Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Ελλάδα είναι η χώρα που ξεχωρίζουν οι φελλοί σε όλα τα επίπεδα. Πάντως υπάρχουν και τίμιοι και καλοί επιστήμονες οι οποίοι, είτε προσπαθούν με τα λιγοστά μέσα και τα πολλά εμπόδια να κάνουν καλά τη δουλειά τους, είτε φεύγουν για το εξωτερικό όπου συνήθως διαπρέπουν.

 

Το θέμα της προστασίας από τις εξωτερικές πηγές η/μ ακτινοβολίας, όπως οι κεραίες, είναι πάρα πολύ σημαντικό. Οπως είπε και ο KakosAsteris: αν προστατευθούν οι "ευαίσθητοι" χώροι θα σταματήσουν να υπάρχουν αντιδικίες. Κανένας δεν θα νοιάζεται αν έχει κεραία κοντά του γιατί πολύ απλά θα μπορεί να προστατευθεί εύκολα και απλά.

 

Το θέμα με τη δημιουργία κλωβού faradey ακούγεται ενδιαφέρον αλλά υποψιάζομαι πως εμπεριέχει πολλά τεχνικά θέματα και απαιτεί αυστηρή εξειδίκευση για την υλοποίηση. Σίγουρα θα είναι μία δύσκολη και ακριβή λύση.

 

Oσον αφορά στην προστασία ενός κτιρίου, δεν τίθεται θέμα παραμβολών και δεν τίθεται θέμα χρήσης ραδιοσυχνοτήτων. Γενικά η χρήση νόμιμων μη-ηλεκτρονικών υλικών και μέσων για την προστασία ενός κτιρίου σε καμία περίπτωση δεν εμπίπτει στους τηλεπικοινωνιακούς νόμους αλλά στους πολεοδομικούς.

 

Οσον αφορά στους καταστροφικούς σεισμούς: η διατήρηση των δικτύων κινητής τηλεφωνίας είναι πολύπλοκο ζήτημα. Μιλάμε για καταστροφή κτιρίων, τηλεπικοινωνιακών εγκαταστάσεων και υποδομών, διακοπές ρεύματος, κατακόρυφη αύξηση της ζήτησης κ.α. Αρα, θα είμαστε τυχεροί αν λειτουργήσει το ... σταθερό μας μέσα σε 24 ώρες.

 

Η πολεοδομία ελέγχει τη στατικότητα των κτιρίων και έχει τη δυνατότητα να επεμβαίνει όταν υπάρχουν πολεοδομικές παραβάσεις. Η εγκατάσταση εξωτερικών μονάδων αλλάζει δυνητικά τη στατικότητα του κτιρίου και σε πολλές περιπτώσεις τίθενται θέματα υπέρβασης συντελεστή δόμησης, νόμιμου ύψους κλπ. Ενα συνεργείο δεν μπορεί να εκτελεί εργασίες χωρίς να έχει άδεια ακόμη και για να ... βάψει τα κάγκελα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://4.bp.blogspot.com/_MvQpHx9s4tQ/SWhQgo2_ttI/AAAAAAAADDw/nr8GWWkMMzU/s400/heat3.jpg

 

Στη φωτογραφία φαίνεται μία δύσκολη αλλά σημαντική εξομοίωση της μεταβολής της θερμοκρασίας σε ανθρώπινη κεφαλή - μοντέλο, όταν ένα τυπικό κινητό είναι στο μισό εκατοστό περίπου απόσταση από το αυτί. Η θερμοκρασία αυξάνει κατά 0.5-1.5 βαθμούς Celsius.τη στιγμή της λειτουργίας του. Επιδεικνύονται τομές της κεφαλής για να αντιληφθεί κανείς την κατανομή της θερμοκρασίας. Σιγανό τηγάνισμα ... Ολα τα άλλα είναι παραμύθια της Χαλιμάς...

 

Ας επανέλθω ατη συζήτηση ...

