Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν από καιρό γράφτηκα στην υπηρεσία "CLUB VFM ΤΟΥ 88,3 VILLAGE FM" μάλλον για συμμετοχή σε κάποιο διαγωνισμό.

Πλεον με ενοχλεί και πήγα να διαγραφώ, πήγα στο site οπου διάβασα εδώ http://www.883villagefm.com/download/clubvfmrules.pdf να λέει σαφέστατα "Το μέλος μπορεί ανά πάσα στιγμή να διαγραφεί στέλνοντας VFM STOP ΣΤΟ 4121"

Το πρόβλημα είναι ότι τα μηνύματα δεν φτάνουν και έτσι εγώ συνεχίζω να λαμβάνω χαζομηνύματα.

Τα ερωτήματα είναι 2, πώς διαγράφομαι και σε ποιόν φορέα πρέπει να τους κράξω;

Διάβασε το νούμερο 6 των όρων. Δεν φέρει καμία ευθήνη αν τα sms δεν παραδωθούν ή αργήσουν, άρα καλά κρασιά.

Βέβαια αν το συνδιάσουμε με τον όρο 7, τότε καλά τρέχα γύρευε...

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με κάποιο πρόγραμμα θα φτιάξεις ένα ήχο κλήσεις που ... δε θα παίζει τίποτα. Θα αντιστοιχήσεις αυτόν τον ήχο στο συγκεκριμένο αριθμό και δε θα ακούς τίποτα όταν σε καλεί αυτός... :wink:

 

Για τα sms δεν ξέρω κάτι...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν θέλω κάτι τέτοιο. Θέλω να λέει σε αυτόν που καλεί οτί εγώ έχω το τηλ. μου κλειστό ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...
Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως εχει γινει εδω κ πολυ καιρο μεσο ενημερωσης. απο τοτε που βγηκε το ιντερνετ στα κινητα.

 

θα συμφωνησω απολυτα. πλεον δεν χρειαζεται μονο ο υπολογιστης. εχεις το κινητο κ μπορεις να κανεις απο οπουδηποτε ολες τις δουλειες σου.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο δυσάρεστο είναι ότι η ενημέρωση μέσω κινητού τηλεφώνου στην Ελλάδα είναι ακόμη πολύ ακριβή σε σχέση με άλλες χώρες. Υπομονή λοιπόν, σε άλλον έναν «καθυστερημένο» τομέα...
Link to comment
Share on other sites

Για την επικαιρότητα δεν ενημερώνομαι από το κινητό τηλέφωνο,προς το παρόν τουλάχιστον.

Προτιμώ τον ηλεκτρονικό υπολογιστή από όπου μπορώ φθηνότερα και πιο ευχάριστα να πλοηγηθώ σε αθλητικές και άλλων ειδών ιστοσελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Απαιτουνται πρωτα απολα περιεχομενο και υπηρεσιες χωρις μεγαλο κοστος, νομζιω οτι οι εταιρειες το εχουν αντιληφθει ηδη...
Link to comment
Share on other sites

λογικά αφου έχετε κινητα με ανοιχτο λειτουργικο(symbian,win mobile) γίνεται σίγουρα με καποιο πρόγραμμα.

Ρωτήστε στις κατάλληλες ενότητες..

 

Εδώ στο sharp v903 γινεται που εχει απλο λειτουργικο:p

Link to comment
Share on other sites

:worry: Ποση επιδοτηση περιπου σου δινει η εταιρια αν εχεις στον πρωτο χρονο τους πρωτους 6 μηνες περιπου 80 ευρω τον καθε μηνα και μετα σε δυο μηνες φτασεις μαζι τα 3000ευρω αλλα μετα μονο παγιο των 40??

 

Η περιπτωση αυτη εγινε στον πατερα μου επειδη ηταν στο εξωτερικο.. Και οταν ειδε τους λογαριασμους την αφησε την καρτα στην Ελλαδα και πληρωνει μονο παγιο... Ρωταω επειδη μου ειχε πει οτι την επομενη επιδοτηση θα την χρησιμοποιησουμε για εμενα μιας και συνεχεια τα παιρνω τα κινητα μονος μου.. Οποτε πιστευω οτι θα μπορω να παρω κατι καλο γτ ειναι πολλα τα λεφτα..

