Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.spunlock.com/Service_manuals/1.php?path=./

 

Οσοι μαστορευετε εδω θα βρειτε τα service manuals & repair tips παρα πολλων κινητων.

 

Καλο σκαλισμα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά το 7610 σε σύνδεση ΤΙΜ δεν τα έχει κλειδωμένα, έτσι; Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο GX30 και τελικά είπα να πάρω αυτό γιατι δεν τα έχει κλειδωμένα...
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτό το άρθρο http://news.pathfinder.gr/periscopio/101860.html είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για να δω τις απόψεις σας όσον αφορά το μέλλον της ανθρώπινης επικοινωνίας.Τέτοιες εφαρμογές της τεχνολογίας μπορούν να αντικαταστήσουν την ανθρώπινη επαφή ? Ακόμα κι αν δεν μπορούν τότε είναι χρήσιμα σαν υποκατάστατα η είναι απλά μια επίδειξη τεχνολογίας?
Link to comment
Share on other sites

Kserei kaneis kanena site sto internet(ellhniko) h genika pou mporw na brw plhrofories gia kinhtha triths genias me DVB-T?Basika thelw tous tropous pou h pshfiakh thleorash(MPEG-2) Metaferetai se kinhto(diamorfwseis ktl)

To myphone exei kanena sxetiko thema?

thanks...

Link to comment
Share on other sites

egw ayto poy kserw einai oti an thelete free sms,paragkilte mia sim apo to ekswteriko poy exei free sms h free gprs,energopoioiste to roaming ekeinoy toy diktioy kai etsi tha exete to free! ta 4 ellinika diktia tha prepei na baloyn fragi se ayta ta diktia gia na mhn leitoyrgei to roaming tous,alla pote de tha to kanoyn giati de ginete twra na erthi kapoios apo to eksoteriko kai na mhn mporei na leitoyrgisei to roaming toy mesw twn ellinikwn diktiwn! enas filos moy,exei mia vodafone toy ekswterikoy(exei kai sto ekswteriko vodafone?) kai moy eipe oti xrisimopoioi ena kentro ipiresias poy toy prosferei tzampa sms.episis ama pate apo wap,sto http://www.txt3.com tha dite ta newtera smsc kathws kai diafora kolpa gia free gprs kai tetoia.an sas aresei na psaxnete gia tetoia,parte cosmote.bgazei sinexeia kati kolpa gia free chat free sms kai tetoia.den kserw an to kanoyn epitides,h einai sfalmata toy diktioy.egw otan asxoloymoyn me to chat ths cosmote ematha apo kapoy ena kolpo gia na mhn xrewnomai.to brike h cosmote,kai meta anakalipsa ena allo gia na mhn xrwnomai kai to brikan kai ayto! 3 fores allaksan ta kolpa apo thn cosmote gia to chat kai eytixws ta mathena apo filoys.loipon ayto poy leei o filos pio panw oti kserei smsc einai mparoyfes afoy iparxei fragi se olla ta diktia.pithanon na einai kapoio kolpo na brike kapoio sfalma sth leitoyrgia tou diktioy.
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Κάνω μια πτυχιακή περίπου σ'αυτό το θέμα...

για δες τα sites

http://www.3g.co.uk

http://www.savan.com/gprs_antennas

http://www.mobilecomms-technology.com

 

Εαν δεν σε βοηθήσουν αρκετά μπορώ να σου στείλω και άλλα...

καλό ψάξιμο

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hackfree (17 Σεπ. 2004 , 12:57)

 

(exei kai sto ekswteriko vodafone?)

 

 

Ωραίο ανέκδοτο αυτό :D :D :D :D

 

Καλά ρε φίλε, που ζεις; Τι νομίζεις ότι είναι η Vodafone; Ελληνική εταιρία; Έχει έδρα στην Αγγλία κατ αρχήν και υπάρχει σε πολλές χωρές στον κόσμο! Αυτή εξαγόρασε την Panafon η οποία ήταν ελληνική εταιρία.

