Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο άκαιρη η ερώτηση αλλά μιας και επανέφερε το thread ο soublaki ας ρωτήσω..Και που βρέθηκε το site από όπου στέλνονται τα sms τι έγινε;Βρέθηκε και ο αποστολέας με αυτόν τον τρόπο; :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πώς βλέπεις τον αριθμό κέντρο μυνημάτων σε ένα εισερχόμενο sms;

 

....ορισμενα τηλεφωνα εχουν αυτην την δυνατοτητα ενω αλλα οχι

 

....π.χ....αν θυμαμαι καλα σε ενα Νοκια 5510 μπορουσες να το δεις.....:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα είδες από το κείμενό μου δεν είμαι φανατικός και δέχομαι ότι η τεχνολογία αυτή έχει και ασύλληπτες εφαρμογές. Στη ζυγαρια που τα βάζω όλα όμως μου δείχνει ότι πάμε για μια φυλακή εκτός φυλακών.

 

Φίλιππε, το club διακοπών στο οποίο μάλλον αναφέρεσαι χρησιμοποιεί bracelets δλδ βραχιόλια... δεν νομίζω ότι υπάρχουν τόσο τρελοί άνυρωποι που θα έβαζαν εμφύτευμα για τις διακοπές τους ...

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/3697940.stm

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είμαστε κάπως υπερβολικοί και πάντα νομίζπυμε ότι όλοι θέλουν να μας παρακολουθούν σε ό,τι κάνουμε.

Προσωπικά αδιαφορώ για όλα αυτά μου φαίνονται ενταλώς απίθανα, άλλωστε ακόμα και το κινητό μου αν παρακολουθούν,

δε νομίζω οτι θα βρουν κανένα ενδιαφέρον...., οπότε δεν με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Καποιες χρησεις ειναι πολυ χρησιμες. Για παραδειγμα, θα μπορει να γινει καταμετρηση προιοντων σε ενα σουπερ μαρκετ ή ενα τελωνειο χωρις να ανοιχτουν οι κουτες.

Καποιες "ανησυχητικες" χρησεις που αναφερθηκαν, γινονται ηδη, με αλλο τροπο. Για παραδειγμα η καρτουλα που βγαζει ο Βασιλοπουλος και σου δινει καποιες εκπτωσεις φακελωνει τις καταναλωτικες σου συνηθειες. Αρα, δεν εχουμε κατι καινουριο.

Καποιες αλλες "ανησυχητικες" χρησεις, απλα δεν γινονται. Για παραδειγμα, το να βαλεις βραχιολακι ή εμφυτευμα και ο μεγαλος αδερφος να ξερει ανα πασα στιγμη που βρισκεσαι ειναι ανεφαρμοστο. Τα RFID ειναι active ή passive, αναλογως αν εχουν μπαταρια και εκπεμπουν διαρκως, ή αν εκπεμπουν μονο οταν δεχονται ερεθισμα απο πηγη. Σε καθε περιπτωση η εμβελεια τους ειναι πολυ περιορισμενη - και θα χρειαζοταν μια πηγη αναγνωσης ανα μερικες δεκαδες μετρα για να επιτευχει κατι τετοιο.

Για το κλαμπ που αναφερθηκε, δεν ειδα το σαιτ, αλλα ειμαι σιγουρος οτι χρησιμοποιειται σε συγκεκριμενες πυλες εισοδου, κατι σαν κλειδι. Πολλες πολυεθνικες (και στην ελλαδα) εχουν παρομοια συστηματα.

 

Εν κατακλειδι, ta RFID ειναι μια ενδιαφερουσα τεχνολογια - εχουν ομως ολα τα χαρακτηριστικα για να βγαλουν τις παραθρησκευτικες οργανωσεις στο δρομο (οταν ανακαλυψουν την υπαρξη τους και ασχετα αν χρησιμοποιουνται ηδη για χρονια). Θυμαστε (οι παλιοτεροι σιγουρα) τι ειχε γινει με το barcode... Ουουουουουου six hundred sixty six...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να το κάνουν υποχρεωτικό και ως εμφύτευμα στους ανθρώπους κάποια στιγμή, εννοείται χωρίς την περιορισμένη εμβέλεια...

Θα είναι το τέλος της εγκληματικότητας... η ακόμα καλύτερα, το τέλος των ελεύθερων κακοποιών... αυτών που σκοτώνουν/κλέβουν/βιάζουν κλπ κλπ και κυκλοφορούν ελεύθεροι επειδή απλά δε μπορούν να τους βρουν (και είναι πολλοί).

