Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το tablet δεν είναι brand και να έχει δικό του software συγχρονισμού, τότε με το MyPhoneExplorer κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου :cool:

 

Επίσης μπορείς να στήσεις συγχρονισμό με το GMail/Calendar/Contacts και να τα περνάς εμμέσως στο tablet.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. σκέφτομαι να πάρω ένα sumsung galaxy. θα χρειαστεί να κατεβάσω το my phone explorer ?

 

Όχι, όλα τα brand phones (Samsung, LG, HTC, Sony κλπ) έχουν το κάθε ένα δικό του sync suite (LG Suite, Kies, PCSuite κλπ)

 

Το MyPhoneExplorer μπορεί να το χρειαστείς για τίποτα "περίεργο", καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις συγχρονίζει περισσότερα πραγματάκια από τα "εργοστασικά" προγράμματα...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Μήπως μπορεί κάποιος να με ενημερώσει όταν ακούμε ραδιόφωνο μέσο ιντερνετ από το κινητό μας πόσα ΜΒ ανά λεπτό κατεβάζουμε; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το λειτουργικό ή το app που έχουμε. Απλά θα ήθελα να ξέρω πόσο ρουφήχτρα είναι ή όχι. Κάπου είχα ακούσει ότι είναι περίπου 15 ΜΒ τα 10 λεπτά. Σωστό είναι αυτό;

:)

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Μήπως μπορεί κάποιος να με ενημερώσει όταν ακούμε ραδιόφωνο μέσο ιντερνετ από το κινητό μας πόσα ΜΒ ανά λεπτό κατεβάζουμε; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το λειτουργικό ή το app που έχουμε. Απλά θα ήθελα να ξέρω πόσο ρουφήχτρα είναι ή όχι. Κάπου είχα ακούσει ότι είναι περίπου 15 ΜΒ τα 10 λεπτά. Σωστό είναι αυτό;

:)

 

δεν τα εχω μετρησει αλλα νομιζω πολλα ειναι τα 15.πιστευω λιγοτερα καταναλωνει.καποιος που το χει ψαξει πιο πολυ ας μας διαφωτισει

Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιεις συνδεση δεδομενων και οχι wifi, ουτε να το σκεφτεις! Το τολμησα μια φορα, αλλα ευτυχως το προγραμμα εδειχνε και την καταναλωση σε Μβ και μολις το ειδα κοντεψα εγκεφαλικο! Απεγκαταστηση επιτοπου!
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το θέμα μου είναι ότι ζω κι εργάζομαι στην Κύπρο και πολλές φορές θέλω να ακούσω Ελληνικά ραδιόφωνα. Επειδή δεν είμαι πάντα σε Wi-Fi τις ώρες που θέλω σκέφτηκα την πιθανότητα να χρησιμοποιώ τα δεδομένα αλλά το πακέτο μου εδώ μου δίνει μόνο 300ΜΒ το μήνα. Μάλλον θα πρέπει να αλλάξω πακέτο...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει να απεργοποιήσεις το auto backup από το smartphone ή από τις ρυθμίσεις του Plus.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πιο συγκεκριμενα.. Θελω να αναφερω τον προβληματισμο μου για το αν μπορω μα συνδεσω το στικακι με φοιτητικο ιντερνετ της vodafone που εχω με το κινητο μου lenovo p780 που εχει δυνατοτητα συνδεσης usb on the go.

Και η ερωτηση μου τιθεται διοτι τις περισσοτερες ωρες της ημερας δεν χρησιμοποιω laptop και αν βαλω στο κινητο μου την Καρτα sim που ειναι μεσα στο στικακι το ιντερνετ στο κινητο σερνεται απιστευτα ενω οταν βαζω το στικακι στο λαπτοπ πιανει 16 mbps σταθερα.

Για αυτο λοιπον ρωτω: γινεται να συνδεσω το κινητο μου με το usb της vodafone που προφανως εχει καλυτερο δεκτη ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο. Εκτός και αν υπάρχουν drivers της Vodafone για Android... που δεν το νομίζω μιας και το στικάκι προορίζεται για χρήση σε υπολογιστή με windows.

Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως είναι να προμηθευτείς ένα φορητό Wi-Fi hot spot από την εταιρεία, να βάλεις μέσα την κάρτα ίντερνετ, και να συνδέεσαι μέσω Wi-Fi με το hot spot.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι τα windows 8 είναι προβληματικά ισχύει?
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το παρακάτω θέμα για τα windows 8:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=277267

 

Μπορείς να απευθυνθείς εκεί. Και φυσικά η ερώτησή σου δεν μπορεί να απαντηθεί διότι με τον τρόπο που την κάνεις δεν έχει κάποια βάση. Αν ήταν προβληματικά θα είχαν αποσυρθεί. Τα χρησιμοποιώ πάνω από ένα χρόνο και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μπορείς να διαβάσεις σχόλια για τα windows, να δεις βίντεο πχ στο youtube ώστε να μάθεις πως λειτουργούν κλπ για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δε μ`αρεσει να ανοιγω θεματα, αλλα δε βρηκα κατι..

