Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω δει αρκετα dummies απο κοντα. οι προσωψεις στα περισσοτερα δεν ειναι "κανονικες". π.χ.δεν πατιουνται τα κουμπια. μπορει να ψαξεις στο ebay για την προσοψη που θες! εχει καλες τιμες!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά χαρά σε όλους!!

 

Τώρα που πλησιάζει το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου και πολλοί από εμάς θα βρίσκονται διαρκώς σε κίνηση,

αποκτά ενδιαφέρον το παρακάτω ερώτημα που θα σας θέσω:

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κινητό με τηλεοπτικό δέκτη DVB-T & κωδικοποίηση MPEG4, ούτως ώστε να μπορείς να βλέπεις ελεύθερα στο κινητό σου, τα ψηφιακά κανάλια της DIGEA, που ήδη εκπέμπει σε πολλές περιοχές της χώρας ????

 

Έχω ψάξει λίγο στο διαδίκτυο και αυτό που διαπίστωσα είναι ότι κυκλοφορούν

οι παρακάτω κατηγορίες TV κινητών:

1. Kινητά με αναλογικό δέκτη τηλεόρασης (ως επί των πλείστων κινεζικά)

2. Κινητά με ψηφιακό δέκτη DVB-H (δυστυχώς δεν παρέχεται στην Ελλάδα, ενώ παρέχεται στην Αλβανία και στο Ιράν- ά ρε, πόσο πρωτόγονοι είμαστε)

3. Κινητά με ψηφιακό δέκτη και DVB-H ΚΑΙ DVB-Τ, αλλά κωδικοποίησης MPEG2 (δηλαδή μπορείς να παρακολουθείς μόνον τα ψηφιακά της ΕΡΤ και όχι της DIGEA, που έχει κωδικοποίηση σε MPEG4)

 

Αυτές τις 3 κατηγορίες βρήκα....

 

Ξέρει κανείς εάν υπάρχει ή βρίσκεται στα σκαριά, κινητό που να έχει δέκτη DVB-T, αλλά με κωδικοποίηση MPEG4????

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων....!;);)

Link to comment
Share on other sites

Το nokia n96 ειχε τετοιο δεκτη για κοιταξε το

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Το nokia n96 ειχε τετοιο δεκτη για κοιταξε το

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Όχι, κάνεις λάθος!

Το Ν96 έχει δέκτη DVB-Η (που ξαναλέω υποστηρίζεται σε διάφορες χώρες, μεταξύ των οποίων- στην Αλβανία και στο Ιράν, αλλά όχι και στην Ελλάδα (!?!?!).

Το Ν96 δεν έχει δέκτη DVB-Τ.

Το μοναδικό Νόκια που έχει δέκτη DVB-Τ, είναι το Nokia 5330 Mobile TV Edition.

Αλλά δεν γνωρίζω σε ποιά κωδικοποίηση- MPEG4 ή MPEG2???

Δηλαδή θα μπορείς να παρακολουθείς και τα ψηφιακά της DIGEA, που έχει κωδικοποίηση σε MPEG4, εκτός από αυτά της ΕΡΤ (MPEG2)???

 

Αυτό είναι το ερώτημα.....;);)

Link to comment
Share on other sites

Aπο επώνυμα δεν ξέρω κάποιο αλλά ρίξε μια ματιά σε αυτά:

http://www.dualsimmobileshop.co.uk/dvb-digitaltv-mobile-c-10.html?zenid=jqervb82c0p5s02cn0v5trc3e0

 

Δεν ξέρω αν κάνουν οι προδιαγραφές αλλά δες τα.

Link to comment
Share on other sites

Aπο επώνυμα δεν ξέρω κάποιο αλλά ρίξε μια ματιά σε αυτά:

http://www.dualsimmobileshop.co.uk/dvb-digitaltv-mobile-c-10.html?zenid=jqervb82c0p5s02cn0v5trc3e0

 

Δεν ξέρω αν κάνουν οι προδιαγραφές αλλά δες τα.

 

Δεν γράφουν απολύτως τίποτα για την "ταμπακιέρα".

Γράφουν γενικώς και αορίστως "High Definition Digital TV".

 

Αυτό δεν μου λέει τίποτα δυστυχώς....:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κουράζεσαι σου λέω οτι δεν υπάρχει κάτι ακόμα.Αν υπάρξει κάτι απο επώνυμη εταιρία θα το μάθεις σίγουρα,αν βγει αντίστοιχα κάτι σε κινέζικο θα το δεις στο φόρουμ με τα κινέζικα κινητά

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να αγορασω ενα dummy κινητο (αυτα της βιτρινας) να του βγαλω την προσοψη και την περασω στο κινητο μου??? Το ρωταω γιατι οι προσωψεις ειναι στην τριπλασια τιμη απ οτι πουλαν τα ψευτικα της βιτρινας....

