Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνο με τον φιλο Dead Angel στο θεμα του AppStore..

Πολυ κριμα και πολυ «φιλτραρισμα» στις εφαρμογες που «παιρνουν το ΟΚ».. Δυστυχως..

 

Αλλα γιατι τους πειραξε? Αφου τα 100$ τα εβγαλαν. Και αν δεν ειναι τζαμπα και η εφαρμογη δεν παιρνουν και αλλα λεφτα(ποσοστο απο τις πωλησεις)? Κατι τετοιο σα να ειχα διαβασει σε καποια εφημεριδα, αλλα αν κανω λαθος διορθωστε με..

 

Και επισης, οταν λεμε Open Source λειτουργικο, τι ακριβως εννοουμε?:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://en.wikipedia.org/wiki/Opensource ;)

 

και εμένα θα με ενδιάφερε κάτι σε android αν και το φοβάμαι μήπως είναι σχετικά ανώριμο ακόμη, οπότε μένω σε S60

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις ένα παλιό τηλέφωνο (10ετίας) που υποστηρίζει μόνο ένα δίκτυο. Θα βάλεις εσύ μια κάρτα άλλου δικτύου και θα δείχνει ότι δεν έχει δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

Ολοι γνωρίζουμε τα 5ψήφια με χρέωση από 0,30€ - 2,00€ ανά sms. Ποιες εταιρείς όμως παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες και ποιο το κέρδος της συνεργαζόμενης επιχείρησης;

 

Η μόνη που βρήκα μέχρι στιγμής είναι η m-stat.gr αλλά κρατάει πολύ μεγάλη προμήθεια, 50% για κάθε sms.

 

 

Ξέρετε άλλες εταιρείες που παρέχουν τέτοιου είδους υπηρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ανανέωση 16.07.09.

Μοντέλα που προστέθηκαν:

 

Sony Ericsson: C510, C902, C903, F305, G705, T700, W302, W350i, W395, W595, W705, W715, W902, W910i, W995, X1 Xperia

 

LG: KP500 Cookie, KF750 Secret, KM900 Arena, U990 Viewty, KC910 Renoir, KE850 Prada, KE970 Shine

 

Samsung: C3050, B2100, GT-B2700, SGH-D880, GT-S5600, i8510, GT-M7600, GT-S8300, GT-S8000, i900 Omnia, i8910HD

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ανανέωση 16/7/09.

 

Μοντέλα που προστέθηκαν:

 

Nokia 5630 / 5800 / 6303 / 6700 / 6720 / E51 / E52 / E55 / E75 / N82 / N85 / N86

 

& Apple iPhone 3G / 3GS by pperiklis.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάντα την απορία πόσο μεγάλες ταχύτητες μπορεί να φτάσουν τα HSDPA-HSPΑ+

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι μπορεί κανείς να πιάσει πάνω από 8Mbps...

Ας δούμε λοιπόν όσοι έχετε τι ταχύτητες πιάνετε.

Καλό θα ήταν να κάνετε και ένα ποστ για να λέτε σε ποια περιοχή είστε...

Tech Ministry -> http://techministry.gr

TechMinistry: Thessaloniki's Hackerspace

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το http://www.speedtest.gr/. Κάνε/τε ένα έλεγχο από εκεί και …θα δεις/είτε.

Πολλά από αυτά που υπόσχονται είναι τραγικά ψέμματα.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε ποιές κεραίες είναι αναβαθμισμένες,πχ υπάρχουν κεραίες 3.6 Mbps,7.2Mbps και πλέον 21.6 Mbps,αν σε μια κεραία όπως εγώ στον Περισσό η οποία είναι 3.6Mbps κατεβάζω με 2.5 Mbps από ftp ntua όπως τώρα μέσω Cosmote,είναι καλά,αν ομως είσαι σε κεραία 21.6 και καταβάζεις με 2 είναι χάλια και στις 2 περιπτώσεις θα έχω ψηφίσει 1-3 Mbps οπότε θεωρώ ότι αν δεν ξέρουμε τι ταχύτητα υποστηρίζουν οι κεραίες δεν είναι ενδεικτικά τα αποτελέσματα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι Λαμια και εχω το cosmote internet on the go το οποιο υποσχεται ταχητητες εως 7,2 Mbps, αυτο βεβαια δεν ισχυει γιατι κατα κορον οι ταχυτητες αν φτασουν τα 512Kbps ειμαι ευχαριστημενος.Βεβαια πρεπει να τονισω οτι τους τελευταιους 5 μηνες μια και μονο φορα επιασε τα 2Mbps (παντα απο ftp server) κατεβαζοντας drivers απο την nvidia με 200-230kb/sec.