Η απορια μου ειναι απο tablet ορμωμενη, οπου οι μπαταριες συνηθως δε βγαινουν. Η ερωτηση ειναι λοιπον απλη:

Με μία φορτιση και αποφορτιση καθε μερα, ποσο καιρο (χρονια; ) θα αντεξει η μπαταρια;

 

Στα λαπτοπ τη βγαζεις στην ακρη και ησυχαζεις, εδω;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα ταξιδεψω Τσεχια και ψαχνω να βρω καποιο καρτοκινητο που να μου δινει τη δυνατοτητα να χρηισμοποιω τα δεδομενα και στο εξωτερικο.

Εχω f2go αλλα το dataroamer δεν ειναι διαθεσιμο στο προγραμμα μου.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω το postara και σε άλλη ενότητα δυστυχώς χωρίς να πάρω απάντηση γιαυτό postarw και εδώ. Δεν ξέρω αν είναι λάθος εδώ αλλα δεν βρίσκω άλλη σχετική ενότητα.

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα και εγώ το πολυσυζητημένο core πριν 2 μέρες από ένα skroutzomagazo το οποίο ήταν EU φυσικά και απότι είδα ανοίγοντας το μάλλον για Ολλανδία πήγαινε :p Σαν επιλογή είχε ελληνικό μενού το οποίο και επέλεξα. Μόλις πήγα να στείλω το πρώτο μου sms είδα σαν προεπιλογή ότι είχε ολλανδικά και αγγλικά ως διαθέσιμες γλώσσες αλλά πάτησα αναζήτηση για άλλες γλώσσες και κατέβασα και ελληνικά όπως τα διαθέτει η συσκευή. Το πρόβλημά μου είναι ότι γράφει μόνο κεφαλαία ελληνικά το πληκτρολόγιο SMS και δεν διαθέτει μικρά. Να σημειώσω ότι σε όλες τις άλλες λειτουργίες του κινητού π.χ. ίντερνετ browser, viber, καταχώρηση νέας επαφής, οπου κάνω χρήση του πληκτρολογίου εκεί βγάζει μικρά γράμματα ελληνικά κανονικά.

Κάποια λύση official χωρίς να χρειάζεται root υπάρχει? Γιατί δεν γνωρίζω και δεν θέλω ακόμα να πειραματιστώ με κάτι μη official.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ρώτησες στο θέμα της συσκευής, αν είναι όντως πρόβλημα συσκευής θα σου απαντήσουν οι χρήστες εκεί. Ενδεχομένως αυτό να γίνεται στα sms ώστε να στέλνει έως 160 χαρακτήρες. Ούτως ή άλλως και μικρά να τα έγραφες όταν είναι ρυθμισμένο στους 160 χαρακτήρες το μήνυμα στέλνεται μόνο με κεφαλαία.

Από κει και έπειτα μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο πληκτρολόγιο.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333930

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω το εξης προβλημα. Προσπαθησα να φλασαρω μια rom

(cm-10.1-20130215-UNOFFICIAL-shooteru) και μετα την επανεκκινηση δειχνει οτι φορτωνει το bootscreen της cyanogen και δεν ξεκολλαει απο κει.

 

στο bootloader μου γραφει

unlocked

shooter_u PVT SHIP S-ON RL

HBOOT-1.53.0007

eMMC-boot

May 22 2012, 01:06:07

 

Μεχρι πριν απο καποια restart μπορουσα και εμπαινα στο cwm και προσπαθουσα να κανω Install καποια rom αλλα αν θυμαμαι καλα εβγαζε ενα error 7

Χρειαζομαι βοηθεια να το επαναφερω στην αρχικη του rom η να καταφερω να εκκινησω την υπαρχουσα:!:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολο το φορουμ ειδα αυτο το κην εδω

 

http://www.fastcardtech.com/goods.php?id=10394

 

ρε παιδια τελικα ειναι MTK6582 οπως λενε και στην σελιδα

η ΜΤΚ6589 οπως δειχνει στης φωτο τελικα τι ειναι?:lol::lol::cry::cry:

 

εχω μπερδευτη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

 

Δεν postάρω συχνά, αλλά ήρθε η στιγμή να ζητήσω τη βοήθειά σας. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα να μην σας κουράζω.

 

Αγόρασα δύο IP Cameras για να βλέπω τι γίνεται στο εξοχικό μου, αλλά εκεί σύνδεση στο internet έχω μέσω USB stick, σε συνδυασμό με ένα modem WiFi που δέχεται το USB (TP-Link). Προχθές, μου είπαν οι τεχνικοί για τις κάμερες ότι πρέπει να "ανοίξω" τα ports από το modem ή το USB stick για να βγει εικόνα έξω στο διαδίκτυο και να βλέπω από το κινητό μου.

 

Στο TP-Link modem την έκανα την αλλαγή, είχε οδηγίες.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πώς να το κάνω στο USB stick, και η Cosmote δεν έχει γνώσεις για το συγκεκριμένο USB (παρά το γεγονός ότι το προμηθεύτικα από αυτούς).

 

Έχει κανείς καμία ιδέα; Μπορείτε να βοηθήσετε σας παρακαλώ;

Live and let die!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Η λύση ήταν τελικά πολύ απλούστερη από όσο περίμενα. Έπρεπε να ενεργοποιηθεί από την Cosmote η αμφίδρομη σύνδεση internet. Τόσο απλά!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Live and let die!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σάρωσε το θέμα αυτό... :lol::p:rolleyes:

Προφανώς κάποια τα οποία αναφέρω έχουν αλλάξει καθώς είναι ένας χρόνος μετά αλλά ισχύουν τα ίδια.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...