 

Αυτα που βλεπεις στη βιτρινα δε φορανε κανονικες προσοψεις..ειναι ψευτικα πλαστικα με ποιοτητα οσο ενα παιχνιδακι που παιζει ενα 3χρονο παιδι:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω δεν ειπα οτι τα τσεπωνει η κοσμοτε, εγω για αισχροκερδια μιλησα. Επειδη πανε στο κρατος δηλαδη σημαινει οτι ειναι οκ να σκαει 30 ευρω τα οποια δεν δικαιολογουνται πουθενα και ουτε ξερουμε πως υπολογιζονται?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες ορίζει ο νόμος το DOA; Μπορεί να επιστραφεί και σε κάποιο εξουσιοδοτημένο service ή μόνο στο κατάστημα από το οποίο αγοράστηκε η συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μεγάλο ερώτημα που δε μπορώ να του δώσω απάντηση.

Πώς θα είναι το μέλλον των κινητών τηλεφώνων; Τι εννοώ...

Έχουμε ήδη τηλέφωνα trasparent, τηλέφωνα με οθόνη και ήχο HD, ταχύτητες τρομακτικές, internet παντού, οθόνες αφής, κάμερα επίσης. Τα κινητά τηλέφωνα έχουνε τα πάντα (εκτός, βέβαια, από τη δυνατότητα να κάνουν καφέ, αλλά δε πρόκειται να επεκταθώ σε αυτό).

Τι θα συμβεί στο μέλλον; Τι άλλο σκέφτεστε πως θα ενσωματώσουν; Εγώ δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάχνει και καφέ!!!!

 

http://www.pomegranatephone.com/

 

:lol::lol::lol:

 

Πάντως αυτό που θέλω να δω τώρα είναι να ξαναμειώσουν τις διαστάσεις τους...Ιδίως αυτό το dell μόνο tablet θα έπρεπε να αποκαλείται. Τι να το κάνω ρε παιδιά αν δεν μπορώ να βάλω το κινητό στην τσέπη μου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάχνει και καφέ!!!!

 

http://www.pomegranatephone.com/

 

:lol::lol::lol:

 

Πάντως αυτό που θέλω να δω τώρα είναι να ξαναμειώσουν τις διαστάσεις τους...Ιδίως αυτό το dell μόνο tablet θα έπρεπε να αποκαλείται. Τι να το κάνω ρε παιδιά αν δεν μπορώ να βάλω το κινητό στην τσέπη μου;;;;

 

Αφού άρχισαν να βγάζουν smartphone σε μικρές διαστάσεις χωρίς πολλές παραχωρήσεις, τότε μάλλον κι αυτό έχει ήδη συμβει.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Ωραία διαφήμιση αυτή με τον καφέ, την είχα δει παλαιότερα. Δεν κάνει μόνο καφέ. Πολλά κάνει, αλλά καλύτερα να το δούμε λίγο πιο πραγματικά το θέμα. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν πράγματα που μπορούν να γίνουν το μέλλον των κινητών, χωρίς να είναι το να φτιάχνουν καφέ, τοστ, πίτσες κλπ.. Θα σας γράψω μερικά εδώ και πολλά από αυτά μπορεί να τα δούμε στο κοντινό μέλλον.

 

  • Καταρχήν οι μπαταρίες είναι κάτι που θέλει βελτίωση. Υπάρχουν κινητά με απίστευτες δυνατότητες που δυσκολεύονται να κρατήσουν πάνω από 1,5 μέρα...
  • Έξοδος HDMI. (με βάση τις φήμες, θα υπάρχει στο HTC Evo 4G)
  • Δυνατότητα σύνδεσης από οπουδήποτε με τον υπολογιστή του σπιτιού (αν φυσικά είναι ενεργοποιημένος) για μεταφορά αρχείων για παράδειγμα. (δεν ξέρω αν γίνεται ήδη)
  • Θα γίνουν φυσικά ταχύτερα με διπύρηνους επεξεργαστές και μεγαλύτερες RAM.
  • Να μετατραπούν περισσότερο σε υπολογιστές (κάτι που ήδη γίνεται με τα Smartphone). Μην φτάσουμε όμως και στο σημείο να κάνουμε συνθέσεις κινητών γιατί δεν θα έχει φάση η επιλογή συσκευής μετά...
  • Και φυσικά να γίνουν επιτέλους πιο ανθεκτικά και ειδικά αυτά με οθόνη αφής... Δεν λέω, υπάρχουν η θήκες, αλλά δυστυχώς χαλάνε τελείως την αισθητική του κινητού και το κάνουν πιο χοντρό κάτι που σε δυσκολεύει όταν το έχεις στην τσέπη.
  • Μία λύση για το από πάνω είναι αυτή ΕΔΩ. Δεν ξέρω πόσο λειτουργική είναι, αλλά δεν θα σπάει με τίποτα... Το πρόβλημα είναι ότι είναι μόνο οθόνη. Που θα είναι το hardware ???? :p

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάχνει και καφέ!!!!