 

Το θέμα δεν είναι τί είδος είναι ένα υλικό αλλά τί χρήση έχει.

 

Αν οι καμινάδες έχουν χρηση radome που την έχουν τοτε η πολεοδομία παρανομεί να δίνει άδειες για καμινάδες. Δεν είναι καθολου δουλειά της να το κάνει. Απαράδεκτο και ανεκδιήγητο.

 

Στην παρούσα διαδικασία αδειοδότησης αυτό (οι καμινάδες) είναι δουλειά της ΕΕΑΕ. Αυτο σημαίνει ότι πρέπει να αφαιρεθουν οι καμινάδες σε όλη την επικράτεια διότι αλλάζουν και θέτουν εκτός ισχύος την άδεια τών κεραιών τών οποίων αλλάζουν τις ιδιότητες εκπομπής με τρόπο που δέν έχει μετρηθεί. Αυτονόητον. Αλλοιώς να πάει το θέμα στο Ευρωπαικό Δικαστήριο και να ξεφτυλιστεί η χώρα.:lol:

 

Τα απορροφητικά υλικά εφόσον χρησιμοποιούνται παθητικά και για την προστασία τών πολιτών απο την ακτινοβολία θα πρέπει καταρχήν να καλύπτονται απο το νόμο τηλεποικοινωνιών (μπορεί να υπάρχει νομικό κενό). Το όλο θέμα όμως υπερκαλύπτεται απο το Σύνταγμα, που υποχρεώνει την πολιτεία να σέβεται και να προστατεύει τον πολίτη από κάθε κίνδυνο. Συνεπώς η προστασία απο την ηλεκτρομαγνητική ρύπανση πρέπει σε ωρισμένες περιπτώσεις να προσφέρεται δωρεάν και λόγω ισοπολιτείας κατά τον ίδιο τρόπο πρός όλους τους πολίτας. Οπως λέμε aircondition για όλους να λέμε και απορροφητικά υλικά για όλους. Και τα δύο μειώνουν τη ρύπανση, τα μέν από το CO2 τα δέ από την Ηλεκτρομαγνητική Ρύπανση. Γιατί να αδικούνται κάποιες βιομηχανίες καί άλλες να ενισχύονται με την τσέπη μας. Μου θυμίζει την πρόσφατη ιστορία τών οικονομικών και πολλαπλά διαφημιζόμενων οικονομικών λαμπτήρων, που στην πραγματικότητα ήταν αντένες πλάσματος! :X

 

Η πολεοδομία πρέπει να συμμετέχει στον έλεγχο της δυναμικής μελέτης μιας οικοδομής με κεραιoσυστήματα. Η συγκεκριμένη μελέτη είναι πολύ σημαντική στην περίπτωση που γίνει σεισμός. Διότι αν πέσει το κεραιοσύστημα στο κεφάλι κάποιων ή βουλιάξει η πολυκατοικία και σκοτωθούν άνθρωποι θα χώσουν τους μηχανικούς μέσα όπως στη Ricomex...

 

Ενα θέμα που δεν έχει συζητηθεί ακόμη είναι η αύξηση της θερμοκρασίας στο λεκανοπέδιο απο την πληθώρα τών σταθμών εκπομπής πάσης φύσης που υπάρχουν. θα το δούμε κάποια στιγμή...

 

Δυστυχώς θα πρέπει λόγω έλλειψης χρόνου να αποχωρήσω απο τη συζήτηση.

 

Σας χαιρετώ και Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Κανεις ρε παιδια;;;;

:(

 

στο εργαστηριο υπαρχει τροπος αξιoλογησης...εσυ ομως δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να το δεις αυτο....ουτε εχω δει πουθενα ερευνες πανω στο θεμα αξιολογησης πομποδεκτη κινητου.....

 

..αντιθετα...σε πομποδεκτες π.χ. ραδιοερασιτεχνικους... οι κατασκευαστες δινουν μια εικονα του πομποδεκτη.....