 

Για τα smsc που μου έγραψε ο καραγκιόζης/απατεώνας δεν ξέρω αν έχει βρει σφάλμα δικτύου ή είναι απλά μπαρούφες για να παίρνει τα κινητά του κοσμάκι. Το ποιο πιθανό να είναι αυτό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hackfree (17 Σεπ. 2004 , 12:57)

 

egw ayto poy kserw einai oti an thelete free sms,paragkilte mia sim apo to ekswteriko poy exei free sms h free gprs,energopoioiste to roaming ekeinoy toy diktioy kai etsi tha exete to free! ta 4 ellinika diktia tha prepei na baloyn fragi se ayta ta diktia gia na mhn leitoyrgei to roaming tous,alla pote de tha to kanoyn giati de ginete twra na erthi kapoios apo to eksoteriko kai na mhn mporei na leitoyrgisei to roaming toy mesw twn ellinikwn diktiwn! enas filos moy,exei mia vodafone toy ekswterikoy(exei kai sto ekswteriko vodafone?) kai moy eipe oti xrisimopoioi ena kentro ipiresias poy toy prosferei tzampa sms.episis ama pate apo wap,sto http://www.txt3.com tha dite ta newtera smsc kathws kai diafora kolpa gia free gprs kai tetoia.an sas aresei na psaxnete gia tetoia,parte cosmote.bgazei sinexeia kati kolpa gia free chat free sms kai tetoia.den kserw an to kanoyn epitides,h einai sfalmata toy diktioy.egw otan asxoloymoyn me to chat ths cosmote ematha apo kapoy ena kolpo gia na mhn xrewnomai.to brike h cosmote,kai meta anakalipsa ena allo gia na mhn xrwnomai kai to brikan kai ayto! 3 fores allaksan ta kolpa apo thn cosmote gia to chat kai eytixws ta mathena apo filoys.loipon ayto poy leei o filos pio panw oti kserei smsc einai mparoyfes afoy iparxei fragi se olla ta diktia.pithanon na einai kapoio kolpo na brike kapoio sfalma sth leitoyrgia tou diktioy.

 

Σορρυ κιολας αλλα εσυ λες μπαρουφες.Τα Free sms των ξενων και των ελληνικων δικτυων ισχυουν μονο για αποστολη εντος της χωρας και οχι σε roaming.Οποτε μη πολυ-πιστευεις αυτα που σου λεει ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

Με εκνευρίζουν πάρα πολύ τα customized κινητά της vodafone... Με τα κλειδώματα σε bluetooth και υπέρυθρες, τα πλήκτρα για πρόσβαση στο vodafone live που δεν μπορείς να ρυθμίσεις να κάνουν άλλη λειτουργία, τα λογότυπά της πάνω στις συσκευές κ.λ.π. καταστρέφει τις συσκευές. Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να αγοράσω τέτοιο κινητό... Πριν μερικούς μήνες που είχε επιδότηση ο πατέρας μου, μου είπε να ψάξω να βρω κάποιο κινητό για να πάρει. Όπως είναι φυσικό του είπα για το τι κάνει η vodafone στα κινητά με vodafone live. Ψάχναμε πάνω από μια εβδομάδα για να βρούμε κάποιο καλό κινητό που να μην έχει vodafone live. Στο τέλος καταλήξαμε στο siemens sx1 :) Η vodafone με την πολιτική που ακολουθεί [ customized συσκευές με κλειδώματα, σου κάνει ΠΟΛΥ δύσκολα σύνδεση ( για αυτό το θέμα θα μιλήσω σε μερικές μέρες ), σου αλλάζει τα φώτα με τηλέφωνα, sms κλπ αν καθυστερήσεις 2-3 μέρες να πληρώσεις τον λογαριασμό, ορισμένες φορές αν σου βάλει φραγή λόγω απλήρωτου λογαριασμού κόβει και τα εισερχόμενα ] μου έχει δημιουργήσει την χειρότερη εικόνα για εταιρία κινητής τηλεφωνίας... Και αν υποθέσουμε ότι για κάποιο λόγο ήθελα να κάνω οπωσδήποτε σύνδεση vodafone και ήθελα κάποια συγκεκριμένη συσκευή που η vodafone την είχε μόνο με vodafone live, θα έπαιρνα μόνο sim από την vodafone και την συσκευή θα την αγόρασα από tim ή cosmote. Προτιμώ να χρυσοπληρώσω την συσκευή μου αλλά να μην έχει κλειδώματα και τις υπόλοιπες αηδίες της vodafone. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ορισμένα άτομα που έχουν υπολογιστή, ξέρουν να τον χειρίζονται άριστα και πάνε και κατεβάσουν μ@λ@κίες από το vodafone live ενώ μπορούν να κατεβάσουν τα ίδια από το internet εντελώς δωρεάν...
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid (18 Σεπ. 2004 , Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ορισμένα άτομα που έχουν υπολογιστή, ξέρουν να τον χειρίζονται άριστα και πάνε και κατεβάσουν μ@λ@κίες από το vodafone live ενώ μπορούν να κατεβάσουν τα ίδια από το internet εντελώς δωρεάν...