 

http://www.pomegranatephone.com/

 

:lol::lol::lol:

 

Το greek edition αυτού του τηλεφώνου θα έχει έναν μικρό αναδευτήρα για να φτιάχνεις Frappe... :D:D:D

 

Πέρα από την πλάκα θα ήθελα και εγώ να δω καλύτερες μπαταρίες. Ειδικά όταν μπαίνεις στο internet ζεις ένα δράμα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερες μπαταρίες και μείωση διαστάσεων...Αν και βλέπω να υπάρχουν στα εργαστήρια οθόνες εύκαμπτες, οπότε παίζει να μειωθούν και δραματικά...
Link to comment
Share on other sites

Και θα ειναι ακομα αλλες 100 φορες καλυτερα απο mp4 players και ipod κλπ γιατι:

 

1) Τα κινητα θα εχουν παντα καλυτερη CPU απο οτι τα mp4 και ipod που παιζει μεγαλο ρολο οπως ειπε και ο stavros11.

 

2) Τα κινητα θα υποστηριζουν και FULLHD 1920x1080p ενω τα mp4 και ipod υποστηριζουν μεχρι 640x480 σε φορματ mp4 και μερικα 176χ144 σε AMV που ειναι μη χειροτερα.

 

3) Τα κινητα εχουν διαφορα ανοιχτα Λειτουργικα Symbian,Windows Mobile κλπ και μπορεις να βαλεις προγραμματα που εχουν πολλα Visualizations,10 μπαρες ισοσταθμιστη και υποστηριξη πολλων φορματ βιντεο και ηχων ενω τα mp4 και ipod υποστηριζουν καποια συγκεκριμενα φορματ και τα περισσοτερα visualization ειναι ψευτικα.

 

4)Oι οθονες των κινητων ειναι πολυ καλυτερα απο οτι τα mp4 και ipod

 

Απο οτι βλεπω πεφτουν οι πωλησεις των mp4 και ipod γιατι τωρα ποιος θα αγορασει ενα καλο mp4 ή ipod με 200ε που δεν εχει καλη οθονη με καλα χρωματα και τα περισσοτερα mp4 δεν εχουν εξωτερικα ηχεια ή εχουν αλλα ειναι μικρα και δεν ακουγονται σχεδον καθολου. Εγω πιστευω οτι στο μελλον δεν θα πουλανε ποια mp4 και ipod.

 

Δεν ξερω αν ειναι offtopic αυτο που ειπα γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτο που ειπα ανηκει στους διαξιφισμους :(

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Αν και πολύς κόσμος θα δυσαρεστηθεί με την άποψή μου εγώ θα την πω.

Υπόψιν ότι δεν θέλω να κάνουμε καμιά διαμάχη εδώ μέσα, απλά να πω μια άποψη που υπάρχει με όλη αυτήν την νέα τεχνολογία που ήρθε εδώ και αρκετά χρόνια και σε εμάς, την Ελλάδα.

Τον τελευταίο καιρό γίνετε μια συνεχή, καταγαιστική θα έλεγα, διαφημιστική διαμάχη να μας πουλάνε κινητά smartphones.

Καλή αυτή η καμπάνια που γίνετε, δεν λέω, αλλά για την Ελλάδα έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα. Δεν μας δίνουν ικανοποιητικό Internet ούτε σε ποσότητα ούτε και σε τιμή για να εκμεταλλευτούμε την μόνη δυνατότητα αυτών των συσκευών όπου όλες οι εταιρίες ανεξαιρέτως έχουν δώσει την μεγαλύτερη βαρύτητα.

Μια δική μου ιδέα προς τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας είναι μία.

Φτιάξτε κάποια μοντέλα τα οποία να μην έχουν την διαδικτυακή πρόσβαση και δώστε βαρύτητα στην ψηφιακή φωτογραφία και στο ψηφιακό βίντεο με ήχο.

Με ένα καλό προγραμματάκι που βάζουν στις κανονικές φωτογραφικές μηχανές θα είναι κάτσε καλά συσκευές. Και αν το κόστος είναι λίγο πιο ακριβό από τις φωτογραφικές μηχανές βγάλτε το gps όπου έτσι κι αλλιώς είναι αποδεδειγμένα μειονεκτικα στα κινητά (μιας και οι πλοηγοί κάνουν ήδη σωστή και καλή δουλειά, γιατί να έχουμε τα κινητά όπου οι gps κεραίες είναι χαμηλής ποιότητας δέκτες;) και θα δείτε μια νέα κατηγορία smartphones που θα κάνουν θραύση.

 

Πάντα όλα αυτά κατά την δική μου μικρή άποψη έχοντας ενα κινητό αυτής της κατηγορίας εδώ και κάτι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Μα, τα smartphones δε λέγονται έτσι για τον λόγο του ότι κάνουν σχεδόν τα πάντα;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...