 

http://www.icomamerica.com/en/products/amateur/hf/703/specifications.aspx

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

0,01 το λεπτό προς όλους,

0,001 το sms προς ολους

κ δωρεάν επικοινωνία με τα ίδια καρτοκινητά για πάντα!

Link to comment
Share on other sites

το ιδανικο καρτοκινητο ειναι αυτο που με ενα τηλ σε ειδικο κεντρο:

1-επιλογη απεριοριστης ομιλιας προς ολους με 3€ (ορθη χρηση τα 1000')

2-επιλογη απεριοριστων μηνυματων προς ολους με 3€ (ορθη χρηση τα 1000')

3-επιλογη απεριοριστης προσβασης στο internet με 5€ (ορθη χρηση το 1GB)

4-free hour καθε μερα 9-10 το πρωι(απεριοριστες κλησεις χωρις χρεωση - μεγιστη διαρκεια 60')

5-επιλογη απεριοριστης ομιλιας διεθνων αριθμων με 1€/ημερα (10 αριθμοι/ανα μερα - 200'/μερα)

6-bonus χρησης κινητου - 1 ποντος/λεπτο ομιλιας η sms

7-δωρεαν εξυπηρετηση πελατων

8-μεχρι 30/06 οι επιλογες 1,2,3 αν ενεργοποιηθουν ταυτοχρονως προσφερονται στην προνομιακη τιμη των 9,90€!! :) :) [απο το σχολιο μου και στου marketing τ'αυτι]

Θα ανεφερνα καποιες ταριφες απο το εξωτερικο αλλα διαβασα το ποστ σου και ειναι ακομα πιο καλη η ιδεα σου οποτε θα συμφωνησω!!!Βεβαια δεν πιστευω να ελπιζεις οτι θα συμβει καποιο απο αυτα στην Ελλαδα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω το κινητό μου να μην έχει σήμα και όταν με καλούνε να φαίνεται ότι δεν έχω σήμα?

 

Θα με βοηθούσε πολύ αν υπάρχει τέτοιος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας τροπος ειναι αν βεβαια ειναι και αρκετα καινουργια η συσκευη να βαλεις σε λειτουργια πτησεως οπου φενεται σαν απενεργοποιημενο αλλα η συσκευη παραμενει ανοιχτη χωρις αν χρειαστεις να το κλεισεις ;)

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ομως περιεργο που δεν ανακοινωνονται αυτες οι μετρησεις; Τοσα περιοδικα και τοσες ιστοσελιδες εχουν τεστ κινητων!

Και δε νομιζω να ειμαι η μονη που με εχει απασχολησει αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Το θέμα είναι ότι στο γραφείο που δουλεύω επειδή είναι λίγο χαμηλά δεν έχω καλό σήμα και όταν με καλούνε τους βγαίνει το γνωστό ''ο συνδρομητής που καλέσατε είναι εκτός δικτύου και θα ειδοποιηθεί με γραπτό μήνημα...''

 

Εγώ κάθε μέρα σχολάω στις 5 και θέλω να την κάνω σκαστός μεχρί τις 8 με τον ισχυρισμό ότι είμαι στο γραφείο.

 

Δηλαδή θέλω να φύγω απο το γραφείο, να πάω κάπου για καφέ και οποιοσδήποτε με πάρει να φαίνεται ότι δεν έχω σήμα και να νομίζει ότι είμαι στο γραφείο.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Το θέμα είναι ότι στο γραφείο που δουλεύω επειδή είναι λίγο χαμηλά δεν έχω καλό σήμα και όταν με καλούνε τους βγαίνει το γνωστό ''ο συνδρομητής που καλέσατε είναι εκτός δικτύου και θα ειδοποιηθεί με γραπτό μήνημα...''

 

Εγώ κάθε μέρα σχολάω στις 5 και θέλω να την κάνω σκαστός μεχρί τις 8 με τον ισχυρισμό ότι είμαι στο γραφείο.