 

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλ χαρηκα γτ σκεφτομαι οτι δεν θα ναι λιγη η επιδοτηση..:O

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα Alcatel που είχα παλιότερα (one touch) είχε τέτοια λειτουργία και όταν καλούσε του το έκλεινε πρίν προλάβει να χτυπίσει...

 

Μου έχει λείψει αρκετά απο τότε! Πλέον βάζω κενό ήχο κλήσης

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι έχει μέλλον, από τη στιγμή που υπερκοστολογείται. Οι τιμές είναι απαγορευτικές ακόμη, και δεν λέω σαν τεχνολογία είμαστε έτοιμοι να τη δεχτούμε, αλλά ρε παιδιά είναι λάθος να προσπαθούν να βγάλουν τα σπασμένα από τις υπηρεσίες 3g. Έχουν ατελείωτες δυνατότητες αλλά αν δεν υπάρχει λίγο φιλότιμο...

 

Προσωπικά πιστεύω ότι αν το 3g ήταν πιο φθηνό η χρήση του θα ήταν τόσο συχνή ώστε το κέρδος να είναι υπερδιπλάσιο του κέρδους που αποφέρει σήμερα με τις υπάρχουσες τιμές. Πιό απλά, τώρα έχεις πχ 100χρήστες επί 100Ε Έσοδα από υπηρεσίες 3g ο καθένας Σύνολο 100.000Ε. Ενώ αν ρίξεις τις τιμές θα έχεις 50Ε Έσοδα από τον καθένα αλλά ταύτόχρονα 250 χρήστες των υπηρεσιών αυτών.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πρόσφατα ενδιαφέρθηκα να μάθω αν ένα πρόσωπο που με καλεί, με παίρνει όντως από την Γαλλία που μου λέει ή από αλλού.Το νούμερο του είχε το πρόθεμα +3069..... και αρχικά λέω την (ναι περί γκομενικού ζητήματος πρόκειται ;) ) τσάκωσα...Αυτή μου πουλάει φούμαρα πως έχει φύγει για Γαλλία αλλά είναι ακόμα Ελλάδα.:mad:

 

Αμ δε...Πήρα την voda και μου εξήγησε πως το πρόθεμα δεν αλλάζει ανάλογα με την χώρα που βρίσκεσαι αλλά μένει σταθερό πάντα της χώρα στην οποία ανήκει ο αριθμός, στην προκειμένη περίπτωση, ελληνικού δικτύου...Άρα...? :O

 

Πως θα μάθαινα?Ρώτησα για τις χρεώσεις, για να δω αν θα χρεωθώ παραπάνω σε μηνύματα και κλήσεις, εισερχόμενες και εξερχόμενες, οπότε και θα το δω στον επόμενο λογαριασμό...Και πάλι μου είπαν όμως, πως δεν υπάρχει διαφορά στην χρέωση, πως εγώ πληρώνω μόνο την κανονική χρεώση όταν καλώ και εκείνη την περιαγωγή και όταν με καλεί πληρώνει μόνο αυτή και κλήση και περιαγωγή και εγώ τίποτα...Οπότε ούτε από λογαριασμό θα φανεί... :O

 

Με μία ερώτηση επιβεβαίωσης για το αν όντως ισχύουν όλα αυτά θα ξεκινήσω, για να καταλήξω...Υπάρχει κάποιος τρόπος για να μάθω από που με καλεί?Με κάποιο ίσως πρόγραμμα σε symbian κινητό?Mε κάποια άλλη μαιμουδιά?

 

Υ.Γ. : Στην voda μου είπαν πως ο μόνος τρόπος να μάθω αφού αυτοί δεν δίνουν τέτοια στοιχεία, είναι να έχει κλειστό το κινητό της και να ακούσω στα γαλλικά την αντίστοιχη εταιρεία να λέει πως ο συνδρομητής έχει το τηλέφωνο κλειστό...Έλα μου ντε, που δεν το κλείνει ποτέ...

Ο επιμένων νικά...
Link to comment
Share on other sites

θυμάμαι παλαιότερα όταν έπαιρνα κάποιον που βρισκόταν στο εξωτερικό με roaming, το "τουτ τουτ" ακουγόταν διαφορετικό...

 

δεν ξέρω πως να το εκφράσω ακριβώς :p πάντως, χτύπαγε το κινητό λιγάκι διαφορετικά απ' ό,τι αν ήταν στην ελλάδα...

 

τελευταία δεν το χω τσεκάρει, για να σου πω αν συνεχίζει να ισχύει... ή αν συνέβαινε σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μόνο...