Υπαρχουν και περιπτωσεις βεβαια, και δεν ειναι και λιγες, που το internet πραγματηκα σερνετε με ταχυτητες κατω και απο τις απλες dialup γραμμες που ειχαμε στο παρελθον.

Γιάννης::google:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν έχει θιχτεί το θέμα ξανά, αλλά η αναζήτηση μου βγάζει όλα τα threads...

 

Ψάχνω για ένα πρόγραμμα που να στέλνει sms μέσω κινητού (sonyericsson κατα προτίμηση), αλλά να μπορεί να αλλάξει το νούμερο του αποστολέα και να δείχνει αλφαριθμητικούς χαρακτήρες. Αν μπορεί να κάνει και μαζική αποστολή, ακόμη καλύτερα.

Μάλλον ζητάω πολλά, αλλά αν κάποιος έχει κάποια ιδέα...

Τα διάφορα sites με credits για αποστολή κλπ δεν με ενδιαφέρουν.

Ευχαριστώ.

ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι...στο thread αυτό μιλάνε κυρίως για site με sms ή εφαρμογές για sms που εγκαθίστανται στο κινητό. Εγώ αναζητώ softare για pc
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

kalvin, ο κολλητός μου είναι παρόμοια περίπτωση!

Πρέπει για τη δουλειά του να πηγαίνει συχνά σε ένα υπόγειο στο οποίο δεν έχει καθόλου σήμα. Έτσι όταν το πρωί θέλει να κοιμηθεί παραπάνω, βάζει το κινητό του σε μια κατσαρόλα και κλείνει το καπάκι!

Όταν ξυπνήσει ...ανοίγει την κατσαρόλα και αν έχει αναπάντητες ότι τον ψάχνανε από τη δουλειά τους λέει ότι ήταν στο υπόγειο! ;)

 

Καλό κόλπο αν δουλεύει αλλά δεν γίνεται να κουβαλάς μια κατσαρόλα μαζί σου αν θέλεις να κρυφτείς εκτός σπιτιού! :D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για τις SIM των κινητών εξελίσσονται τεχνολογικά και αυτές πρέπει να γίνεται αλλαγή με νεότερη; σε τι ακριβώς εξελίσσονται οι νεότερες SIM;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο σημειο εδω για να κανω το σχετικο ποστ-ερωτηση. Αν δεν ειναι, ας μεταφερθει στο σωστο.:O

 

Θελω να ρωτησω το εξης:

Εν οψει ανανεωσης του συμβολαιου μου, θα ηθελα να ξερω αν μπορω με καποιον τροπο να πληροφορηθω για τυχον προσφορες που μπορει να βγαλουν οι εταιριες κινητης τηλεφωνιας.:ninja:

Και εξηγω.

Το πασχα, εβγαλε μια προσφορα η Vodafone, που σε ενα συγκεκριμενο παγιο αγοραζες ΟΠΟΙΑ συσκευη ηθελες ΔΩΡΕΑΝ:blink:(νομιζω το προγραμμα Ευελικτο 100 ή οπως το ονομαζει η Voda αυτο που εχεις 100€ και τα κανεις ο,τι θελεις).

Η Cosmote σου ελεγε, αν ερθεις σε μενα απο αλλο δίκτυο, σου δινω δωρο επιπλεον της αναβαθμισης €300:blink:. Αλλα επρεπε να το κανεις σε καταστημα Γερμανος την μεταφορα/νεα συνδεση.

Για την wind δεν ξερω.

 

Προφανως και απο τωρα δεν μπορω να ξερω, αλλα αυτα γενικα, αν δεν μπεις σε καποιο μαγαζι να τα ρωτησεις, δεν θα τα μαθεις. Γιατι αυτο για την Cosmote και τον Γερμανο το εμαθα εντελως κατα τυχη που μπηκα σε ενα κατστημα απλα και μονο για να παρω ενα φυλλαδιο και επειδη ακουω τους πωλητες τι εχουν να μου πουν, ακουσα και αυτον και μου το ειπε.