 

Δηλαδή θέλω να φύγω απο το γραφείο, να πάω κάπου για καφέ και οποιοσδήποτε με πάρει να φαίνεται ότι δεν έχω σήμα και να νομίζει ότι είμαι στο γραφείο.....

 

καπου ειχα διαβασει οτι αν τυλιξεις το κινητο με αλουμινοχαρτο δεν θα εχεις σημα εστω και αν εισαι κατω απο την κεραια.δοκιμασε το και πες μας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Noμιζω οτι ειναι επικινδυνο να παρει φωτια ετσι...δεν θυμαμαι τον λογο ομως..καλου κακου εχε κ κανα ποτηρι νερο διπλα σου...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει αυτό θα καταναλώνει και μεγαλύτερη ενέργεια η μπαταρία.. γιατί θα ψάχνει το κινητό να βρει σήμα.

Τί κινητό έχεις? Αυτό που έχεις στο avatar σου? Δεν ξέρω αν έχει λειτουργία πτήσης ή εκτός σύνδεσης.. μπορείς όμως να ρωτήσεις στο αντίστοιχο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει αυτό θα καταναλώνει και μεγαλύτερη ενέργεια η μπαταρία.. γιατί θα ψάχνει το κινητό να βρει σήμα.

Τί κινητό έχεις? Αυτό που έχεις στο avatar σου? Δεν ξέρω αν έχει λειτουργία πτήσης ή εκτός σύνδεσης.. μπορείς όμως να ρωτήσεις στο αντίστοιχο θέμα!

 

αν θελει να την κανει την λαδια δεν νομιζω να τον πειραξει η μπαταρια που θα τελειωσει πιο γρηγορα;););)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην τα κάνετε όλα δύσκολα... Άν βγάλεις την μπαταρία από το κινητό ΧΩΡΙΣ να το κλείσεις, δεν προλαβαίνει να κάνει logoff από το δίκτυο και το δίκτυο θεωρεί ότι έχασες το σήμα (είσαι εκτός δικτύου).
Link to comment
Share on other sites

Τι μπαταρίες λέτε ρε παιδιά? Την κεραία αν βγάλεις είσαι άρχοντας :D

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην τα κάνετε όλα δύσκολα... Άν βγάλεις την μπαταρία από το κινητό ΧΩΡΙΣ να το κλείσεις, δεν προλαβαίνει να κάνει logoff από το δίκτυο και το δίκτυο θεωρεί ότι έχασες το σήμα (είσαι εκτός δικτύου).

 

Αυτό το επιβεβαιώνω και γώ..Ισχύει έτσι ακριβώς..Μάλιστα,το έκανα και γώ παλιά..Την τραβούσα δηλαδή.:)

Βέβαια και η θήκη που προτάθηκε παραπάνω δε θα ήταν ασχημη ιδέα:D:lol:

Τώρα το flight mode δε νομίζω οτι έχει κάποια διαφορά απ το να το έχει πλήρως απενεργοποιημένο!;)

Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε για να μπαίνετε στο msn μέσω wifi?

Το κινητό μου είναι το LG Arena km900...

 

Υπάρχει τρόπος να κάνω βιντεοκλήση με τις επαφές μου, μέσω wifi??

 

Δεν έχω ιδέα για το τι παίζει... (Φαντάζομαι θα ψάξω κάτι σε java??)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εφαρμογή που να μπορείς να κάνεις βιντεοκλήσεις. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις το fring που μπορείς να κάνεις και να δεχτείς απλές κλήσεις, ενώ υποστηρίζει και skype.

Εγώ πλέον χρησιμοποιώ περισσότερο την εφαρμογή ebuddy την οποία την βρίσκω πιο πρακτική για τσατ.

 

Και στις 2 εφαρμογές χρειάζεται να κάνεις εγγραφή πρώτα (όπως είναι οι περισσότερες εφαρμογές πλέον).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...