SMS.

απόλυτος δεν είμαι ποτέ για τίποτα.

αν μιλάμε για παλιά κινητά είχαν θέματα. π.χ. αργούσε η αναφορά ενώ ήδη είχε ληφθεί το SMS από τον παραλήπτη.

για καινούργια κινητά τέτοιο θέμα δεν έχω δει πουθενά, δηλαδή να φύγει μύνημα ενώ υπάρχει σήμα-κάρτα και να μην ληφθεί. πόσο μάλλον αν υπάρχει κι αναφορά παράδοσης.

 

Android έχεις? αναφορά του έχει έρθει του τύπου που στα στέλνει τα SMS? μόνο έτσι θα μπορέσεις να δεις αν όντως σου στέλνει και δεν τα λαμβάνεις τα SMS. αν ναι τότε πάμε σε θέμα είτε παρόχου (μερικές φορές ακόμα κι αν έχουμε full σήμα, δεν μπορούμε να στείλουμε SMS ή να κάνουν κλήσεις, ξέρω περίεργο αλλά μου έχει τύχει), είτε software.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, μου ειπε οτι τα μηνυματα σταλθηκαν κανονικα και με αναφορες παραδωσης κ εγω στο κινητο μου δεν εχω παρει τπτ απο αυτα... Τα υπολοιπα που σταλθηκαν τα εχω παρει... Σαν να εξαφανιστηκαν τα συγκεκριμενα...

Οποτε κατι δεν στεκει καλα σε αυτο που μου ειπε ετσι?!

Link to comment
Share on other sites

με βάση αυτά που ξέρουμε και με βάση την λογική κάτι δεν κολλάει σε αυτήν την ιστορία..

 

τις είδες με τα μάτια σου τις αναφορές παράδοσης?

μήπως τελικά δεν έφυγαν καν τα SMS από αυτον?

είναι συγκεκριμένα SMS από τον ίδιο που δεν ήρθαν? εννοώντας άλλα SMS του σου ήρθαν?

Link to comment
Share on other sites

1) Είναι το λεγόμενο ghost call και συνέβαινε σε κάποια κινητά όπως το optimus 3D

2) Αν εχεις πάρει αναφορά παράδοσης τοτε 100% εχει παραδοθει ενα μηνυμα. Εξαιρεση ίσως αν ειναι γεματη η μνημυ του κινητου οποτε γινονται διαφορα περιεργα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι dual-sim συσκευες και η Multi-sim cards δεν με εχουν ικανοποιησει, εδω και χρονια εχω σκεφτει το εξης και δεν μπορω να το βρω υλοποιημενο. Μεσω καποιας ασυρματης τεχνολογιας, (ειτε wifi, ειτε bluetooth) να συνδεσεις δυο κινητα, και να μπορεις οταν να δεχεσαι τις κλησεις στο 1 απο αυτα. Εστω δηλαδη οτι εχεις το κινητο με το βασικο αριθμο, και ενα δευτερο whatsup, κλασσικες ελληνικες πατεντες δηλαδη. Ε απλα οταν χτυπαει το 2ο κινητο να μπορεις να δεις την κληση και να την απαντησεις στο 1ο. Απλα πραμματα. γιατι δεν υπαρχει καποια ετοιμη εφαρμογη για αυτο? Ε προφανως στο εξωτερικο που ολοι ασχολουνται με Mobile developing δεν εχουν προβλημα με τα data plan τους και δεν εχουν κατσει να σκεφτουν κατι τετοιο, καθως δεν φανταζομαι πως για αυτους ενας τετοιος προγραμματισμος θα ηταν προβλημα!

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...