 

Τώρα για το αν με παρακολουθούν... προσωπικά το μόνο που μπορεί να μου καταλογίσουν θα είναι καμμια κλήση υπερβολικής ταχύτητας, αλλά το θυσιάζω για την ασφάλειά μου αυτό. Έτσι κι αλλιώς δεν έχω να κρύψω τίποτα άλλο...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Και πρέπει να έχουμε και υπόψιν τυχόν ατασθαλίες του ολοκληρωμένου, καμιά υπερφόρτωση στις κάρτες ή τίποτε παρόμοιο, κυκλώματα είναι, δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί κάμερα που έχει τη δυνατότητα να τραβάει φωτογραφίες με υπέρυθρα χρώματα. Αυτό φίλε Σπύρο είναι θέμα φίλτρων της κάμερας, και συνήθως θέμα λογισμικού που controllarei τα φίλτρα, αν δεν είναι ενσωματωμένα στο φακό. Αν μπορείς να πειράξεις το κινητό και να απενεργοποιήσεις το φίλτρο υπερύθρων έχεις αυτό που θες. Όμως δεν είναι τόσο απλό, να το κάνεις...

 

Κινητό που να τραβάει υπέρυθρες φωτό από μόνο του δεν υπάρχει

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

είναι δύσκολο να ζυγίσω τι είναι πιο ανησυχητικό - να υπάρχουν τόσοι που να θέλουν να μάθουν τα πάντα για κάποιον που δεν ξέρουν, τόσοι που να φοβούνται κάποιον που δεν ξέρουν ή τόσοι που να είναι πρόθυμοι να κλειδωθούν μέσα στη ζωή τους ..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν νομίζω ότι η Ελλάδα είναι έτοιμη να δεχθεί μια τέτοια εφαρμογή, ακόμη και αν έχει και τα καλά της σίγουρα έχει και κάποια αρνητικά τα οποία αναφέρατε πιο πάνω, πράγματα στα οποία θα πατήσουν όλοι εκείνοι οι δήθεν, που θα λένε τα παραφουσκώσουν, ή ακόμη και θα τα παραποιήσουν. Θα κατέβουν στους δρόμους για να διαδηλώσουν για τα δικαιώματα που καταπατούνται και θα σπάσουν ότι βρεθεί στο διάβα τους μόνο και μόνο επειδή τους ενοχλεί. Για σκεφθείτε, εκατοντάδες άτομα στους δρόμους να διεκδικούν το ''δικαίωμά'' τους να σπάνε και να αντιτίθενται σε ότι δεν τους αρέσει. Αν κυνδινεύουν να τσαλαπατηθούν οι ιδέες τους ακόμη και τώρα, όπως λένε οι ίδιοι νομίζετε ότι θα αφήσουν να περάσει έτσι αυτό το πράγμα? Δεν νομίζω, και είναι τόσο απλό να καταλήξουμε σε γεγονότα ίδια με τα πρόσφατα για το Αρθρο 16. Και ως συνήθως θα τα πληρώσει ο κοσμάκης.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως δεν θα είναι εύκολο να περάσουν αυτά τα μέτρα έτσι απλά, ακόμη και αν προσπαθήσουν να τα περάσουν με το ζόρι, σίγουρα θα υπάρξουν πολλοί που θα φωνάξουν γι αυτο.

 

Όσο για μένα, η ελευθερία είναι δικαίωμα του καθενός, αναγνωρίζεται από το Σύνταγμα, είναι αδιανόητο να την στερούμε από τον καθένα, ειδικά με τέτοιο φακέλωμα, είμαι κατά της βίας και της εγκληματικότητας, αλλά με τέτοιο τρόπο μόνο να τα περιορίσουμε δεν θα καταφέρουμε.

 

Αυτοί οι απο πάνω πρέπει να δουν το πρόβλημα από την αρχή, να ενισχύσουν τα μέτρα πρόληψης και καταστολής του εγκλήματος, και αναφέρομαι στην αστυνομία κυρίως που κάνει τα στραβά μάτια σε πολλά πράγματα, συλλαμβάνει πχ έναν έμπορο ναρκωτικών και τον αφήνει ελεύθερο λίγα λεπτά μέτα, μπροστά στα μάτια δεκάδων ανθρώπων γιατί τον ''έψαξαν'' και δεν βρήκαν τίποτα επάνω του, λίγα λεπτά μετά, λίγα μέτρα πιο κάτω πουλά αυτό που δεν βρήκαν οι αστυνομικοί(το είδα με τα μάτια μου). Απαράδεκτο.