 

 

Eλα ντε! Ξυπνήστε αδέρφιααα... :whistle:

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδία συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Είναι άθλιο αυτό που κάνει η Vodafone στα κινητά. Και το μενού του ξεκλείδωτου Sharp GX30 που είδα πιο πριν μια χαρά μου φάνηκε και σίγουρα ήταν πολύ καλύτερο απο αυτή την αηδία που βάζει η Vodafone σε όλα τα live κινητά. Ασε το άλλο με το κλειδωμένο bt και υπέρυθρες! Ούτε μεταφορά αρχείων ούτε bluejacking ούτε τίποτα... Πιστεύω ότι η Vodafone απευθύνεται ως επι το πλείστον σε ηλίθιους (είπαμε υπάρχουν και εξαιρέσεις, ε; Όπως πχ όταν κάποιος θέλει πολύ ένα συγκεκριμένο κινητό και υπάρχει μόνο σε live) και άσχετους και δεν πρόκειται ποτέ να της κάνω τη χάρη και να πάρω τέτοιο κινητό αυτοϋποτιμώντας τη νοημοσύνη μου... Cosmote και πάλι Cosmote!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για εφαρμογή που να μπορεί να μεταφέρει μέσω Η/Υ όλες τις επαφές (διευθυνσιολόγιο) συν τα μηνύματα sms, από μια συσκευή σε άλλη, ανεξάρτητα αν ανήκουν στον ίδιο κατασκευαστή ή όχι. Επίσης να δύναται να αναγνωρίσει και πολλαπλά πεδία πχ 3ο ή και 4ο κινητό νούμερο στην ίδια επαφή, σημειώσεις κλπ...

Υπάρχει κάτι τέτοιο που να έχει 100% επιτυχία; Σε τι κόστος περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε συσκευή ακολουθεί διαφορετικά πρωτόκολλα για την μεταφορά των επαφών και γι' αυτό το λόγο δεν υπάρχει software που να κάνει τα πάντα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι για κάθε κινητό να βρεις software που να εξάγει/εισάγει τις επαφές σε Outlook και να κάνεις έτσι τη μεταφορά.

 

Η άλλη λύση (αν θες να το κάνεις μία φορά μόνο) είναι να το πας στο Γερμανό και άστον να χτυπάει αυτός το κεφάλι του (διαφημίζει την υπηρεσία αντιγραφής καταλόγου).