 

Αλλα μετα, μπηκα στο site στο internet και δεν ελεγε τιποτα. Και ανοιξα επίτηδες την τηλεοραση να ψαχνω να βρω καμια διαφήμιση αλλα παλι τζιφος.:wacko:

 

Και γενικα, κατα καιρους, γινονται πολλες τετοιες προσφορες.

Ο μονος τροπος για να τις μαθαινουμε ειναι δηλαδη να μπαινουμε να ρωταμε στα καταστηματα?:O

Οχι τιποτα αλλο, αλλα εκτος οτι ειναι και πολλα, θα μπορουσες κάλλιστα να πεσεις σε ανενημερωτο υπαλληλο ενω να ισχυει μια προσφορα.:confused:

Για αυτο λοιπον, αν ξερεις καποιος κατι επ'αυτου, θα τον παρακαλουσα να το μοιραστει μαζι μας γιατι ειναι κριμα να χανονται τετοιες προσφορες.:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά αυτό με την μπαταρία νομίζω έχει εφαρμογη....

 

Εγω παντως το δοκιμασα σε κινητο samsung M3510 beat και με καρτα σιμ cosmote whatsup, και μου εβγαλε το μηνυμα οτι ειναι απενεργοποιημενο. (ο συνδρομητης....απενεργοποιημενο).

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις με το σχεδιο των οπτικων ινων το οποιο θα ξεκινησει σιγα-σιγα να μπαινει σε εφαρμογη επιτελους και στην Ελλαδα, τι καινουργιες καινοτομιες θα αντιμετωπισουμε?

 

Καινοτομιες οι οποιες δεν ειναι τοσο ορατες με το ADSL?

 

Νομιζω ειναι ενα ενδιαφερον θεμα

Link to comment
Share on other sites

το 3G ήρθε στην Ελλάδα γύρο στο 2004

το θέμα είναι ότι χρησιμοποιεί κάνεις το

3G για βίντεο κλήση ή μόνο για ίντερνετ?

 

-θα μου πείτε εδώ δεν υπάρχει παντού

σήμα 3G.

-έστω όπου υπάρχει.

 

+εγώ προσωπικά δεν έχω δει κανένα να

κάνει βίντεο κλήση

+εγώ πάντως το χρησιμοποιώ για γρήγορο

ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Μονο για βίντεο κλήση
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν γίνει το θαύμα και πιάσομε σε περισσότερες περιοχές στη Ρόδο 3G, θα δούμε γιατί θα το χρησιμοποιήσουμε... Εγώ πάντα μόνο σε κάτι κεντρικές περιοχές έπιανα, όταν είμουν πχ. σε αμάξι και κάτι τέτοιο. Τι να την κάνω την βιντεοκλήση και το Internet τότε.

Πάντως αν γίνει το θαύμα, πιο πολύ για βιντεοκλήση μου φένετε θα το χρησιμοποιώ, γιατί στο Internet, προτιμώ να μπένω με WiFi, που δεν χρεώνετε κιόλας. Τώρα αν είμαι κάπου που έχει 3G, και δεν έχω WiFi, και είναι αναγκαίο να συνδεθώ... Θα συνδεθώ. Και βιντεοκλήση όμως με ποιον να κάνεις... Εγώ δεν βλέπω να ασχολήτε κανένας από τα άτομα που ξέρω...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσες φορές χρησιμοποίησα το 3G ήταν μόνο για βίντεο κλήση!Προτιμώ το Wi-fi.Σε Όποια περιοχή κι αν πάω σίγουρα υπάρχει ένα Flocafe ή Starbucks ώστε να έχω δωρεάν ίντερνετ (λόγω Forthnet) ή μπορεί άνετα να πιάσω από...άλλου...! ;)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει στην Αθήνα, πιστεύω θα υπάρχουν σε κάθε πολύκατοικία το λιγότερο 2-3 που να έχουν WiFi και σίγουρα κάποιους θα πετύχεις να μην έχουν βάλει και κωδικό. Starbucks και Flocafe έχω κι εγώ την δυνατότητα να συνδεθώ (λόγω forthnet κι εγώ) αλλά Starbucks έχει μόνο 2 σε όλη τη Ρόδο...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...