Link to comment
Share on other sites

poso kostizei na kaneis mia videoklhsh?apo poiothta ti leei?

Ανάλογα την εταιρία. Κυμένεται στο 1λεπτό ανα δευτερόλεπτο + φπα.

Απο ποιότητα .. ότι μπορεί να προσφαίρει μία VGA κάμερα

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

επειδη το helpdesk της voda με μπερδεψε, εχω καποιες αποριες.

 

1. πρεπει να εχω οπωσδηποτε usim για να γινει video-κληση? αλλος στο ιδιο helpdesk μου πε οτι δεν χρειαζεται

2. μου πανε οτι καλο θα ναι να χω usim για μελοντικες υπηρεσιες. τι μελοντικες υπηρεσιες?

3. μου πανε οτι αν εχω usim, θα χω καλυτερο 3g σήμα. αλήθεια?

4. το 6310 παιζει με usim?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

επειδη το helpdesk της voda με μπερδεψε, εχω καποιες αποριες.

 

1. πρεπει να εχω οπωσδηποτε usim για να γινει video-κληση? αλλος στο ιδιο helpdesk μου πε οτι δεν χρειαζεται

2. μου πανε οτι καλο θα ναι να χω usim για μελοντικες υπηρεσιες. τι μελοντικες υπηρεσιες?

3. μου πανε οτι αν εχω usim, θα χω καλυτερο 3g σήμα. αλήθεια?

4. το 6310 παιζει με usim?

 

ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1864304#post1864304 :O

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν την πάρεις εσύ αργεί περισσότερο να συνδεθεί, από ότι σε ένα κινητό στην Ελλάδα...
Link to comment
Share on other sites

θυμάμαι παλαιότερα όταν έπαιρνα κάποιον που βρισκόταν στο εξωτερικό με roaming, το "τουτ τουτ" ακουγόταν διαφορετικό...

 

δεν ξέρω πως να το εκφράσω ακριβώς :p πάντως, χτύπαγε το κινητό λιγάκι διαφορετικά απ' ό,τι αν ήταν στην ελλάδα...

 

τελευταία δεν το χω τσεκάρει, για να σου πω αν συνεχίζει να ισχύει... ή αν συνέβαινε σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μόνο...

Στην Ευρωπη ολα τα κινητα και σταθερα εχουν το ιδιο τονο κλησης εκτος απο την Αγγλια.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 (4.03) SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Πάντως δεν νομίζω ότι η Ελλάδα είναι έτοιμη να δεχθεί μια τέτοια εφαρμογή, ακόμη και αν έχει και τα καλά της σίγουρα έχει και κάποια αρνητικά τα οποία αναφέρατε πιο πάνω, πράγματα στα οποία θα πατήσουν όλοι εκείνοι οι δήθεν, που θα λένε τα παραφουσκώσουν, ή ακόμη και θα τα παραποιήσουν. Θα κατέβουν στους δρόμους για να διαδηλώσουν για τα δικαιώματα που καταπατούνται και θα σπάσουν ότι βρεθεί στο διάβα τους μόνο και μόνο επειδή τους ενοχλεί. Για σκεφθείτε, εκατοντάδες άτομα στους δρόμους να διεκδικούν το ''δικαίωμά'' τους να σπάνε και να αντιτίθενται σε ότι δεν τους αρέσει. Αν κυνδινεύουν να τσαλαπατηθούν οι ιδέες τους ακόμη και τώρα, όπως λένε οι ίδιοι νομίζετε ότι θα αφήσουν να περάσει έτσι αυτό το πράγμα? Δεν νομίζω, και είναι τόσο απλό να καταλήξουμε σε γεγονότα ίδια με τα πρόσφατα για το Αρθρο 16. Και ως συνήθως θα τα πληρώσει ο κοσμάκης.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως δεν θα είναι εύκολο να περάσουν αυτά τα μέτρα έτσι απλά, ακόμη και αν προσπαθήσουν να τα περάσουν με το ζόρι, σίγουρα θα υπάρξουν πολλοί που θα φωνάξουν γι αυτο.

 

Όσο για μένα, η ελευθερία είναι δικαίωμα του καθενός, αναγνωρίζεται από το Σύνταγμα, είναι αδιανόητο να την στερούμε από τον καθένα, ειδικά με τέτοιο φακέλωμα, είμαι κατά της βίας και της εγκληματικότητας, αλλά με τέτοιο τρόπο μόνο να τα περιορίσουμε δεν θα καταφέρουμε.