 

Πάντως generic software όπως το ψάχνεις δεν υπάρχει, όχι απ' όσο ξέρω δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE (21 Σεπ. 2004 , 02:51)

 

Κάθε συσκευή ακολουθεί διαφορετικά πρωτόκολλα για την μεταφορά των επαφών και γι' αυτό το λόγο δεν υπάρχει software που να κάνει τα πάντα.

 

Μμμμ το φανταζόμουν... Λογικό!

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι για κάθε κινητό να βρεις software που να εξάγει/εισάγει τις επαφές σε Outlook και να κάνεις έτσι τη μεταφορά.

 

Αντιμετώπισα πρόβλημα...

 

Η άλλη λύση (αν θες να το κάνεις μία φορά μόνο) είναι να το πας στο Γερμανό και άστον να χτυπάει αυτός το κεφάλι του (διαφημίζει την υπηρεσία αντιγραφής καταλόγου).

 

Εννοείται ότι το κάνει μόνο αν αγοράσεις νέα συσκευή, φαντάζομαι, από εκεί. Αλήθεια πώς το κάνει, ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν μπόρεσες με το πρόγραμμα της Siemens μην ελπίζεις ότι θα το καταφέρεις με άλλο πρόγραμμα.

 

Όσο για το Γερμανό, την ίδια απορία έχω κι εγώ. Αλλά ασ'τους να χτυπάνε το κεφάλι τους :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μερικες ερωτησεις

 

 

1)Παιδια με τη συγκεκριμενη τιμη οι πιθανοτητες να παθω καρκινο σε λιγα χρονια ειναι πολες?

2)Ποια απο ολες τις χρησεις (π.χ. κλησεις)του τηλεφωνου μπορει να προκαλεσει καρκινο?

3)Μου προτεινετε να αλλαξω συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dimis13 (21 Σεπ. 2004 , 20:48)

 

Παιδια μερικες ερωτησεις

 

 

1)Παιδια με τη συγκεκριμενη τιμη οι πιθανοτητες να παθω καρκινο σε λιγα χρονια ειναι πολες?

2)Ποια απο ολες τις χρησεις (π.χ. κλησεις)του τηλεφωνου μπορει να προκαλεσει καρκινο?

3)Μου προτεινετε να αλλαξω συσκευη?

 

 

1) φυσικά. Με τα τηλέφωνα παθαίνεις καρκίνο αφτιού με τα μηνυματα καρκίνο χεριού.

2) Βλέπε το 1.

3) Φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfa 156 (21 Σεπ. 2004 , 21:06)

 

1) φυσικά. Με τα τηλέφωνα παθαίνεις καρκίνο αφτιού με τα μηνυματα καρκίνο χεριού.

2) Βλέπε το 1.

3) Φυσικα.

 

 

:lol: :lol:

 

ξερει κανεις για το Sharp GX30 γιατι βαριεμαι να ψαχνω ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dimis13 (21 Σεπ. 2004 , 21:58)

 

Ουφ! εφυγε ενα βαρος.Τελος παντων τις επομενες βδομαδες θα το αλλαξω.Παλι κατι κουλο,οταν το εχω στην τσεπη του παντελονιου που θα παθω καρκινο?Α,sharp gx30 εχει 0.38.Μια χαρα.

 

θα σου λεγα τωρα που

thx! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dimis13 (21 Σεπ. 2004 , 21:58)

Παλι κατι κουλο,οταν το εχω στην τσεπη του παντελονιου που θα παθω καρκινο?

 

 

Μπουτοκαρκίνο

Link to comment
Share on other sites

εγω για τον μονο καρκινο που εχω ακουσει οτι μπορεις να παθεις εξαιτιας του κινητου ειναι στο αφτι .. τωρα δ εχω ακουσει για καπου αλλου ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfa 156 (21 Σεπ. 2004 , 22:45)

 

Μπουτοκαρκίνο

 

@@καρκινο καλυτερα

αλλα το χεσαμε το καναμε πατατοthread :p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...