 

Ο έλεγχος που λέει πιο πάνω ο marras πρέπει να γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε να μην έρχεται σε αντίθεση με τη ελευθερία του καθενός την οποία προβλέπει το Σύνταγμα και οι νόμοι. Και το μέτρο αυτό με τα τσιπάκια και τα εμφυτεύματα έρχεται σε πλήρη αντϊθεση με αυτά...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Αν αγοράσω κάποιο κινητό(σκέτη συσκευή) απο την ΤΙΜ θα έχει διαφορες στο μενού όπως πχ συμβαίνει με τη VODAFON με το VODAFON live??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

οχι.θα ειναι κανονικο.

το πολυ πολυ να εχει πληκτρο για αμεση προσβαση στο tim plus

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να εχω συμβολαιο + καρτα (2 νουμερα στην ιδια sim), αλλα να λαμβανω/παιρνω κλησεις και απο τα δυο νουμερα ταυτοχρονα?
Link to comment
Share on other sites

Γινεται να εχω συμβολαιο + καρτα (2 νουμερα στην ιδια sim), αλλα να λαμβανω/παιρνω κλησεις και απο τα δυο νουμερα ταυτοχρονα?

 

Όχι, με την παραπάνω μέθοδο γίνονται εκτροπές από τη μία sim στην άλλη, μόνο μπορείς να επιλέγεις ποια θα χρησιμοποιείς μια δεδομένη χρονική στιγμή. Θυμάμαι παλιά ένα κινητό που δεχόταν 2 sim ταυτόχρονα και έδειχνε σήμα και από τις 2, άρα θεωρητικά δούλευαν και οι δύο μαζί. Δεν μπορώ να σ πω πιο είναι γιατί δυστυχώς δεν το θυμάμαι, πάνε αρκετά χρόνια και είναι από εκείνες τις μπακατελοπαντόφλες του στυλ 3310... Νομίζω όμως πως ήταν της SONY προτού αυτή γίνει Sony-Ericsson. Είναι όμως πολύ παλιό, δεν ξέρω αν μπορείς να το βρεις πλεόν...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Όχι, με την παραπάνω μέθοδο γίνονται εκτροπές από τη μία sim στην άλλη, μόνο μπορείς να επιλέγεις ποια θα χρησιμοποιείς μια δεδομένη χρονική στιγμή. Θυμάμαι παλιά ένα κινητό που δεχόταν 2 sim ταυτόχρονα και έδειχνε σήμα και από τις 2, άρα θεωρητικά δούλευαν και οι δύο μαζί. Δεν μπορώ να σ πω πιο είναι γιατί δυστυχώς δεν το θυμάμαι, πάνε αρκετά χρόνια και είναι από εκείνες τις μπακατελοπαντόφλες του στυλ 3310... Νομίζω όμως πως ήταν της SONY προτού αυτή γίνει Sony-Ericsson. Είναι όμως πολύ παλιό, δεν ξέρω αν μπορείς να το βρεις πλεόν...

 

Κριμα θα ηταν πολυ χρησιμο. Το κινητο που λες το θυμαμε, ηταν χαλια. :p

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.

Έχω χάσει τον αριθμό Puk σε ένα καρτοτηλέφωνο μου.

Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσει η sim?

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησε στην εξυπηρέτηση πελατών, ίσως μπορέσουν να σε βοηθήσουν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις καπου φυλαγμενο τον κωδικο χρηστη, μπορουν να σε βοηθησουν αμεσα απο το τηλεφωνο. Αν οχι θα πρεπει να απευθυνθεις στο καταστημα:)

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, η εταιρεία δεν σου δίνει τον αριθμό puk (αν μπορεί πάντα να τον βρει γιατί δεν είναι και τόσο απλή διαδικασία) αν δεν μπορέσεις να αποδείξεις ότι η sim είναι δική σου. Και καλά σου λέει ότι μπορεί να το έχεις κλέψει...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αγοράσεις μια νέα κάρτα sim, γιατί δεν βλέπω να κάνεις και τίποτα.Πάντως, εάν ασχολειθείς με αυτό το θέμα, να ξέρεις ότι στις 10 φορές εισαγωγή λάνθασμένου κωδικού, η κάρτα sim θα αυτοκαταστραφεί αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

EDO KAI KAIRO EXO TO LG U8210.APO OTI EIXA DIABASEI SE KAPOIO PERIODIKO YPOSTIRIZE TIN YPIRESIA F.O.T.A(FIRMWARE OVER THE AIR).YPARXEI AYTI I EPILOGI STIN ELLADA?POS MPORO NA TIN KANO NA LEITOURGISEI KAI STO DIKO MOU TILEFONO?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...