 

Αυτοί οι απο πάνω πρέπει να δουν το πρόβλημα από την αρχή, να ενισχύσουν τα μέτρα πρόληψης και καταστολής του εγκλήματος, και αναφέρομαι στην αστυνομία κυρίως που κάνει τα στραβά μάτια σε πολλά πράγματα, συλλαμβάνει πχ έναν έμπορο ναρκωτικών και τον αφήνει ελεύθερο λίγα λεπτά μέτα, μπροστά στα μάτια δεκάδων ανθρώπων γιατί τον ''έψαξαν'' και δεν βρήκαν τίποτα επάνω του, λίγα λεπτά μετά, λίγα μέτρα πιο κάτω πουλά αυτό που δεν βρήκαν οι αστυνομικοί(το είδα με τα μάτια μου). Απαράδεκτο.

 

Ο έλεγχος που λέει πιο πάνω ο marras πρέπει να γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε να μην έρχεται σε αντίθεση με τη ελευθερία του καθενός την οποία προβλέπει το Σύνταγμα και οι νόμοι. Και το μέτρο αυτό με τα τσιπάκια και τα εμφυτεύματα έρχεται σε πλήρη αντϊθεση με αυτά...

 

...En eth 2000 sthn america exoun ginei paranoma emfutepseis se as8eneis opws anaferoun,kata th diarkia epembasis h akoma kai eksetasewn.To mege8os tou emfuteumatos den ksepernouse to kefalaki mias karfitsas.To chip piritiou me kalupsh silhkonouxas rithnhs leitourgei me bioenergeia(palmoreumata tou swmatos).H emfutepsh ginetai se shmeia opws sto notieo muelo(spondilikh sthlh)h pisw apo ta autia pou einai akros euais8hta shmeia.H emfutepsh ginetai me ena pistolaki pieshs,to "8hma" den katalabainei tipota!To 8ema den einai an mas parakolou8oun h oxi(etsi ki alliws to kinhto einai o megaluteros korios pou "kerdise" toso megalo kino kai malista xwris na to epibaloun)alla oti kapoioi (o 8eos na tous kanei an8rwpous!)prospa8oun,kai kataferan, na dhmiourgisoun mia maza an8rwpwn epireasmenh apo ta dika tous sxedia me skopo to diko tous sumferon.Mesa apo ta MME pernoun enan eniaio tropo skepshs kai zwhs me pseutika idola kai eikones.Ean kapoios-oi kanoun kati anti8eto apo ta dika tous sxedia xrhsimopoioun thn tromokratia(p.x.H megaluterh tromokratikh uphreria: D.I.A-->to tmhma ths C.I.A pou analambanei ekteleseis kai ka8arismous politikwn,dhmosiwn proswpwn ktl).Oi kakopoioi einai eleu8eroi skophma gia kapoio logo.Les na mhn kseroun poioi einai kai posoi einai?Aplos gia na exoun kalutero elexo twn pragmatwn 8a efarmosoun metra opws ta emfuteumata.O ka8enas mas 8a ginei analwsimo eidos,8a ginei proion pros katanalwsh!Hdh egine auto,parathrhse oti douleueis olh mera gia na pareis ena mis8o pou den ftanei h sou erxetai isa isa!Gia poion douleuoume loipon?Skeftikes an pa8eis kati sth douleia poios 8a se noiastei,pou 8a breis to dikio sou?H apanthsh einai kanenas kai pou8ena!8eloun aboulous an8rwpous na tous xrhsimopoioun eukola opws goustaroun!Twra 8a skeftesai:<<ti episthmonika mas eipes re megale.Stamata na oneireuesai ligo kai prosgiwsou sth gh!>>.katse kai parathra ton kosmo guro sou prosektika,des ligo ta pragmata me thn ponhrg pleura tous,den einai ola tos a8wa,kalosxhmatismena kai tuxaia opws mas ta parousiazoun.Den einai uperboles ola auta,einai sxedon eksw apo thn porta mas kai elpizw na pesw eksw alla ws to 2012 8a doun ta matia mas tetoia pragmata pou oute stis tainies den blepoume!Einai apla ola auta mesa sto sxedio ths pagormiopoihshs!Se prokalw na parathrhseis kai na skefteis...

...7AiT²4™ is Everywhere...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...